Odsetki za zaległy czynsz

zbyszekzbyszek Użytkownik
edytowano października 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
Czy zarządca ma prawo naliczyć odsetki za zaległy czynsz nie informując włściciela nigdy że ma tkie do zapłcenia,wspólnota nie uchwliła też uchwały o naliczaniu takich odsetek.Otrzymałem wezwanie do zapłaty na zaliczki 703,23zł za mc 08/11(co jest nie prawdą bo za 07 i 08/11 list nie polecony) i odsetki 109,62zł razem 812,85.Po mojejinterwencji u zarządcy TBS że zrobili taki program i naliczają teraz odseki od 2006r. po 0,15zł,020zł 0,50zl co dało 109 zł . Moje zaległści wczyszu były góra 2-3m-cy które były rgulowane.Czy wezwanie do zapłaty powinno wyglądać jak opisałem wyżej czy pozycjami zaległść np. 1, okres, %, kwota do zpłaty.Takie wezwania dostało większość włścicieli.Czy to co robi zarządca jest zgodne z prawem naliczając nam odsetki od 2006r. brak jakiejkolwiek iformacji w rozliczeniach o zaleglościach odestkowych,informacje o zaległościach otrzymaliśmy 10/2011r.Proszę o odpowiedź.

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy zarządca ma prawo naliczyć odsetki za zaległy czynsz nie informując właściciela, nigdy, że ma takie do zapłacenia,
    wspólnota nie uchwliła też uchwały o naliczaniu takich odsetek.
    A jak uważasz? Co zrobiłeś aby dowiedzieć się jakie jest twoje saldo należności i wpłat? Czy znasz swoje prawa we wspólnocie i swoje obowiązki jako właściciela lokalu.?

    Co stoi na przeszkodzie aby od czasu do czasu zadzwonić do Zarządcy i zapytać jakie jest Twoje saldo, czy masz nadpłatę czy niedopłatę w bieżących płatnościach zaliczek na rzecz utrzymania nieruchomości.

    Ja uważam, że miał prawo naliczać bez niezawiadamiania, że właścicieli ma jakiekolwiek zaległości , może też naliczać ustawowe odsetki.
    Takie jest życie ....
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano października 2011
    1) co najmniej raz w roku powinieneś otrzymać info ze stanem twojego konta
    2) zaległości od opłat okresowych po 3 latach się przedawniają (chyba art. 118 kodeksu cywilnego)
    3) zarząd wm może doliczać tylko odsetki ustawowe. Jeśli są inne, to tylko po uchwale
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano października 2011
    Do pkt 2 Koziorożki:
    Zaliczka płacona przez właściciela mieszkania, jest traktowana jak zaliczka na koszty, które są rozliczane raz w roku. Nie jest to świadczenie okresowe, lecz zaliczka na poczet jednorazowego świadczenia regulowanego (rozliczanego) corocznie, na pokrycie kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej.
    Roszczenie o zapłatę zaliczki przedawnia się więc po upływie 10 lat.
    Jest na ten temat kilka orzeczeń.
    Do Zbyszka
    N ajakiej podstawie nalicza Wam te zaległości 5 lat do tyłu - co nie było corocznych sprawozdań i rozliczeń finansowych z właścicielami? Może trzeba by zacząć naliczać odsetki zarządcy za nierozliczone zaliczki?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano października 2011
    Odsetki mają również charakter świadczenia okresowego i roszczenie ich zapłatę co do zasady przedawnia się po upływie trzech lat (art. 118 kc).

    Jeżeli odsetki naliczono od 2006 roku, to co do części roszczenie o ich zapłatę się przedawniło, jednak jeżeli właściciel nie podniesie zarzutu przedawnienia, to wierzyciel może domagać się zapłaty.

    Obowiązek zapłaty odsetek ustawowy wynika z mocy prawa, ich naliczenie nie wymaga uchwały, powiadomienia, itd.


