Wymiana dachu - kto musi pokryc koszty?

aggaagga Użytkownik
edytowano sierpnia 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam,
Bardzo proszę o pomoc, chodzi o wymiane dachu (który ma już 50 lat i jest w bardzo złym stanie) w bloku komunalnym w którym jest wspólnota 16 mieszkań wykupionych dwa należące do gminy.
Cały czas zarządca TBS nakazuje nam wzięcie pożyczki na dach ,mówiąc ,że to jedyny sposób na wymianę, niestety większość lokatorów nie stać na takie zobowiązania, czy istnieje jakaś inna możliwość , może są jakieś przepisy dotyczące dofinansowania z budżetu gminy czy też jakieś szanse na dofinansowanie z unii? Piszę z województwa Świętokrzyskiego.
Z góry serdecznie dziękuję za pomoc. Aga

Komentarze

  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    w bloku komunalnym w którym jest wspólnota 16 mieszkań wykupionych dwa należące do gminy
    Czyją własnością jest budynek, w którym działa wasza wspólnota ?
  • Opcje
    aggaagga Użytkownik
    edytowano listopada -1
    jest to budynek komunalny
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2011
    [cite] agga:[/cite]Witam,
    Bardzo proszę o pomoc, chodzi o wymiane dachu (który ma już 50 lat i jest w bardzo złym stanie) w bloku komunalnym w którym jest wspólnota 16 mieszkań wykupionych dwa należące do gminy.
    jest to budynek komunalny
    To nie jest budynek komunalny!!!!!!!
    Budynek należy do wspólnoty czy właścicieli lokali (16+1) i to ona jest zobowiązana do naprawy dachu.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    chodzi o wymianę dachu (który ma już 50 lat i jest w bardzo złym stanie)
    To wszystko świadczy o kiepskim "gospodarzu" tego "obiektu". Czas go zmienić, ale wcześniej wyegzekwować remont dachu z funduszy gminnych.
  • Opcje
    aggaagga Użytkownik
    edytowano listopada -1
    elan124- czy masz jakieś dokładniejsze informacje o tych funduszach gminnych?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To wszystko świadczy o kiepskim "gospodarzu" tego "obiektu".
    Czas go zmienić, ale wcześniej wyegzekwować remont dachu z funduszy gminnych.
    To kiepski pomysł...zalatuje propagandą sukcesu pod publiczkę.:wink:
    Gmina nie będzie sponsorować takich prezentów prywatnym właścicielom .
    Przy sprzedaży lokali Gminnych jest zasada - widziały gały co kupowały .
    Zakładam, że cena była adekwatna do stanu technicznego nieruchomości budowlanej czyli niewygórowana...
  • Opcje
    aggaagga Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP - ja odkupiłm lokal od poprzednich właścicieli, więc zapłaciłam za ten lokal cenę rynkową (nie małą)
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] agga:[/cite]KubaP - ja odkupiłm lokal od poprzednich właścicieli, więc zapłaciłam za ten lokal cenę rynkową (nie małą)
    Toś przepłaciła .... choć to jest brutalne ale realne - widziały gały co kupowały .
    Zacznij wreszcie czytać tekst ustawy o własności lokali a na pewno wiele problemów rozwiążesz sama bez udziału forum.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] elan124:[/cite]
    w bloku komunalnym w którym jest wspólnota 16 mieszkań wykupionych dwa należące do gminy
    Czyją własnością jest budynek, w którym działa wasza wspólnota ?
    Rzeczywiście, intrygujące pytanie! :smile:
    I to zadane po kilku latach obecności na forach wspólnot...
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    owner: Rzeczywiście, intrygujące pytanie !
    Kto pyta nie błądzi, kto szuka - znajduje... :bigsmile:
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    agga - nikt do twojej własności nie będzie dopłacał
    Koszty wszelkich remontów ponoszą właściciele budynku (jednym z nich jest gmina) proporcjonalnie do wielkości udziałów w nieruchomości. Jak kasy brak, a potrzeby remontowe pilne, to wspólnota może wziąć kredyt
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    elan124- czy masz jakieś dokładniejsze informacje o tych funduszach gminnych ?
    Niestety nie mam, ale co twoi Zarządcy czynili przez tyle lat, dopuszczając do takiej ruiny... ?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] elan124:[/cite]
    elan124- czy masz jakieś dokładniejsze informacje o tych funduszach gminnych ?
    Niestety nie mam, ale co twoi Zarządcy czynili przez tyle lat, dopuszczając do takiej ruiny... ?
    jak nie mas to po co o tym piszesz ?

