Ustawa o wlasnosci lokali pytania ?

krzysztof484krzysztof484 Użytkownik
edytowano sierpnia 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
Szanowni Państwo .Zycie tworzy problemy których ustawa o własności lokali nie wyjaśnia a jak to czyni to proszę wskazać w jakim artykule . Czy właściciel lokalu morze wystąpić z pisemna propozycja uchwały ? Jak długo jest ważna uchwala skoro ustawodawca zakłada 6 tygodniowy termin zaskarżenia do Sadu ? Jaka data uchwały jest liczona do tego terminu kiedy uchwala jest odraczana w realizacji i następują zmiany . Czy Ustawa dopuszcza Aneks do Uchwały ? Proszę o wyjaśnienie jeszcze kwestii o takiej treści ; Nasza wspólnotą zarządza Prywatny Zarząd Mieszkaniami Sp.z o.o na jakiej podstawie przekazano jej zarząd nie mogę sie doprosić o szczegóły .Czy w tej spółce powinien być zatrudniony licencjonowany zarządca ,osoba która opiekuje sie wspólnotami i ma na to ustawowe prawo. Z tego co ustaliłem to osoba która organizuje coroczne spotkania i je prowadzi jest Specjalista ds Administracji w tej spółce . Jak w sposób nie budzący poruszenia i zakłopotania wejrzeć w struktury Spółki . Prawne aspekty właścicielskie sa trudnością sporej części właścicieli mieszkań .Trudno tez w całej rozciągłości zawierzyć ze prawdę czynią . Są zmieniane treści uchwał co innego ustalamy na zebraniach a inna treść kopii dociera do mnie jak temu zaradzić ?

Komentarze

  • Opcje
    jezynka30jezynka30 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jak długo jest ważna uchwala skoro ustawodawca zakłada 6 tygodniowy termin zaskarżenia do Sadu
    Uchwała jest ważna do dnia jej odwołania (zmiany) inną uchwałą (chyba że w samej treści uchwały ustalono termin jej obowiązywania, aczkolwiek nie wiem, czy którakolwiek z wspólnot stosuje taki manewr, technicznie jest to chyba możliwe) 6 tygodniowy termin zaskarżenia do sądu przysługuje każdemu właścicielowi od dnia powiadomienia go o treści podjętej uchwały. Jeśli została podjęta na zebraniu właścicieli, to od dnia zebrania, natomiast przy zastosowaniu trybu indywidalnego zbierania głosów, to od dnia pisemnego powiadomienia właścicieli o jej treści.
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że prawo swoje a życie, zwłaszcza we wspólnocie swoje.
    Na podstawie art. 27 UoWL, każdy właściciel ma prawo zgłosić projekt uchwały a zarząd wspólnoty (powierzony zarządca) poddać taki projekt pod głosowanie. To jest teoria - a co będzie jak zarząd "oleje" taki projekt i nie zgłosi go do głosowania? - może inni coś doradzą.
    Z samymi uchwałami jest podobnie - co z tego że UoWL przewiduje określone procedury przy ich podejmowaniu, określa kiedy uchwała staje sie uchwałą.. itd - jeżeli w praktyce wygląda to inaczej. Bywa jak u mnie, że wola administratora (?!) podpisana przez 34% udziałów właścicieli nazywa się uchwałą, zarząd robi baranie miny i nawet sąd jeden i drugi nakazuje się jej podporządkować.
    Wiem, że moja rada będzie Ci nie w smak, ale jest najprostszym rozwiązaniem, najtańszym w sensie finansowym i zdrowotnym.
    Daj sobie spokój, zatkaj uszy, zamykaj oczy, nic nie wiesz, nie orientujesz się.... - skoro większości właścicieli taki stan odpowiada, lubią być robieni w balona przez przysłowiowego "ciecia", uwielbiają być oszukiwani, na matematyce się nie znają...itd - to sam nic nie zwojujesz, szkoda zdrowia, nerwów i pieniędzy - na głupotę ludzką nikt jeszcze lekarstwa nie wynalazł. Tak jest skonstruowane prawo o własności lokali że głupole gdy są w większości to mają rację a Twoje prawa jako jednostki nie są szanowane i żaden sąd ci nie przyzna racji bo zawsze cię zakrzyczą, sfałszuja każdą uchwałę, odpowiednio sterowani przez zarządcę/adminstratora (firmę), któremu w to graj.
    p.s. nie piszę tego jako sfrustrowany, przegrany właściciel - nie, ja jestem w trakcie "walki" - gdzieś tak zbliżam sie do połowy bojów toczonych z bezprawiem wspólnotowym i trochę już przeszedłem.
  • Opcje
    jezynka30jezynka30 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    daarek skoro większości właścicieli taki stan odpowiada, lubią być robieni w balona przez przysłowiowego "ciecia", uwielbiają być oszukiwani, na matematyce się nie znają...itd - to sam nic nie zwojujesz, szkoda zdrowia, nerwów i pieniędzy - na głupotę ludzką nikt jeszcze lekarstwa nie wynalazł.
    zgadzam się w całej rozciągłości z tą częścią wypowiedzi :bigsmile:, ale próbować trzeba..... ja podobnie jak daarek jestem w trakcie "walki", tyle że początku batalii, ale wiem, że używając argumentów i tez mających poparcie w przepisach i orzeczeniach sądów można coś osiągnąć i powolutku wygrywać maleńkie bitwy prowadzące do ostatecznego zwycięstwa nad
    bezprawiem wspólnotowym
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    na jakiej podstawie przekazano jej zarząd
    Normalnie zapytaj, jaka to forma
    http://www.pzm-patron.pl/3-Formy-współpracy
    Od odpowiedzi czy macie zarząd właścicielski czy powierzony sporo zależy
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nasza wspólnotą zarządza Prywatny Zarząd Mieszkaniami Sp.z o.o
    Do kiedy ? Może macie termin określony w aktach notarialnych.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy właściciel lokalu morze wystąpić z pisemna propozycja uchwały ?

