Czy zarząd wspólnoty w osobie prawnej wybrany uchwałą przed 2000r. z art 20

filipfilip Użytkownik
edytowano sierpnia 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
Czy Zarząd powołany uchwałą wspólnoty z art 20 u.o wł. lokali przed nowelizacją ustawy w 2000r. jest prawnie dalej zarządem? Jest jakieś orzeczenie SN na ten temat ale nie mogę go znależć. Pomóżcie !!!!

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2011
    [cite] filip:[/cite]Czy Zarząd powołany uchwałą wspólnoty z art 20 u.o wł. lokali przed nowelizacją ustawy w 2000r. jest prawnie dalej zarządem?
    Jest jakieś orzeczenie SN na ten temat ale nie mogę go znależć. Pomóżcie !!!!
    Członków zarządu powołuje się i odwołuje uchwałą właścicieli lokali.
    Jeżeli nie ma uchwały o odwołaniu lub zawieszeniu w czynnościach członków zarządu to skład ten obowiązuje do dnia dzisiejszego.
    Nowelizacja ta nie ma wpływy na powyższe.

    Art. 20.
    1. Jeżeli lokali wyodrębnionych, wraz z lokalami niewyodrębnionymi, jest więcej
    niż siedem, właściciele lokali są obowiązani podjąć uchwałę o wyborze jednoosobowego
    lub kilkuosobowego zarządu. Członkiem zarządu może być wyłącznie
    osoba fizyczna wybrana spośród właścicieli lokali lub spoza ich grona.

    2. Zarząd lub poszczególni jego członkowie mogą być w każdej chwili na mocy
    uchwały właścicieli lokali zawieszeni w czynnościach lub odwołani.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Filip: Czy Zarząd powołany uchwałą wspólnoty z art 20 u.o wł. lokali przed nowelizacją ustawy w 2000 r. jest prawnie dalej zarządem ?
    Po przeszło 10 latach macie jeszcze wątpliwości ? Dlaczego ?
  • Opcje
    filipfilip Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kuba ! Ja piszę o zarządzie w osobie prawnej, a nie fizycznej(wg art 20 nowej ustawy.). (Mowa jest o ADM-ach, PGKiM-ach), które wybrane uchwałą w 1999r. z art. 20 starej ustawy mówią, że nadal są zarządem po znowelizowaniu ustawy w 2000r..
  • Opcje
    filipfilip Użytkownik
    edytowano listopada -1
    :cry: Jest jakaś uchwała Sądu Najwyższego , że po znowelizowaniu ustawy Te jednostki prawne straciły status Zarządu . Potrzebuję jej numer i dzień .
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Prawdopodobnie szukasz poniższej uchwały:
    Uchwała SN a dnia 21 stycznia 2009 r. Sygn. akt III CZP 129/08
  • Opcje
    filipfilip Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeżeli to jest to, o co prosiłam to"daareczku" jesteś wielki.Zaraz sprawdzam!!!!!!!!!!!
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2011
    [cite] filip:[/cite]Kuba ! Ja piszę o zarządzie w osobie prawnej, a nie fizycznej(wg art 20 nowej ustawy.). (Mowa jest o ADM-ach, PGKiM-ach), które wybrane uchwałą w 1999r. z art. 20 starej ustawy mówią, że nadal są zarządem po znowelizowaniu ustawy w 2000r..
    Sorry, ale o osobie prawnej napisałeś dopiero teraz.
    Zazwyczaj takie podmioty jak ( ADM-ach, PGKiM-ach) były zarządca w majestacie zapisu ustawowego 18.1.

