Klimatyzatory - cdn, a właściwie ZGN

OxyviaOxyvia Użytkownik
edytowano sierpnia 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
Już wiem od tutejszych Korespondentów z wątku pt. Klimatyzatory 1, że Zarząd Wspólnoty nie ma prawa zabronić mi instalacji klimatyzatora na części wspólnej budynku ani żądać stałych, miesięcznych opłat ode mnie za tę instalację.
Ale czy Zarząd Gospodarki Nieruchomościami ma takie prawo? Moje mieszkanie jest własnością ZGN. Dostałam od ZGN pismo, które informuje, że MUSZĘ mieć zgodę Wspólnoty na zainstalowanie klimatyzatora, a także, iż po złożeniu w ZGN zdjęcia z zaznaczeniem miejsca zewnętrznej części urządzenia oraz szkicu i opisu instalacji elektrycznej (!) ZGN być może wyda mi zgodę na instalację i przyśle do podpisania umowę "ze zobowiązaniami lokatora" - czyli umowę o dodatkowych opłatach.
Wiem, że ta sprawa już wykracza poza tematykę Wspólnot, ale może ktoś tutaj wie, czy ZGN ma prawo się nie zgodzić lub zgodzić za dodatkową opłatą miesięczną na klimatyzator w oknie i na ścianie wynajmowanego mieszkania?

Komentarze

  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie ma znaczenia, czy zarząd sprawowany jest przez ZGN, czy jakikolwiek inny zarząd, UWL jest jedna! Wspólnota to wspólnota, czy pod zarządem właścicielskim, czy ZGN.
    Dostałam od ZGN pismo, które informuje, że MUSZĘ mieć zgodę Wspólnoty na zainstalowanie klimatyzatora, a także, iż po złożeniu w ZGN zdjęcia z zaznaczeniem miejsca zewnętrznej części urządzenia oraz szkicu i opisu instalacji elektrycznej (!) ZGN być może wyda mi zgodę na instalację i przyśle do podpisania umowę "ze zobowiązaniami lokatora" - czyli umowę o dodatkowych opłatach.

    Nie przejmuj się tym pismem, nawet nie odpowiadaj, bo szkoda czasu.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zwracam uwagę na te słowa:
    [cite] Oxyvia:[/cite]Moje mieszkanie jest własnością ZGN.
    Ściśle biorąc, mieszkanie jest własnością gminy, którą ZGN reprezentuje.
    Pismo w sprawie klimatyzacji jest pismem właściciela lokalu.
    Za prąd płacisz pewnie według wskazań licznika, więc za co masz płacić dodatkowo? Może chodzi o podniesienie czynszu w związku z podniesieniem standardu lokalu?
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zgadzam się z ownerem - najemca bez zgody właściciela (ZGN) nie ma prawa instalować czegokolwiek na części wspólnej.
    Z tym prądem to może chodzić też o to, że instalacja lokalowa jest słaba a ewentualna jej naprawa/wymiana/modernizacja należy do właściciela?
    Jednak jeśli klimatyzator mieściłby się w świetle okna (nie zajmował części wspólnej) to chyba bym zaryzykowała i zainstalowała nikogo o tym nie informując.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przeoczyłem fakt, że Oxyvia jest najemcą lokalu, a nie właścicielką. Oczywiście bez zgody właściciela nie można zainstalować klimatyzatora.
  • Opcje
    OxyviaOxyvia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzięki za odpowiedzi.
    Jak rozumiem, sprawa nie jest tak oczywista, jak w przypadku Wspólnoty.
    Moim zdaniem nikt nie może podwyższyć mi czynszu z powodu podniesienia standardu lokalu, bo ten standard nie zostanie podniesiony. Klimatyzator jest takim samym - przenośnym i demontowalnym - urządzeniem elektrycznym, jak np. pralka, lodówka, telewizor itp. Żadne z tych urządzeń nie podnosi przecież standardu mieszkania.
    Mało tego, instalując którekolwiek z tych urządzeń, lokator/najemca nie musi nikogo pytać o zgodę. Dlatego niezrozumiały jest dla mnie taki wymóg w przypadku klimatyzatorów. Rozumiem natomiast, że umieszczenie części zewnętrznej musi być bezpieczne i spełnić pewne wymogi. Ale jeśli robi to firma, która się w tym specjalizuje, to uważam, że ZGN nie powinien tu robić żadnych trudności.
    Tak to wygląda z mojego punktu widzenia. Ale któż wie, czy mam rację, jeśli chodzi o prawo?...
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano sierpnia 2011
    Właściciel lokalu nie ma prawa pobierać wynagrodzenia za zezwolenie na umieszczenie klimatyzatora.
    Uważam, że zastosowanie ma tutaj art. 684 kodeksu cywilnego:

    "Najemca może założyć w najętym lokalu oświetlenie elektryczne, gaz, telefon, radio i inne podobne urządzenia, chyba że sposób ich założenia sprzeciwia się obowiązującym przepisom albo zagraża bezpieczeństwu nieruchomości. Jeżeli do założenia urządzeń potrzebne jest współdziałanie wynajmującego, najemca może domagać się tego współdziałania za zwrotem wynikłych stąd kosztów. "


    Najemca nie może sobie jednak wieszać po prostu klimatyzatora, powinien wystąpić do właściciela, który ustalic te kwestie ze wspólnotą.

    Nie dziwi mnie też, że gmina proponuje Państwu zawarcie umowy, ponieważ ma taki obowiązek, o czym stanowi art. 6d ustawy o ochronie praw lokatorów:


    "Najemca może wprowadzić w lokalu ulepszenia tylko za zgodą wynajmującego i na podstawie pisemnej umowy określającej sposób rozliczeń z tego tytułu".

    Klimatyzator nie jest takim samym urządzeniem przenośnym jak pralka.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarządca - w części podzielam Twoje stanowisko
    "Najemca może wprowadzić w lokalu ulepszenia tylko za zgodą wynajmującego i na podstawie pisemnej umowy określającej sposób rozliczeń z tego tytułu".
    ale nie zgadzam się z twierdzeniem
    Właściciel lokalu nie ma prawa pobierać wynagrodzenia za zezwolenie na umieszczenie klimatyzatora.
    A jakie przepisy przez to naruszy? Niektórzy właściciele zabraniają robienia dziur w ścianach np. na obrazki, niektórzy na wieść ,że najemca ma psa podwyższa mu czynsz, a nawet odmawia wynajmu. Te kwestie reguluje umowa między stronami, jak strona się nie zgadza nie ma obowiązku podpisywania jej.Montaż klimatyzatora zewnętrznego to trwala ingerencja w ścianę budynku, najem się kończy, facet zabiera klimatyzator, reszta go nie obchodzi. To jest problem dla WM, ponieważ prawdę mówiąć nie mają narzędzi aby to kontrolować. Właściciel zawiesza "coś tam" i co?:bigsmile:
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Stroną umowy jest gmina, poza tym wydaje mi się, że możliwość pobierania za to dodatkowego wynagrodzenia (no chyba, że obie strony się zgadzają, to wtedy nie ma problemu) wynika z brzmienia cyt. art. 684, co prawda nie jest to wypowiedziane wprost, ale tak to rozumiem.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    OxyviaOxyvia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Zarządca:[/cite]Najemca nie może sobie jednak wieszać po prostu klimatyzatora, powinien wystąpić do właściciela, który ustalic te kwestie ze wspólnotą.

