HALA GARAŻOWA ROZLICZANIE MIEJSC POSTOJOWYCH

AgnesAAgnesA Użytkownik
edytowano sierpnia 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam,
przebijam się przez wiele podobnych wątków i nie mogę się doszukać jednoznacznej odpowiedzi.
Otóż - przy kupnie mieszkania w akcie widnieje taki zapis :
Pani XX oraz Państwo YY - postanowili określając zasady współużytkowania nieruchomości wspólnej, że każdorazowy właściciel odrębnego lokalu mieszkalnego numer ..... w budynku przy ulicy ...... będzie korzystał na zasadach wyłączności ze stanowiska parkingowego numer osiemnaście ...... znajdującego się w hali garażowej a oznaczonego na okazanym szkicu kolorem zielonym.
Państwo YY, że niniejszym upoważniają XX Spółkę Jawną do zawierania w ich imieniu z pozostałymi współwłaścicielami nieruchomości wspólnej umów określających zasady użytkowania stanowisk parkingowych znajdujących się w hali garażowej, na warunkach określonych przez pełnomocnika, jak również do dokonywania zmian w umowach określających sposób użytkowania stanowisk parkingowych - wszystko to bez naruszenia praw nabytych w tymże zakresie przez mocodawców, przy czym z uwagi na stosunek prawny łączący strony oraz konieczność wykonania przez pełnomocnika zobowiązań wynikających z pozostałych umów inwestycyjnych zawartych z przyszłymi nabywcami poszczególnych lokali - oświadczający, stosownie do treści art. 101 § 1 Kc zrzekają się odwołania niniejszego pełnomocnictwa do czasu ustanowienia przez Spółkę odrębnej własności ostatniego lokalu mieszkalnego ze znajdujących się w budynku;przy czym po ustanowieniu odrębnej własności ostatniego z lokali – pełnomocnictwo to wygasa.


Rozumiem, że hala garażowa jest częścią wspólną nieruchomości ( nie ma odrębnej KW).
Ponieważ jeden z właścicieli lokalu nie ma miejsca postojowego w hali garażowej rodzi się pytanie czy powinien być obciążany kosztami generowanymi przez halę ?
Jaki jest najwygodniejszy sposób rozliczania takiej hali garażowej? Podobno należy podjąć uchwałę o sposobie rozliczania hali garażowej - czy ktoś może podpowiedzieć jak ma wyglądać i czy głosowanie odbywa się udziałami w lokalu?
Pozdrawiam.

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2011
    Rozumiem, że hala garażowa jest częścią wspólną nieruchomości ( nie ma odrębnej KW).
    to możesz sprawdzić (nawet za pomocą internetu) biorąc wypis z KW lub katastru miejskiego z wykazem właścicieli i ich udziałami w NW twojej nieruchomości.
    Piszę w ten sposób dlatego, że nie spotkałem się z sytuacją, aby hala garażowa nie była wyodrębnionym lokalem z przypisanym udziałem w NW.
    Gminie uciekłaby duża kasa z podatków. Hala garażowa jest lokalem użytkowym.
    Ponieważ jeden z właścicieli lokalu nie ma miejsca postojowego w hali garażowej rodzi się pytanie czy powinien być obciążany kosztami generowanymi przez halę ?
    To zależny czy hala jest częścią wspólna czy wyodrębnionym lokalem z przypisanym udziałem w NW a każdy z właścicieli MP ma 1/....(ilość MP)
    Jaki jest najwygodniejszy sposób rozliczania takiej hali garażowej?
    Prosty i zrozumiały dla jak największej rzeszy właścicieli lokali. Zazwyczaj udziałami (1/ ...)
  • Opcje
    AgnesAAgnesA Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Hala jest częścią wspólną, z zapisem jak w akcie. Nie ma konkretnego udziału 1/.... ale oznaczone jest miejsce postojowe, z którego dany właściciel lokalu korzysta na zasadzie wyłączności. Wielostanowiskowa hala garażowa znajdująca się w budynku mieszkalnym, może stanowić część wspólną nieruchomości bądź samodzielny lokal wyodrębniony.W praktyce najczęściej można spotkać się z trzema głównymi rozwiązaniami - garażem w postaci samodzielnego, wyodrębnionego lokalu użytkowego, garażem stanowiącym część wspólną nieruchomości oraz garażem, który stanowi szereg pomieszczeń przynależnych do lokalu.
    Z mojej wiedzy wynika, że jest to hala garażowa w której ustanowiono służebność postoju pojazdu, która to jest przypisana do danego każdorazowego właściciela lokalu. Hala garażowa nie jest natomiast oddzielnym lokalem (garażowym) tylko częścią wspólną nieruchomości. Mam rację czy się mylę?
  • Opcje
    AgnesAAgnesA Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jak najbardziej, z tym, że w moim akcie nie ma zapisu dotyczącego udziału w hali (ułamkowego) ani też informacji, że garaż jest odrębną nieruchomością.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] AgnesA:[/cite]Jak najbardziej, z tym, że w moim akcie nie ma zapisu dotyczącego udziału w hali (ułamkowego) ani też informacji, że garaż jest odrębną nieruchomością.
    a co jest wpisane w KW nieruchomości lub katastrze miejskim?
  • Opcje
    AgnesAAgnesA Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KW nie jest jeszcze "uzupełniona"i póki co na razie jest status nieruchomości gruntowej, sądy się nie spieszą a jest to świeży budynek oddany do użytkowania w marcu br.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano sierpnia 2011
    Z przedstawionego zapisu powyżej zapisu wynika, że hala garażowa jest częścią wspólną nieruchomości, doszło jednak do podziału quoad usum.
    Zapis upoważniający spółkę deweloperską jest w moje ocenie bezprawny, spełnia przesłanki klauzuli niedozwolonej.
    Rozumiem, że tylko jeden właściciel lokalu nie ma prawa korzystać z nieruchomości wspólnej, jeżeli tak, to może wystąpić do sądu o dopuszczenie do współkorzystania, jego prawa zostały ograniczone przez dewelopera.

    Możecie podjąć Państwo uchwałę o zwolnieniu tego współwlaściciela od kosztów z halą związanych.
    Proszę też mieć na uwadze, że ten właściciel ma udział w tej hali, płaci więc za nią podatek od nieruchomości (lub użytkowanie wieczyste).

    Na temat podziału quoad usum:

    "W umowach deweloperskich powszechną już praktyką obrotu jest przekazywanie nabywcom lokali wyłącznego prawa do korzystania z określonych części nieruchomości wspólnej, zwykle miejsc parkingowych.Zastrzeżenie w umowach wyodrębnienia i sprzedaży lokali tego prawa nie ma jednak charakteru definitywnego, może być w każdej chwili uchwałą właścicieli lokali zmienione, o czym przesądził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 29 czerwca 2010 roku, sygn. akt: III CSK 325/09 (niepubl.)."
    Treść artykułu na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
    http://www.zarzadca.pl/komentarze/802-deweloper-nie-zagwarantuje-prawa-do-wylacznego-korzystania-
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    AgnesAAgnesA Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Właśnie takim tokiem myślenia podążałam tylko nie byłam pewna, dziękuję za ułożenie tego w głowie.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.