    O to ci chodzi Sądem Najwyższym (postanowienie z 18 maja 2011 r., sygnatura akt: III CZP 22/11).
    Postanowienie z dnia 18 maja 2011 r. (sygn. akt III CZP 22/11).
    W sprawie zagadnienia prawnego:
    "Czy administrowanie przez jednostkę samorządu terytorialnego-na zasadach komercyjnych-nieruchomością wspólnoty mieszkaniowej, której to wspólnoty ta jednostka samorządu terytorialnego jest także członkiem-stanowi wykonywanie zadań o charakterze użyteczności publicznej w rozumieniu przepisu art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej (Dz.U. z 1997 r. Nr 9, poz. 43 z późn. zm.) w związku z przepisem art. 9 ust. 4 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.)?"
    Sąd Najwyższy odmówił podjęcia uchwały.
    

    pomocne info
    prowadzenie obsługi administracyjnej wspólnot mieszkaniowych przezgminny zakład budżetowy – Zakład Gospodarki Mieszkaniowej , co jest niezgodne z art. 7 ustawy z dnia 20 grudnia 1996 roku o gospodarce komunalnej (Dz. U. z 1997 Nr 9 poz. 43 z późn. zm.) –
    Fragment wyroku WSA w Gliwicach sygn. akt II SA/GL 1029/06
    "(...)zadania o charakterze użyteczności publicznej należeć muszą do zadań publicznych określonych przepisami prawa. Zgodzić się tutaj należy z tezą zawartą w uzasadnieniu wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 6 grudnia 2000 r. sygn. Akt I SA/Gd 1997/99 w: OwSS 2001/2/63, że tylko zadanie publiczne można zaliczyć do kategorii zadań o charakterze użyteczności publicznej. Z kolei jak podkreślił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 6 lipca 2005 r. sygn. Akt VI SA/Wa 2083/04/w: Lex nr 190634/ zakład budżetowy stanowi formę prawa budżetowego, a nie wykonywania działalności gospodarczej i mimo wyodrębnienia organizacyjnego, majątkowego i finansowego nie ma osobowości prawnej, korzystając z osobowości prawnej Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego. Zakładu budżetowego nie można zatem uznać za przedsiębiorcę w rozumieniu art. 4 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej /Dz.U. Nr 173, poz. 1807 z późn. zm./. Zgodnie z regulacją zamieszczoną w tym przepisie przedsiębiorcą jest bowiem osoba fizyczna, prawna i jednostka organizacyjna nie będąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną – wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą /ust. 1/, a także wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywania przez nich działalności gospodarczej /ust. 2/."(...)
    Czy Gmina może zarządzać wspólnotami mieszkaniowymi gdzie ma większość udziałów?

    Gmina otworzyła dział do zarządzana budynkami gdzie ma 100% udziałów. Czy Gmina może zarządzać wspólnotami mieszkaniowymi gdzie ma większość udziałów? Np. 70% lokali- własność Gminy, 30% właściciele indywidualni.

    Częstym zjawiskiem jest fakt, iż gminne jednostki organizacyjne zarządzają i administrują budynkami wspólnot mieszkaniowych. W świetle interpretacji ustawy o gospodarce komunalnej w związku z ustawą o własności lokali dokonanej przez Urząd Mieszkalnictwa i rozwoju Miast przyjęto, że zakłady budżetowe i komunalne spółki handlowe nie mogą administrować budynkami stanowiącymi własność wspólnot mieszkaniowych. W uzasadnieniu wyjaśniono, że wykonywanie czynności z zakresu zarządu wspólnotą mieszkaniową nie należy do zadań użyteczności publicznej gdyż nie dotyczy zaspokajania potrzeb zbiorowych mieszkańców gminy i nie jest usługą powszechnie dostępną (zaspokaja bowiem potrzeby jedynie członków wspólnoty mieszkaniowej i tylko dla nich jest dostępna. W kontekście dokonanej wykładni przepisów należy stwierdzić, ze jednostki organizacyjne gminy nie mogą pełnić funkcji zarządu wspólnoty mieszkaniowej.

    i na marginesie

    Po nowelizacji art. 20 ustawy o własności lokali ustawą z 16.03.2000 r. (Dz. U. Nr 29 poz. 355) w skład zarządu nie mogą wchodzić osoby prawne.

