Zniknęły dokumenty techniczne budynku.

siódemeksiódemek Użytkownik
edytowano października 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam, mam problem i nie za bardzo wiem jak go rozwiązać, mianowicie:

U poprzedniego administratora był pożar i spłonęły dokumenty techniczne Wspólnoty (Luty) - przejście do innego administratora nastąpiło w Lipcu, dokumenty przekazane w sierpniu. Inspektorat budowlany nalega aby przedstawić książkę budowlaną obiektu jak i wszystkie dokumenty dotyczące przeglądów technicznych. Poprzedni administrator twierdzi że spłonęły.

Moje pytanie:
Czy poprzedni administrator powinien zapłacić z ubezpieczenia OC za odtworzenie całej dokumentacji czy koszty winna ponieść WM?

dziękuję za odpowiedzi :)

ps. Jak pomyliłem kategorie to przepraszam, ale wydaje mi się że to kwestia prawna.

Komentarze

  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Siódemek: za odtworzenie całej dokumentacji
    Dokumentacja techniczna nie jest wykonywana tylko w jednym egzemplarzu. Musisz dotrzeć do dewelopera albo do projektantów budynku. To samo dotyczy wykonawców przeglądów technicznych i wykonawców zmian budowlanych, rejestrowanych w książce budowlanej obiektu. Praca żmudna ale do wykonania.
  • Opcje
    siódemeksiódemek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wiem że nie jest wykonywana w jednym egzemplarzu. To jest budynek z 1920 roku także deweloperzy czy projektanci odpadają. Wykonawcy? Skąd mogę wiedzieć kto coś tam robił jak nie mam nic... mogę się jedynie domyślać. Książki budowlanej obiektu też nie ma, rzekomo spłonęła.

    Pozostaje tylko ponowna inwentaryzacja budynku i zlecenie wszystkich przeglądów. Tylko kto ma za to zapłacić? Powinien już to zrobić poprzedni administrator przecież był ubezpieczony.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy poprzedni administrator powinien zapłacić z ubezpieczenia OC za odtworzenie całej dokumentacji
    Moim zdaniem Tak , powinien zapłacić z odszkodowania.
    Należy wziąć polisę Administratora jego oświadczenie, że dokumentacja spłonęła i udać się do ubezpieczyciela. Mieć kosztorys na wykonie odtworzenia dokumentacji.
    Inspektorat budowlany nalega aby przedstawić książkę budowlaną obiektu jak i wszystkie dokumenty dotyczące przeglądów technicznych.
    wystarczy złożyć wniosek z wyjaśnieniem i odtworzyć książkę i "życzenia PINB" (kserokopie faktur za usługi za przeglądy)
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] siódemek:[/cite]Wiem że nie jest wykonywana w jednym egzemplarzu. To jest budynek z 1920 roku także deweloperzy czy projektanci odpadają. Wykonawcy? Skąd mogę wiedzieć kto coś tam robił jak nie mam nic... mogę się jedynie domyślać. Książki budowlanej obiektu też nie ma, rzekomo spłonęła.

    Pozostaje tylko ponowna inwentaryzacja budynku i zlecenie wszystkich przeglądów. Tylko kto ma za to zapłacić? Powinien już to zrobić poprzedni administrator przecież był ubezpieczony.

    Odtworzyć na koszt administratora możecie tylko tę dokumentację, którą mu przekazaliście, co znajdzie odzwierciedlenie w protokole przekazania.
    Skoro budynek z 1920, to jakoś trudno uwierzyć, aby zachowały się dokumenty z tamtego okresu, poza tym, czy zrobiliście inwentaryzację, czy pierwotny właściciel przekazał pełną dokumentację wspólnocie?

    A obecnie, czy wszystkie lokale zostały wyodrębnione, pytam, bo inwentaryzację, o ile dotychczasowy właściciel nie przekazał pełnej dokumentacji, możecie wykonać na jego koszt.
    Oczywiście na koszt administratora odtwarzacie to, co zostało zniszczone w czasie pożaru.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    siódemeksiódemek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Skoro budynek z 1920, to jakoś trudno uwierzyć, aby zachowały się dokumenty z tamtego okresu

    Wiem to od mieszkańców.
    czy zrobiliście inwentaryzację, czy pierwotny właściciel przekazał pełną dokumentację wspólnocie?

