wodomierze w mieszkaniach

alicja60alicja60 Użytkownik
edytowano sierpnia 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
co ile lat powinno się wymieniać wodomoierze na zimną wodę w mieszkaniach i kto to powinien robić wspólnota czy własciciel? czy jest na to ustawa ?

Komentarze

  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano sierpnia 2011
    Sprawę legalizacji wodomierzy reguluje rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 7 stycznia 2008 r. w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych (Dz.U.08.5.29) - http://www.abc.com.pl/serwis/du/2008/0029.htm

    W Załączniku nr 6 tego rozporządzenia są określone okresy ważności legalizacji dla poszczególnych rodzajów przyrządów pomiarowych oraz terminy zgłaszania przyrządów pomiarowych do legalizacji ponownej po ocenie zgodności.

    Wynika z niego, że dla wodomierzy o nominalnym strumieniu objętości nie większym niż 500 m3/h okres ważności legalizacji pierwotnej i legalizacji jednostkowej to 5 lat, a okres ważności legalizacji ponownej wynosi także 5 lat.

    Ponieważ koszt legalizacji w praktyce jest wyższy od kosztów wymiany wodomierzy, to bardziej opłacalne jest wymieniać wodomierze co 5 lat. Zaleta jest taka, że nowy wodomierz ma okres gwarancji, no i nowy to nie to samo co stary ale legalizowany :smile:

    Temat kto powinien wymieniać wodomierz jest bardziej skomplikowany. Jeśli wodomierz znajduje się w lokalu, najczęstsze stanowisko jest takie, że jest on własnością prywatną i wymiana leży po stronie indywidualnej właścicieli lokali.

    Jeśli wodomierze znajdują się w części wspólnej, na ogół wymianę lub legalizację przeprowadza wspólnota.

    O wymianie wodomierzy możesz także poczytać tutaj - http://www.zarzadca.pl/pytania-i-odpowiedzi/76-techniczne/838-legalizacja-wodomierzy-i-cieplomierzy
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    alicja60: kto to powinien robić wspólnota czy właściciel ?
    EDDIE: Jeśli wodomierz znajduje się w lokalu, najczęstsze stanowisko jest takie, że jest on własnością prywatną i wymiana leży po stronie indywidualnej właścicieli lokali
    Najlepiej jak wodomierze w lokalach mieszkalnych wymienia wspólnota (wtedy jest jednakowy typ, rodzaj, producent, parametry, itp), która następnie obarcza kosztami poszczególnych właścicieli.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    co ile lat powinno się wymieniać wodomoierze
    Przepisy już znasz. W praktyce bywa tak, że jeśli wskazanie wodomierza głównego i wodomierzy indywidualnych różnią się do 10% to nic się nie wymienia
    I tak jak elen napisał - koszt właściciela, a nie wspólnoty
  • Opcje
    jezynka30jezynka30 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ok, wodomierz w lokalu własność prywatna, zatem mogę oczekiwać od administratora wydania dokumentu gwarancji i paragonu za zakup ( ew. fakturę zbiorczą do wglądu) ?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] jezynka30:[/cite]ok, wodomierz w lokalu własność prywatna, zatem mogę oczekiwać od administratora wydania dokumentu gwarancji i paragonu za zakup ( ew. fakturę zbiorczą do wglądu) ?
    a po co ci to ? jeżeli wodomierze wymienia wspólnota/administrator/, bo ma w tym interes ogółu właścicieli lokali, to po co ci ta wiedza ?
  • Opcje
    jezynka30jezynka30 Użytkownik
    edytowano czerwca 2017
    nie, wodomierze mają wymienić mieszkańcy, tylko administrator zebrał pieniądze od lokali i dokonał zakupu, teoretycznie miało być taniej, a wyszło po 48 PLN za sztukę, no i przysłał hydraulika, który wziął po 30 PLN od wodomierza za montaż, stąd pytanie, czy skoro sami sobie sfinansowaliśmy wymianę wodomierzy, to mamy prawo oczekiwać dokumentu potwierdzającego zakup i gwarancji na sprzęt
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jezynka30: To mamy prawo oczekiwać dokumentu potwierdzającego zakup i gwarancji na sprzęt ?
    Jak NAJBARDZIEJ !!! :wink:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano czerwca 2017
    [cite] jezynka30:[/cite]nie, wodomierze mają wymienić mieszkańcy, tylko administrator zebrał pieniądze od lokali i dokonał zakupu, teoretycznie miało być taniej, a wyszło po 48 PLN za sztukę, no i przysłał hydraulika, który wziął po 30 PLN od wodomierza za montaż,
    czyli jednak wymieniała wspólnota skoro administratora zapewnił towar (wodomierz ) i robociznę (hydraulika) 48 za wodomierz ( ale jakiej klasy) to niewiele u mnie cena za 1 szt. to 54 zł w klasie "A"