    Nie dziwi mnie też, że gmina proponuje Państwu zawarcie umowy, ponieważ ma taki obowiązek, o czym stanowi art. 6d ustawy o ochronie praw lokatorów:


    "Najemca może wprowadzić w lokalu ulepszenia tylko za zgodą wynajmującego i na podstawie pisemnej umowy określającej sposób rozliczeń z tego tytułu".

    Klimatyzator nie jest takim samym urządzeniem przenośnym jak pralka.
    Dziękuję za podanie podstaw prawnych w tej kwestii.
    Nie rozumiem jednak, dlaczego klimatyzator traktowany ma być jako ulepszenie mieszkania i dlaczego nie jest takim samym urządzeniem jak pralka? Jest moją własnością i ja go mogę w dowolnej chwili wymontować. Za wszelkie naprawy i konserwację też ja będę płacić, a nie ZGN. Za prąd również. Dlaczego więc muszę pytać o zgodę ZGN i podpisywać jakąś umowę o dodatkowych kosztach miesięcznych? Jakoś nie godzi się to z moim poczuciem logiki i sprawiedliwości, a także z przepisem prawnym, które Pan zacytował.
    Jeśli chodzi o dziury w ścianie, mogę podpisać umowę, w której zobowiążę się do zabetonowania i zamalowania wszelkich dziur w razie wyprowadzki. Ale nie podpisywałam umowy, która by mi zakazywała ich robić. I nikt z nas - lokatorów - nie otrzymał w umowie o wynajmie takiego punktu, że nie wolno mu wiercić dziur w ścianach wewnętrznych lokalu dla umieszczenia na tych ścianach różnych urządzeń i przedmiotów, jak mebli, obrazów, kinkietów, wiatraczków, doniczek itd. W moim odczuciu klimatyzator jest takim samym urządzeniem jak inne urządzenia domowe, na ścianach czy nie.
    Ulepszeniem i podwyższeniem standardu mieszkania było przerobienie przez nas dużej kuchni na pokój i mniejszą kuchnię, za co nam podniesiono czynsz - tu się zgodziłam. Ale zakup nowego urządzenia elektrycznego?...
    Przepraszam, ale mam tu duże wątpliwości, a w przepisach nie znalazłam na razie żadnej podstawy ku temu - nigdzie nie widzę, żeby była mowa o tym, iż na przenośne urządzenia chłodzące lub grzejące trzeba mieć zgodę właściciela lokalu i trzeba podpisać na to umowę, i płacić dodatkowe pieniądze... Może się mylę, ale na razie nic takiego nie widzę.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie chodzi o dziury w ścianach mieszkania, tylko o dziury w części wspólnej (elewacja budynku), bo o tym piszesz w swoim pierwszym poście
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano sierpnia 2011
    Klimatyzacja to jest jednak ulepszenie lokalu, nakład na lokal.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Oxyvia - Ty nie oczekujesz rady, Ty potrzebujesz poparcia twojego stanowiska
    Już wiem od tutejszych Korespondentów z wątku pt. Klimatyzatory 1, że Zarząd Wspólnoty nie ma prawa zabronić mi instalacji klimatyzatora na części wspólnej budynku ani żądać stałych, miesięcznych opłat ode mnie za tę instalację.
    Poproś więc tych Korespondentow o wskazanie podstawy prawnej tej tezy.Nie wolno ,tak jak Ty to robisz, porównywać lodówkę z klimatyzatorem, chyba ,że mówimy o urządzeniu przenośnym.Wowczas wstawiaj sobie i trzy klimatyzatory, i pięc lodowek, i sześć telewizorów. Oczywiście otwory w ścianach podalem jako przyklad, tak robią właściciele lokali, które wynajmują dla zysku. W Twojej sytuacji lokal ma charakter "komunalnego" gdzie właścicielem jest gmina, ktora jest czlonkiem Wspólnoty, i ktora musi "podporządkować" się regulom WM. Dlaczego żąda za to dodatkowych pieniędzy? Może znalazła "pretekst" do uzyskania zysku z wynajmu? To dzikie prawo wlaściciela.Nie zgadzasz się z tym, zwróć się do sądu o pomoc, wskazując ,że łamane są prawa lokatora!?:bigsmile:
  • Opcje
    OxyviaOxyvia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mirek L. - Korespondenci już mi wskazali wszelkie podstawy prawne zacytowanej przez Ciebie tezy, czyli udowodnili ją. O to już rzeczywiście nie pytam.
    Natomiast ciągle mam wątpliwości co do słuszności twierdzenia, że klimatyzator jest ulepszeniem mieszkania - nie rozumiem, dlaczego? Ja się nie upieram przy swoim, a tylko pytam, bo nie rozumiem, czym się różni umieszczenie na ścianie klimatyzatora od umieszczenia na ścianie kinkietu? (Poza rozmiarami, oczywiście). Jeśli ktoś mi to wyjaśni, to przyjmę do wiadomości, ale tutaj nikt tego nie zrobił.
    Nie mam powodu zwracać się do sądu, bo na razie nikt niczego ode mnie nie wyłudził. Nie wiem natomiast, czy ZGN ma prawo żądać ode mnie dodatkowych opłat za umieszczenie nowego urządzenia elektrycznego na ścianie (wewnętrznej oraz zewnętrznej) i czy ma prawo nie zgodzić się na takie zainstalowanie urządzenia. Piszę, co myślę na ten temat, ale to nie znaczy, że szukam wyłącznie poparcia. Liczyłam na to, że ktoś może wie i jest pewien, w jaki sposób przepisy to regulują. Ale zdaje się, że dokładnie nie regulują.
    Natomiast bardzo cenny jest przepis, który zacytował tutaj Zarządca: "Najemca może założyć w najętym lokalu oświetlenie elektryczne, gaz, telefon, radio i inne podobne urządzenia, chyba że sposób ich założenia sprzeciwia się obowiązującym przepisom albo zagraża bezpieczeństwu nieruchomości. Jeżeli do założenia urządzeń potrzebne jest współdziałanie wynajmującego, najemca może domagać się tego współdziałania za zwrotem wynikłych stąd kosztów. " Uważam, że to mi wyjaśnia sprawę - mogę zainstalować klimatyzator, byle bez szkody i zagrożenia dla kogokolwiek. I tak zamierzam zrobić. Zwłaszcza, że jest to urządzenie jak najbardziej przenośne, więc wg mnie nie podnosi standardu mieszkania.
    Chyba, że - powtarzam - że ktoś mi udowodni, iż nie mam racji. Zawsze mogę się mylić co do prawa. Dlatego zapytałam Was o zdanie. (A nie dlatego, że szukam koniecznie poparcia). :wink:
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Oxyvia, nie pisz, że jest to urządzenie przenośne, skoro trzeba go montować na ścianie. Padło tutaj kilka tez na dowód, że nie masz racji, a Ty piszesz, że nie widzisz tego:confused:
    czym się różni umieszczenie na ścianie klimatyzatora od umieszczenia na ścianie kinkietu?

    Tym samym, co w samochodzie klimatyzacja od światła postojowego.