    Pomocne piśmiennictwo:

    "Z uwagi na to, że odsetki mają charakter świadczeń okresowych, roszczenia o ich zapłatę przedawniają się z upływem trzech lat (art. 118 KC) i to nawet, gdy wierzytelność główna uległa umorzeniu przez zaspokojenie wierzyciela. "


    "Odsetki zawsze przybierają postać świadczeń okresowych, chociażby wyznaczone były przez sąd jednorazowo ex post jako konsekwencja opóźnionego świadczenia pieniężnego"

    Zobowiązania - część ogólna, Z. Radwański, A. Olejniczak, s. 80
    Tak J. Sztombka, Odsetki za opóźnienie świadczenia pieniężnego, PS 1992, Nr 2, s. 39 oraz uchwała SN z 26.01.2005 r. (III CZP 42/04, OSNC 2005,Nr9).
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Otrzymałem wezwanie do zapłaty na zaliczki 703,23zł za mc 08/11(co jest nie prawdą bo za 07 i 08/11 list nie polecony) i odsetki 109,62zł razem 812,85

    Odsetki ustawowe od kwoty 703,23zł z terminem płatności na 15.08.2011 naliczone na dzień 30.09.2011 czyli za okres 46 dni wynoszą dokładnie 11,50zł.
    Dowiedz się w jaki sposób zarządca naliczył takie odsetki jak pisałeś.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano października 2011
    [cite] zbyszek:[/cite]Czy zarządca ma prawo naliczyć odsetki za zaległy czynsz nie informując włściciela nigdy że ma tkie do zapłcenia,wspólnota nie uchwliła też uchwały o naliczaniu takich odsetek.Otrzymałem wezwanie do zapłaty na zaliczki 703,23zł za mc 08/11(co jest nie prawdą bo za 07 i 08/11 list nie polecony) i odsetki 109,62zł razem 812,85.Po mojejinterwencji u zarządcy TBS że zrobili taki program i naliczają teraz odseki od 2006r. po 0,15zł,020zł 0,50zl co dało 109 zł . Moje zaległści wczyszu były góra 2-3m-cy które były rgulowane.Czy wezwanie do zapłaty powinno wyglądać jak opisałem wyżej czy pozycjami zaległść np. 1, okres, %, kwota do zpłaty.Takie wezwania dostało większość włścicieli.Czy to co robi zarządca jest zgodne z prawem naliczając nam odsetki od 2006r. brak jakiejkolwiek iformacji w rozliczeniach o zaleglościach odestkowych,informacje o zaległościach otrzymaliśmy 10/2011r.Proszę o odpowiedź.

    Tak, jak już to zostało napisane powyżej- zarządca miał prawo naliczyć odsetki, również te przedawnione, teraz można podnieść zarzut przedawnienia części z nich. Proszę sprawdzić, czy zostały naliczone w ustawowej wysokości, jeżeli nie, to powinna być uchwała w tej sprawie.

    Odnośnie zarzutu co do treści wezwania do zapłaty, to o ile wynika z niego jakiej zaległości dotyczy, to nie ma moim zdaniem znaczenia sposób umieszczenia pozycji.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    zbyszekzbyszek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Rozliczenia coroczne były lecz nigdy nie były w nich uwzględnione odsetki za zwłokę po zrobieniu przez TBS nowego programu wygląda na jakąś kombinację.Czy odsetki za zwłokę przechodzą na rzecz wspólnoty czy zarządcy TBS,
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czyli co roku wiedziałeś, że masz zaległości. O odsetkach nie musiałeś być informowany
    Odsetki powiększają konto wm
  • Opcje
    zbyszekzbyszek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    wyraźnie piszę że zaległości były regulowane ,rozliczenie roczne 2009 ponad 190 zł ndpłata,2010 ponad 160zł nadpłata to nie wiem jak to rozumieć a o zapłacie odsetek za nieterminowość żadnej wzmianki nawet i przed 2006 rokiem.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dla odsetek ma znaczenie, jak opisywałeś przelewy
    a) ogólnie, np. zaliczki, zapłata za czynsz - taka wpłata powinna w pierwszym rzędzie pokryć odsetki a dopiero potem bieżące zaliczki
    b) z datą za jaki okres to opłata, czynsz za sierpień 2011 - wpłata musi pokryć zaliczki, nie pokrywa zaległości, a więc i odsetek
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano października 2011
    Bardzo proszę Zbyszka o ponowne dokładne wyjaśnienie bo przestaję cokolwiek rozumieć.
    Piszesz, że żadnych zaległości nie masz (tak jak i inni) wręcz przeciwnie w otrzymywanych rozliczeniach corocznych masz nadpłaty więc pytanie zadnicze: co zarządzajacy Waszą wspólnotą podaje jako podstawę karnych odsetek, od jakich kwot nalicza te odsetki, od jakich płatności?
    Właściciel płaci zaliczki (nie czynsz!) na koszty zarządu (art. 14 i 15 UoWL) oraz opłaty za swój lokal(art.13 ust.1) - tyle.
    Co roku najpóźniej do końca marca ma otrzymać dokładne rozliczenie wpłaconych zaliczek i opłat za swój lokal. Jak już pisałem, zaznaczyłeś, że masz nadpłaty i żadnych zaległości, więc proszę nam wyjaśnić jak to ot tak sobie ni z gruszki ni z pietruszki TBS każe Ci płacić odsetki? Jeleni szukają czy w Twoich wyjaśnieniach są luki?
  • Opcje
    zbyszekzbyszek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    jak pisłem nie trminowe wpłaty zaliczki a w rozliczeniach rocznych żadnych wzmianek niema żeby zapłacic odsetki od 2006 roku a jak była niedopłatato wpłacałem a ostatnio przez dwa lata nadpłaty.Chodzi mi o to że jak zarządca ich nie wykazywał to dlaczego płacić teraz czy odsetki zasilą konto wsólnoty czy zarządcy TBS.
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Napisz jeszcze od czego to są rzekome odsetki?
    - od zaliczek na koszty zarządu nieruchością wspólną
    - czy od zaliczek na opłaty za lokal