    [cite] jezynka30:[/cite] czy skoro sami sobie sfinansowaliśmy wymianę wodomierzy, to mamy prawo oczekiwać dokumentu potwierdzającego zakup i gwarancji na sprzęt
    zawsze za wszytko płacą właściciele lokali niezależnie, jaką metodą jest robiona wymiana wodomierzy ,
    Gwarancja zazwyczaj jest w pudełku, po wodomierzu i hydraulik powinien ten dokument Tobie dać , chyba, że administrator wziął na siebie ceregiele z ewentualnymi reklamacjami.
  • Opcje
    dropsdrops Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Proszę o radę jak rozwiązać problem. Sprawa wygląda następująco: duża wspólnota (274 lokali) część właścicieli zamontowała wodomierze, nie wszyscy je legalizują. W zeszłym roku były bardzo duże koszty wody, powodem jest fakt iż 3/4 lokali jest wynajmowanych, właściciel zgłasza jedną osobę, a mieszka kilka, w lokalu najczęściej nie ma wodomierza. Zaproponowano uchwałę, aby wspólnota na "swój" koszt założyła wszystkim wodomierze. Uchwały nie przegłosowano, bo przeciw głosowały osoby które zainstalowały wodomierze na swój koszt. W tym roku sytuacja jest podobna, wysokie koszty wody. Co proponujecie, co zrobić aby zmusić ludzi do legalizacji wodomierze, do ich zainstalowania? Dodam, że odczyty wodomierzy robią sami właściciele i podają do biura wspólnoty.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Co proponujecie, co zrobić aby zmusić ludzi do legalizacji wodomierze, do ich zainstalowania? Dodam, że odczyty wodomierzy robią sami właściciele
    Uchwalić, że
    a) wodomierz, którego legalizacja skończyła się co najmniej 6 miesięcy temu nie jest brany pod uwagę w rozliczeniach wody)
    b) lokale bez wodomierzy rozliczane są proporcjonalnie do... (zużycia prądu, gazu, ... - czegoś w miarę obiektywnie oddającego liczbę osób). Idealnego rozwiązania nie ma.
    Nie ma nic złego w tym, że odczyty robią sami właściciele. Wystarczy zobowiązać administratora, żeby to zaznaczał i sam odczytywał np. raz na 3 lata.

    Ja bym podeszła do tego inaczej. Jaki % lokali ma wodomierze i ile z nich jest już po okresie legalizacji. Może warto poczekać chwilę i zebrać większość do uchwały i wymienić / założyć wodomierze we wszystkich mieszkaniach. Koszt nie jest taki duży. Niezadowoleni zawsze będą, ale może zadowolonych dużo więcej? Policz szable ;)
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Rozwiazanie jest proste. Jesli nie chcesz ponosić wysokich kosztów wody kup licznik zainstaluj i płać wg wskazań licznika. Resze zostaw zarządowi , jesli tak go mozna nazwać. Wiem co pisze.


    Eddie:
    Jeśli wodomierze znajdują się w części wspólnej, na ogół wymianę lub legalizację przeprowadza wspólnota.
    To nieprawda. Elementy służące tylko jednemu lokalowi ( właścicielowi)mogą znajdować sie w części wspolnej ( np: licznik energii elektrycznej)
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] drops:[/cite]Proszę o radę jak rozwiązać problem. Sprawa wygląda następująco: duża wspólnota (274 lokali) część właścicieli zamontowała wodomierze, nie wszyscy je legalizują. W zeszłym roku były bardzo duże koszty wody, powodem jest fakt iż 3/4 lokali jest wynajmowanych, właściciel zgłasza jedną osobę, a mieszka kilka, w lokalu najczęściej nie ma wodomierza.

    Zaproponowano uchwałę, aby wspólnota na "swój" koszt założyła wszystkim wodomierze. Uchwały nie przegłosowano, bo przeciw głosowały osoby które zainstalowały wodomierze na swój koszt. W tym roku sytuacja jest podobna, wysokie koszty wody.

    Co proponujecie, co zrobić aby zmusić ludzi do legalizacji wodomierze, do ich zainstalowania? Dodam, że odczyty wodomierzy robią sami właściciele i podają do biura wspólnoty.
    To podjąć uchwałę, że wspólnota zorganizuje montaż wodomierzy, a kosztami obciąży poszczególnych właścicieli lokali .
    Jednoczenie przeprowadzi legalizacje istniejących ( wymianę ) na koszt właściciela lokalu.

    Jednocześnie należy ustalić stawkę na przyszłą wymianę / legalizacje wodomierzy .

    Najlepiej, jak będą to wodomierze radiowe, nie będzie problemu z odczytem. Koszt to ok. 110 zł / szt z montażem.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.