Pomieszczenie przynależne do samodzielnego lokalu mieszkalnego

Zarzadca.plZarzadca.pl Użytkownik
edytowano sierpnia 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
Z pewnością każdy nabywca lokalu mieszkalnego, jak również zarządca nieruchomości spotkał się w umowie lub praktyce zawodowej z pojęciem „pomieszczenie przynależne”. Czy jednak zawsze bez problemu da się określić takie pomieszczenie jako przynależne i niebędące w istocie samodzielnym lokalem? Jest to o tyle ważne, że np. w przypadku sprzedaży wraz z lokalem mieszkalnym miejsc postojowych w parkingu podziemnym ma istotny wpływ na jego cenę.

Przede wszystkim należy zacząć od art. 2 ustawy z 24.6.1994 r. o własności lokali (Dz.U. Nr 85, poz. 388 ze zm.), który określa wymogi, jakie musi spełnić lokal, żeby mógł być traktowany jako przedmiot odrębnej własności.
Zgodnie z treścią powołanego artykułu przedmiotami odrębnej własności mogą być lokale mieszkalne oraz użytkowe. Ustanowienie odrębnej własności lokali nie zależy więc od ich funkcji. Jednocześnie treść omawianego przepisu powiązana jest z regulacjami zawartymi w art. 3 ust. 1 i 2 oraz w art. 4 ust. 3, łącząc odrębną własność lokalu z własnością lub użytkowaniem wieczystym gruntu, na którym stoi budynek mieszczący ten lokal.

Artykuł 2 ust. 1 ustawy zawiera sformułowanie „samodzielny lokal mieszkalny", które wskazuje, że o ustanowieniu odrębnej własności lokalu decyduje jego określona cecha, czyli przedmiotowa samodzielność. Warto przy okazji podkreślić, że w rozumieniu przepisów ustawy o własności lokali niedopuszczalne jest ustanowienie odrębnej własności i sprzedaż części lokalu, jeśli nie spełniają one cech samodzielnego lokalu i z uwagi na to nie mogą stać się odrębnymi nieruchomościami lokalowymi.

czytaj więcej:
http://www.zarzadca.pl/przeglad-prasy/rynek-nieruchomosci/1267-pomieszczenie-przynalezne-do-samodzielnego-lokalu-mieszkalnego
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.