ważność uchwały i zebrania

b_easy1b_easy1 Użytkownik
Zebranie wspólnoty zostało zwołane ogłoszeniem na klatce schodowej na 3-4 dni przed terminem zebrania. Nie mieszkam w tym bloku, więc o zebraniu dowiedziałem się po fakcie. Na zebraniu tym zapadła uchwała cofająca mi upawnienia przyznane wcześniejszą uchwałą. Ze względu na niską frekwencję na zebraniach, uchwały w naszej wspólnocie zapadają zwykle niewielką większością głosów. Mam zatem podstawy sądzić, że moja nieobecność mogła być kluczowa do powzięcia niekorzystnej dla mnie uchwały. Myślę, że mój głos (jego brak) w dyskusji przed głosowaniem także mógł mieć kluczowy wpływ na jego wynik. Dodam, że o treści tej uchwały nie zostałem dotąd powiadomiony. Czy taka uchwała jest ważna? I czy w ten sposób zwołane zebranie jest ważne? Wszak UoWL (art. 32) mówi o konieczności zawiadamienia każdego właściciela lokalu na piśmie przynajmniej na tydzień przed terminem zebrania. Jeśli uchwała ta jest nieważna, proszę o radę jak ją uchylić lub zaskarżyć.
Dziękuję.

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano lipca 2009
    Niezależnie od opisanych powyżej uchybień proceduralnych uchwała jest ważna, jeżeli została podjęta większością głosów właścicieli i reguluje kwestie związane z zarządem nieruchomością wspólną.
    W wyroku z dnia 8 lipca 2004 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt: IV CK 543/03 ) orzekł, że
    "Uchwały podjęte na zebraniu zwołanym z naruszeniem procedury przewidzianej w ustawie o własności lokali są skuteczne, a jedynie podlegają zaskarżeniu na podstawie jej art. 25. Regulacja obecnej ustawy o własności lokali, odmiennie niż rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. o własności lokali (Dz. U. Nr 94, poz. 848 ze zm.), nie uzależnia zdolności zebrania właścicieli lokali do powzięcia uchwał od jego należytego zwołania. Przepis art. 25 u.w.l., inaczej niż art. 42 § 3 Pr.spółdz., nie określa uprawnienia właściciela lokalu jako uprawnienia do żądania uchylenia uchwały, jednak w razie spełnienia określonych w nim przesłanek w grę wchodzić będzie taka sama sankcja wadliwej czynności prawnej jak w art. 42 Pr.spółdz., a więc w postaci nieważności względnej, uprawniającej sąd do uchylenia uchwały, a nie - jak podnosi się w ramach zarzutu kasacyjnego - sankcja nieważności czynności prawnej sprzecznej z prawem, określona w art. 58 § 1 k.c. ".
    Treść orzeczenia na stronie czasopisma:
    http://www.zarzadca.pl/content/view/643/94/
    W opisanej powyżej sytuacji, może Pan zaskarżyć uchwałę z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza Pana interesy.
    Uchybienia proceduralne są natomiast podstawą uchylenia uchwały wyłącznie wtedy, gdy właściciel wykaże, że miały one wpływ na treść uchwały (co , jak wynika z treści zapytania miało miejsce w opisanej sytuacji).
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.