    Jeżeli w rozliczeniu miałeś napisane że na dzień 31 grudnia 2010 roku masz nadpłatę w wysokości 160 zł to.... niech Cię pocałują gdzieś z zaległymi jakimiś odsetkami teraz za 2006 rok. Nie jestem księgowym więc może ktoś to wytłumaczy inaczej bo ja nie pojmuję.

    p.s. konto zarządcy (TBS) nie ma (nie powinno) nic wspólnego z kontem wspólnoty.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] zbyszek:[/cite]czy odsetki zasilą konto wsólnoty czy zarządcy TBS.
    Na to pytanie już dostałeś odpowiedź:
    [cite] koziorozka:[/cite]Odsetki powiększają konto wm
    wm = wspólnota mieszkaniowa.
    [cite] daarek:[/cite]Jeżeli w rozliczeniu miałeś napisane że na dzień 31 grudnia 2010 roku masz nadpłatę w wysokości 160 zł to.... niech Cię pocałują gdzieś z zaległymi jakimiś odsetkami teraz za 2006 rok. Nie jestem księgowym więc może ktoś to wytłumaczy inaczej bo ja nie pojmuję.
    Można mieć nadpłatę i płacić odsetki za zwłokę. Odsetki nie są naliczane od "brakującej" kwoty, tylko od okresu zwłoki w zapłacie. Jeśli nawet płacisz więcej, niż trzeba, ale po terminie, to wspólnota ma prawo żądać odsetek.

    Jak już napisał Zarządca, roszczenie o odsetki przedawnia się po 3 latach, ale wierzyciel ma prawo żądać zapłaty również tych przeterminowanych odsetek. Jeżeli dłużnik przed sądem nie podniesie zarzutu przedawnienia, to sąd roszczenie uzna. Przedawnienie roszczeń nie jest stwierdzane przez sąd z urzędu.

    Do naliczania ustawowych odsetek za zwłokę nie trzeba ani uchwały wspólnoty, ani zawiadomienia: uwaga, zaczynamy naliczać odsetki. Do odsetek ma prawo każdy wierzyciel, wynika to z przepisów kodeksu cywilnego.

