dofinansowanie docieplenia

janjan Użytkownik
w jaki sposób i zjakich żródeł można dostać dofinansowanie na docieplenie budynku./wspólnoty/.byłbym wdzięczny za odpowiedż.liczę na zarządce i andrzeja 55. pozdrawiam. /jestem przew. zarządu .budynek wsp. 2 pietrowy dwu klatkowy.wsp. duża.18 mieszkań.sześciu właścicieli plus gmina/74% udziałów.prosze o szybką odpowiedż.odpowiedzi innych użytkowników forum równierz będzie dla mie pomocna.

Komentarze

  • Opcje
    Jarek69Jarek69 Użytkownik
    edytowano lipca 2009
    Dofinansowanie na docieplenie budynku wspólnoty mieszkaniowej mogą Państwo zrealizować poprzez:

    - dotacje unijne realizowane poprzez Regionalny Program Operacyjny danego województwa, jeśli uwzględniony w działaniu programowym,
    - dotacje miejskie jeśli występują w danym mieście - proszę skonsultować z urzędem miasta
    - premia termomodernizacyjna - wspólnota mieszkaniowa spłaca 80% kwoty wykorzystanego kredytu

    Podstawą uzyskania kredytu termomodernizacyjnego jest przedstawienie audytu energetycznego, czyli analizy, która wykazuje oszczędności kosztów energii i kosztów ogrzewania, wynikające z planowanego przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.


    TERMOMODERNIZACJA:
    Informacja w pliku pdf:
    http://www.kape.gov.pl/PL/Dzialalnosc/ZrownowazoneBudownictwo/AudytEnergetyczny/Termomodernizacja%20Ustawa%20Info.pdf


    Praktyczne aspekty funkcjonowania ustawy o wspieraniu przedsięwzięć termomodernizacyjnych, ocena możliwości zmian legislacyjnych
    http://www.kape.gov.pl/PL/Dzialalnosc/ZrownowazoneBudownictwo/termomodernizacja_budynkow.phtml


    Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów
    http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU19981621121&type=3
  • Opcje
    Jarek69Jarek69 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Premia termomodernizacyjna

    O premię termomodernizacyjną mogą się ubiegać właściciele lub zarządcy:

    budynków mieszkalnych,
    budynków zbiorowego zamieszkania,
    budynków użyteczności publicznej stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego i wykorzystywanych przez nie do wykonywania zadań publicznych,
    lokalnej sieci ciepłowniczej,
    lokalnego źródła ciepła.

    Premia nie przysługuje jednostkom budżetowym i zakładom budżetowym.

    Z premii mogą korzystać wszyscy Inwestorzy, bez względu na status prawny, a więc np.: osoby prawne (np. spółdzielnie mieszkaniowe i spółki prawa handlowego), jednostki samorządu terytorialnego, wspólnoty mieszkaniowe, osoby fizyczne, w tym właściciele domów jednorodzinnych.

    Premia termomodernizacyjna przysługuje w przypadku realizacji przedsięwzięć termomodernizacyjnych, których celem jest:

    -zmniejszenie zużycia energii na potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej w budynkach mieszkalnych, zbiorowego zamieszkania oraz budynkach stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego, które służą do wykonywania przez nie zadań publicznych,
    -zmniejszenie kosztów pozyskania ciepła dostarczanego do w/w budynków - w wyniku wykonania przyłącza technicznego do scentralizowanego źródła ciepła w związku z likwidacją lokalnego źródła ciepła,
    -zmniejszenie strat energii pierwotnej w lokalnych sieciach ciepłowniczych oraz zasilających je lokalnych źródłach ciepła,
    -całkowita lub częściowa zamiana źródeł energii na źródła odnawialne lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji - z obowiązkiem uzyskania określonych w ustawie oszczędności w zużyciu energii.

    Warunkiem kwalifikacji przedsięwzięcia jest przedstawienie audytu energetycznego i jego pozytywna weryfikacja przez BGK.

    Od dnia 19 marca 2009 r. wartość przyznawanej premii termomodernizacyjnej wynosi 20% wykorzystanego kredytu, nie więcej jednak niż 16% kosztów poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego i dwukrotność przewidywanych rocznych oszczędności kosztów energii, ustalonych na podstawie audytu energetycznego.

    Zniesiony został wymóg minimalnego wkładu własnego Inwestora (20 % kosztów przedsięwzięcia) oraz ograniczenia do 10 lat maksymalnego okresu spłaty kredytu.

