Zbiorcza antena - cyfryzacja??

slon38slon38 Użytkownik
edytowano października 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
W związku z planowaną cyfryzacją telewizji naziemnej od 2013 roku niezbędne będą modernizację instalacji zbiorczych w budynkach wspólnot. Czy istnienie takiej instalacji jest narzucone przez przepisy prawa?? Czy można zaniechać inwestycji w modernizację instalacji - co będzie skutkowało brakiem sygnału z chwilą wyłączenia sygnału analogowego?? Często jest tak że w wspólnocie z tzw. AZARTU korzystają 1-2 mieszkania a reszta ma telewizję kablową czy też platformę cyfrową - modernizacja instalacji wiąże się z nakładem finansowym a ci właściciele mogą być temu przeciwni.

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy można zaniechać inwestycji w modernizację instalacji - co będzie skutkowało brakiem sygnału z chwilą wyłączenia sygnału analogowego??
    Często jest tak że w wspólnocie z tzw. AZARTU korzystają 1-2 mieszkania a reszta ma telewizję kablową
    czy też platformę cyfrową - modernizacja instalacji wiąże się z nakładem finansowym a ci właściciele mogą być temu przeciwni.
    Można zaniechać modernizacji takiej instalacji ale trzeba w tym temacie podjąć uchwałę właścicieli lokali.

    Trzeba dać im coś w zamian... albo wpuścić na nieruchomość kilku operatorów telewizji kablowej , albo pozwolić na montaż własnych anten satelitarnych albo wykonać nową instalacje zbiorcza RTV -SAT (każdy kupuje sobie tuner i ogląda co chce) Wszytko zależy od decyzji ogółu właścicieli lokali wyrażonej w uchwale.
    Czas nagli.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy istnienie takiej instalacji jest narzucone przez przepisy prawa?
    Nie
    Czy można zaniechać inwestycji w modernizację instalacji - co będzie skutkowało brakiem sygnału z chwilą wyłączenia sygnału analogowego?
    Tak
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Sprawa posiadanie telewizji i sygnału TV jest sprawa indywidualną każdego właściciela w WM.
    Albo pozostanie to w decyzji każdego członka wspólnoty, albo wspólnota podejmie w tej sprawie uchwałę np. o budowie instalacji zbiorczych do odbioru TV.
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Skoro budynek już jest wyposażony w instalację zbiorczą TV i zamierzacie ją zmodernizować (wymóg techniczny), nie możecie pozbawić części właścicieli (nawet jednego) przysługujących im praw (prawo dostępu do informacji, komunikacji).
    Osoba zarządzająca budynkiem jest odpowiedzialna za podjęcie odpowiednich działań w celu modernizacji lub wymiany instalacji antenowej na nową skoro istniejąca zatraci swoje funkcje.

    Nie należy zapominać, że jest art. 54 Konstytucji i zarządca budynku nie może pozbawiać właścicieli prawa wolności do pozyskiwania informacji.
    Jest też art. 49 traktatu Wspólnot Europejskich.
    Komisja Parlamentu Europejskiego w komunikacie z dnia 28 III 2006 r. stwierdza, że niedopuszczalne są utrudnienia w podejmowaniu wolnego wyboru...ani pośrednie ograniczania prawa użytkowników do korzystania z anteny satelitarnej...

    Za używanie odbiorników radiofonicznych oraz telewizyjnych pobiera się opłaty abonamentowe. Domniemywa się, że osoba posiadająca odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu używa go. Brak modernizacji anteny zbiorczej pozbawił by właścicieli dostępu do odbioru sygnału.

    Wreszcie, właściciel "płaci i wymaga" zgodnie z UoWL:
    "...Art. 14. Na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się w szczególności:
    2) ...oraz opłaty za antenę zbiorczą i windę..
    ."

    Jako, że modernizacja urządzeń budowlanych do jakich zaliczana jest instalacja zbiorcza (art. 3 ppkt 9 ustawy-prawo budowlane), jest przebudową zgodnie z definicją zawartą w tej samej ustawie w art. 3 ppkt 7a - zastosowanie znajdzie w tej sytuacji na podstawie § 2 ust. 1 Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 które określa:
    "...§ 56
    Budynek mieszkalny wielorodzinny, budynek zamieszkania zbiorowego i budynek użyteczności publicznej powinien być wyposażony w instalację telekomunikacyjną, a w miarę potrzeby również w inne instalacje, takie jak: telewizji przemysłowej, sygnalizacji dzwonkowej lub domofonowej, w sposób umożliwiający zapewnienie ochrony instalacji przed dostępem osób nieuprawnionych
    ..."

