Zwlekanie z remontem przez zarządce

nokiadernokiader Użytkownik
edytowano września 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam Wszystkich
Zarządca naszej wspólnoty od dłuższego czasu(1,5 roku ) obiecuje nam remont budynku tj. ocieplenie oraz remont klatek schodowych
notorycznie uchyla się od rozpoczęcia prac
w związku z tym mam pytanie : Jakie są prawne środki by móc zobowiązać zarządcę do wywiązania się z danych obietnic

Komentarze

  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy macie środki na ten cel?
    Rozumiem, że macie zarządcę powierzonego.
  • Opcje
    nokiadernokiader Użytkownik
    edytowano listopada -1
    tak środki mamy -wkłady własne +kredyt z banku
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarządca naszej wspólnoty od dłuższego czasu(1,5 roku ) obiecuje nam remont budynku tj. ocieplenie oraz remont klatek schodowych notorycznie uchyla się od rozpoczęcia prac; środki mamy -wkłady własne +kredyt z banku
    A pytałeś Zarządce jak jest przyczyna odwlekania tych prac i co on na to?
  • Opcje
    nokiadernokiader Użytkownik
    edytowano listopada -1
    No oczywiście ze pytałem za każdym razem inny powód najpierw za niski fundusz remontowy -jednomyślnie podnieśliśmy i to odrazu o 2zł/m2,potem nie otrzymanie jakiegoś dofinansowania ,zapewnienie ze prace rusza w kwietniu ,następnie w czerwcu ,dalej we wrześniu a teraz ze już nie w tym roku bo znowu jakieś obciete finanse czy cos takiego .Ponawiam wiec pytanie : Jakie są prawne (lub inne )środki by móc zobowiązać zarządcę do wywiązania się z danych obietnic.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Najpierw odpowiedz na pytanie Eddie'go czy macie zarząd powierzony czy inny
    Stąd wybierz https://forum.zarzadca.pl/wiki/zarzad
  • Opcje
    nokiadernokiader Użytkownik
    edytowano listopada -1
    zarządca własny
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Skoro "...remont klatek schodowych...." - czyli są przynajmniej dwie a więc powinna to być duża wspólnota (powyżej 7 lokali), czy tak?
    Hm... jakieś nowe wyrażenie: "...zarządca własny...." - nie mam pojęcia co to znaczy?
    Wygląda że jest (powinien być) wybrany zarząd a ten zarządca jest zapewne zatrudnionym administratorem. Jeżeli by tak było to znaczy że w Waszej wspólnocie macie wszystko postawione na głowie. Ten "zarządca własny" - nie powinien Wami rozporządzać - to Wy macie mu wydawać polecenia a jeżeli ich nie wykonuje to...zwolnić i poszukać takiego któremu będzie się chciało. We wspólnotach "rządzą" właściciele a nie zarządy czy zarządcy.
    Prawnych środków jako właściciele nie macie aby zmusić zarządcę do roboty - zresztą po co skoro można i powinno się skorzystać z możliwości o której pisałem wyżej.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Daarek, własny = właścicielski.

    Nokiader, daarek dobrze pisze, to nie zarząd rządzi, tylko wspólnota (wszyscy właściciele). Pierwszą rzeczą jaką powinniście zrobić, to odwołać ten jednoosobowy zarząd (jak rozumiem jest to jedna osoba) i powołać nowy zarząd, który będzie respektował wolę wspólnoty i ją egzekwował.
  • Opcje
    themoththemoth Użytkownik
    edytowano listopada -1
    a macie uchwałę - jeżeli tak, to postrasz zarząd/zarządcę że doprowadzisz (przez indywidualne zbieranie głosów) do odwołania/rozwiązania umowy z powodu niewykonywania postanowień uchwał
    jeżeli natomiast wspólnota nie podjęła jeszcze uchwały na remont - to poczytaj sobie najpierw UoWL.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    nokiader - zarząd właścicielski oznacza, że o wszystkim decydują sami właściciele.
    Zakładam, że macie na koncie odpowiednie sumy.
    Właściciele podejmują uchwałę, że np. w tym roku ma być zrobiony remont wszystkich klatek schodowych polegający na.... Za sumę x zł
    Zatrudniony przez właścicieli administrator (ty go nazywasz zarządcą) zbiera oferty firm i przedstawia je członkom zarządu (najczęściej to kilku właścicieli, taka reprezentacja całej wspólnoty). Członkowie zarządu analizują oferty, ewentualnie spotykają się z wykonawcami, negocjują termin remontu i jego cenę. Na koniec podpisują umowę i gotowe
    Na wszystkich tych etapach może być także administrator, ale jedynie jako głos doradczy, a nie decyzyjny.
    Gadałeś z członkami zarządu u siebie? Może trzeba im w czymś pomóc, żeby remonty sprawniej szły?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    No oczywiście ze pytałem za każdym razem inny powód najpierw za niski fundusz remontowy -jednomyślnie podnieśliśmy i to odrazu o 2zł/m2,potem nie otrzymanie jakiegoś dofinansowania ,
    Czy wspólnota starała się o dofinansowanie do termomodernizacji?