    Co robili to wiemy ... Nic nie robili ... a co zainteresowana [agga] robiła, że widząc jaki jest stan, "ruina" nieruchomości (dach) zapłaciła cenę rynkową za lokal?
    ja odkupiłm lokal od poprzednich właścicieli, więc zapłaciłam za ten lokal cenę rynkową (nie małą)
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeżeli kupuje się lokal na wolnym rynku, to zawsze się płaci cenę rynkową.
    Co nie znaczy, że musi to być cena wysoka.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Czy ten budynek jest wpisany jednostkowo do rejestru zabytków? Jeżeli tak, to można uzyskać dotację nawet do 90 proc.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Zarządca:[/cite]Czy ten budynek jest wpisany jednostkowo do rejestru zabytków?
    Jeżeli tak, to można uzyskać dotację nawet do 90 proc.
    Już kiedyś pisałem, że w teorii to wszytko jest możliwe ...w realu te pobożne życzenia się nie sprawdzają, wszystko bierze Gmina. Nawet dotacje na poprawienie (remont) elewacji (od strony ulicy) - naprawa tynków i sztukaterii - wspólnoty się nie łapią.
    Wiem co piszę, bo od 6 lat próbuję coś takiego załatwić dla pewnej WM.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano sierpnia 2011
    [cite] KubaP:[/cite]Już kiedyś pisałem, że w teorii to wszytko jest możliwe ...w realu te pobożne życzenia się nie sprawdzają, wszystko bierze Gmina. Nawet dotacje na poprawienie (remont) elewacji (od strony ulicy) - naprawa tynków i sztukaterii - wspólnoty się nie łapią.
    Wiem co piszę, bo od 6 lat próbuję coś takiego załatwić dla pewnej WM.

    Również w praktyce udzielane są dotacje w większości gmin, przoduje w tym Warszawa, we Wrocławiu też nie jest to wielki problem, w Poznaniu znacznie trudniej.

    Podstawowy warunek - nieruchomość musi być wpisana jednostkowo do rejestru zabytków.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2011
    [cite] Zarządca:[/cite]Również w praktyce udzielane są dotacje w większości gmin, przoduje w tym Warszawa, we Wrocławiu też nie jest to wielki problem, w Poznaniu znacznie trudniej.
    Podstawowy warunek - nieruchomość musi być wpisana jednostkowo do rejestru zabytków.
    Można to powtarzać jak mantrę , może ktoś uwierzy w tę teorię. :confused: Wszystkie remontowane zabytki, są w 100% własnością Gminny. Przykładowo w takiej Gminie jak Oborniki całe ulice zostały wpisane do rejestru zabytków, elewacja jest remontowana tylko na budynkach ze 100% udziałem Gminy.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] Zarządca:[/cite]Również w praktyce udzielane są dotacje w większości gmin, przoduje w tym Warszawa, we Wrocławiu też nie jest to wielki problem, w Poznaniu znacznie trudniej.
    Podstawowy warunek - nieruchomość musi być wpisana jednostkowo do rejestru zabytków.
    Można to powtarzać jak mantrę , może ktoś uwierzy w tę teorię. :confused: Wszystkie remontowane zabytki, są w 100% własnością Gminny. Przykładowo w takiej Gminie jak Oborniki całe ulice zostały wpisane do rejestru zabytków, elewacja jest remontowana tylko na budynkach ze 100% udziałem Gminy.

    Znam przypadki wspólnot, które otrzymały takie dotacje, to nie jest wyłącznie teoria i wiem o czym piszę.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Zarządca:[/cite]Znam przypadki wspólnot, które otrzymały takie dotacje, to nie jest wyłącznie teoria i wiem o czym piszę.

    Niech i tak będzie.... mamy odmienne doświadczenie życiowe, niech każdy zostanie przy swoim i zakończmy to bicie piany.
    Wniosek : Nie jest łatwo otrzymać dotację na rewitalizacje obiektu (nieruchomości) wpisanego do rejestru zabytków.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.