opłaty za mieszkanie

mirekmirek Użytkownik
edytowano października 2011 w Wolne tematy
Postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku Sądu Rejonowego , nabyłam wraz z bratem po 1/2 mieszkania. Mieszkanie znajduje się w małej Wspólnocie Mieszkaniowej, brat nie chce uiszczać połowy czynszu za mieszkanie, ja płacę swoją połowę czynszu regularnie co miesiąc. Jak zmusić brata do opłacania swojej części czynszu. Brat opóźnia także zniesienie współwłasności poprzez podział.

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano października 2011
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] mirek:[/cite]Brat opóźnia także zniesienie współwłasności poprzez podział.
    Podział lokalu? Jest to technicznie możliwe?
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano października 2011
    [cite] Posesja:[/cite]
    [cite] mirek:[/cite]Brat opóźnia także zniesienie współwłasności poprzez podział.
    Podział lokalu? Jest to technicznie możliwe?

    Mirkowi chodziło chyba nie o podział lokalu, tylko o podział własności poprzez zniesienie współwłasności.
    Robi się to składając wniosek do Sądu Rejonowego właściwego według położenia nieruchomości w postępowaniu nieprocesowym. Po uzyskaniu zniesienia współwłasności, każdy z właścicieli odpowiada tylko i wyłącznie do kwoty zgodnej ze swoim udziałem w posiadanym lokalu. Inaczej odpowiedzialność za długi właścicieli lokalu jest solidarna.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] EDDIE:[/cite]Mirkowi chodziło chyba nie o podział lokalu, tylko o podział własności poprzez zniesienie współwłasności.
    To coś nowego. Można znieść współwłasność przez podział rzeczy, ale podzielić rzecz przez samo zniesienie współwłasności to jakaś ciekawostka przyrodnicza.

    Poza tym udziały są już określone w postanowieniu sądu o stwierdzeniu nabycia spadku:
    [cite] mirek:[/cite]nabyłam wraz z bratem po 1/2 mieszkania.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano października 2011
    [cite] Posesja:[/cite]
    [cite] EDDIE:[/cite]Mirkowi chodziło chyba nie o podział lokalu, tylko o podział własności poprzez zniesienie współwłasności.
    To coś nowego. Można znieść współwłasność przez podział rzeczy, ale podzielić rzecz przez samo zniesienie współwłasności to jakaś ciekawostka przyrodnicza.

    Jeśli myślałeś o fizycznym dzieleniu jakiejś rzeczy, to rzeczywiście dopatrujesz się na siłę ciekawostek przyrodniczo-fizycznych. Nie wiem tylko w jakim celu...?:angry:
    [cite] Posesja:[/cite]
    Poza tym udziały są już określone w postanowieniu sądu o stwierdzeniu nabycia spadku:
    [cite] mirek:[/cite]nabyłam wraz z bratem po 1/2 mieszkania.

    To po co ten cały wątek i problemy z wpłatami brata Mirka??
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przeczytaj wpis w swojej stopce i odpowiedz na pytanie: po co napisałeś tego posta? Co on wnosi do tematu?
    Jak inaczej można podzielić rzecz wspólną, niż fizycznie?
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Gdzie ja pisałem o podziale rzeczy?? To Ty pisałeś o podziale rzeczy, ja pisałem o podziale własności (zniesieniu współwłasności).
    Przeczytaj jeszcze raz mój poprzedni post, a może dostrzeżesz jakieś pytania, jakieś cytaty, jakieś treści... Może postarasz się odpowiedzieć na nie i przez to odpowiemy na pytania Mirka...
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] EDDIE:[/cite]Mirkowi chodziło chyba nie o podział lokalu, tylko o podział własności poprzez zniesienie współwłasności.
    Co to znaczy "podzielić własność poprzez zniesienie współwłasności" nadal nie napisałeś.
    Własność już jest podzielona, skoro jest dwoje współwłaścicieli i mają określone udziały.
    Znieść współwłasność można przez:
    1) podział fizyczny rzeczy wspólnej
    2) przyznanie własności jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych,
    3) nakazanie sprzedaży rzeczy.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Posesja:[/cite]
    Co to znaczy "podzielić własność poprzez zniesienie współwłasności" nadal nie napisałeś.