    Uzgodnij montaż tego klimatyzatora z właścicielem lokalu zanim będziesz miała nieprzyjemności, tym bardziej, że właściciel nie powinien się temu sprzeciwiać.
    Weź sobie do serca i do głowy to, co napisał wcześniej Zarządca:
    Najemca może wprowadzić w lokalu ulepszenia tylko za zgodą wynajmującego i na podstawie pisemnej umowy określającej sposób rozliczeń z tego tytułu
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    czy ZGN ma prawo żądać ode mnie dodatkowych opłat za umieszczenie nowego urządzenia elektrycznego na ścianie (wewnętrznej oraz zewnętrznej)
    Nie łącz ściany w mieszkaniu z elewacją budynku, bo ściana "należy" do ZGN, elewacja do wspólnoty
  • Opcje
    OxyviaOxyvia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Koziorożko, masz rację. Dzięki.

    Eddie, przestań na mnie krzyczeć. Jeśli czegoś nie rozumiem, to mam prawo pytać, dopóki nie zrozumiem. A Ty przecież nie masz obowiązku mi odpowiadać, więc co Cię tak irytuje? Moja ignorancja? Nie na wszystkim można się znać. Gdybym się znała na wszystkim, nie pytałabym Was o nic. Gdyby każdy znał się na wszystkim, to nie istniałyby takie fora, bo nie byłyby nikomu potrzebne.
    Nadal nie rozumiem, dlaczego klimatyzator nie jest urządzeniem przenośnym, skoro mogę go przenieść w dowolnej chwili i w dowolne miejsce? (Podobnie jak nie rozumiem, czym się różni klimatyzacja samochodowa od światła postojowego - nie znam się na tym ni w ząb).
    Ale to nieważne, w każdym razie klimatyzator jest moją prywatną własnością, zupełnie tak samo jak inne urządzenia elektryczne w tym mieszkaniu, i wszystkie je zabiorę se sobą w razie przeprowadzki, więc żadna z tych rzeczy nie jest ulepszeniem lokalu z ramienia ZGN, ani klimatyzator, ani pralka, ani lodówka; dlatego myślę, że ZGN nie powinien ściągać ode mnie żadnych dodatkowych opłat. Tak myślę. Napisałam do Was z pytaniem, czy myślę słusznie, bo nie mam absolutnej pewności, jednak Wy jej też nie macie, więc tym bardziej nie powinieneś się na mnie złościć.
    A co do porozumienia z ZGN, to - jak pisałam na wstępie - już dawno wystosowałam do nich pismo z prośbą o wyrażenie zgody na zainstalowanie klimatyzatora, więc i tego nie musisz mi doradzać.:tongue: To właśnie z odpowiedzi ZGN na moje pismo dowiedziałam się, że ZGN zamierza podpisać ze mną jakąś tajemną umowę o moich dodatkowych zobowiązaniach pieniężnych w związku z moim klimatyzatorem.
    Ale mieszkanie tuż obok mojego wynajęto alkoholikom, którzy wydzierają się do późnych nocy, zaś pod oknami jest nocna knajpa, która hałasuje do godzin wczesnorannych - i ZGN pozwala na to wszystko w budynku mieszkalnym. Nie da się spać z otwartymi oknami, a o zgodę na klimatyzator walczę już od połowy czerwca.
    No, ale to tak nawiasem.
    Bardzo dziękuję Wszystkim za pomoc. Będę się podpierać przepisem, który zacytował dla mnie Zarządca - to naprawdę bardzo cenna dla mnie informacja.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Oxyvia:[/cite]Eddie, przestań na mnie krzyczeć. Jeśli czegoś nie rozumiem, to mam prawo pytać, dopóki nie zrozumiem. A Ty przecież nie masz obowiązku mi odpowiadać, więc co Cię tak irytuje? Moja ignorancja?

    Oxyvio, nie mam pojęcia skąd twoje podejrzenia o krzyk lub irytację z mojej strony?:shocked::shocked::shocked:
    Nie podniosłem tonu i ani przez chwile nie dałem się poirytować. Daję ci spokojne rady, tak jak inni, tylko ty tego nie chcesz zrozumieć.
    [cite] Oxyvia:[/cite]
    Nadal nie rozumiem, dlaczego klimatyzator nie jest urządzeniem przenośnym, skoro mogę go przenieść w dowolnej chwili i w dowolne miejsce? (Podobnie jak nie rozumiem, czym się różni klimatyzacja samochodowa od światła postojowego - nie znam się na tym ni w ząb).

    Jeszcze raz napiszę: Klimatyzator przenośny to taki, który stoi na specjalnej nodze/podstawie, podobnie jak wentylator/wiatraczek i w każdej chwili może być przestawiony, wyniesiony bez demontażu czegokolwiek.
    Klimatyzator stacjonarny, inaczej nieprzenośny to taki, który montuje się na ścianie, suficie, bądź elewacji zewnętrznej. Po montażu jest on związany z sufitem lub ścianą i właśnie to czyni z niego nieprzenośnym. To, że możesz go zdemontować, nie oznacza, że jest on przenośny.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] Oxyvia:[/cite]
    Ale to nieważne, w każdym razie klimatyzator jest moją prywatną własnością, zupełnie tak samo jak inne urządzenia elektryczne w tym mieszkaniu, i wszystkie je zabiorę se sobą w razie przeprowadzki.

    Może właśnie tego ma dotyczyć porozumienie, że nie będą musieli za to płacić, sądzę, że najlepiej poprosić o egzemplarz i dopiero wtedy tak naprawdę będzie wiadomo czego dotyczy.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    OxyviaOxyvia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] EDDIE:[/cite]Oxyvio, nie mam pojęcia skąd twoje podejrzenia o krzyk lub irytację z mojej strony?:shocked::shocked::shocked:
    Nie podniosłem tonu i ani przez chwile nie dałem się poirytować. Daję ci spokojne rady, tak jak inni, tylko ty tego nie chcesz zrozumieć.
    Chcę. I to bardzo. Dlatego tyle razy wypytuję tak szczegółowo.
    [cite] EDDIE:[/cite]Jeszcze raz napiszę: Klimatyzator przenośny to taki, który stoi na specjalnej nodze/podstawie, podobnie jak wentylator/wiatraczek i w każdej chwili może być przestawiony, wyniesiony bez demontażu czegokolwiek.
    Pierwszy raz to piszesz. Teraz zaczynam rozumieć pojęcie urządzenia "nieprzenośnego" w języku prawnym (jak rozumiem). Dziękuję za wyjaśnienie. Teraz mi pomogłeś.
    Zaczynam rozumieć zagrożenie ze strony ZGN i Wspólnoty.
    Poza tym właśnie zadzwonił do mnie jeden pan z Zarządu Wspólnoty i stwierdził, że skoro do klimatyzatora potrzebny jest w elewacji przy framudze otwór o średnicy aż 5,5 cm, to Wspólnota się na to nie zgodzi. Odpowiedziałam, że w takim razie proszę o inne wytyczne co do instalacji klimatyzatora, zresztą proszę o te wytyczne już od połowy czerwca, kiedy to napisałam w tej sprawie jasno sformułowane podanie do Wspólnoty. Odrzekł, że przedstawi moje stanowisko Zarządowi i odpowiedzą mi pisemnie. Ech!...
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano września 2011
    Zaczynam rozumieć zagrożenie ze strony ZGN i Wspólnoty.
    Poza tym właśnie zadzwonił do mnie jeden pan z Zarządu Wspólnoty i stwierdził, że skoro do klimatyzatora potrzebny jest w elewacji przy framudze otwór o średnicy aż 5,5 cm, to Wspólnota się na to nie zgodzi.

