Przedawnienie zobowiązań wobec dostawcy usług

orsors Użytkownik
edytowano października 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
Po jakim czasie przedawnia się zobowiązanie wynikające z faktury za wywóz śmieci wystawione dla Wspólnoty?

2 czy 3 lata?

Komentarze

  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Roszczenia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przedawniają się po 3 latach (Art. 118 KC)
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] EDDIE:[/cite]Roszczenia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przedawniają się po 3 latach (Art. 118 KC)

    Co do zasady, jednak z pewnymi wyjątkami.
    Moim zdaniem do takiej umowy (wywóz nieczystości) zastosowanie ma art. 750 kodeksu cywilnego stanowiący, że do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami, stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu.


    W tym przypadku termin przedawnienia w przypadku roszczeń o wynagrodzenie za spełnione czynności, zwrot zaliczki, czy poniesionych wydatków wynosi dwa lata, o czym stanowi art. 752 par. 1 kodeksu cywilnego.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    orsors Użytkownik
    edytowano listopada -1
    No właśnie, ja też się skłaniam raczej ku dwuletniemu terminowi... myślałem że może ktoś już się spotkał z jakąś sprawą tego typu...
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Osobiście nie byłbym pewny, czy umowa na wywóz nieczystości podlega przepisom o zleceniu.
    Jutro zadzwonię do kolegi właściciela firmy zajmującej się wywozem nieczystości i spytam jak on to stosuje.
  • Opcje
    orsors Użytkownik
    edytowano listopada -1
    EDDIE, byłoby super - to byłaby informacja z pierwszej ręki - co prawda ta bardziej restrykcyjna interpretacja zapewne, ale zawsze ;-) Może mieli jakiś przypadek ;-)
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kolega nie miał nigdy kłopotów z windykacją i nie przerabiał takiego tematu, ponieważ wszystkie zaległości u jego płatników nie przekraczają kilku miesięcy.

    Dzwoniłem do drugiego kumpla, który prowadzi kancelarię prawną i on ma stanowisko podobne do mojego, tzn. twierdzi, że przedawnienie jest 3 lata, tak jak w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej.
    Według niego, nie ma podstaw, by stosować w tym przypadku przepisy o zleceniu.
  • Opcje
    orsors Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Anna Panfil, radca prawny:
    Innym ważnym wyjątkiem od zasady 3-letniego terminu przedawnienia roszczeń z tytułu świadczeń okresowych jest art. 751 Kodeksu cywilnego dotyczący umów zlecenia, stanowiący m.in. że z upływem lat 2 przedawniają się roszczenia o wynagrodzenie za spełnione czynności i o zwrot poniesionych wydatków, przysługujące osobom, które stale lub w zakresie działalności przedsiębiorstwa trudnią się czynnościami danego rodzaju. Szczególnego podkreślenia wymaga fakt, że przepis ten dotyczy wszystkich umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami. Zatem roszczenia o zapłatę osób czy firm zajmujących się np. wywozem śmieci, świadczeniem usług telewizji kablowej, Internetu, mimo że płatności miały charakter okresowy, przedawniają się z upływem lat 2. Wątpliwości budzi kwestia przedawnienia należności z tytułu rachunków telefonicznych. Wobec faktu, że rachunki te wystawiane są za realizację usług telekomunikacyjnych, niektórzy sędziowie uważają, że należności te przedawniają się z upływem lat 2. Jednakże w związku z tym, że umowa o świadczenie usług telekomunikacyjnych jest dość precyzyjnie uregulowana w ustawie Prawo telekomunikacyjne, wśród sędziów dominuje pogląd, że nie można stosować do niej przepisów o zleceniu i tym samym roszczenia operatora przedawniają się z upływem lat 3.

    Czyli zdania są podzielone ;-)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.