ocena stanu technicznego lokalu

TajaTaja Użytkownik
edytowano sierpnia 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam,
Proszę o radę. Osoba fizyczna kupiła kamienicę z 15 lokalami mieszkalnymi. Kamienica nie posiada dokumentacji technicznej. Właściciel zlecił wykonanie dokumentacji firmie. Trzy rodziny nie chcą udostępnić lokali aby dokonać obmiarów lokali. Właściciel chce podpisać z nimi umowy najmu ale nie wie jaki jest stan techniczny tych mieszkań i jaka jest powierzchnia użytkowa lokali. Osoby te mieszkają i nie płacą czynszu. W jaki sposób właściciel może zmusić te rodziny aby umożliwiły wejście do mieszkań w celu dokonać tych czynności.
Taja

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano sierpnia 2011
    <blockquote><cite> Taja:</cite> W jaki sposób właściciel może zmusić te rodziny aby umożliwiły wejście do mieszkań w celu dokonać tych czynności.Taja</blockquote>

    Wyłącznie na drodze postępowania sądowego, właściciel ma prawo wejść do lokalu w obecności funkcjonariusza Policji lub straży gminnej (miejskiej), a gdy wymaga to pomocy straży pożarnej - także przy jej udziale w razie awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody (art. 10 ust. 1 ustawy o ochronie praw lokatora).

    Przydatne orzecznictwo:

    z uzasadnienia postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 21 lipca 2011 roku, sygn. akt: I KZP 5/11 wydanego w odpowiedzi na pytanie prawne:
    Czy sprawca przestępstwa określonego w art. 193 k.k. może być własciciel mieszkania, do którego się wdziera albo wbrew żądaniu osoby uprawnionej miejsca takiego nie opuszcza?

    W wyjątkowych wypadkach przewidzianych w prawie cywilnym własciciel jest uprawniony do wejścia do miejsca wynajętego, oddanego w użytkowanie, służebność, wydzierżawionego (por. T. Bojarski, op. cit., s. 107 i n.). Potwierdza to również art. 10 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (tekst jedn. Dz.U 2005, Nr 31, poz. 266 ze zm.), zgodnie z którym „w razie awarii wywołującej szkodę lub grożącej bezpośrednio powstaniem szkody, jeżeli najemca jest nieobecny lub odmawia udostępnienia lokalu, wynajmujący ma prawo wejść do lokalu w obecności funkcjonariuszy policji lub straży miejskiej. Zatem ustawodawca wyraźnie chroni uprawnienia lokatora, gdyż uznaje, że bezprawne wkroczenie przez właściciela do zajmowanego przez najemce mieszkania godzi w jego prawa. Prawo własności, jak wiele innych praw zagwarantowanych w Konstytucji, nie ma charakteru absolutnego i doznaje ograniczeń przewidzianych w przepisach ustaw, chroniących również istotne prawa obywatelskie innych osób. Konkludując, sprawca przestępstwa naruszenia miru domowego w rozumieniu art. 193 k.k. może byc także właściciel domu, mieszkania, lokalu, pomieszczenia albo ogrodzonego terenu.
    Komentarz edytowany admin
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.