    Chyba nie do końca rozumiesz zagrożenie.
    Ze strony zarządu wspólnoty nie masz zagrożenia, wspólnota nie może zabronić montażu klimatyzatora właścicielowi lokalu. Jeśli miałabyś zezwolenie właściciela (ZGNu) to nikogo z WM nie musiałbyś się pytać o montaż. Właściciel (także najemca, który działa za zgodą i z pełnomocnictwem właściciela) może korzystać z części wspólnej, w tym przypadku ze ściany i elewacji budynku w sposób nie utrudniający współkorzystanie w niej innym właścicielom i w taki sposób, by nikomu to nie przeszkadzało.

    Zagrożeniem jest właściciel, czyli ZGN. Bez zgody właściciela nie możesz montować klimatyzatora.

    Może zaproponuj ZGNowi, że pozostawisz ten klimatyzator np. po minimum 3-4 latach korzystania z niego...?
  • Opcje
    Andrzej_KAndrzej_K Użytkownik
    edytowano listopada -1
    EDDIE:(...)Ze strony zarządu wspólnoty nie masz zagrożenia, wspólnota nie może zabronić montażu klimatyzatora właścicielowi lokalu. (...)

    Żartujesz? Uważasz, że robienie dziur w ścianie nośnej (część wspólna) nie wymaga zgody wspólnoty?
    Oxyvia: (...) potrzebny jest w elewacji przy framudze otwór o średnicy aż 5,5 cm, to Wspólnota się na to nie zgodzi.(...)
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Popieram stanowisko EDDIEGO, choć nie zgadzam się z jego stwierdzeniem
    Zagrożeniem jest właściciel, czyli ZGN
    Tak nie powinien mówić członek Zarządu.
    Montaż klimatyzatora nie narusza żadnych przepisów prawnych, być może narusza wewnętrzne ustalenia członków WM, które wyrażone zostały w formie uchwały. Jeżeli nie zostala ona zaskarżona to obowiązuje. Właściciel ma prawo wprowadzania swoich warunków najmu. Jeżeli odmówi najmu osobie palącej, to oznacza ,że naruszył jego prywatne prawo do swobód, i co z tego. Sąd nakaże właścicielowi wynajęcie lokalu?
    Oxyvia - możesz zaryzykować montaż klimatyzatora, podpadniesz wówczas ZGN no i Wspólnocie. Zastanów się czy warto? Jeżeli bardzo Ci zależy na tym urządzeniu, przemyśl montaż innego typu - wewnetrznego. Zewnętrzny skraplacz zbyt kole w oczy, on drażni innych luksusem.Samo ,życie.:bigsmile:
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Andrzej_K:[/cite]
    EDDIE:(...)Ze strony zarządu wspólnoty nie masz zagrożenia, wspólnota nie może zabronić montażu klimatyzatora właścicielowi lokalu. (...)

    Żartujesz? Uważasz, że robienie dziur w ścianie nośnej (część wspólna) nie wymaga zgody wspólnoty?
    Oxyvia: (...) potrzebny jest w elewacji przy framudze otwór o średnicy aż 5,5 cm, to Wspólnota się na to nie zgodzi.(...)

    Wcale nie żartuję.
    Montaż klimatyzatora nie różni się niczym od montażu np. reklamy na ścianie zewnętrznej budynku.

    Na jakiej podstawie uważasz, że jest inaczej?

    [cite] MirekL:[/cite]Popieram stanowisko EDDIEGO, choć nie zgadzam się z jego stwierdzeniem
    Zagrożeniem jest właściciel, czyli ZGN
    Tak nie powinien mówić członek Zarządu.
    Montaż klimatyzatora nie narusza żadnych przepisów prawnych, być może narusza wewnętrzne ustalenia członków WM, które wyrażone zostały w formie uchwały. Jeżeli nie zostala ona zaskarżona to obowiązuje. Właściciel ma prawo wprowadzania swoich warunków najmu. Jeżeli odmówi najmu osobie palącej, to oznacza ,że naruszył jego prywatne prawo do swobód, i co z tego. Sąd nakaże właścicielowi wynajęcie lokalu?
    Oxyvia - możesz zaryzykować montaż klimatyzatora, podpadniesz wówczas ZGN no i Wspólnocie. Zastanów się czy warto? Jeżeli bardzo Ci zależy na tym urządzeniu, przemyśl montaż innego typu - wewnetrznego. Zewnętrzny skraplacz zbyt kole w oczy, on drażni innych luksusem.Samo ,życie.:bigsmile:

    Z tym co podkreślone się zgadzam, lecz nie wiem, dlaczego nie powinien tak mówić członek zarządu?
    Jeśli chodzi o stwierdzenie "zagrożenie", to nie jest ono mojego autorstwa, odniosłem się do stwierdzenia Oxyvii.
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    EDDIE - zamiast tego slowa "zagrożenie" należałoby użyć " przywilej korzystania z prawa własności".
    Montaż klimatyzatora nie różni się niczym od montażu np. reklamy na ścianie zewnętrznej budynku.
    Tutaj żartujesz.
    pierwsze nie narusza Prawa Budowlanego drugie tak:

    Art.29.2. Pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na:
    ..........................................
    6) instalowaniu i remoncie tablic i urządzeń reklamowych, z wyjątkiem reklam świetlnych i podświetlanych usytuowanych poza obszarem zabudowanym w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym;
    Art. 30. 1. Zgłoszenia właściwemu organowi wymaga:
    1) ..................................................
    2) wykonywanie robót budowlanych, o których mowa w art. 29 ust. 2 pkt 1-13;
    A TU BĘDZIE POTRZEBNA ZGODA WŁAŚCICIELA ,CZYLI WSPÓLNOTY.:bigsmile:
  • Opcje
    OxyviaOxyvia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] EDDIE:[/cite]Chyba nie do końca rozumiesz zagrożenie.
    Ze strony zarządu wspólnoty nie masz zagrożenia, wspólnota nie może zabronić montażu klimatyzatora właścicielowi lokalu. Jeśli miałabyś zezwolenie właściciela (ZGNu) to nikogo z WM nie musiałbyś się pytać o montaż. Właściciel (także najemca, który działa za zgodą i z pełnomocnictwem właściciela) może korzystać z części wspólnej, w tym przypadku ze ściany i elewacji budynku w sposób nie utrudniający współkorzystanie w niej innym właścicielom i w taki sposób, by nikomu to nie przeszkadzało.

    Zagrożeniem jest właściciel, czyli ZGN. Bez zgody właściciela nie możesz montować klimatyzatora.

    Może zaproponuj ZGNowi, że pozostawisz ten klimatyzator np. po minimum 3-4 latach korzystania z niego...?
    Dlaczego oceniasz, że "nie do końca rozumiem zagrożenie?" Przecież właśnie o to zapytałam na początku niniejszego wątku: czy ZGN ma prawo się nie zgodzić - bo rozumiem, że jest to zagrożenie dla mnie.
    Wydaje mi się, że skoro zobowiązuję się, iż w razie wyprowadzki nie zostawię żadnych dziur w ścianach, to nikt nie powinien mi robić trudności. A swoją drogą nie zamierzam się wyprowadzić; moja rodzina zajmuje ten lokal od 50-ciu lat i nie zanosi się na to, byśmy z własnej woli przestali go wynajmować jeszcze w następnym pokoleniu, więc klimatyzator na pewno tu zostanie; no, chyba że nas stąd wyrzucą - wtedy nie zamierzam nic mojego tu zostawić. Dlatego nie mogę zobowiązać się do tego.