    Tak, każdy właściciel może wystąpić z propozycja uchwały.
    Jaka data uchwały jest liczona do tego terminu kiedy uchwala jest odraczana w realizacji i następują zmiany

    Uchwała nie może być odraczana i nie może być zmieniana.
    Są zmieniane treści uchwał co innego ustalamy na zebraniach a inna treść kopii dociera do mnie jak temu zaradzić ?

    Zaskarżyć w Sądzie.
  • Opcje
    krzysztof484krzysztof484 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mam dodatkowe pytanie - czy tryb indywidualnego zbierania podpisów dotyczy wszystkich wspólnot bez względu na wielkość . Przecież taka forma ma podtekst korupcjogenny /agitacyjny .Firma zarządzająca w ten sposób może przepchnąć wszystko na czym jej zależy .Wspólnota licząca do 7 właścicieli jest mała i tu powinna być 100% zgoda właścicieli bez prawa zbierania głosów indywidualnie .Czy ustawa precyzuje gdzieś w przepisach wykonawczych tę kwestie .Podam przykład ; jest 6 właścicieli plus Gmina to jest 7 właścicieli, czy w takim przypadku spełniamy warunek do 7 właścicieli .
    Jestem pod wrażeniem odpowiedzi a zwłaszcza tych które wskazują drogę cierniową .Wieczna walka w przepychaniu racji prawidłowego działania.Ciekawym jest pomysł Kart do glosowania na których można po zastanowieniu podjąć decyzje .Tylko mam pytanie jak one są w treści zaprojektowane ?
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] krzysztof484:[/cite]Mam dodatkowe pytanie - czy tryb indywidualnego zbierania podpisów dotyczy wszystkich wspólnot bez względu na wielkość .

    Tak, w małej wspólnocie także można zbierać podpisy indywidualnie.
    [cite] krzysztof484:[/cite]
    Przecież taka forma ma podtekst korupcjogenny /agitacyjny .Firma zarządzająca w ten sposób może przepchnąć wszystko na czym jej zależy .Wspólnota licząca do 7 właścicieli jest mała i tu powinna być 100% zgoda właścicieli bez prawa zbierania głosów indywidualnie .

    Bo jest potrzebna zgoda 100% właścicieli. Nie ma zakazu zbierania głosów indywidualnie.
    [cite] krzysztof484:[/cite]
    Czy ustawa precyzuje gdzieś w przepisach wykonawczych tę kwestie .Podam przykład ; jest 6 właścicieli plus Gmina to jest 7 właścicieli, czy w takim przypadku spełniamy warunek do 7 właścicieli .

    Spełniamy. Nie ma znaczenia, czy właścicielem jest osoba fizyczna, czy gmina, właściciel to właściciel.
  • Opcje
    zarzadca.wroclawzarzadca.wroclaw Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ustawa nie mówi o liczbie właścicieli, ale o liczbie lokali (art. 19 UWL) Sama Gmina może mieć ich 10 i jest to już duża Wspólnota:devil:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.