Monopol na kablówkę w budynkach niedozwolony

KubaPKubaP Użytkownik
edytowano października 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
Rekordową karę w wysokości 146 tys. zł Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (numer sprawy: RPZ-411/4/11/DW) nałożył na spółdzielnię Winogrady w Poznaniu.
Według UOKiK ograniczała ona niektórym firmom telekomunikacyjnym dostęp do administrowanych przez siebie bloków.
Chciały one świadczyć na ich terenie usługi telewizji kablowej. Spółdzielnia mnożyła im różne przeszkody.

Zdaniem urzędu spółdzielnia nadużyła swojej pozycji dominującej, ponieważ niezasadnie nie wydawała zgody na zainstalowanie w jej zasobach urządzeń telekomunikacyjnych oraz linii kablowych niezbędnych do świadczenia usług telekomunikacyjnych.

Zdaniem UOKiK spółdzielnia wręcz eliminowała możliwość konkurencji. Doszło więc do naruszenie art. 9 ust. 1 i 2 pkt 5 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.
źródło: http://www.rp.pl/artykul/56662,735199-Spoldzielnia-zaplaci-za-brak-zgody-na-instalacje-telewizji-kablowej.html


Przez analogie dotyczy to też Wspólnot Mieszkaniowych.

Komentarze

  • Opcje
    wielkibratwielkibrat Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja mam akurat taki przypadek, że deweloper budując osiedle, budowę infrastruktury telekomunikacyjnej (studzienki i okablowanie) zlecił firmie "X", która to firma, zgodnie z KW ma ograniczone prawo rzeczowe związane z tą infrastrukturą.
    Firma "X" po pewnym czasie przekazała prawa do tych studzienek jednemu z operatorów kablowych.

    Aktualnie mamy sytuację taką, że ów operator świadczy usługi na niezadowalającym poziomie (nie ma TV cyfrowej), a nowy operator nie może skorzystać ze studzienek bo oczywiście obecny operator się na to nie zgadza.
    Rozumiem, że w tym przypadku nowy operator musi po całym osiedlu sam kopać studzienki? Nie ma opcji aby zmusić obecnego operatora do udostępnienia studzienek celem położenia w nich kabli przez nowego operatora?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] wielkibrat:[/cite]Aktualnie mamy sytuację taką, że ów operator świadczy usługi na niezadowalającym poziomie (nie ma TV cyfrowej),
    a nowy operator nie może skorzystać ze studzienek bo oczywiście obecny operator się na to nie zgadza.
    To narusza ustawę o ochronie konkurencji i konsumentów i występuje tu jako monopolista. Do Sądu z tym tematem. Podobna sytuacja była z telekomunikacją i je studzienkami w miastach.
  • Opcje
    wielkibratwielkibrat Użytkownik
    edytowano października 2011
    Tylko te studzienki przecież należą do obecnego operatora. Jeżeli coś do nich należy to chyba mogą o tym decydować?
    Mogą przecież powiedzieć, my zapłaciliśmy za budowę tych studzienek i wara mi od nich, jak chcecie wejść (konkurencja) na to osiedle to sobie budujcie własne studzienki.
    Albo jeżeli nawet sąd nakaże udostępnienie studzienek, to mogą narzucić tak wysoką cenę za korzystanie z ich własności, że i tak nie będzie się opłacało wejść konkurencji.

    Sprawa z TP S.A. to chyba trochę inny temat i ile mi wiadomo.

    Może ktoś spotkał się z podobnym problem i wie, czy można to załatwić na gruncie prawnym?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano października 2011
    [cite] wielkibrat:[/cite]Tylko te studzienki przecież należą do obecnego operatora. Jeżeli coś do nich należy to chyba mogą o tym decydować?
    Należą do właściciela terenu.

    Polecam ten anons medialny.
    http://www.rp.pl/artykul/83985,650394-Operatorzy-musza-miec-dostep-do-budynkow.html
    UOKiK uznał jednak działania spółdzielni za praktykę naruszającą uczciwą konkurencję.
    
    [b]– Spółdzielnia tak naprawdę chciała utrzymania status quo, a to oznaczało, że inni operatorzy nie mieliby dostępu do tych nieruchomości i nie mogliby proponować usług mieszkańcom – [/b]tłumaczy Jarosław Krüger, dyrektor poznańskiej delegatury UOKiK, która prowadziła postępowanie w tej sprawie.
    
    Jeśli chodzi o warunek dotyczący próby skorzystania z istniejącej infrastruktury, to UOKiK zauważył, że [u]operator telekomunikacyjny musiałby uwzględnić w cenie swej usługi opłatę za skorzystanie z istniejącej sieci. A to podrożyłoby jego koszty i utrudniło przedstawienie konkurencyjnej oferty. [/u]Co więcej, uzależniłoby go od konkurencyjnej firmy, w której interesie nie leży przecież rywalizowanie z innymi o klienta.
    
    [quote]  [b] Prawo ma wymusić światłowody[/b]
    
     Obowiązujące rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, mówi jedynie ogólnie o obowiązku wyposażenia nowych obiektów w instalacje telekomunikacyjne. Nie wskazuje jednak, jaką technologię należy zastosować. 
    [b]Trwają jednak prace nad nowelizacją przepisów, która ma sprawić, by każdy nowy wielorodzinny budynek mieszkaniowy [u]miał instalację światłowodową[/u][/b], która umożliwi operatorom świadczenie usług, np. dostępu do telewizji kablowej czy szerokopasmowego Internetu. Ma to pomóc w realizacji polityki unijnej. 
    Zgodnie z nią już [b]do 2013[/b] r. każdy mieszkaniec UE powinien [u]mieć zapewniony dostęp do Internetu[/u], a w 2020 r. średni transfer powinien [b]przekraczać 30 Mbit/s.[/b][/quote]
    

    Sprawa z TP S.A. to chyba trochę inny temat i ile mi wiadomo.
    Chyba nie, chodziło o to, że TPSA nie pozwalało na korzystanie ze studzienek i infrastruktury kanałowej na terenie miast innym operatorom telemedialnym (kablówka, internet,itp) . Z tego co pamiętam UOKiK ukarał ich wysoką karą za takie praktyki.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.