    Czy macie zarządce wspólnoty jako Zarząd wybrany z pośród właścicieli lokali?
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    EDDIE , "zarządca własny" = zarządca właścicielski ???

    Dalej nie wiadomo co oznacza stwierdzenie >nokiadera< - "zarządca własny"
    - czy tak jak EDDIE zawyrokował: zarządca właścicielski?
    - czy tak jak koziorożka że to nic nie znaczy bo o wszystkim decydują właściciele? - sugeruje że jest zarząd?
    - czy tak jak Kuba podejrzewa " zarządca wybrany jako zarząd" ???

    Dopiero po ustaleniu tej drobnej ale istotnej sprawy dowiemy się kto odpowiada za remont dachu, czyli kto komu ma nakazywać czy egzekwować wykonanie, kto kogo ma prosić a kto do kogo słać pisma błagalne a do kogo należy "strzelać".
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nokiader: zarządca własny
    Dla mnie Zarządca własny = Administrator :-)
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] elan124:[/cite]
    Nokiader: zarządca własny
    Dla mnie Zarządca własny = Administrator :-)
    Dla mnie zarządca własny nic nie oznacza, to jakaś hybryda prawna zaciemniająca sprawę
    - przykład kilkanaście wpisów niczego nie wyjaśniających, a wystarczy odwołać się do UoWL i zapytać czy art. 18.1 czy art. 20.
    ... I po sprawie...
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP: a wystarczy odwołać się do UoWL i zapytać czy art. 18.1 czy art. 20
    Ale jeszcze nokiader musi na to pytanie odpowiedzieć. Narazie ma "własnego" Zarządcę.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] daarek:[/cite]EDDIE , "zarządca własny" = zarządca właścicielski ???

    Dalej nie wiadomo co oznacza stwierdzenie >nokiadera< - "zarządca własny"
    - czy tak jak EDDIE zawyrokował: zarządca właścicielski?
    - czy tak jak koziorożka że to nic nie znaczy bo o wszystkim decydują właściciele? - sugeruje że jest zarząd?
    - czy tak jak Kuba podejrzewa " zarządca wybrany jako zarząd" ???

    Dopiero po ustaleniu tej drobnej ale istotnej sprawy dowiemy się kto odpowiada za remont dachu, czyli kto komu ma nakazywać czy egzekwować wykonanie, kto kogo ma prosić a kto do kogo słać pisma błagalne a do kogo należy "strzelać".

    Nie wiem po co te dalsze dywagacje na temat "własny = właścicielski" skoro tego sobie nie wymyśliłem ani zawyrokowałem.
    Koziorozka podała linka do definicji zarządu i tam w pkt.1 jest dokładnie napisane: "własny (właścicielski)"
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    EDDIE - po to abyś nie mieszał ludziom w głowach.
    nokiader napisał: "...zarządca własny..."
    Ja napisałem że nie wiem co to znaczy "zarządca własny"
    A EDDIE zawyrokował - no jak to daarek nie wiesz? - własny = właścicielski

    Wprowadzając sam (wymyślając) nowe wyrażenie "zarządca właścicielski" - bądź tak łaskaw i nie wycofuj się rakiem żeby nie powiedzieć dosadniej - że sobie tego nie wymyśliłeś.
    Jako "afa i omega" tego forum i jak już wiesz co nokiader miał na mysli to wyjaśnij w takim razie różnicę (głownie w prawach i obowiązkach) między "zarządcą właścicielskim" a "zarządem właścicielskim" o "zarządcy własnym" już nie mówię.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano września 2011
    Zbędna dyskusja, zajrzyj do linku Koziorozki i wyciągnij wnioski - https://forum.zarzadca.pl/wiki/zarzad
    (...)
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] nokiader:[/cite]Witam Wszystkich
    Zarządca naszej wspólnoty od dłuższego czasu(1,5 roku ) obiecuje nam remont budynku tj. ocieplenie oraz remont klatek schodowych
    notorycznie uchyla się od rozpoczęcia prac
    w związku z tym mam pytanie : Jakie są prawne środki by móc zobowiązać zarządcę do wywiązania się z danych obietnic

    Czy właściciele lokali podjęli uchwałę dotyczącą tego remontu?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    atramatram Użytkownik
    edytowano listopada -1
    proszę najpierw sprawdzić fundusz remontowy czy jest na nim odpowiednia kwota . Czy uchwały wydatkujące w tym roku pieniądze w sumie nie przekraczają tej kwoty bo to że jest suma na jeden remont a na inne jej brakuje to całkiem możliwa sytuacja mimo podwyższenia fr na 2zł/m2. W takim razie powinna być ustalana kolejność wykonywania remontów i tu może leży przyczyna w każdym innym wypadku należy rozliczyć za to zarząd bo to zarząd odpowiada za wykonanie uchwał i rozlicza administratora z tego.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.