    Podstawowym warunkiem formalnym ubiegania się o premię jest przedstawienie audytu energetycznego. Audyt taki powinien być dołączony do wniosku o przyznanie premii składanego wraz z wnioskiem kredytowym w banku kredytującym.
  • Opcje
    Jarek69Jarek69 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Premia jest wypłaca przez BGK ale kredyt jest zaciągany w banku współpracującym

    Banki kredytujące współpracujące z BGK:
    http://www.bgk.com.pl/index.php?module=site&catId=596&pl

    Status prawny wspólnoty mieszkaniowej zostanie oceniony w banku kredytującym
  • Opcje
    eedoeedo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Można też spróbować w Gminnym lub Powiatowym Funduszu Ochrony Środowiska
    Fundusz pomaga właścicielom domów krytych lub ocieplonych azbestem pozbywać się niebezpiecznego materiału ale ocieplenia budynków są również realizowane w zależności od Gminy czy powiatu
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Jarek69:[/cite]Dofinansowanie na docieplenie budynku wspólnoty mieszkaniowej mogą Państwo zrealizować poprzez: (...)

    - dotacje miejskie jeśli występują w danym mieście - proszę skonsultować z urzędem miasta
    Gminom nie wolno dotować wspólnot mieszkaniowych. Tak stanowią decyzje Regionalnych Izb Obrachunkowych i wyroki sądów administracyjnych, np.:

    1) wyrok NSA, II GSK 411/08 http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/1303F4F5F4
    2) wyrok WSA we Wrocławiu, I SA/Wr 1279/07 http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/E57ABA6DC2
  • Opcje
    Jarek69Jarek69 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To prawda, ale różnych miejscach dotują np. w Sopocie. pozdrawiam

    SOPOT
    dodano: 23.01.2009
    Rekordowe zainteresowanie sopockich wspólnot dofinansowaniem remontów

    Do dnia dzisiejszego aż 42 sopockie wspólnoty mieszkaniowe złożyły wnioski o dofinansowanie kosztów remontów elewacji lub całkowitej rewitalizacji.
    To absolutny rekord ostatnich 11 lat obowiązywania programu dopłat do remontów budynków wspólnotowych.
    Dofinansowanie 21 ze złożonych wniosków w wysokości 30 proc. kosztów wyczerpuje tegoroczny limit budżetu Sopotu, wynoszący 1 776 500 złotych.
    Miasto zachęca jednak wspólnoty, aby do końca lutego br składały kompletne wnioski z prośbą o dofinansowanie.
    Po oszacowaniu realnych potrzeb sopockich wspólnot będzie można przedstawić Radzie Miasta Sopotu propozycję podwyższenia budżetu na ten cel.

    W Sopocie obowiązują dwa programy dofinansowania kosztów remontów budynków wspólnotowych:
    - Remont elewacji – ubiegać się mogą wszystkie wspólnoty z udziałem gminy, bez względu na to czy budynek jest zabytkowy czy nie. Warunkiem otrzymania dofinansowania jest wykonanie remontu dachu oraz izolacji.
    - Rewitalizacja – ubiegać się mogą wszystkie wspólnoty, których budynek jest wpisany do Ewidencji lub Rejestru zabytków, niezależnie czy posiadają udział gminy czy nie. Warunkiem jest przystąpienie jednorazowo do kompleksowego remontu budynku i jego otoczenia.
    W ciągu 11 lat obowiązywania programów odnowiono około 230 budynków sopockich.
    Wszystkie wspólnoty, które chcą skorzystać z dofinansowania muszą mieć uregulowany tytuł prawny do gruntu przylegającego do budynku oraz nie posiadać żadnych zadłużeń wobec gminy (podatek od nieruchomości i opłata od użytkowania wieczystego).

    Szczegółowe informacje oraz formularze wniosków dostępne są na stronie internetowej www.sopot.pl, w zakładce Wydział Strategii Rozwoju Miasta. http://sopot.pl/eGmina/pl/cityzone/Aktualnosci/Wydarzenia/modules/events/0296.html
  • Opcje
    Jarek69Jarek69 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    .....i np: dotacje na urządzenie zieleni w Gdańsku
    http://www.gdansk.pl/komunikacja,97,12242.html
  • Opcje
    eedoeedo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Do Jarka69
    Przykład Gdańska dotyczy dofinansowania ze środków gminnego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej a Sopotu faktycznie z budżetu miasta. pozdrawiam
  • Opcje
    eedoeedo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wspólnoty mieszkaniowe mogą się ubiegać o dotacje ze środków Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z przeznaczeniem na prace konserwacyjne, restauratorskie i roboty budowlane. Nieruchomość wspólnoty musi być wpisana do rejestru zabytków. W Warszawie wysokość dotacji wynosi do 50 % nakładów a dla zabytków posiadających wyjątkową wartość historyczną, artystyczną, naukową lub wymagających prac złożonych pod względem technologicznym nawet do 100 %.
  • Opcje
    PlzarzadcaPlzarzadca Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Procedura przyznawania i wypłacania premii termomodernizacyjnej, remontowej i kompensacyjnej:
    http://www.zarzadca.pl/content/view/681/32/
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.