Przepisy bezwzględnie obowiązujące

jwardygajwardyga Użytkownik
edytowano października 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam.
Chciałem zapytać czy przepsi ustawy o własności lokali:
Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali Dz.U. 1994 Nr 85 poz. 388 Art. 2 poz. 2
Nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali.

jest bezwzględnie obowiązujący i nie można go zmieniać.
Pytam bo okazało się że deweloper (który już nie jest zarządcą budynku) wystosował do Starostwa Powiatowego pismo o wydzielenie kotłowni i co ważne uzyskał takowe.
Generalnie chodzi mi o to czy deweloper może sobie wydzielić kotłownie.

Komentarze

  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie może. Przeczytaj wyrok Sądu Najwyższego z 4 czerwca 2011 w tej sprawie (V CSK 139/10): http://www.zarzadca.pl/orzecznictwo-sadowe/1183-v-csk-13910-kotlownia-we-wspolnocie-mieszkaniowej
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano października 2011
    [cite] jwardyga:[/cite]Witam.
    Chciałem zapytać czy przepsi ustawy o własności lokali:
    Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali Dz.U. 1994 Nr 85 poz. 388 Art. 2 poz. 2
    Nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali.

    jest bezwzględnie obowiązujący i nie można go zmieniać.

    Ustaw uchwalonych przez Sejm Najjaśniejszej nie można zmienić niestety.
    [cite] jwardyga:[/cite]
    Pytam bo okazało się że deweloper (który już nie jest zarządcą budynku) wystosował do Starostwa Powiatowego pismo o wydzielenie kotłowni i co ważne uzyskał takowe.
    Generalnie chodzi mi o to czy deweloper może sobie wydzielić kotłownie.

    Mój deweloper chciał zrobić podobną rzecz.
    Sprawa ma swój dalszy ciąg w prokuraturze i Inspekcji Nadzoru Budowlanego jak na razie.
    Komentarz edytowany EDDIE
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Uchwał uchwalonych przez Sejm...
    Chyba ustaw?
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    EDDIE: Uchwał uchwalonych
    Ustaw ustalonych.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] jwardyga:[/cite]Witam.
    Chciałem zapytać czy przepis ustawy o własności lokali:
    Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali Dz.U. 1994 Nr 85 poz. 388
    Art. 2 poz. 2 Nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali.
    
    jest bezwzględnie obowiązujący i nie można go zmieniać.
    w tym przypadku nie mozna niczego zmieniać , ale ....
    Są zapisy w ustawie, które wytyczają "kierunek" i wspólnota może wprowadzać inne ustalenia i zapisy prawne własnymi uchwałami .
    Są to te zapisy, które używają w treści sformułowania "w szczególności"( np. art 14;18;22;29)
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano października 2011
    Cytowany przepis (art. 3.2 uwl) jest bezwzględnie obowiązujący, właściciele nie mogą sobie dowolnie ustalać co jest a co nie jest częścią wspólną.


    z uzasadnienia orzeczenia SA we Wrocławiu z dnia 7 sierpnia 2008 r. , sygn. akt: I ACa 601/08:

    ".... nieskuteczna - bo sprzeczna z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa - próba nowego ustalenia granic nieruchomości wspólnej dokonana w uchwale nr 7/2005.

    Treść orzeczenia na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:

    http://www.zarzadca.pl/orzecznictwo-sadowe/571-i-aca-601-08-koszty-izolacji-balkonow-ponosi-wlasciciel
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Posesja:[/cite]
    Uchwał uchwalonych przez Sejm...
    Chyba ustaw?

    Tak ustaw oczywiście, już poprawiłem.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.