    Należy zwrócić uwagę także i na fakt pojmowania pojęcia zarządu przez ustawodawcę – znaczenie przedmiotowe, jako czynność zarządu (zarządzanie) i znaczenie podmiotowe quasi – organ ułomnej osoby prawnej.
    Źródło: http://www.wspolnotamieszkaniowa.pl/finanse/aktualnosci/Czy-Gmina-moze-zarzadzac-wspolnotami-mieszkaniowymi-gdzie-ma-wiekszosc-udzialow/1.html
    Jak ma gmina administrować wspólnotą mieszkaniową
    Marek Domagalski 31-05-2011,

    W wielu miastach zakłady czy jednostki budżetowe zarządzają wspólnotami mieszkaniowymi na zasadach zbliżonych do komercyjnych. Może się to okazać nielegalne

    W konsekwencji gminy ryzykują, że ich umowy o administrowaniu tzw. nieruchomością wspólną oraz należności z nich wynikające mogą być skutecznie kwestionowane.
    To wnioski z niedawnej sprawy przed Sądem Najwyższym (postanowienie z 18 maja 2011 r., sygnatura akt: III CZP 22/11).

    Tak się zdarzyło we wspólnocie mieszkaniowej przy ul. Gołębiej w Łodzi, gdzie na kilka lat administrowanie nieruchomością wspólną powierzono Zarządowi Gospodarki Mieszkaniowej miasta na mocy umowy poprzedzonej odpowiednią uchwałą wspólnoty. Kiedy po zmianie zarządu wspólnoty i powierzeniu administracji prywatnej w firmie nastąpiły rozliczenia, okazało się, że umowa z miastem jest kwestionowana.

    Nieco wcześniej wspólnota wystąpiła z pozwem o zapłatę 17,6 tys. zł zaległych opłat od miasta (jako wciąż właściciela prawie 50 proc. lokali), z kolei ZGM (miasto) zgłosił do potrącenia taką kwotę z tytułu nieuregulowanych przez wspólnotę faktur za jego usługi (administrowanie). Nowy zarząd wspólnoty podnosił, że umowa z ZGM była nieważna (a jego wierzytelność nie ma podstaw), naruszono bowiem ograniczenie z art. 7 ustawy o gospodarce komunalnej. Stanowi on, że działalność gminy wykraczająca poza zadania o charakterze użyteczności publicznej nie może być prowadzona w formie zakładu budżetowego (ale np. przez spółkę handlową z udziałem gminy).

    Nie ma prostej odpowiedzi, czy zakłady budżetowe mogą zarządzać wspólnotami

    Powstało więc pytanie, czy płatna usługa administrowania wspólnotą ma charakter użyteczności publicznej. Sąd Rejonowy uznał, że nie, bo polega nie na zaspokajaniu zbiorowych potrzeb mieszkańców gminy, ale jedynie na świadczeniu usług określonym osobom. Nie może być więc prowadzona przez zakład budżetowy.

    SR powołał się na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego Oddziału we Wrocławiu (sygn. II SA/WR 1234/03), który wskazał, że działalność polegająca na odpłatnym świadczeniu usług (na podstawie umów) podmiotom innym niż gmina nie wchodzi w zakres zadań własnych gminy, ma charakter komercyjny i wykracza poza zadania użyteczności publicznej. Zakład budżetowy mógłby zarządzać nieruchomością wyłącznie, gdyby do powstania wspólnoty doszło na skutek sukcesywnego wyodrębniania lokali z nieruchomości stanowiącej pierwotnie własność gminy w 100 proc., a podczas wyodrębniania współwłaściciele określili (na podstawie art. 18 ustawy o własności lokali) umowny sposób zarządu.

    W rezultacie SR zasądził żądaną kwotę na rzecz wspólnoty, a potrącenia miasta nie uwzględnił.

