wartość odtworzeniowa

weroniqueweronique Użytkownik
edytowano września 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam,
postanowiłam założyć nowy wątek, ponieważ w wątkach już istniejących nie mogę znaleźć odpowiedzi na moje pytanie. Mianowicie chodzi mi o wysokość możliwej podwyżki czynszu. Wiem, że nie może ona przekroczyć 3% wartości odtworzeniowej. Wyliczyłam, że dla mojego domu o powierzchni użytkowej 200 m2, znajdującego się w Warszawie, wartość ta wynosi 3481,5. Czy to oznacza, że o tyle mogę podnieść czynsz?
[sposób wyliczenia:
Warszawa: 6.963,00 zł
(200 x 6963)/12= 116050
116050 x 0,03= 3481,5 ]
Pozdrawiam
W.

Komentarze

  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Co ma wspólnego wartość odtworzeniowa z czynszem i co ma wspólnego czynsz z twoim domem?

    Skąd wzięłaś wartość 6963zł pomijając, że jest to podwojenie wyniku 3481,50?
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wartość odtworzeniowa wynika z obwieszczenia Wojewody Mazowieckiego z dnia 18 marca 2011 r. wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1 m kw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych dla m. st. Warszawy wynosi od 1 kwietnia 2011 r. 6963,00 zł.
    http://bip.mazowieckie.pl/cmsws/page/?D;1293

    Przeczytaj art. 8a ustawy z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W podanej ustawie jednoznacznie pisze, że właściciel może podwyższyć czynsz z zachowaniem terminów określonych w umowie do 3% wartości odtworzeniowej, a jeśli więcej niż 3% wtedy musi być to uzasadnione przypadkami określonymi w ust. 4a lub 4e artykułu 8a ustawy.
    Tak więc, do 3% możesz spokojnie podwyższyć czynsz bez uzasadniania lecz zachowując termin zgodnie z umową.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] weronique:[/cite]Witam,
    postanowiłam założyć nowy wątek, ponieważ w wątkach już istniejących nie mogę znaleźć odpowiedzi na moje pytanie.
    Mianowicie chodzi mi o wysokość możliwej podwyżki czynszu.
    o jakim czynszu piszesz? regulowanym, komunalnym, umownym?
    Wiem, że nie może ona przekroczyć 3% wartości odtworzeniowej.
    Wartość odtworzeniowa pożyteczna jest przy ustalaniu stawki na fundusz remontowy NW. Obecnie stosowana to 2,5 % w skali roku.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Obawiam się, że Veronique nie pisze o wspólnocie mieszkaniowej...
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    EDDIE: Obawiam się, że Veronique nie pisze o wspólnocie mieszkaniowej...
    Obawiam się, że Weronique wybrała niewłaściwe Forum...
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Co najwyżej zły dział.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.