    Eddie, niestety klimatyzator naścienny mam już kupiony od połowy czerwca i czeka w pudłach na decyzję ZGN oraz WM. Nie sądziłam, że te Zarządy mogą mi nie wydać zgody, skoro wszystkie sklepy i banki, wynajmujące lokale w naszym budynku, posiadają zewnętrzne klimatyzatory, i to dużo większe niż mój.
    Owszem, bardzo mi zależy na klimatyzacji, ponieważ - jak już pisałam - ZGN i WM godzą się na wynajem mieszkań alkoholikom, którzy zajmowali lub zajmują 6 okolicznych mieszkań, w tym jedno tuż obok naszego, wrzeszczą i klną do późnych godzin nocnych i palą mnóstwo papierochów, a dym leci w okno mojej córki. W dodatku w sąsiednim budynku tuż pod naszymi oknami jest nocny klub, przy którym do rana stoi zawsze spora banda pijanych, wydzierających się ludzi, a przy każdym otwarciu drzwi klubu wali w nasze okna huk jazgotliwej "muzyki". Nie da się spać przy otwartych oknach, a przy zamkniętych nie ma czym oddychać, dusimy się, bo mieszkanie ma obydwa okna zwrócone na zachód i latem jest nagrzane do bardzo wysokich temperatur.
    Na te wszystkie hałasy gmina się zgadza, choć to niezgodne z przepisami. Dlaczego więc miałaby się nie zgodzić na montaż klimatyzatora?
    W związku z tym wszystkim, jeśli nie uzyskam zgody, będę zmuszona zainstalować ten klimatyzator bez zgody - trudno. Chciałam tego uniknąć.

    MirekL - w Prawie Budowlanym, które przytoczyłeś (dziękuję bardzo - to też niezwykle cenne dla mnie!), przeczytałam, co następuje:

    "6. Właściwy organ wnosi sprzeciw, jeżeli:

    zgłoszenie dotyczy budowy lub wykonywania robót budowlanych objętych obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę;
    budowa lub wykonywanie robót budowlanych objętych zgłoszeniem narusza ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub inne przepisy;
    zgłoszenie dotyczy budowy tymczasowego obiektu budowlanego, o którym mowa w art. 29 ust. 1 pkt 12, w miejscu, w którym taki obiekt istnieje."

    Myślę, że montaż klimatyzatora przeznaczonego do użytku domowego nie narusza żadnych przepisów.

    "2. Uzgodnienie, wyrażenie zgody lub opinii, o których mowa w ust. 1 pkt 2, powinny nastąpić w terminie 14 dni od dnia przedstawienia proponowanych rozwiązań. Niezajęcie przez organ stanowiska w tym terminie uznaje się jako brak zastrzeżeń do przedstawionych rozwiązań."

    Od momentu wysłania przeze mnie pism do WM i ZGN minęło już wiele tygodni i nie uzyskałam ani zgody, ani sprzeciwu. Uważam więc - zgodnie z cytowanym przepisem - że mam prawo rozpocząć montaż klimatyzatora. A jeśli do tej pory próbuję się dogadać z Zarządami, to w moim mniemaniu świadczy to o mojej dobrej woli.

    Nawiasem - luksus w oczy kole... No tak, w naszym kraju klimatyzacja to ciągle jeszcze luksus, mimo, że temperatury latem są nie mniejsze niż w Europie Południowej, a tam klimatyzatory mieszkaniowe są normą i z pewnością nikt nie musi pokonywać takich schodów jak u nas, żeby to pospolite a niezbędne urządzenie zainstalować. Podejrzewam w związku z tym, że gdyby tak moja sprawa wylądowała w sądzie i otarła się w końcu o Trybunał Europejski, to jednak wygrałaby moja argumentacja. Jak sądzicie? :bigsmile:
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Uważam, że gmina powinna współdziałać w sprawie montażu a wspólnota nie może odmówić gminie jako współwłaścicielce nieruchomości wspólnej a jedynie powinna wskazać miejsce montażu, moim zdaniem nie ma też prawa pobierać opłat za klimatyzator. Sprawa jest tym bardziej oczywista, że na elewacji znajdują się już klimatyzatory.

    Czy zapoznała się już Pani z treścią proponowanego porozumienia?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Zarządca:[/cite]Uważam, że ... Sprawa jest tym bardziej oczywista, że na elewacji znajdują się już klimatyzatory.
    ...są, ale czy nie pobierana jest od / za nie opłata ?
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano września 2011
    Tutaj nie chodzi tyle o opłatę, ile o sam fakt istnienia takich klimatyzatorów.

    Pytaniem jest, czy te klimatyzatory są zainstalowane w lokalach ZGNu, czy innego właściciela?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] EDDIE:[/cite]Tutaj nie chodzi tyle o opłatę, ile o sam fakt istnienia takich klimatyzatorów. Pytaniem jest, czy te klimatyzatory są zainstalowane w lokalach ZGNu, czy innego właściciela?
    A jakie to ma znaczenie ...zazdrość? Taka klima na elewacji tylko szpeci ją. a budynek przypomina budynek użyteczności publicznej cokolwiek by to oznaczało...
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A jakie to ma znaczenie

    Ano takie, że obecnie nie ma już równych i równiejszych. Tak myślę.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] EDDIE:[/cite]
    A jakie to ma znaczenie
    Ano takie, że obecnie nie ma już równych i równiejszych. Tak myślę.
    Powiadam ci , to źle myślisz, są nadal równi i równiejsi a sprawiedliwości we wspólnocie nie nie ma i nie będzie.
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Oxyvia - żle mnie chyba zrozumialaś. Montaż klimatyzatora na ścianie nie wymaga żadnego zgloszenia. Montując go nie łamiesz przepisow Prawa Budowlanego

    Art.29.2. Pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na:
    15) instalowaniu urządzeń na obiektach budowlanych.
    Ten punkt nie oznacza konieczności również zgloszenia.
    Osobiście bardziej drażnią mnie suszące się majtki na balkonie niż antena satelitarna czy klimatyzator.Może nie powinienem tego mówić jako wlasciciel, ale po zamontowaniu klimatyzatora nic Pani nie grozi oprócz być może ostracyzmu.Ewentualna sprawa sądowa -wygrana.:bigsmile:
  • Opcje
    OxyviaOxyvia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarządca - bardzo dziękuję za wspieranie mnie. Ja też sądzę - choćby "na zdrowy rozsądek" - że nie powinno mi się kazać prosić kogokolwiek o zgodę w tej sprawie, natomiast owszem, poprosiłam Wspólnotę o wytyczne co do instalacji części zewnętrznej klimatyzatora. To było w czerwcu i do tej pory nie mam odpowiedzi, a tylko pogróżki, że w razie zgody każą mi płacić dodatkowy abonament i że raczej się nie zgodzą na otwór o średnicy 5,5 cm pod framugą okna.
    Nie zapoznałam się z propozycją umowy ZGN, jeszcze mi tej umowy nie przysłano, ale i ZGN pisał mi o "dodatkowych zobowiązaniach lokatora", związanych z zainstalowaniem klimatyzatora. Ponadto ZGN twierdzi, że nie wyda zgody, dopóki nie wyda jej WM. Tak więc od ZGN też nie mam konkretnej odpowiedzi już od początku lipca, kiedy wysłałam do nich podanie o tę zgodę.