    Rozpatrując apelację miasta, Sąd Okręgowy w Łodzi zwrócił się do SN o rozwianie wątpliwości, ale ten odmówił podjęcia uchwały. W krótkim ustnym uzasadnieniu stwierdzono, że w zasadzie sądy niższych instancji wiedziały, jak postąpić, dlatego też odpowiedź SN jest zbędna.

    Pełnomocnicy stron – Piotr Rychta ze strony wspólnoty i Sylwia Brodniewicz-Drożdż ze strony miasta – w jednym byli zgodni: że zarządzanie przez gminne jednostki budżetowe wspólnotami jest powszechną praktyką nie tylko w Łodzi. Oboje też stwierdzili, że jakakolwiek odpowiedź SN – twierdząca czy negująca – byłaby wskazana, najgorsza jest bowiem niepewność.
    źródło: http://www.rp.pl/artykul/666325.html?print=tak
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    filipfilip Użytkownik
    edytowano listopada -1
    U nas ADM-my przekształciły się w spółki ze 100% udziałem Urzędu Miasta i rządzą jak się im podoba wspólnotami. Faktycznie więc to nie można powiedzieć, że gmina czy urząd Miasta zarządza wspólnotami. Jest to jakiś wykręt, ale tylko wykręt, ponieważ faktycznie przedstawiciel U.M i ADM sp. z O O. rządzą na zebraniach Wspólnoty i narzucają swoje decyzje.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    co filip, znalazłeś ta uchwałę SN?
  • Opcje
    filipfilip Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W ADM-ach, czy PGKM- amach są na czołowe stanowiska zatrudniani miejscowi politycy, którzy nie mają pojęcia o prawie budowlanym, remontach, czy utrzymywaniu w należytym stanie obiektów. Wiedzą jak wyciągać pieniądze i to duże pieniądze za mizerne usługi
  • Opcje
    filipfilip Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Znalazłem, ale nie o nią mi chodziło. Otrzymałam pismo z Ministerstwa Infrastruktury, które pisze: "Jednocześnie Departament podziela stanowisko Sądu Najwyższego wyrażone w uchwale z 26 listopada 2003r. ( sygn. III CZP 84/03}, zgodnie z którą osoba prawna, której wspólnota mieszkaniowa uchwałą podjętą z powołaniem się na art. 20 ustawy o własności lokali "powierzyła" zarząd wspólnotą, traci - po nowelizacji tego przepisu dokonanej ustawą z dnia 16 marca 2000r. o zmianie ustawy o własności lokali oraz zmieniającą ustawę o zmianie ustawy o własności lokali (Dz. U. nr 29, poz. 355) - status prawny zarządu wspólnoty." Niestety powołali się na orzeczenie, które o tym nie mówi.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    stanowisko Sądu Najwyższego wyrażone w uchwale z 26 listopada 2003r. ( sygn. III CZP 84/03},
    Niestety powołali się na orzeczenie, które o tym nie mówi.
    http://prawo.money.pl/orzecznictwo/sad-najwyzszy/uchwala;sn;izba;cywilna,ic,iii,czp,84,03,5395,orzeczenie.html
  • Opcje
    filipfilip Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP :cry: to orzeczenie jest o podatkach, a nie o wspólnotach Ministerstwo wprowadziło mnie w błąd.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2011
    KubaP :cry: to orzeczenie jest o podatkach, a nie o wspólnotach Ministerstwo wprowadziło mnie w błąd.
    Ja o tym wiem:sad: pokazałem na potwierdzenie twoich słów (wytłuszczonych) w cytacie.

    A nie lepiej uchwałą właścicieli lokalu odwołać takiego administratora?
    Jak gmina ma większość to glosować wg zasady 1 właściciel = 1 głos. Przejdzie czy nie ?

