odrębna umowa na wywóz śmieci dla lokalu użytkowego

askakoaskako Użytkownik
edytowano sierpnia 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam wszystkich,

z góry przepraszam, jeśli ten temat był już poruszany. Szukałam, ale nie znalazłam odpowiedzi.

Jestem właścicielką lokalu użytkowego w budynku, w którym funkcjonuje wspólnota. Ponieważ pojawiły się problemy związane z ustaleniem wysokości zaliczek na wywóz nieczystości, chciałabym zawrzeć indywidualnie umowę z firmą wywożącą śmieci. Ale niestety pojawił się kolejny problem. Zarząd teraz nie chce wskazać mi miejsca, gdzie mogłabym ustawić kontener na śmieci. Co mogę zrobić? Jak rozwiązać tę sytuację? Czy ja w ogóle muszę mieć zgodę Zarządu na ustawienie pojemnika na śmieci? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Komentarze

  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Powinnaś mieć zgodę wspólnoty za ustawienie pojemnika na śmieci. Nie można sobie dowolnie go postawić. Poza tym istnieją odpowiednie przepisy regulujące usytuowanie śmietnika.

    Określa to Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz. U. Nr 75, poz. 690)
    Rozdział 4 jest na temat miejsca gromadzenia odpadów stałych:

    § 22. 1. Na działkach budowlanych należy przewidzieć miejsca na pojemniki służące do czasowego gromadzenia odpadów stałych, z uwzględnieniem możliwości ich segregacji.
    2. Miejscami, o których mowa w ust. 1, mogą być:
    1) zadaszone osłony lub pomieszczenia ze ścianami pełnymi bądź ażurowymi,

    2) wyodrębnione pomieszczenia w budynku, mające posadzkę powyżej poziomu nawierzchni dojazdu środka transportowego odbierającego odpady, lecz nie wyżej niż 0,15 m, w tym także dolne komory zsypu z bezpośrednim wyjściem na zewnątrz, zaopatrzonym w daszek o wysięgu co najmniej 1 m i przedłużony na boki po co najmniej 0,8 m, mające ściany i podłogi zmywalne, punkt czerpalny wody, kratkę ściekową, wentylację grawitacyjną oraz sztuczne oświetlenie,

    3) utwardzone place do ustawiania kontenerów z zamykanymi otworami wrzutowymi.

    3. Między wejściami do pomieszczeń lub placami, o których mowa w ust. 2, a miejscem dojazdu samochodów śmieciarek wywożących odpady powinno być utwardzone dojście, umożliwiające przemieszczanie pojemników na własnych kołach lub na wózkach.
    4. Miejsca do gromadzenia odpadów stałych przy budynkach wielorodzinnych powinny być dostępne dla osób niepełnosprawnych.

    § 23. 1. Odległość miejsc na pojemniki i kontenery na odpady stałe, o których mowa w § 22 ust. 2 pkt 1 i 3, powinna wynosić co najmniej 10 m od okien i drzwi do budynków z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi oraz co najmniej 3 m od granicy z sąsiednią działką. Zachowanie odległości od granicy działki nie jest wymagane, jeżeli osłony lub pomieszczenia stykają się z podobnymi urządzeniami na działce sąsiedniej.
    2. W przypadku przebudowy istniejącej zabudowy, odległości, o których mowa w ust. 1, mogą być pomniejszone, jednak nie więcej niż o połowę, po uzyskaniu opinii państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego.
    3. W zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej dopuszcza się zmniejszenie odległości określonych w ust. 1 od okien i drzwi do 3 m, od granicy działki do 2 m, a także sytuowanie zadaszonych osłon lub pomieszczeń na granicy działek, jeżeli stykają się one z podobnymi urządzeniami na działce sąsiedniej bądź też przy linii rozgraniczającej od strony ulicy.
    4. Odległość miejsc na pojemniki i kontenery na odpady stałe, o których mowa w § 22 ust. 2 pkt 1 i 3, nie powinna wynosić więcej niż 80 m od najdalszego wejścia do obsługiwanego budynku mieszkalnego wielorodzinnego, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Wymaganie to nie dotyczy budynków na terenach zamkniętych.