    Coroczne rozliczenie zaliczek (co do kwot) nie oznacza, że wspólnota traci prawo do żądania odsetek za opóźnienie w zapłacie tych zaliczek.
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano października 2011
    Jeżeli otrzymuję w dniu 25 marca 2011 roku rozliczenie finansowe za 2010 rok w którym jest napisane że na dzień 31 grudnia 2010 po wykonanym rozliczeniu dokonanych wpłat mam nadwyżkę 160 zł i nie ja jestem dłużnikiem wobec wspólnoty ale wspólnota wobec mnie więc na jakiej podstawie znienacka, w sierpniu otrzymuję wezwanie do zapłaty zaległych zaliczek za 2006 rok???
    Po co w takim razie jest robione rozliczenie finansowe? Dlaczego zostało zrobione nierzetelnie? Oszukano mnie jako właściciela i nawet zarządca nie przysłał informacji że przepraszamy ale pomyliliśmy się w rozliczeniu i nie uwzględniliśmy zaległych odsetek z 2006 roku. Przecież to "czysta" paranoja.
    Czekam na nakaz sądowy zapłaty i składam sprzeciw do nakazu do tego samego sądu, przedstawiając jako dowód rozliczenie z którego wynika że to nie ja jestem dłużnikiem ale wspólnota.
    Sorry, ale ja tak rozumiem dotychczasowe wpisy Zbyszka, pomijam aspekty czysto prawne odestek - tu chodzi o rzetelność zarządcy rozliczającego właściciela. Art. 29 ust. 1a UoWL jest jednoznaczny bez względu jakbyśmy nie nazywali tych odsetek (okresowe czy jakieś inne) - jako właściciel mam być rozliczony na koniec każdego roku. Skoro w takich corocznych rozliczeniach nie ma nic o zaległościach wobec wspólnoty (obojętnie czy w formie odsetek, zaliczek czy przelewów innych)- w końcu chodzi o konkretne pieniądze - to na jakiej podstawie nagle mam płacić odsetki z roku 2006 w takiej wysokości a dlaczego np. nie 5000 zł ? Co, teraz po pięciu latach zarządca przypomniał sobie że jakaś zaliczka była zapłacona kilka dni później w miesiącu dajmy na to lipcu (nie 10-go ale 15-go)?
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano października 2011
    wynika że to nie ja jestem dłużnikiem ale wspólnota.
    Jak rozumiem, na razie sprawa nie trafiła do sądu. Dłużnik może dokonać kompensaty wzajemnych zobowiązań ze wspólnotą: potrącić ze swojego długu to, co jemu powinna wspólnota oddać. Jeżeli już oddała, to powinien odsetki zapłacić.

    Masz rację, że to powinno być zrobione już w rozliczeniu rocznym, na zasadzie: "ma pan nadpłatę, ale w związku z opóźnionymi wpłatami część tej kwoty / całość / więcej, niż nadpłata - potrąciliśmy panu tytułem odsetek za opóźnienia we wpłatach". Rozliczenie powinno być całościowe i kompletne, ale nieuwzględnienie potrąceń odsetek w rozliczeniu rocznym nie jest przeszkodą w dochodzeniu odsetek w terminie późniejszym.

    Zaległe sprawy należy na spokojnie wyjaśnić z zarządem / zarządcą i wzajemnie się rozliczyć. Na przyszłość odsetki będą naliczane na bieżąco (skoro jest już super program) i nie będzie takich perturbacji.
    to na jakiej podstawie nagle mam płacić odsetki z roku 2006 w takiej wysokości
    Na podstawie kodeksu cywilnego i okresowych rozporządzeń Rady Ministrów o wysokości odsetek. Oraz oczywiście na podstawie wysokości opłat i długości opóźnienia we wpłacie. Aktualnie odsetki ustawowe wynoszą 14% rocznie. Tu można je samemu obliczyć, żeby sprawdzić, czy wszystko się zgadza: http://www.bankier.pl/firma/podatki/narzedzia/niezbednik/?part=odsetki Zresztą, to zarządca musi wszystko udokumentować i wyliczyć.

    Uważam, że nie można mieć pretensji do zarządcy, który robi swoje. Pretensje byłyby uzasadnione, gdyby nie naliczał odsetek. Trzeba pamiętać, że on działa na rzecz swojego klienta, którym jest wspólnota mieszkaniowa. Ściąganie odsetek jest zgodne z prawem i leży w interesie wspólnoty.
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano października 2011
    Zacytuję sam siebie: "...pomijam aspekty czysto prawne odestek - tu chodzi o rzetelność zarządcy rozliczającego właściciela. Art. 29 ust. 1a UoWL jest jednoznaczny bez względu jakbyśmy nie nazywali tych odsetek..."
    Albo mam zaległości wobec wspólnoty albo nie mam. Żadne wzajemne kompensaty nie wchodzą w grę bo ja nie mam zobowiązań (zaległości) wobec wspólnoty jak wynika z oficjalnego dokumentu podpisanego przez zarząd (zarzadcę).
    Nie można być prawie w ciąży, nie mieć zaległosci a jednak mieć zaległości bo jest to absurd finansowy i nie po to są robione coroczne rozliczenia finansowe - skoro otrzymałem rozliczenie, że nie mam żadnych zaległości wobec wspólnoty to niepotrzebne mi żadne rozporządzenie Rady Ministrów o odsetkach.
    Komentarz edytowany daarek
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    pomijam aspekty czysto prawne odestek
    Tego nie można pominąć, skoro pytasz o podstawy dochodzenia odsetek. Jeżeli nie kwestionujesz aspektów prawnych, czyli prawa do naliczania odsetek i żądania ich zapłaty, to reszta jest tylko subiektywną oceną.