    KubaP - nie sądzę, żeby jakikolwiek sklep czy tym bardziej bank płacił haracz za klimatyzator. To nielegalne i kto jak kto, ale banki na pewno nie dadzą się na to nabrać.
    Jeśli chodzi o to, co ładnie wygląda, a co brzydko, to przede wszystkim domy mieszkalne mają być funkcjonalne i wygodne jako domy mieszkalne właśnie, a dopiero w dalszej kolejności ozdobne. Poza tym nasz budynek akurat do pięknych nie należy, Cała ulica zresztą urodą nie grzeszy (poza jedną zabytkową kamienicą, ale właśnie w tej kamienicy kilka osób ma klimatyzatory z częściami zewnętrznymi na balkonach; niestety to już inna Wspólnota). Zresztą w mieście nie klimatyzatory są najbrzydsze, ale - dla mnie - spaliny, brud i smród samochodów, co w dodatku jest niezdrowe. Czy to znaczy, że należy zabronić posiadania samochodów? Osobiście wolę zainstalować klimatyzator, który filtruje powietrze wpływające do mieszkania.

    Eddie - klimatyzatory sklepów i banku są w naszym budynku, który w całości należy do tej samej Wspólnoty i tego samego ZGN.
    Ja też myślę, że nie powinno być równych i równiejszych. Przynajmniej w ewentualnym sądzie. :wink: Dziękuję za pozytywne wzmacnianie mnie i cenne rady.

    MirekL - rzeczywiście, nieuważnie przeczytałam, sorry. Bardzo dziękuję za cenną pomoc, wskazanie odpowiednich przepisów i wsparcie moralne.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Oxyvia:[/cite]
    Nie zapoznałam się z propozycją umowy ZGN, jeszcze mi tej umowy nie przysłano, ale i ZGN pisał mi o "dodatkowych zobowiązaniach lokatora", związanych z zainstalowaniem klimatyzatora. Ponadto ZGN twierdzi, że nie wyda zgody, dopóki nie wyda jej WM. Tak więc od ZGN też nie mam konkretnej odpowiedzi już od początku lipca, kiedy wysłałam do nich podanie o tę zgodę.

    WM nie ma głosu w sprawie montażu klimatyzatorów! To nie do WM należy wydawanie zgody na tego typu montaż! Uświadom to ZGNowi. Tylko właściciel lokalu wydaje zgodę najemcy na montaż klimatyzatorów.
    Już pisałem, że powinnaś starać się otrzymać taką zgodę od ZGNu i przedłożyć ją zarządowi WM, a tego samego dnia zamontować klimatyzator.
    [cite] Oxyvia:[/cite]
    Eddie - klimatyzatory sklepów i banku są w naszym budynku, który w całości należy do tej samej Wspólnoty i tego samego ZGN.
    Ja też myślę, że nie powinno być równych i równiejszych. Przynajmniej w ewentualnym sądzie. :wink: Dziękuję za pozytywne wzmacnianie mnie i cenne rady.

    To powinno ułatwić ci rozmowę z ZGN w sprawie twojego klimatyzatora. W takiej sytuacji ZGN raczej nie znajdzie argumentów, by odmówić tobie zgody na klimatyzator.
  • Opcje
    OxyviaOxyvia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Eddie, bardzo dziękuję Ci za ostatni post. To mnie umacnia w moim poczuciu sprawiedliwości i w moich dążeniach, na których naprawdę bardzo mi zależy. Właśnie tak myślałam, że ZGN nie ma prawa stawiać mi takiego warunku (że nie wyda zgody, dopóki nie dostanę jej od WM).
    Mam również nadzieję, że nie jestem zależna od zgody ZGN, bo gdyby tak było, to by oznaczało, że nie mam prawa jednak montować klimatyzatora, bo ZGN nie wyda mi zgody, jeśli nie dostanę jej od WM. Ale z Waszych informacji wynika jednak, że ZGN też nie ma prawa mi odmówić, a tylko może dawać mi wytyczne dotyczące sposobu i miejsca instalacji (i to jest dla mnie zrozumiałe).
    Widzę, że jednak myślę zdroworozsądkowo, skoro spotykam się tutaj z aprobatą i poparciem. Bardzo mnie to cieszy.
    Czekam jeszcze na wydanie zgody przez ZGN, ale jeśli otrzymam odmowę z tego powodu, że nie zgodził się WM, to i tak natychmiast instaluję klimatyzator. Czekałam już 2,5 miesiąca na opinię obydwu Zarządów w tej sprawie. A klimatyzator jest u mnie niezbędny dla zdrowia.
    Dzięki serdeczne Wszystkim.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] EDDIE:[/cite]
    WM nie ma głosu w sprawie montażu klimatyzatorów!
    Ma o tyle, że powinna wskazać miejsce, ewentualnie może uzależnić montaż od zobowiązania do usunięcia szkód będących jego następstwem.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    może uzależnić montaż od zobowiązania do usunięcia szkód będących jego następstwem
    I to jest istota problemu - z kim wm podpisuje umowę
    a) z właścicielem (ZGN) - ZGN musi to sam załatwiać, a nie chce
    b) z najemcą - wspólnota zażąda od niego także opłaty miesięcznej za wynajem kawałka elewacji
  • Opcje
    OxyviaOxyvia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ale przecież Wspólnota nie ma prawa wynająć najemcy kawałka czegoś, co jest wspólne. Ja też płacę czynsz i wszelkie inne opłaty związane z wynajmem mieszkania, więc elewacja jest także moja - udostępniona do mojego użytku tak samo, jak do użytku właścicieli mieszkań w tym budynku. Czyż nie tak?
  • Opcje
    Andrzej_KAndrzej_K Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Oxyvia:[/cite](...) kawałka czegoś, co jest wspólne.(...)

    Czyli wiesz, że jest coś takiego "coś wspólne". Jeśli wspólne to każdy powinien móc z tego korzystać. Ty chcesz kawałek "wspólnego" na wyłączne użytkowanie.
    Co będzie gdy któryś z dalszych lub bliższych sąsiadów "upatrzy" sobie właśnie ten sam kawałek elewacji aby zamocować tam antenę satelitarną lub tak jak Ty klimatyzator.

    Przyjdzie do Ciebie i powie tak:
    [cite] Oxyvia:[/cite](...)a też płacę czynsz i wszelkie inne opłaty związane z wynajmem mieszkania, więc elewacja jest także moja - udostępniona do mojego użytku tak samo, jak do użytku właścicieli mieszkań w tym budynku. Czyż nie tak?

    Co wtedy zrobisz? Odmówisz mu zdjęcia "swojego" klimatyzatora? Jeśli tak, to zaprzeczasz sama sobie.

    [cite] Oxyvia:[/cite](...) elewacja jest także moja - udostępniona do mojego użytku tak samo, jak do użytku właścicieli mieszkań w tym budynku. Czyż nie tak?

