wspólnota VAT-owcem w praktyce

zufilazufila Użytkownik
edytowano września 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam
Czy ktoś ma wiedzę jak funkcjonują wspólnoty będące podatnikami VAT? Obawiam się że rozporządzenie wejdzie prędzej czy później, pomijając że już istnienie interpretacji ogólnej MF jest jakby powodem że kto musi ten powinien;-)
Czy taka duża wspólnota (mam kilka takich) z marszu rejestruje się w VAT? Opodatkowane są dostarczane media, a opłaty części wspólnych zwolnione? Czy jak już wskoczy to wszystko opodatkowane? Jak lokatorzy nie chcą faktur (mogą nie chcieć faktur na media?) to prowadzi się imienną ewidencję? Czy może o zgrozo – kasa fiskalna? To wszystko w ciągu roku to i tak są zaliczki, ale takie zaliczki z nazwy bo ludzie mają obowiązek wpłacać zaliczki (nie ma odczytu) a na koniec roku rozliczenie.Ale fizycznie jeden wpłaci tą faktyczną już zaliczkę, inny wpłaci sobie więcej, a jeszcze inny nie wpłaci (takiego też traktować, że miał zapłacić zaliczkę i to „miał” ovatować?).

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] zufila:[/cite]Witam

    Czy taka duża wspólnota (mam kilka takich) z marszu rejestruje się w VAT?

    Nie musi, dopiero gdy obrót, dotyczy tylko tych czynności, które są opodatkowane podatkiem VAT przekroczy 150 tys. zł. w roku podatkowym.



    [cite] zufila:[/cite]Opodatkowane są dostarczane media, a opłaty części wspólnych zwolnione?


    Koszty utrzymania nieruchomości są zwolnione.

    [cite] zufila:[/cite]Czy jak już wskoczy to wszystko opodatkowane?

    Nie, nadal koszty utrzymania nieruchomości wspólnej będą zwolnione.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    alicja60alicja60 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    czy już wiadomo ,że wejdzie w życie VAT w WM ?,bo jak mi wiadomo to czekamy na nowe rozporządzenie .
  • Opcje
    zufilazufila Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Zarządca:[/cite]
    [cite] zufila:[/cite]Witam

    Czy taka duża wspólnota (mam kilka takich) z marszu rejestruje się w VAT?

    Nie musi, dopiero gdy obrót, dotyczy tylko tych czynności, które są opodatkowane podatkiem VAT przekroczy 150 tys. zł. w roku podatkowym.

    Pisałam "duża", tak duża, że już na dziś nie łapie się na 150 tys z dostaw mediów.

    Czylli jeśli wejdzie rozporządzenie to tym dniu rejestruję się w VAT i prowadzę ewidencje, oraz mam sprzedaż opodatkowaną i zwolnioną, więc ustalam sobie z Naczelnikiem proporcję w jakiej będę odliczać VAT od tych wspólnych, albo czekam na cały rok i robię korektę dopłacając ten nadmiernie odliczony VAT.

    Jak jest z dokumentowaniem do ewidencji takich dostaw mediów? Każdy dostaje fakturę? Czy prowadzi się ewidencję obrotu tzw nieudokumentowanego w tabelkach i to potem do ewidencji VAT sprzedaży? A jak to jest sprzedaż dla osób fizycznych niefakturowana to jest zwolniona z kasy fiskalnej?

    Jak rozumieć otrzymywane "zaliczki". Normalnie zaliczka to jest wtedy gdy się otrzyma kasę przed wykonaniem usługi we wspólnotach funkcjonuje inne pojęcie zaliczki (umówiona/ustalona kwota do płatności co miesiąc podlegająca corocznemu rozliczeniu), jednak ustawa o VAT raczej stosuje to pierwsze. I teraz, ktoś powiedzmy ma płacić 100 zł:
    1. wpłacił 100 zł (bardzo rzadkie przypadki), więc do ewidencji jest otrzymana zaliczka 100 zł
    2. wpłacił 150, więc do ewidencji 150?
    3. wpłacił 80, ile do ewidencji, 80?
    4. nic nie wpłacił, ewidencja 0?
    A jak wpłaca od czapy kwotę to najpierw zaliczyć na ovatowane media czy zwolnioną opłatę za części wspólne?
  • Opcje
    zufilazufila Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] alicja60:[/cite]czy już wiadomo ,że wejdzie w życie VAT w WM ?,bo jak mi wiadomo to czekamy na nowe rozporządzenie .
    czekamy, ale można się przygotować i wejść w to bez paniki:wink:
    obstawiam, że wejdzie, zresztą już interpretacja ogólna teoretycznie nakazuje taką właśnie przedstawioną tam wykładnię, czyli że od 3 m-cy wiele wspólnot powinno być w VAT
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Pisałam "duża", tak duża, że już na dziś nie łapie się na 150 tys z dostaw mediów.
    Czyli tyle zużyły już lokale użytkowe?
  • Opcje
    zufilazufila Użytkownik
    edytowano września 2011
    OK, doczytałam oprócz artykułów prasowych projekt rzoporzadzenia, faktycznie mieszkalne zwolnione ze wszystkiego. Dobrze rozumiem?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano września 2011
    [cite] zufila:[/cite]OK, doczytałam oprócz artykułów prasowych projekt rozporządzenia, faktycznie mieszkalne zwolnione ze wszystkiego.
    Dobrze rozumiem?
    No, wreszcie pojęła. Odliczasz Vat tam gdzie wystawiasz faktury czyli do lokali użytkowych w części utrzymania lokalu i do pożytków wspólnoty. i to dopiero w skali roku ma przekroczyć te magicznie 150 tyś. Jeżeli tego nie przekraczasz to wszytko jest po staremu.

    Zapamiętaj, że całą tę awanturę z odliczaniem Vat rozpętała wspólnota składająca się z lokali użytkowych!!!!!
  • Opcje
    zufilazufila Użytkownik
    edytowano listopada -1
    jednak w Interpretacji Ogólnej nie ma mowy, że autor ma na myśli lokale użytkowe a właścicieli (wszystkich)
    publikacje prasowe także straszą wszystkie wspólnoty (nie tylko te z lokalami użytkowymi)
    mówi się że projekt rozporządzenia jest odzwierciedleniem IO
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano września 2011
    jednak w Interpretacji Ogólnej nie ma mowy, że autor ma na myśli lokale użytkowe a właścicieli (wszystkich)
    To przeczytaj genezę tej interpretacji (czego ona dotyczy i na podstawie czego ), a ty ta tak od połowy , od środka... takie fakturowanie ( lokali użytkowych i garaży) już jest w SM od dwóch lat.
    publikacje prasowe także straszą wszystkie wspólnoty (nie tylko te z lokalami użytkowymi)
    mówi się że projekt rozporządzenia jest odzwierciedleniem IO
    A dziennikarze ... no cóż... trudno o laikach się cokolwiek wypowiadać... piszą co im ślina i ich logika na klawisze przyniesie. Dopiero kontakt z właściwym US daje podstawy do ...działania.

    Przeczytaj sobie ten wątek z tego forum

    https://forum.zarzadca.pl/discussion/3200/2/nowa-interpretacja-podatkowa-vat/#Item_1
    Komentarz edytowany KubaP
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.