Wsteczna podwyżka zaliczki

gpietkagpietka Użytkownik
edytowano września 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam,

Mam pytanie odnośnie podwyżek zaliczek.
2.09.11 otrzymaliśmy pismo o podwyżkach na 2011 rok, które obowiązują od dnia 01.01.11. Z dnia na dzień (po raz drugi, ponieważ w 2010 była sytuacja dokładnie taka sama), staliśmy się dłużnikiem WM na niemałą kwotę. Pod koniec czerwca nasze zobowiązania w stosunku do WM wynosiły niewiele ponad 400 zł (co mamy zapisane na kartce), na chwilę obecną jest to prawie 3000 zł.
Czy takie podwyżki mają uzasadnienie? Nie jestem biegła w tematach WM, dlatego bardzo proszę o podpowiedź, czy mam walczyć czy nic to nie da.

Komentarze

  • Opcje
    gpietkagpietka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    dodam, że pojawiło się pole DO (dodatkowa opłata) w wysokości 40 zł. Podejrzewam, że na pokrycie wymiany liczników wody. Czyli wychodzi, że za liczniki zapłacimy po 480 zł + miesiące w roku 2012 do września, kiedy to znowu przyjdzie rozliczenie i kolejna podwyżka.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy takie podwyżki mają uzasadnienie?
    Tego nikt poza twoim zarządem/zarządcą nie wie
    Nie powinno tak być, jak opisujesz, ale może wynika to z tego, że nie uchwalacie zaliczek w wystarczającej wysokości i pod koniec roku w kasie brakuje pieniędzy na zapłatę np. za wywóz śmieci czy prąd na klatkach schodowych. Lepiej więc podwyższyć zaliczkę, niż płacic karne odsetki od niezapłaconych faktur
    Jaki masz zarząd? Wybierz odpowiedź stąd https://forum.zarzadca.pl/wiki/zarzad
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Trzeba w szczególności wyjaśnić
    czy takie opłaty zostały przyjęte w planie gospodarczym na 2011 rok? Jeżeli tak, to dlaczego dopiero we wrześniu właściciele otrzymali nowe naliczenia?
    A może podwyżka ma związek z rozliczeniem zużycia mediów w lokalu?

    W sytuacji, gdy brak uchwał zarząd nie będzie w stanie tych środków wyegzekwować na drodze sądowej.

    Czy Państwo bierzecie udział w zebraniach wspólnoty, sądzę że na nich można uzyskać wiele odpowiedzi, w końcu to właściciele podejmują uchwały.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    gpietkagpietka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mamy zarząd własny.
    Jasne, rozumiem, że podwyżki były są i będą. Natomiast moje zadłużenie z dnia na dzień wzrosło 6-cio krotnie i od tego są naliczane karne odsetki za zwłokę. Za zeszły rok prawie 100 zł, a zaliczkę wpłacam celowo 100 zł większą niż powinnam i ciągle jest za mało.
    Nie ma żadnych przepisów regulujących płatności wstecz o 8 miesięcy?
    I jeszcze ta DO...
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] gpietka:[/cite]Witam,

    Mam pytanie odnośnie podwyżek zaliczek.
    2.09.11 otrzymaliśmy pismo o podwyżkach na 2011 rok, które obowiązują od dnia 01.01.11. Z dnia na dzień (po raz drugi, ponieważ w 2010 była sytuacja dokładnie taka sama), staliśmy się dłużnikiem WM na niemałą kwotę. Pod koniec czerwca nasze zobowiązania w stosunku do WM wynosiły niewiele ponad 400 zł (co mamy zapisane na kartce), na chwilę obecną jest to prawie 3000 zł.
    Czy takie podwyżki mają uzasadnienie? Nie jestem biegła w tematach WM, dlatego bardzo proszę o podpowiedź, czy mam walczyć czy nic to nie da.

    Wspólnota nie jest twoim wierzycielem, wspólnota to m.in. Ty. Wierzycielem może być dostawca energii, wody, gazu, firma sprzątająca, dokonująca przeglądów, czy sprzątająca itp.

    Odpowiedz na pytania Koziorozki i Zarządcy, to troszkę się wyjaśni.
    Dlaczego nie szukasz wyjaśnień w swoim zarządzie? Nie dokonuje się podwyżek, czy zmian zaliczek bez zebrania wspólnoty i uchwały.
  • Opcje
    gpietkagpietka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzięki za odp.. Będę szukać odp. u siebie. Myślałam, że będę miała jakieś legalne poparcie ;)

    pozdrawiam.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Będziesz miała poparcie, jeśli masz rację, a tego jeszcze nie wiemy ;)
    Musisz wiedzieć, czy (kiedy) były uchwały i skąd się wzięły karne odsetki za zwłokę. Może przegapiłaś jakieś zawiadomienie?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano września 2011
    [cite] gpietka:[/cite]Mam pytanie odnośnie podwyżek zaliczek.
    2.09.11 otrzymaliśmy pismo o podwyżkach na 2011 rok, które obowiązują od dnia 01.01.11. Z dnia na dzień (po raz drugi, ponieważ w 2010 była sytuacja dokładnie taka sama), staliśmy się dłużnikiem WM na niemałą kwotę. Pod koniec czerwca nasze zobowiązania w stosunku do WM wynosiły niewiele ponad 400 zł (co mamy zapisane na kartce), na chwilę obecną jest to prawie 3000 zł.
    Czy takie podwyżki mają uzasadnienie? Nie jestem biegła w tematach WM, dlatego bardzo proszę o podpowiedź, czy mam walczyć czy nic to nie da.
    [cite] Zarządca:[/cite]czy takie opłaty zostały przyjęte w planie gospodarczym na 2011 rok? Jeżeli tak, to dlaczego dopiero we wrześniu właściciele otrzymali nowe naliczenia?
    Czy one wynikają z podjętych uchwał, które były głosowane częściowo na zebraniu, a częściowo w drodze indywidualnego zbierania głosów?
    Jeżeli odpowiedź brzmi tak , to wszytko jest OK.

    Pewnie w treści uchwały o nowych stawkach było zapisane, że obowiązują od 1 stycznia 2011.
    Teraz ( w sierpniu 2011) zostały uchwały przegłosowane (uzyskały większość ZA) więc z stąd ta zamiana wymiaru zaliczki z terminem obowiązywania od stycznia 2011.
    Na pewno o tym była mowa na zebraniu sprawozdawczym za rok 2010.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.