    Jak nie, jak tak. Czytaj wszystko dokładnie, a nie wybiórczo.
    [cite] EDDIE:[/cite]
    Robi się to składając wniosek do Sądu Rejonowego właściwego według położenia nieruchomości w postępowaniu nieprocesowym.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] mirek:[/cite]Postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku Sądu Rejonowego , nabyłam wraz z bratem po 1/2 mieszkania.
    Mieszkanie znajduje się w małej Wspólnocie Mieszkaniowej, brat nie chce uiszczać połowy czynszu za mieszkanie, ja płacę swoją połowę czynszu regularnie co miesiąc.
    Jak zmusić brata do opłacania swojej części czynszu.
    Brat opóźnia także zniesienie współwłasności poprzez podział.
    Nie zmusisz go do niczego , chyba pozostanie wspólnocie pozwać go do sądu za zaległe zaliczki.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] EDDIE:[/cite]
    [cite] Posesja:[/cite]
    Co to znaczy "podzielić własność poprzez zniesienie współwłasności" nadal nie napisałeś.
    Jak nie, jak tak. Czytaj wszystko dokładnie, a nie wybiórczo.
    [cite] EDDIE:[/cite]
    Robi się to składając wniosek do Sądu Rejonowego właściwego według położenia nieruchomości w postępowaniu nieprocesowym.
    Bzdura , nie ma takiej łączliwość, aby sądownie dokonać podziału rzeczy wspólnej . Można co najwyżej odkupić udziały ( mirek od brata).
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] mirek:[/cite]Postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku Sądu Rejonowego , nabyłam wraz z bratem po 1/2 mieszkania. Mieszkanie znajduje się w małej Wspólnocie Mieszkaniowej, brat nie chce uiszczać połowy czynszu za mieszkanie, ja płacę swoją połowę czynszu regularnie co miesiąc. Jak zmusić brata do opłacania swojej części czynszu. Brat opóźnia także zniesienie współwłasności poprzez podział.

    Trzeba brata pozwać do sądu o zapłatę, innej możliwości nie widzę. Sprawa o zniesienie się już toczy i może jeszcze trwać latami.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] EDDIE:[/cite]
    [cite] Posesja:[/cite]
    Co to znaczy "podzielić własność poprzez zniesienie współwłasności" nadal nie napisałeś.
    Jak nie, jak tak. Czytaj wszystko dokładnie, a nie wybiórczo.
    [cite] EDDIE:[/cite]
    Robi się to składając wniosek do Sądu Rejonowego właściwego według położenia nieruchomości w postępowaniu nieprocesowym.
    Bzdura , nie ma takiej łączliwość, aby sądownie dokonać podziału rzeczy wspólnej . Można co najwyżej odkupić udziały ( mirek od brata).


    Nie chce mi się odpowiadać tak ignoranckim tekstom, lecz inni czytają i zostają wprowadzani w błąd, więc muszę prostować.
    W przypadku, który tutaj zaistniał pomiędzy braćmi, czyli braku zgody co do podziału współwłasności (w rzeczywistości bardzo trudno podzielić mieszkanie między współwłaścicieli), pozostaje tylko i wyłącznie podział poprzez zniesienie współwłasności dokonane przez Sąd.

    PS http://www.projektoskop.pl/a-6919-wniosek-o-zniesienie-wspolwlasnosci.html
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Trzeba brata pozwać do sądu o zapłatę
    Kto ma to zrobić? Wg mnie wspólnota, bo to do niej nie wpływają należne pieniądze.
    Brat nic tu zrobić nie może
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] koziorozka:[/cite]
    Trzeba brata pozwać do sądu o zapłatę
    Kto ma to zrobić? Wg mnie wspólnota, bo to do niej nie wpływają należne pieniądze.
    Brat nic tu zrobić nie może
    Współwłaściciele ponoszą odpowiedzialność solidarnie, więc brat ma roszczenie, o ile sam płaci.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] koziorozka:[/cite]
    Trzeba brata pozwać do sądu o zapłatę
    Kto ma to zrobić? Wg mnie wspólnota, bo to do niej nie wpływają należne pieniądze.
    Brat nic tu zrobić nie może

    Wspólnota nie poda do sądu brata który nie płaci, ponieważ ma płatnika w postaci brata, który płaci.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Panowie, a co z odpowiedzialnością solidarną dłużników?
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    O tym właśnie piszę. Odpowiedzialność solidarna oznacza to, że wierzyciel może egzekwować dług od dowolnego dłużnika/współwłaściciela. Wystarczy, że jeden z współwłaścicieli będzie wypłacalny, wierzyciel wykorzysta ten fakt. Dlatego sposobem jest zniesienie współwłasności i odpowiedzialność każdego za swoją część i do wysokości swojego udziału.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dlatego sposobem jest zniesienie współwłasności i odpowiedzialność każdego za swoją część i do wysokości swojego udziału.
    Obawiam się, że nie rozumiesz "zniesienia współwłasności".
    Jeżeli współwłasność zostanie zniesiona, to o jakich udziałach piszesz?
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano października 2011
    Bracia są współwłaścicielami mieszkania na podstawie aktu dziedziczenia jak domniemywam.
    Mieszkanie ma (na przykład) 100m2 w wspólnocie o łącznej powierzchni 1000m2.
    Bracia mają łącznie udział 10%.