    Art. 24.
    2a. Jeżeli suma udziałów w nieruchomości wspólnej nie jest równa 1 albo większość
    udziałów należy do jednego właściciela bądź gdy obydwa te warunki spełnione
    są łącznie, głosowanie według zasady, że na każdego właściciela przypada jeden
    głos,
    wprowadza się na każde żądanie właścicieli lokali posiadających łącznie co
    najmniej 1/5 udziałów w nieruchomości wspólnej
    .
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To jest ta właściwa uchwała!!!
    Uchwała SN z dnia 27 listopada 2003 r., III CZP 74/03
    podjął uchwałę:
    "...1. Osoba prawna, której wspólnota mieszkaniowa uchwałą, podjętą z
    powołaniem się na podstawę z art. 20 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o
    własności lokali (Dz.U. Nr 85, poz. 388 ze zm.), "powierzyła" zarząd wspólnotą,
    traci - po nowelizacji tego przepisu dokonanej ustawą z dnia 16 marca 2000 r.
    o zmianie ustawy o własności lokali oraz zmieniającą ustawę o zmianie
    ustawy o własności lokali (Dz.U. Nr 29, poz. 355) - status prawny zarządu
    wspólnoty..."
    Całość znajduje się tutaj:
    http://prawo.money.pl/orzecznictwo/sad-najwyzszy/uchwala;sn;izba;cywilna,ic,iii,czp,74,03,5391,orzeczenie.html
  • Opcje
    filipfilip Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP :cry:Odwołaliśmy uchwałą Zarząd w postaci ADM i Odwołaliśmy też ( na wszelki wypadek) też tą uchwałą podjętą w 1999r. Ale ADM dalej uważa się za Zarząd.Nie znaliśmy tej uchwały Wspólnoty z 99r. ( nikt z nas nie był we wspólnocie, a ADM skutecznie blokuje dostęp do dokumentów) Wystąpiliśmy wcześniej do ADM o zwołanie zebrania na dzień 16 września pismem z dnia 30 08.2010r. z proj. uchwał o odwołanie Zarządu ADM i uchwały powołującej ten zarząd i projektem uchwały o powołanie nowego zarządu z art. 20 ustawy..ADM nie odpowiadał. Drugie pismo z dnia 20 września od nas spowodowało to, że ADM zwołał zebranie na dzień 7 października. Wtedy wybraliśmy nowy zarząd. ADM na zebraniu nie protestował. Zrobiliśmy konkurs ofert na administrowanie i wybraliśmy ofertę innego administratora. Kiedy podziękowaliśmy ADM-owi za przysłanie oferty na administrowanie i powiadomiliśmy go o tym, że wybraliśmy innego administratora to wtedy otrzymałam pismo, że ADM jest dalej Zarządem.
  • Opcje
    filipfilip Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dalej Do KubyP:cry:Okazuje się, że w tej przez nas odwołanej uchwale było, że można go odwołać najpóźniej na trzy miesiące przed końcem roku. Dlatego tak na wszelki wypadek zwlekał ze zwołaniem zebrania , żeby zahaczyć o miesiąc październik. Sąd nie wziął pod uwagę tego, że ADM nie zgłaszając uwag na zebraniu w dniu 7 października i nie odwołując się od podjętej przez wspólnotę uchwały zaakceptował wybór wspólnoty. Przy pomocy dwóch przyjaciółek mieszkających w bloku zrobili przewrót. ADM mieniąc się Zarządem zwołał