    Elewacja to elewacja. Jej rolą nie jest pseudo-upiększanie antenami, klimatyzatorami. Jeśli ktoś chce na wyłączone użytkowanie części wspólnej, powinien uzyskać zgodę wspólnoty (czyli reszty właścicieli elewacji) i zapłacić za "wyłączność" Opłata może/powinna(?) być pomniejszona o wysokość udziałów w częściach wspólnych.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano września 2011
    Ale przecież Wspólnota nie ma prawa wynająć najemcy kawałka czegoś, co jest wspólne. Ja też płacę czynsz i wszelkie inne opłaty związane z wynajmem mieszkania, więc elewacja jest także moja - udostępniona do mojego użytku tak samo, jak do użytku właścicieli mieszkań w tym budynku. Czyż nie tak?
    Źle to sobie wyobrażasz
    1) wspólnota może wynająć część wspólną komu chce (np. firmie, która chce na elewacji powiesić swoją reklamę)
    2) ty płacisz czynsz na rachunek ZGN, a NIE na konto wspólnoty, więc elewacja "należy" do ZGN (jako członka wspólnoty), a nie do ciebie

    Może będzie ci prościej zrozumieć twoją sytuację prawną we wspólnocie, gdy wyobrazisz sobie, że wynajmujesz mieszkanie od prywatnego właściciela. Jest identyczna
  • Opcje
    OxyviaOxyvia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wielokrotnie zostały tutaj przytoczone przepisy, które mówią, że ściąganie dodatkowych opłat abonamentowych za takie rzeczy, jak umieszczenie na elewacji anteny czy reklamy (lub także klimatyzatora), jest bezprawiem. O tym przepisy mówią wyraźnie.
    Ja nie jestem co prawda właścicielką mieszkania, ale jest nim ZGN. Czy w takim razie Wspólnota ma prawo ściągać dodatkowe opłaty miesięczne od ZGN za to, że jego najemcy korzystają z elewacji, umieszczając na niej anteny, reklamy czy klimatyzatory? Uważam, że takie same przepisy dotyczą ZGN, jak i pozostałych właścicieli mieszkań - czyli że od NIKOGO Wspólnota nie ma prawa ściągać dodatkowych opłat za użytkowanie części wspólnych.

    Andrzeju_K, ja zamierzam - zgodnie z wytycznymi Wspólnoty - umieścić klimatyzator w świetle mojego okna, a więc tak, żeby nie przeszkadzał żadnemu innemu lokatorowi. I mam nadzieję, że żaden inny lokator nie będzie usiłował umocować czegokolwiek w świetle mojego okna w miejscu mojego klimatyzatora. Zachowajmy zdrowy rozsądek. Zresztą i przepisy mówią wyraźnie, że każdy ma prawo korzystać z części wspólnych w taki sposób, żeby pozostali lokatorzy mieli możliwość korzystania z tych części w taki sam sposób. Gdyby ktoś inny zainstalował sobie w swoim oknie klimatyzator, to nawet do głowy by mi nie przyszło, żeby pobierać od niego jakąś opłatę, bo korzysta ze wspólnej części budynku.

    Bardzo Wam dziękuję za rady i ostrzeżenia - po to właśnie rozpoczęłam ten wątek - ale w tym przypadku akurat (miesięcznych opłat dodatkowych) już moje wątpliwości zostały rozwiane dzięki przytoczeniu odpowiednich przepisów przez Zarządcę, Eddiego i MirkaL.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ja zamierzam - zgodnie z wytycznymi Wspólnoty - umieścić klimatyzator w świetle mojego okna, a więc tak, żeby nie przeszkadzał żadnemu innemu lokatorowi.
    w świetle swojego okna możesz i bez zgody, aby nie był na zewnątrz ( nie ingerowała w części wspólne - mury)
    mieli możliwość korzystania z tych części w taki sam sposób.
    nikt nie kwestionuje korzystania , ale ... czy to korzystanie musi się odbywać nieodpłatnie? podobnie jak ze służebnością ...
    Wielokrotnie zostały tutaj przytoczone przepisy, które mówią, że ściąganie dodatkowych opłat abonamentowych za takie rzeczy, jak umieszczenie na elewacji anteny czy reklamy (lub także klimatyzatora), jest bezprawiem.
    O tym przepisy mówią wyraźnie.
    jakby mówiły wyraźnie to by nie było tego bicia ... o tym przekonasz się w sądzie... jak wspólnota upomni się o "swoje"...
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    zostały tutaj przytoczone przepisy, które mówią, że ściąganie dodatkowych opłat abonamentowych za takie rzeczy, jak umieszczenie na elewacji anteny czy reklamy (lub także klimatyzatora), jest bezprawiem. O tym przepisy mówią wyraźnie.
    Nieprawda, sprawa wcale nie jest jednoznaczna. Poczytaj o orzeczeniach sądu np. http://www.zarzadca.pl/komentarze/1230-czy-wspolnota-mieszkaniowa-moze-pobierac-oplaty-za-reklamy-
    Poza tym wątpliwości dotyczą TYLKO właścicieli. Od pozostałych osób/firm wm czerpie pożytki m.in. z wynajmu bez żadnych wątpliwości.
    Dla ciebie najprostszym (ale nie najtańszym) rozwiązaniem byłoby uzyskanie zgody wspólnoty na wynajem części elewacji i podpisanie umowy wspólnoty z tobą
    Możesz możesz też tak pokombinować, żeby klimatyzator stał na twoim zewnętrznym parapecie - na to niczyjej zgody nie potrzebujesz
    W dogadanie się ZGN ze wspólnotą jakoś nie wierzę, niestety
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    koziorozka - teraz to zagmatwalaś. Po co podajesz orzeczenie sądu w sprawie oplat dla lokali użytkowych, to zupełnie inna sprawa.
    Dla ciebie najprostszym (ale nie najtańszym) rozwiązaniem byłoby uzyskanie zgody wspólnoty na wynajem części elewacji i podpisanie umowy wspólnoty z tobą
    To nieprawda, najprostszym i najtańszym jest samowolny montaż.
    Oxyvia - nie używaj wielkich slów takich jak bezprawie. Wlaściciel ma taki przywilej określania wysokości czynszu. Ale nie ma racji koziorozka twierdząc ,że
    Może będzie ci prościej zrozumieć twoją sytuację prawną we wspólnocie, gdy wyobrazisz sobie, że wynajmujesz mieszkanie od prywatnego właściciela. Jest identyczna
    To nie jest tak. Prywatny właściciel, jak nie dostosujesz się do jego wymagań wymawia umowę i koniec dyskusji. ZGN jako organ państwowy musi przestrzegać ustawę o ochronie praw lokatorów, ktorą chyba chce ominąć. Czynsz w tym wypadku sklada się z dzialki dla WM jak i dla ZGN, za ich administrowanie.Nie wiem jak by się wytłumaczyl z obciążenia kosztami za klimatyzator? Przecież koszty jego eksploatacji ponosi w calości użytkownik. Z tego co zrozumialem to ZGN żąda dodatkowych opłat nie WM.
    Oxyvia - nie wprowadzaj nas w błąd, jeżeli chcialabyż zamontować klimę w świetle okna to co z tą dziurą w elewacji. W oknie to możesz zamontować wiatraczek a nie kilkukilogramowe urządzenie. Przebywalem ponad rok na Bliskim Wschodzie więc wiem jak to wygląda.
    KubaP - przyznam ,że nie rozumiem Twojego stanowiska
    w świetle swojego okna możesz i bez zgody, aby nie był na zewnątrz ( nie ingerowała w części wspólne - mury)
    Czyli musi być wewnętrzny?
    nikt nie kwestionuje korzystania , ale ... czy to korzystanie musi się odbywać nieodpłatnie? podobnie jak ze służebnością ...
    Tutaj kwestionuje, a korzystanie dla właściciela musi być bezpłatne (wyjątki możliwe, dla lokali użytkowych, albo wlasciciela "nadużywającego wspólwlasności".
    jakby mówiły wyraźnie to by nie było tego bicia ... o tym przekonasz się w sądzie... jak wspólnota upomni się o "swoje"...
    Wspólnota upomni się od kogo? Wlaściciela? A czy takie odpłatne korzystanie uchwalili? Jeżeli tak , to ... to jest bezprawie.
    Andrzej_K -
    Elewacja to elewacja. Jej rolą nie jest pseudo-upiększanie antenami, klimatyzatorami. Jeśli ktoś chce na wyłączone użytkowanie części wspólnej, powinien uzyskać zgodę wspólnoty (czyli reszty właścicieli elewacji) i zapłacić za "wyłączność" Opłata może/powinna(?) być pomniejszona o wysokość udziałów w częściach wspólnych.
    Bardzo oryginalne stanowisko.A już ostatnie zdanie to majstersztyk.Jestem ciekaw jak u Ciebie się to oblicza.:bigsmile:
  • Opcje
    OxyviaOxyvia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    MirekL - słowa "bezprawie" również i Ty użyłeś - na ten sam temat, co ja - czyli na temat ściągania dodatkowych opłat za umieszczenie klimatyzatora na elewacji. :smile:
    Piszę, że ma zostać umieszczony w świetle okna, bo tak to określa zarówno firma specjalistyczna, która ma zainstalować to urządzenie, jak i WM. To nie moje słownictwo. :bigsmile: Ale żeby nie było nieporozumień, napisze własnymi słowami: część zewnętrzna klimatyzatora - zgodnie z wytycznymi WM - ma stanąć na zewnętrznym parapecie mojego okna. Musi jednak być połączona z częścią wewnętrzną, co zapewne dla wszystkich oczywiste - stąd konieczność powiększenia otworu antenowego przy framudze okna do średnicy 5,5 cm. Klimatyzator musi też być porządnie przytwierdzony do parapetu oraz glifów okiennych, żeby nie stanowił zagrożenia spadnięciem - a więc trzeba wywiercić kilka otworów w glifach, co też jest oczywiste, jak sądzę. Stąd też pisałam, że chętnie zobowiążę się w umowie do zabetonowania wszelkich dziur w ścianach w razie wyprowadzki. Mogę też wnieść jednorazową opłatę za pokrycie ewentualnych kosztów naprawy glifów i elewacji - wpłacić taką gwarancję dla WM, że te koszty już poniosłam na wstępie i że nikogo one już nie obciążą. :cool: Ale nie wiem, za co i na co miałabym płacić co miesiąc.
    Bardzo serdecznie dziękuję za nieustające wsparcie i pomoc w rozumieniu mojej własnej sytuacji, bo rzeczywiście można było się w tym pogubić. :smile:
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Andrzej_K:[/cite]
    Czyli wiesz, że jest coś takiego "coś wspólne". Jeśli wspólne to każdy powinien móc z tego korzystać. Ty chcesz kawałek "wspólnego" na wyłączne użytkowanie.
    Co będzie gdy któryś z dalszych lub bliższych sąsiadów "upatrzy" sobie właśnie ten sam kawałek elewacji aby zamocować tam antenę satelitarną lub tak jak Ty klimatyzator.
    Złe podejście, jesteś w błędzie.
    Tutaj nie chodzi o wyłączne użytkowanie części wspólnej tylko o współkorzystanie z części wspólnej w taki sposób, który nie utrudnia i nie przeszkadza innym współwłaścicielom w ich prawie do współkorzystania z części wspólnej.
    To podstawowe prawo każdego właściciela w WM. Równocześnie to nie znaczy, że sąsiad może zainstalować swoją antenę satelitarną lub klimatyzator np. między twoimi oknami.
  • Opcje
    Andrzej_KAndrzej_K Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] EDDIE:[/cite]
    Tutaj nie chodzi o wyłączne użytkowanie części wspólnej tylko o współkorzystanie z części wspólnej w taki sposób, który nie utrudnia i nie przeszkadza innym współwłaścicielom w ich prawie do współkorzystania z części wspólnej.
    To podstawowe prawo każdego właściciela w WM. Równocześnie to nie znaczy, że sąsiad może zainstalować swoją antenę satelitarną lub klimatyzator np. między twoimi oknami.