    § 24. 1. Na terenach niezurbanizowanych dopuszcza się stosowanie zbiorników na odpady stałe, przystosowanych do okresowego opróżniania, pod warunkiem usytuowania ich w odległościach określonych w § 23 ust. 1.
    2. Zbiorniki, o których mowa w ust. 1, powinny mieć nieprzepuszczalne ściany i dno, szczelne przekrycie z zamykanym otworem wsypowym oraz zamykanym otworem bocznym do usuwania odpadów. Do zbiorników tych należy doprowadzić utwardzony dojazd.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeśli nie masz odrębnego pomieszczenia na ustawienie swojego pojemnika na śmieci, to niewiele zwojujesz, niestety :cry:
    Altana/pomieszczenie na pojemniki należy do wspólnoty, która też płaci za sprzątanie tej części.
    Poza tym jak udowodnisz, że wrzucasz do swojego a nie do wspólnotowego.
    Jak dopilnujesz, żeby do twojego inni właściciele nie dosypywali, na klucz pokrywę zamkniesz i będziesz latać do śmietnika jak śmieciarze przyjadą, żeby im otworzyć?
    Tylko liczba potencjalnych konfliktów wzrośnie.
  • Opcje
    askakoaskako Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy w takim razie, jeśli mam osobne pomieszczenie, w którym mogłabym ustawić pojemnik na śmieci i będę je wystawiać śmieciarzom jak przyjadą, to będzie ok? I wówczas Zarząd nie może mieć do mnie pretensji?

    Jak to możliwe, że nie ma sposobu na taką sytuację?
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jak nie będziesz korzystała ze śmietnika wspólnoty, to o żadną zgodę chyba nie musisz pytać, bo wywóz śmieci to media.
    Niech mądrzejsi jeszcze coś podpowiedzą, ale wg mnie wystarczy zawiadomić wspólnotę, że od dnia x nie będziesz korzystała ze śmietnika wm i prosisz, by od tego dnia wm przestała ci naliczać zaliczki
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] askako:[/cite]Czy w takim razie, jeśli mam osobne pomieszczenie, w którym mogłabym ustawić pojemnik na śmieci i będę je wystawiać śmieciarzom jak przyjadą, to będzie ok? I wówczas Zarząd nie może mieć do mnie pretensji?

    Jeżeli to pomieszczenie spełnia warunki , to wspólnota moim zdaniem nie powinna narzucać obowiązku korzystania z pojemników wspólnych.

    Ale czy warto kruszyć kopie, skoro niebawem gminy zajmą się wywozem nieczystości?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] askako:[/cite]Jestem właścicielką lokalu użytkowego w budynku, w którym funkcjonuje wspólnota. Ponieważ pojawiły się problemy związane z ustaleniem wysokości zaliczek na wywóz nieczystości, chciałabym zawrzeć indywidualnie umowę z firmą wywożącą śmieci.
    Tej sprawy we wspólnocie nie rozwiążesz. Jesteś we wspólnocie i musisz sie podporządkować jej prawu , tu działa tzw ograniczone prawo własności.
    Koziorozka trafie wyjaśniła ci jakie są zasady opłat za wywóz odpadów. Jak się z nimi nie zgadzasz to pozostaje ci droga sądowa . Wyrok jaki zapadnie jest obowiązujący obie strony Wspólnotę i ciebie.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tej sprawy we wspólnocie nie rozwiążesz

    Dlaczego?? Przecież Askako napisała, że ma osobne pomieszczenie, które może przeznaczyć na śmietnik.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] koziorozka:[/cite]Jak nie będziesz korzystała ze śmietnika wspólnoty, to o żadną zgodę chyba nie musisz pytać, bo wywóz śmieci to media.
    Chyba że płacisz za produkcję śmieci - odpadów a nie za ich wywóz...:bigsmile:
    Jakie media może tak jest w lokalach czynszowych i było za PRL-u .

    Wywóz odpadów jest obecnie zaliczone do utrzymania NW, bo z tej części nieruchomości jest ono wywożone . Wspólna może w przypadkach uzasadnionych jak w przypadku lokali użytkowych ( w zależności od prowadzonej działalności) zróżnicować wysokość opłat za ich wywóz.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] EDDIE:[/cite]
    Tej sprawy we wspólnocie nie rozwiążesz
    Dlaczego?? Przecież Askako napisała, że ma osobne pomieszczenie, które może przeznaczyć na śmietnik.
    To, że ma, to nie oznacza, że spełnia wymogi bycia pomieszczeniem na składowanie odpadów.:bigsmile:
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To, że ma, to nie oznacza, że spełnia wymogi bycia pomieszczeniem na składowanie odpadów.:bigsmile:

    Rozumiem, że uważasz, że skoro ma, to znaczy, że nie spełnia wymogów bycia pomieszczeniem na składowanie odpadów. Ciekawe :confused:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] EDDIE:[/cite]
    To, że ma, to nie oznacza, że spełnia wymogi bycia pomieszczeniem na składowanie odpadów.:bigsmile:
    Rozumiem, że uważasz, że skoro ma, to znaczy, że nie spełnia wymogów bycia pomieszczeniem na składowanie odpadów. Ciekawe :confused:
    Ja niczego nie uważam, ja o tym wiem ...:bigsmile:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.