zebranie. Ludziom wyjaśnili różne bzdury ( że zapłacimy du że kary umowne za zerwanie umowy, że nowy zarząd bez pardonu tych którzy zalegają z czynszem wyrzucą na bruk i członkowie przejmą ich mieszkania, że zarząd sprzedał prywatnemu zarządcy blok itd. itp.) Uchwałami zdjęli nas. ADM, który już był nikim ( ani zarządcą, ani zarządem) wraz z człowiekiem z U.M. zrobili przewrót. ADM-sp. z o. o. jest spółką ze 100% udziałem U.M.Właściciele, którzy nie znają przepisów po dawnemu wierzą magistratowi mimo, że skubie ich równo. Sąd przyjął stwierdzenie ADM-u, że prawomocnie zwołał zebranie , ponieważ był Zarządem, a nasza uchwała odwołująca ADM z Zarządu była błędna.W uzasadnieniu sugeruje, że były dwa zarządy - nasz i ADM w tym okresie czasu.Co dla mnie jest niepojęte jak mogą funkcjonować dwa zarządy z tego samego art.20 ustawy tylko nieznowelizowanej i znowelizowanej.
  • Opcje
    filipfilip Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Daareczku !!!!!!!:bigsmile: Dziękuję Ci serdecznie. To na tą uchwałę powołuje się Ministerstwo. Cytuje wręcz tę uchwałę . Serdeczne dzięki. Jeżeli chcielibyście mi pomóc w dobrych radach przy odwołaniu się od wyroku I instancji byłabym wdzięczna.
  • Opcje
    filipfilip Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Gdyby ktoś prywatnie zainteresował się sprawą i chciał wiedzieć jakie jest orzeczenie sądu mogę przesłać na prywatny mail. Bardzo dziwne dla mnie, że sąd uzasadnienie przyjął jako swoje to, co napisał nowy zarząd z ADM i jego prawnikiem w odpowiedzi na pozew.( Nowy zarząd jest bezwzględnie poddany ADM-owi i bardzo niekompetentny. )Nie dodał ani jednego swojego zdania do orzeczenia. Zmieniał tylko słowa w zdaniach z pozwanego na sąd.
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Musisz odnaleźć i skontaktować się z >gosiakz< z forum >wspolnota.net< - ona już 8 lat walczy w Łodzi z ADM-ami itp - przeszła całą drogę cierniową aż do SN a nawet więcej, wie na ten temat wszystko. :bigsmile:
  • Opcje
    filipfilip Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tak czytałam trochę na ten temat. Tam sprawę prowadziła adwokat Sylwia Brodziewicz. Wiem, że występowali do SN o wykładnię.Ja jak dotychczas walczę od grudnia 2010r. Mam o tyle sukcesy, że już mieszkańcy wystąpili do sądu o uchylenie innych uchwał wymyślonych przez nowy zarząd, a właściwie przez ADM. Już pytają mnie w jaki sposób odwrócić sytuację i wrócić na moją ścieżkę ale to nikłe pocieszenie, kiedy, jak dotychczas, wydaję swoje pieniądze na uchylanie uchwał.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Odwołaliśmy uchwałą Zarząd w postaci ADM i Odwołaliśmy też ( na wszelki wypadek) też tą uchwałą podjętą w 1999r. Ale ADM dalej uważa się za Zarząd.(..) Wtedy wybraliśmy nowy zarząd.