    Jesteś w błędzie, złe podejście. Współkorzystać można z klatki schodowej, windy, wózkarni itd. Elewacja po prostu jest. Korzystają z niej wszyscy np. patrząc na nią. Korzystają z niej wszyscy gdy ściany są ocieplone, a elewacja odnowiona. Raz, że latem mają chłodniej w mieszkaniu, dwa, zimą cieplej, trzy, piękna elewacja oko cieszy.
    [cite] EDDIE:[/cite]Równocześnie to nie znaczy, że sąsiad może zainstalować swoją antenę satelitarną lub klimatyzator np. między twoimi oknami.

    Jeśli nie masz na myśli otworu okiennego, a elewację/ścianę pomiędzy oknami, to wytłumacz mi proszę, kto i na jakiej podstawie może mi zabronić umiejscowienia tam mojej anteny satelitarnej? Przecież będąc współwłaścicielem elewacji nie mam wyznaczonego "swego" kawałka tej elewacji - tu i tu jest Kowalskiego, tam i tam Malinowskiego. (oczywiście wielkość "przyznanej" części elewacji zależna jest od wysokości udziałów) Wieszam antenę na dowolnie wybranym miejscu, tak aby mieć dobry sygnał np., a to, że ciągnę kabel przez cały blok nie jest ważne bo przecież mam prawo współkorzystam.

    [cite] EDDIE:[/cite]
    Złe podejście, jesteś w błędzie.

    Sory, Ty masz swoje zdanie, a ja swoje.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Andrzej_K, nie chce cię odsyłać do licznych dyskusji na tym forum, których byłem i świadkiem i uczestnikiem.
    Nie chodzi o to, że ja mam swoje zdanie, Ty swoje bo mamy do tego prawo. Rzecz w tym, że ktoś musi uznać, że w tej konkretnej sprawie ktoś nie ma racji.
    W tym przypadku niestety Ty nie masz racji.

    Zdajmy się na rozstrzygnięcie sporu przez Zarządcę lub Ownera lub głos kilku innych doświadczonych userów.
  • Opcje
    OxyviaOxyvia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Andrzej K - równie dobrze można by powiedzieć, że każdy właściciel mieszkania powinien uiszczać dodatkowe opłaty za korzystanie np. z windy czy klatki schodowej, dlatego że w konkretnym czasie zajmuje część lub całość tych dóbr innym lokatorom, którzy w tym samym czasie nie mogą z nich korzystać. :bigsmile: Doprawdy, zachowajmy zdrowy rozsądek oraz zasady kulturalnego współistnienia. Nie uważam, żebym musiała płacić dodatkowy abonament za umieszczenie na elewacji klimatyzatora, który innym osobom nie przeszkadza, ponieważ jest na moim parapecie okiennym. Natomiast - aby uniknąć konfliktów - poprosiłam pisemnie WM o wytyczne co do miejsca zainstalowania części zewnętrznej klimatyzatora i uzyskałam odpowiedź, że "wstępnie" WM zgadza się na instalację urządzenia w świetle mojego okna. A więc nie ma przeciwwskazań co do miejsca, jak rozumiem.
    A za użytkowanie elewacji i innych wspólnych części budynku płacę w ramach czynszu.
    Nie zgadzam się też, że patrzenie na elewację to jest jej użytkowanie. Bo z tego by wynikało, że każdy przechodzień, który spojrzy na elewację, musiałby zapłacić WM za to spojrzenie. :bigsmile: Ta dyskusja z wolna wkracza w sferę absurdalności. :shocked:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.