prawo do kopii dokumentów

2»

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] jezynka30:[/cite]
    atominside.... a może przyniesie je sam Prokurator wraz z aktem oskarżenia o udostępnianie danych osobowych osobom do tego nieupoważnionym"
    prokurator się tym nie zajmie, ze względu na niskie społeczne zagrożenie, możesz skarżyć z powództwa cywilnego, to wszystko ..... .
    Obyś się nie przeliczyła ... ale jak przerobisz ten temat na własnym grzbiecie, to może zmienisz zdanie i podejście do sprawy.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] atominside:[/cite]Brawo dla autorów postów, którzy zauważyli bardzo istnotną rzecz, mianowicie "Zarządca będzie każdemu kserował dokumenty, a następnie znajdziemy je na chodniku, być może rozwieszone na słupie a może przyniesie je sam Prokurator wraz z aktem oskarżenia o udostępnianie danych osobowych osobom do tego nieupoważnionym"
    Bez obaw. Właściciel lokalu jest osobą upoważnioną.
    Jeżeli właściciel uzyska kopię dokumentu z danymi chronionymi od zarządu wspólnoty czy zarządcy, a potem ją wywiesi na słupie ogłoszeniowym, to on będzie odpowiadał za naruszenie prawa, a nie zarząd czy zarządca, który nie tylko miał prawo, lecz obowiązek udostępnić właścicielowi te dane. Udostępnianie oznacza również prawo do zrobienia kopii, np. aparatem fotograficznym.

    Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych niejednokrotnie stwierdzał, że właściciel ma prawo do informacji o innych współwłaścicielach nieruchomości, w tym ich danych osobowych oraz danych o ich zadłużeniu. Przykład:
    Wspólnota mieszkaniowa z mocy prawa uprawniona jest do przetwarzania danych osobowych swoich członków. Do wspólnot mieszkaniowych tworzonych na podstawie ustawy o własności lokali, zgodnie z brzmieniem art. 1 ust. 2 powołanej ustawy, stosuje się w zakresie nieuregulowanym w tej ustawie, przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z pózn. zm.), zwanej dalej Kc. Zgodnie z art. 195 Kc, własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność), natomiast na podstawie art. 200 Kc, każdy ze współwłaścicieli jest obowiązany do współdziałania w zarządzie rzeczą wspólna. Tak więc z przepisów Księgi Drugiej Tytułu I Działu IV Kodeksu cywilnego wynika, że współwłaściciele dla prawidłowego zarządzania współwłasnością muszą znać dane osobowe pozostałych współwłaścicieli. Natomiast stosownie do art. 29 ust. 3 ustawy o własności lokali, prawo kontroli działalności zarządu służy każdemu właścicielowi lokalu. W konsekwencji, uprawnieniem współwłaściciela jest dostęp do całej dokumentacji związanej z zarządzaniem nieruchomością.

    Decyzja Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych z dnia 15 kwietnia 2005 r. w sprawie wniosku o udostępnienie przez Zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej danych osobowych wszystkich członków wspólnoty. Wnioskująca jest członkiem tej Wspólnoty. GI-DEC-DS- 73/05
    O danych dłużników:
    Stosownie do art. 16 ust. 1 ustawy o własności lokali, jeżeli właściciel lokalu zalega długotrwale z zapłatą należnych od niego opłat lub wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym, wspólnota mieszkaniowa może w trybie procesu żądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości. Aby wspólnota mogła skorzystać z tego uprawnienia, jej członkowie powinni znać dane osobowe właściciela i wysokość jego zadłużenia wobec wspólnoty.

    Wobec powyższego należy stwierdzić, że dopuszczalność udostępnienia członkom wspólnoty mieszkaniowej danych dotyczących zaległości we wnoszeniu opłat przez innych jej członków wynika z przepisów prawa, a tym samym znajduje oparcie w przesłance określonej w art. 23 ust. 1 pkt 2 ustawy o ochronie danych osobowych.
    http://www.giodo.gov.pl/364/id_art/983/j/pl/
  • Opcje
    jezynka30jezynka30 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP Obyś się nie przeliczyła ... ale jak przerobisz ten temat na własnym grzbiecie, to może zmienisz zdanie i podejście do sprawy
    "przerobiłam" , stąd wiem - dokument będądy własnością wspólnoty i z przeznaczeniem dla członków wspólnoty został przekazany także pozostałym mieszkańcom mojego bloku (najemcom gminnym) oraz wywieszony na tablicy przed blokiem, więc dostęp do niego mieli także ludzie przechodzący ulicą ( wiem, zaraz ktoś napisze, że przechodniów to nie interesuje :bigsmile:), administrator dopiero po miesiącu udzielił odpowiedzi (pisemnie), komu dokument udostępnił (patrz: post z wątkiem o sporządzaniu prokokołu) i zamieścił klauzulę, że nie bierze odpowiedzialności ( skądinąd słusznie) za to, co osoba uprawniona z tym, dokumentem zrobiła
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano października 2011
    [cite] jezynka30:[/cite]
    KubaP Obyś się nie przeliczyła ... ale jak przerobisz ten temat na własnym grzbiecie, to może zmienisz zdanie i podejście do sprawy
    "przerobiłam" , stąd wiem
    nie bardzo, bo nie spotkałaś się z prokuratorem przy udziale mediów (np. TV lokalna) na przykład...
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    jezynka30jezynka30 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    aż tak problemu nie eskalowałam - jak to mówią.... "odpuściłam"
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] jezynka30:[/cite]aż tak problemu nie eskalowałam - jak to mówią.... "odpuściłam"
    ależ ty nie musisz niczego eskalować ... wystarczy, że ktoś to zrobi za ciebie... może to być osoba obca i doniesie do prokuratora, że np. dane osobowe walają się przy śmietniku, klatce schodowej ...
  • Opcje
    jezynka30jezynka30 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    moje dane osobowe walały się po klatce schodowej - odpowiedź prokuratora w tej sprawie - niska szkodliwość społeczna czynu - mogę skarżyć osobę z powództwa cywilnego - dokładnie odpowiedź Pani prokurator zacytuję po powrocie do domu ( nie mam przy sobie pisma)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.