    Teraz kolejne kroki . uchwalę o wyborze zarządu zanieść do banku, gdzie macie konto jako wspólnota, zawiadomić wszystkich usługodawców w sprawie aneksów do umów i zmianie adresu do korespondencji ( najlepiej a dres na jednego z członków zarządu).
    Wystąpić do Sądu o wydanie dokumentacji wspólnoty przez ADM.
    i wybraliśmy ofertę innego administratora.
    Piszesz, że wybraliście swojego administratora , a on nie wie co ma robić żeby "przejąć" wspólnotę w administrowanie?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Okazuje się, że w tej przez nas odwołanej uchwale było, że można go odwołać najpóźniej na trzy miesiące przed końcem roku. Dlatego tak na wszelki wypadek zwlekał ze zwołaniem zebrania , żeby zahaczyć o miesiąc październik.
    Czy sąd uchylił waszą uchwalę o odwanianiu z października 2010 roku?
    Jeżeli nie to ona obowiązuje , więc ADM-owi zostało tylko do końca 2011 roku zarządzanie.
  • Opcje
    filipfilip Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wszystko nie tak. ADM ( nie będąc Zarządem stwierdził, że jest Zarządem) zwołał zebranie 23 listopada ( poza nami - nowym zarządem) Wybrali nowy zarząd z innych właścicieli mieszkań i uchwalili uchwały zdejmujące nas z tej funkcji. Odwołali też nowego Administratora uchwałami. Ja te nowe uchwały zaskarżyłam do sądu. Sąd oddalił w wyroku motywując miedzy innymi:" Okolicznością bezsporną jest fakt, że uchwała o odwołaniu ADM Sp. z o. o. z Zarządu mogła wywrzeć skutek na dzień 31.12. 2011r. Zgodnie bowiem z uchwałą nr 4/99r. z dnia 30.03.1999r. Zarząd Wspólnoty może być odwołany uchwałą Wspólnoty najpóźniej na trzy miesiące przed zakończeniem roku kalendarzowego ze skutkiem na koniec roku kalendarzowego. Takie zasady przyjęła w uchwale Wspólnota.Pomimo wadliwości uchwały nr 1/2010r.odwołującej z Zarządu ADM sp. z o o.obecny na zebraniu w dniu 7.10.201r. przedstawiciel ADM ( prezes) nie zgłaszał od razu zastrzeżeń." ponieważ myślał, że zostanie z nim podpisana umowa o administrowanie.
  • Opcje
    filipfilip Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Sąd nie wziął pod uwagę tego, że odwołaliśmy tę uchwałę powołującej Zarząd ADM i nie wziął pod uwagę tego, że tym wyrokiem Sądu Najwyższego CZD III 74/03 już od dawna nie był Zarządem ( od nowelizacji ustawy)
  • Opcje
    filipfilip Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Sąd rozprawiał się nad ważnością naszej uchwały mimo, że ja podałam o unieważnienie uchwał później uchwalonych.
  • Opcje
    filipfilip Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie ważności nasza uchwała, ponieważ został wybrany nowy Zarząd z ludzi bardzo przychylnych ADM-wi.ADM Jak podaje sąd po wybraniu nowego Zarządu łaskawie zrezygnował na piśmie z bycia Zarządem
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Filip, spróbuj używać opcji EDYTUJ (jest w prawym górnym rogu, po kliknięciu na POKAŻ OPCJE) zamiast pisać posty w odcinkach.
    [cite] KubaP:[/cite] Sorry, ale o osobie prawnej napisałeś dopiero teraz.

