Na co konieczna jest zgoda wspólnoty?

markomarko Użytkownik
edytowano września 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam.
Mam następujący problem. Stałem się właścicielem mieszkania i strychu. Chcę zaadoptować wspomniane poddasze tzn. ocieplić dach i wstawić okna dachowe. Ponadto mieszkanie, które nabyłem posiada dwa wejścia, ale tylko jedną łazienkę. Mam w planie zrobić drugą łazienkę.
Jednak we wszystkim na przeszkodzie stoją sąsiedzi w podeszłym wieku (a jest to mała wspólnota). Chciałbym jak najmniej spłoszyć sąsiadów planowanym remontem, ażeby wyrazili na niego zgodę. Stąd moje pytanie: na jakie prace muszę mieć zgodę wspólnoty a na jakie nie?
Wiem, że na przebudowę instalacji wodno- kanalizacyjnej tj.stworzenie drugiej łazienki zgoda wspólnoty musi być- to zwiększa obciążenie instalacji w pionie. Czy wymagana jest zgoda wspólnoty na montaż okien połaciowych? Czy w świetle prawa wystarczy, że zgłoszę w odpowiednim urzędzie wstawienie okien połaciowych czy powinienem w pierwszej kolejności uzyskać pozwolenie na przebudowę? Jeśli pozwolenie to czy uzyskam je bez uchwały wspólnoty mieszkaniowej.
Jak traktować dach, czy jako część przynależną do lokalu znajdującego się bezpośrednio pod nim czy jaką część wspólną całej wspólnoty w danym budynku??
Kolejną sprawą jest wejście- chciałbym zamurować obecne wejście na poddasze i przekłuć się w innym pomieszczeniu przez ścianę przeciwogniową. Czy powinienem o tym informować wspólnotę??
Najistotniejsza jest dla mnie sprawa okien? Pozwolenie na przebudowę czy zgłoszenie?
Z góry dziękuję

Komentarze

  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dach to nieruchomość wspólna. Ingerencja w postaci montażu nowych okien w dachu wymaga zgody wspólnoty i pozwolenia na budowę.
    We wniosku do urzędu obok zgody właścicieli konieczny będzie szkic lokalizacji nowych okien w dachu.
    Najpierw zgoda wspólnoty a następnie urząd i pozwolenie na budowę.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] marko:[/cite]na jakie prace muszę mieć zgodę wspólnoty a na jakie nie?
    Na wszystkie prace, które ingerują w części wspólne: podłączenie się do wspólnych instalacji (wod.-kan., ciepło itp.), naruszenie ścian nośnych, dachu itp. Ponieważ to mała wspólnota (jest do 7 lokali?), musisz mieć zgodę wszystkich.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Piszesz,że to mała wspólnota. Tam zgody muszą udzielić wszyscy właściciele lokali. Musisz uzyskać tzw. zgodę do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Jeżeli będą problemy pozostaje ci Sąd - kodeks cywilny art od 195 - rozdział WSPÓŁWŁASNOŚĆ
  • Opcje
    markomarko Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję bardzo za odpowiedzi.
    Przy okazji mam jeszcze jedno pytanie?
    Czy jeśli w budynku wspólnoty mieści się 8 lokali, ale dwa z nich (sąsiadujące ze sobą) należą do jednego właściciela i w akcie notarialnym ujęte są jako jeden lokal, to czy liczy się je jako 8 czy 7 lokali? W księgach wieczystych lokale sąsiada widnieją jako jeden, ale już uchwały przygotowywane przez najętego zarządcę wyszczególniają 8 lokali.
    Jak należy to rozumieć?
    Czy w tej sytuacji potrzebna mi jest większość głosów czy wszystkie głosy? Czy zarządca uchwala bezprawnie (większością głosów) czy dwa odrębne lokale z oddzielnymi wejściami należy traktować jako dwa?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy jeśli w budynku wspólnoty mieści się 8 lokali, ale dwa z nich (sąsiadujące ze sobą) należą do jednego właściciela i w akcie notarialnym ujęte są jako jeden lokal, to czy liczy się je jako 8 czy 7 lokali? W księgach wieczystych lokale sąsiada widnieją jako jeden, ale już uchwały przygotowywane przez najętego zarządcę wyszczególniają 8 lokali.
    Lokal to nie tylko cztery ściany . To muszą być samodzielne lokale i muszą mieć przypisane udziały. Trzeba by zacytować dokładny zapis z AN oraz czy w operacie wyodrębnienia lokali podzielono nieruchomość na 7 czy 8 lokali. Własność nie ma znaczenia.
    Czy w tej sytuacji potrzebna mi jest większość głosów czy wszystkie głosy?
    Czy zarządca uchwala bezprawnie (większością głosów) czy dwa odrębne lokale z oddzielnymi wejściami należy traktować jako dwa?
    To zależy od odpowiedzi na pierwsze pytanie.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] marko:[/cite]
    W księgach wieczystych lokale sąsiada widnieją jako jeden

