naprawa muru - ale do kogo nalezy mur?

grochjogrochjo Użytkownik
edytowano października 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam - czy ktos moze wie jak sprawdzic do kogo nalezy mur przylegajacy do nieruchomosci?
Jest to mur miejski, wspierajacy miasto polozone na skarpie, wiec logicznym wydawaloby sie, ze mur nalezy do miasta i to miasto powinno o niego dbac.
Ale miasto twierdzi, ze mur miejski, a konkretnie jego fragment przylegajacy do nieruchomosci -na tym odcinku na ktorym przylega nalezy do wlasciciela tejze nieruchomosci.
Czy ktos ma wiedze lub pomysl jak to sprawdzic, do kogo naprawde mur przylega i tym samym kto odpowiada za jego remont?
Czy na przyklad mozna zrobic jakies szczegolowe pomiary, gdzie przebiega granica dzialki z dokladnoscia do powiedzmy 10-20 cm - i wtedy na czyj koszt?
Chociaz przyznam dziwna jest dla mnie koncepcja ze mozna posiadac kawalek muru miejskiego (miasto zabytkowe na skarpie).
Pozdrawiam

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A nie prościej sprawdzić to na mapie geodezyjnej ? niż tworzyć teorie spiskowe i budzić userów populistów?
    Za wszelkie budowle odpowiada właściciel gruntu.
  • Opcje
    grochjogrochjo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    jakie teorie spiskowe? w ktorym miejscu?
    ja sie tylko pytam jak sprawdzic do kogo na pewno nalezy mur?
    A gdzie sa te mapy geodeyzyjne do sprawdzenia?
    Rozumiem, ze pozwola one ustalic przebieg granicy wlasnosci z dokladnoscia do kilku centymetrow?
    Bo na wypisie z rejestru gruntow i na kopii mapie ewidencyjnej wszystko jest tak male i nieprecyzjne, ze nic nie roztrzyga.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano października 2011
    A gdzie sa te mapy geodeyzyjne do sprawdzenia?
    w kastrze miejskim odpowiednim dla miejsca zamieszkania, możesz też sprawdzić w internecie jak masz nr działki gruntowej
    Rozumiem, ze pozwola one ustalic przebieg granicy wlasnosci z dokladnoscia do kilku centymetrow?
    Bo na wypisie z rejestru gruntow i na kopii mapie ewidencyjnej wszystko jest tak male i nieprecyzjne, ze nic nie roztrzyga.
    Przy obecnej technice GPS granice zostaną ustalone co do milimetra , ale to trochę kosztuje
  • Opcje
    grochjogrochjo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    chociaz przyznam, ze cos mi nie pasuje w koncepcji, ze jesli nieruchomosc jest polozona przy murze miejskim, to ten fragment muru miasta jest wlasnoscia tej nieruchomosci
    ten mur miejski - wspierajacy skarpe na ktorej lezy miasto, to nie jest samodzielna i pojedyncza budowla na dzialce, tylko odcinek - fragment wiekszego kompleksu: kilkuset metrowego muru wlasnie
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    co rozumiesz pod pojęciem mur miejski? To już jest wskazanie włąściciela, ale czy prawdziwe?
  • Opcje
    grochjogrochjo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    no ja tez tak myslalam, ze to jest wskazanie wlasciciela, ale sa z tym problemy
    ale moze wyjasnie po kolei:
    stare miasto jest polozone na wysokiej skarpie (nowe oczywiscie sie rozbudowalo i "wycieklo" poza granice skarpy)
    skarpa jest obudowana murem z kamienia - takze ten MUR KAMIENNY wspierajacy skarpe, na ktorej lezy miasto ma moze kilkaset metrow - moze kilometr (tak mniej wiecej - nigdy nie mierzylam)
    takze generalnie mur ten wspiera cala ta skarpe - taki mur oporowy
    takze: na gorze stare miasto
    a na dole - pomiedzy rzeka a skarpa/murem jest zabudowa
    i niektore nieruchomosci sa polozone na dzialkach przylegajacych do tej skarpy/muru
    i tu powstaje problem: do kogo nalezy ten fragment muru przylegajacy do dzialki z nieruchomoscia
    wydawalo mi sie oczywiste, ze do miasta, jak caly mur
    ale miasto sie wypiera
    chodzi oczywiscie o pieniadze, czyli o to kto ma remontowac ten mur
    no i teraz probuje ustalic jak to sprawdzic i jak udowodnic miastu jego odpowiedzialnosci
    pozdrawiam
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.