    Mając na uwadze powyższe argumenty, uważam, że w sytuacji przedstawionej przez slon38 - gdy budynek posiada instalację zbiorczą (starą) obowiązek jej modernizacji spoczywa na wspólnocie. Oczywiście właściciele mają prawo podjąć uchwałę, że nie będą modernizować - gdy jej nikt nie zaskarży będzie obowiązywała.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano października 2011
    [cite] daarek:[/cite]Skoro budynek już jest wyposażony w instalację zbiorczą TV i zamierzacie ją zmodernizować (wymóg techniczny), nie możecie pozbawić części właścicieli (nawet jednego) przysługujących im praw (prawo dostępu do informacji, komunikacji).
    Mając na uwadze powyższe argumenty, uważam, że w sytuacji przedstawionej przez slon38 - gdy budynek posiada instalację zbiorczą (starą) obowiązek jej modernizacji spoczywa na wspólnocie.
    A ty swoje i pod prąd ... Jak ci się sypie samochód to co robisz ... remontujesz go( choć to jest nieopłacalne z ekonomicznego punktu widzenia) , czy zastanawiasz się nad jego zmianą/zamianą na nowszy model? .

    Jeżeli modernizacja istniejącego systemu dostawy sygnału RTV ( a tak jest w wielu przypadkach) z przyczyn ekonomicznych jest nie opłacalna, to wprowadza się inny nowy system dostarczania sygnału RTV do lokali, może to być sygnał od operatora lub własna antena cyfrowa.

    Czy ty uważasz, że po modernizacji opłata za konserwacje będzie na poziomie 1,00 zł od lokalu jak jest przy TV analogowej ? Ja wiem, że opłaty są znacznie większe na poziomie 7 zł / lokal/m-c i pozostaje jeszcze koszt takie modernizacji . Dla budynku 40 lokalowego wahają się od 7000 do 13000 zł ( TV cyfrowa + Sat - bez osprzętu indywidualnych tunerów combo(od 270 zł wzwyż))
    Budynek mieszkalny wielorodzinny, budynek zamieszkania zbiorowego i budynek użyteczności publicznej powinien być wyposażony w instalację telekomunikacyjną,
    Określenie "powinien być" nie oznacza, że musi być......
    Ja to odczytuję, że dobrze by było, jakby taka instalacja, stanowiła wyposażenie nieruchomości, a jak jej nie będzie to i tak nie ma naruszenia żadnego prawa, zwłaszcza budowlanego.
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kompletnie nie zrozumiałeś mojego wpisu, dlatego wyciągniete wnioski są błędne, nie związane z tematem. :sad:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano października 2011
    [cite] daarek:[/cite]Kompletnie nie zrozumiałeś mojego wpisu,
    dlatego wyciągnięte wnioski są błędne,
    nie związane z tematem. :sad:
    Zrozumiałem... Punkt widzenia zależy od siedzenia ...
    Twoim zadnie WM za wszelka cenę musi modernizować istniejąca instalację RTV , a ja twierdzę wprost coś przeciwnego.:wink:
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] daarek:[/cite]Kompletnie nie zrozumiałeś mojego wpisu,
    dlatego wyciągnięte wnioski są błędne,
    nie związane z tematem. :sad:
    Zrozumiałem... Punkt widzenia zależy od siedzenia ...
    Twoim zadnie WM za wszelka cenę musi modernizować istniejąca instalację RTV , a ja twierdzę wprost coś przeciwnego.:wink:

    Skąd to wziąłeś?? Ja zrozumiałem Darka inaczej. Chyba siedzę podobnie jak Darek...
    [cite] KubaP:[/cite]Jak ci się sypie samochód to co robisz ... remontujesz go( choć to jest nieopłacalne z ekonomicznego punktu widzenia) , czy zastanawiasz się nad jego zmianą/zamianą na nowszy model? .

    Teraz rozumiem. Zaczyna ci się sypać samochód, więc go sprzedajesz jak najszybciej i pozbywasz się złomu. Problem z głowy. Brawo :clap: Gratuluję podejścia :thumbup:
  • Opcje
    slon38slon38 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    dzieki za pomoc, trochę mi się rozjaśniło
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.