    Po zniesieniu współwłasności przez Sąd każdy z braci będzie właścicielem odrębnego udziału wynoszącego 5%.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano października 2011
    Na czym miałoby polegać zjedzenie ciastka i posiadanie ciastka?
    Czyli zniesienie współwłasności lokalu i posiadanie udziału w nieruchomości wspólnej przez obu?
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Taka sama różnica jest między małżonkami będącymi w wspólnocie małżeńskiej posiadającej mieszkanie, a między małżonkami posiadającymi mieszkanie, a posiadającym odrębność małżeńską. W pierwszym przypadku dług za mieszkanie jest solidarny, w drugim nie, każdy z małżonków płaci i odpowiada za swoją "połówkę".
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wspólnota powinna pozwać - windykować brata Mirka i już
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] EDDIE:[/cite]Taka sama różnica jest między małżonkami będącymi w wspólnocie małżeńskiej posiadającej mieszkanie,
    a między małżonkami posiadającymi mieszkanie, a posiadającym odrębność małżeńską.
    W pierwszym przypadku dług za mieszkanie jest solidarny, w drugim nie, każdy z małżonków płaci i odpowiada za swoją "połówkę".
    Po raz pierwszy coś mądrego i prawdziwego napisałeś . To nie populizm.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] EDDIE:[/cite]Taka sama różnica jest między małżonkami będącymi w wspólnocie małżeńskiej posiadającej mieszkanie, a między małżonkami posiadającymi mieszkanie, a posiadającym odrębność małżeńską. W pierwszym przypadku dług za mieszkanie jest solidarny, w drugim nie, każdy z małżonków płaci i odpowiada za swoją "połówkę".
    Czyli jednak nie rozumiesz pojęcia "zniesienie współwłasności". To nie jest to samo, co rozdzielność majątkowa małżonków (czyli współwłasność ułamkowa).
    Współwłasność (ściśle biorąc: wspólność majątkowa) małżeńska to szczególny rodzaj współwłasności: jest to współwłasność łączna. Jest to stosunek prawny, będący skutkiem zawarcia związku małżeńskiego z ustawowym (określonym w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym) ustrojem majątkowym. Małżonkowie nie mają określonych udziałów. Ten stosunek prawny ustaje wraz z ustaniem związku małżeńskiego lub zniesieniem ustawowego ustroju majątkowego (wprowadzeniem rozdzielności majątkowej małżonków).

    W omawianym przypadku udziały we współwłasności są już określone, czyli jest to współwłasność ułamkowa. Nie trzeba tych udziałów określać.

    Zniesienie współwłasności to nie jest określenie udziałów, to likwidacja stanu prawnego, w którym prawo własności jednej rzeczy przysługuje kilku osobom.

    Zniesienie współwłasności lokalu można przeprowadzić na 3 sposoby:
    1) podział fizyczny i prawny lokalu - dlatego pytałem o możliwości techniczne podziału;
    2) przyznanie własności całego lokalu jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty drugiego;
    3) sprzedaż lokalu i podział kasy.

    Jeżeli podział lokalu na dwa samodzielne lokale (z odrębną własnością, z własną KW) nie jest możliwy, pozostaje albo przyznanie prawa własności jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty drugiego, albo sprzedaż lokalu i podzielenie się kasą. Można to zrobić za porozumieniem współwłaścicieli lub wystąpić z żądaniem zniesienia współwłasności do sądu.

    W wyniku zniesienia współwłasności lokalu:
    1) albo powstaną dwa odrębne lokale,
    2) albo lokal stanie się własnością jednego z rodzeństwa a drugie zadowoli się kasą równą wartości swojego udziału w lokalu,
    3) albo właścicielem zostanie kto inny, a rodzeństwu zostanie kasa do podziału według udziałów.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ooooo.
    posesja Dziękujemy za pouczający wykład. Brawo.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.