    KubaP, czytaj także tytuły wątków ze zrozumieniem.
  • Opcje
    jezynka30jezynka30 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP-Piszesz, że wybraliście swojego administratora , a on nie wie co ma robić żeby "przejąć" wspólnotę w administrowanie?
    i co z tego że wie, jak nie może dostać dokumentacji, a nie wydadzą mu jej, dopóki jasno i wyraźnie ktoś tego ADM'owi nie nakaże (sąd, organ nadrzędny,prokuratura - jednym słowem KTOŚ przez duże K).
  • Opcje
    KlaudiaKlaudia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]
    Okazuje się, że w tej przez nas odwołanej uchwale było, że można go odwołać najpóźniej na trzy miesiące przed końcem roku. Dlatego tak na wszelki wypadek zwlekał ze zwołaniem zebrania , żeby zahaczyć o miesiąc październik.
    Czy sąd uchylił waszą uchwalę o odwanianiu z października 2010 roku?
    Jeżeli nie to ona obowiązuje , więc ADM-owi zostało tylko do końca 2011 roku zarządzanie.
    Osoba prawna nie może być zarządem z art 20 ustawy o wlasności lokali. Nawet nie trzeba go odwolywac uchwałą. Ustawa mu zabrania tego.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Klaudio, masz rację, ale w teorii tylko, niestety
    Przeczytaj posty założyciela wątku Filipa od tego, który zaczyna się "Odwołaliśmy uchwałą Zarząd" i następne. U niego już sprawa oparła się o sąd i teraz Filip szuka argumentów do apelacji
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] jezynka30:[/cite]
    KubaP-Piszesz, że wybraliście swojego administratora , a on nie wie co ma robić żeby "przejąć" wspólnotę w administrowanie?
    i co z tego że wie, jak nie może dostać dokumentacji, a nie wydadzą mu jej, dopóki jasno i wyraźnie ktoś tego ADM'owi nie nakaże (sąd, organ nadrzędny,prokuratura - jednym słowem KTOŚ przez duże K).
    "Wyrwanie" dokumentacji to ma drugorzędne znaczenie . Na pierwszym palnie trzeba ustalić kto jest reprezentantem wspólnoty - czy ADM, Czy zarząd wybrany uchwałą przez filipa , czy zarząd wybrany uchwałą przez ADM . To wybrany Administrator jako profesjonalista winien wiedzieć.
    Inną rzeczą jest to, że wspólnota zafundowała sobie niezły Galimatias.
  • Opcje
    KlaudiaKlaudia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    moim zdaniem zarząd fillipa jest prawowitym zarządem. ADM nie miał prawa zwoływać zebrania i uchwalać nowe uchwały.
  • Opcje
    KlaudiaKlaudia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Administrator pewnie czeka na bardziej sprzyjające warunki. Jak znam życie to jest teraz nagonka na niego.
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Do >filip<
    Logicznie rzecz ujmując, z chwilą podjęcia przez SN uchwały (CZP 74/03), podjęliście u siebie we wspólnocie uchwałę potwierdzajacą to - czyli uchwałę odwołującą (zwalniającą ADM z obowiązków pełnienia zarządu wspólnoty "...Odwołaliśmy uchwałą Zarząd w postaci ADM ..." - i wybraliście inny zarząd.
    Kwestia administratora (jego zmiany) jest nieistotna, bo nawet taka funkcja nie wystepuje w UoWL.
    Najważniejszą sprawą jest ustalenie kto sprawuje w waszej wspólnocie zarząd.
    "...Sąd przyjął stwierdzenie ADM-u, że prawomocnie zwołał zebranie , ponieważ był Zarządem..."
    Pytanie bardzo ważne: kiedy dokładnie była podjęta uchwała o odwołaniu starego zarządu (ADM) na podstawie uchwały SN (że nie może ADM być zarządem)? W 2004, 2005,...2010 czy 2011 roku?
    Czyżby w bieżącym roku (2011)? jeżeli tak i jeżeli w umowie istnieje taki zapis "...Okolicznością bezsporną jest fakt, że uchwała o odwołaniu ADM Sp. z o. o. z Zarządu mogła wywrzeć skutek na dzień 31.12. 2011r...." - to odradzam składanie apelacji bo przegracie.
    Sąd apelacyjny nie będzie wnikał w niuanse, nawet w UoWL tylko oprze sie na ustaleniach wyroku tym bardziej jeżeli była to tzw. "ustawka" co jest niestety "normą" gdy jedną ze stron jest UM.
  • Opcje
    KlaudiaKlaudia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] jezynka30:[/cite]zastanawiam się co masz do zarzucenia mojemu postowi, że oznaczyłaś go negatywem? jego treść wynika z doświadczeń mojej wspólnoty z uzyskaniem dokumentów od jednostki budżetowej pełniącej funkcję administratora, która wygląda podobnie jak w przypadku użytkownika filip - jeśli Administracja nie uzna czegość za stosowne i zgodne z jej interesami ( w naszym przypadku jest to wypowiedzenie im umowy cywilno-prawnej) to tak jest i już, mnie osobiście uzyskanie dostępu (jako członkowi wspólnoty) do dokumentów wspólnoty kosztowało kilka pism do Administracji, skargę do Urzędu Miasta i 3 miesiące oczekiwania. Żadna argumentacja i powoływanie się na przepisy UoWL nic nie dały, dopiero nakaz organu nadrzędnego spowodował wyrażenie zgody na wgląd w te dokumenty. Jak w tej sytuacji dokumenty ma odebrać nowy administrator, który wykonuje tylko czynności "wspomagające" zarząd, jeśli Administracja nie uznaje do dnia dzisiejszego wypowiedzenia za skuteczne??
    Uchwała o odwołaniu ADM jako zarzadu nastapiło w 2010 roku.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.