    Co do meritum - nie masz racji. Sprawozdanie było nierzetelne. Są podstawy prawne (kodeks cywilny) i faktyczne (były opóźnienia, zbyszek tego nie kwestionuje), więc roszczenie jest zasadne. Nie ma przepisu zabraniającego dochodzenia roszczeń po zatwierdzeniu sprawozdania zarządu.

    zbyszek, odradzam Ci postawę "nic mnie nie obchodzi, nie mam żadnych zaległości wobec wspólnoty", bo to nie leży w Twoim interesie. Jeżeli naprawdę chcesz się o tym przekonać na własnej skórze, to posłuchaj daarka i sprawdzisz w sądzie, jak to jest. Ale to będzie kosztowna nauka.
  • Opcje
    staszkostaszko Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ciekawi mnie taki przykład . Na dzień 31 maja na moim koncie jest nadpłata 500zł , z tego powodu przez następne dwa miesiące nie wpłacam zaliczki która wynosi 250zł. miesięcznie . Czy należą się odsetki za nieterminową wpłatę .
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jakie odsetki?
    Czy złożyłeś wspólnocie oświadczenie o potrąceniu wierzytelności z Twoich zaliczek?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2012
    [cite] staszko:[/cite]Ciekawi mnie taki przykład .
    Na dzień 31 maja na moim koncie jest nadpłata 500zł , z tego powodu przez następne dwa miesiące nie wpłacam zaliczki która wynosi 250zł. miesięcznie .
    Czy należą się odsetki za nieterminową wpłatę .
    Uważam, że odsetki nie powinny się naliczyć , chyba że .... międzyczasie np w czerwcu dokonano księgowań wynikających z rozliczenia roku poprzedniego (np. rozliczenie kosztów utrzymania części wspólnych)
    i z rozliczenia wynikały niedopłaty dla ciebie.
    Odsetki są naliczane od salda ujemnego na 11 każdego miesiąca , a nie od tego czy ty dokonałeś w danym miesiącu wpłaty.
  • Opcje
    abwehrstelle_breslauabwehrstelle_breslau Użytkownik
    edytowano listopada 2012
    [cite] staszko:[/cite] Czy należą się odsetki za nieterminową wpłatę .
    staszko, nad jaką nieterminową wpłatą deliberujesz? skoro wpłaciłeś wcześniej niż należało(!)
    ...czy może chodzi Tobie o "ujemne odsetki"? czyli o to, że wspólnota Ci coś powinna oddać? :)
    _ _ _ _ _ _
    [cite] Posesja:[/cite]Czy złożyłeś wspólnocie oświadczenie o potrąceniu wierzytelności z Twoich zaliczek?
    nie ma obowiązku składania takiego oświadczenia, przy normalnych relacjach właściciel/wspólnota, to raczej kwestia "dorego obyczaju"
    _ _ _ _ _ _
    [cite] KubaP:[/cite]chyba że .... międzyczasie np w czerwcu dokonano księgowań wynikających z rozliczenia roku poprzedniego (np. rozliczenie kosztów utrzymania części wspólnych)
    i z rozliczenia wynikały niedopłaty dla ciebie.
    dowalenie "ni z tego ni z owego" rozliczenia i skompensowanie go z nadpłatą na koncie, bez wcześniejszego poinformowania właściciela, z pewnością nie należy do "dobrego obyczaju" KuboPe! a już na pewno naliczenie odsetek od nieterminowych płatności byłoby nadużyciem i dlatego staszko spokojnie mógłby je potraktować ...cienką stróżką :))
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    nie ma obowiązku składania takiego oświadczenia, przy normalnych relacjach właściciel/wspólnota, to raczej kwestia "dorego obyczaju"
    Nie twierdzę, że jest taki obowiązek, ale jest taka możliwość. Takiej kompensaty mogą dokonać obie strony: zarówno właściciel lokalu (może potrącić nadpłatę z zaliczek należnych za następne miesiące), jak i wspólnota (z nadpłaty za poprzedni rok może potrącić kwotę zaległości bieżących danego właściciela). Takie kompensaty, żeby były skuteczne, wymagają złożenia oświadczenia drugiej stronie. Jest to zgodne przepisami kodeksu cywilnego, a przy okazji unika się kłopotów podatkowych związanych z ewentualnym zwrotem nadpłaty właścicielowi i z drugiej strony dochodzeniem od niego zaległych opłat bieżących. Jeśli coś jest zgodne z prawem i słuszne, to należy przyjąć do katalogu dobrych obyczajów. :smile:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2012
    [cite] abwehrstelle_breslau:[/cite]
    [cite] KubaP:[/cite]chyba że .... międzyczasie np w czerwcu dokonano księgowań wynikających z rozliczenia roku poprzedniego (np. rozliczenie kosztów utrzymania części wspólnych)
    i z rozliczenia wynikały niedopłaty dla ciebie.
    dowalenie "ni z tego ni z owego" rozliczenia i skompensowanie go z nadpłatą na koncie, bez wcześniejszego poinformowania właściciela, z pewnością nie należy do "dobrego obyczaju" KuboPe! a już na pewno naliczenie odsetek od nieterminowych płatności byłoby nadużyciem i dlatego staszko spokojnie mógłby je potraktować ...cienką stróżką wysmiewacz.gif)
    buja_w_oblokach.gif Błędne założenie i błędny wniosek ...ale (ponoć) każdy pisze o tym, jak sam postępuje ... czyli trzeba twoje wywody potraktować ....cienką stróżką...zygi.gif