    Decyduje stan wynikający z księgi wieczystej, to jeden samodzielny lokal.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano września 2011
    [cite] Zarządca:[/cite]
    [cite] marko:[/cite]
    W księgach wieczystych lokale sąsiada widnieją jako jeden
    Decyduje stan wynikający z księgi wieczystej, to jeden samodzielny lokal.
    No nie do końca się zgodzę. W operacie samodzielności lokali na podstawie którego wydaje się zaświadczenie o samodzielność lokalu musi być opis lokalu.
    Jeżeli jest zapisane że są to dwa samodzielne lokale to nieruchomość składa się z 8 lokali, jak jest zapis, że jest to jeden samodzielny lokal to mamy do czynienie z nieruchomością składającą się z 7 lokali ilość wejść do lokalu z części wspólnej nie ma znaczenia.
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano września 2011
    Dwa samodzielne, wyodrębnione lokale to dwie nieruchomości, nie można dla nich prowadzić jednej księgi wieczystej.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Zarządca:[/cite]Dwa samodzielne, wyodrębnione lokale to dwie nieruchomości, nie można dla nich prowadzić jednej księgi wieczystej.
    Tak jest w teorii, ale ...w realu (praktyce) jest czasami inaczej... zawdzięczamy to twórczości urzędników Gminnych . To oni wiodą prym .
    Z operatu ustanowienia samodzielności lokali wynika, że w nieruchomości budynkowej jest 8 samodzielnych lokali ( taki "wyrok" wydał rzeczoznawca majątkowy), ale w sprzedawanych jest siedem lokali , bo "jeden podwójny" temu samemu właścicielowi. Jaka oszczędność kasy dla Gminy. a ile komplikacji jest dla wspólnoty ?
    Przejście z jednego prawa do drugiego dla wspólnoty ma kolosalne znaczenie.
  • Opcje
    markomarko Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Otóż to!
    Pytanie co dalej? Jeśli wspólnota uchwala większością głosów to czy jest to bezprawne? Czy może jedynie Ci, którzy nie udzielili poparcia mogą z powództwa cywilnego skarżyć resztę wspólnoty? Z tego co zrozumiałem dotychczas wspólnota uchwalała większością głosów. Czy płyną jakieś konsekwencje z nieuświadomienia wspólnoty??:bigsmile:
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Decydujący jest stan prawny, zupełnie inną kwestią ocena postępowania urzędników.

    Jakie są zapisy w księdze wieczystej prowadzonej dla tego lokalu?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarządco stan prawny jest taki .
    W budynku jest osiem lokali samodzielnych. Tak wynika z operatu. Jak doszło do sprzedaży , sprzedano je jako 7 oddzielnych lokali ( dwa zostały sprzedane jako jeden zsumowano udziały , powierzchnię).
    Ja uważam, że popełniono błąd (urzędnik Gminny) i powinno się sprzedać je jako budynek 8 lokalowy a nie 7 lokalowy , bo balansujemy na granicy prawa: jakie ma być stosowane przez wspólnotę.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Obowiązujący stan prawny jest taki, jaki zapisano w księdze wieczystej.
    marko, czy te dwa "lokale" są ze sobą połączone? Czy jest przejście z jednego do drugiego?
    Sprawdzałeś księgę wieczystą? Rzuć okiem tutaj: http://ekw.ms.gov.pl/pdcbdkw/pdcbdkw.html
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.