    A czy ja napisałem, że bez wcześniejszego powiadomienia właściciela lokalu ? Dla mnie standardem jest: najpierw "wysyłka" do właściciela lokalu, a potem "księgowanie"...

    U mnie we WM , na każdym dokumencie rozliczeniowym jaki dostaje właściciel lokalu, jest zapis, w którym miesiącu nastąpi księgowanie dokumentu rozliczeniowego.
    Oczywiście, jest wyznaczony termin do uregulowania/ korekty - 2-4 tygodniowy ( np. w maju przesłane rozliczenie jest księgowane w czerwcu)
    Po co? aby dać możliwość właścicielowi do właściwego działania.
  • Opcje
    abwehrstelle_breslauabwehrstelle_breslau Użytkownik
    edytowano listopada -1
    cienkiej stróżki ciąg dalszy -> Błędne założenie i błędny wniosek ...ale (ponoć) każdy pisze o tym, jak sam postępuje

    Sądzisz KuboPe, że gdyby staszko był właścicielem "u Ciebie we WM", to zadałby swoje pytanie o odsetki w kontekście tego co (ponoć) wyżej napisałeś?
    przecież wystarczyłaby mu otrzymana informacja(!) pocóż miałby gryzmolić na forum? :))
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2012
    [cite] abwehrstelle_breslau:[/cite]cienkiej stróżki ciąg dalszy ->
    [cite]KubaP:[/cite]Błędne założenie i błędny wniosek ...ale (ponoć) każdy pisze o tym, jak sam postępuje
    Sądzisz KuboP -e, że gdyby staszko był właścicielem "u Ciebie we WM",
    to zadałby swoje pytanie o odsetki w kontekście tego co (ponoć) wyżej napisałeś?
    przecież wystarczyłaby mu otrzymana informacja(!)
    po cóż miałby gryzmolić na forum? rotfl.gif
    nie wiem, nie jestem "staszko", ale znając beczy.gif przywary/przewrotność właścicieli lokali to....
    na pewno, by pogryzmolił na forum ... figielek.gif dlaczego , bo :
    ma dodatkową zapłatę , kaskę do wydania, za własne niedopatrzenie ....
    i szukał potakiwaczy, którzy pomogą się z tej dodatkowej zapłaty (odsetek) wywinąć ...
    Komentarz edytowany KubaP
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.