    Nie mam zielonego pojęcia czy kiedykolwiek była robiona tam inwentaryzacja i czy poprzedni administrator miał pełną dokumentację. Pierwotnym właścicielem było MZGK. Może tam coś szukać?
    A obecnie, czy wszystkie lokale zostały wyodrębnione, pytam, bo inwentaryzację, o ile dotychczasowy właściciel nie przekazał pełnej dokumentacji, możecie wykonać na jego koszt.

    Są jeszcze trzy lokale miasta. Czyli? Miasto miało by zapłacić za inwentaryzację? Nie rozumiem.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano października 2011
    A obecnie, czy wszystkie lokale zostały wyodrębnione, pytam, bo inwentaryzację,
    o ile dotychczasowy właściciel nie przekazał pełnej dokumentacji, możecie wykonać na jego koszt.
    Hola Hola nie tak szybko ...
    UoWL art.29.1d. Jeżeli uchwała właścicieli lokali nie stanowi inaczej, koszty opracowania lub aktualizacji dokumentacji technicznej budynku obciążają:
    1) do czasu wyodrębnienia własności ostatniego lokalu - dotychczasowego właściciela nieruchomości,
    2) po wyodrębnieniu własności ostatniego lokalu - wszystkich właścicieli lokali

    o widzę, że wpisy/informacje się minęły
    [cite] siódemek:[/cite]Są jeszcze trzy lokale miasta.
    Czyli? Miasto miało by zapłacić za inwentaryzację? Nie rozumiem.
    Siódemek - podstawa to przeczytanie ustawy o własności lokali (UoWL)
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] siódemek:[/cite]
    Skoro budynek z 1920, to jakoś trudno uwierzyć, aby zachowały się dokumenty z tamtego okresu

    Wiem to od mieszkańców.
    czy zrobiliście inwentaryzację, czy pierwotny właściciel przekazał pełną dokumentację wspólnocie?

    Nie mam zielonego pojęcia czy kiedykolwiek była robiona tam inwentaryzacja i czy poprzedni administrator miał pełną dokumentację. Pierwotnym właścicielem było MZGK. Może tam coś szukać?
    A obecnie, czy wszystkie lokale zostały wyodrębnione, pytam, bo inwentaryzację, o ile dotychczasowy właściciel nie przekazał pełnej dokumentacji, możecie wykonać na jego koszt.

    Są jeszcze trzy lokale miasta. Czyli? Miasto miało by zapłacić za inwentaryzację? Nie rozumiem.

    Proszę zapoznać się z protokołem przekazania dokumentacji poprzedniemu zarządcy.
    Odnośnie inwentaryzacji, to o ile nie było pełnej dokumentacji jeszcze zanim dokumenty spłonęły - gmina powinna pokryć koszty.
    W pierwszej kolejności ustalcie Państwo czym ten zarządca dysponował i wystąpcie do ubezpieczyciela.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    siódemeksiódemek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie o to mi chodziło.

    Może sprecyzuje swoje pytanie.

    Spłonęły dokumenty wszystkie techniczne w lutym do lipca poprzedni administrator nie odtworzył tej dokumentacji. Po co polisa OC jest?

    Czyli możemy pociągnąć poprzedniego administratora do odpowiedzialności tak jak napisałeś wyżej?
    Należy wziąć polisę Administratora jego oświadczenie, że dokumentacja spłonęła i udać się do ubezpieczyciela. Mieć kosztorys na wykonie odtworzenia dokumentacji.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano października 2011
    Spłonęły dokumenty wszystkie techniczne w lutym do lipca poprzedni administrator nie odtworzył tej dokumentacji...
    Czyli możemy pociągnąć poprzedniego administratora do odpowiedzialności ?
    TAK, TAK, TAK.
    Podaliśmy tobie, jakbyś miał wątpliwości, czy dokumentacja przed pożarem był kompletna , to możesz skorzystać z art. 29.1d.
  • Opcje
    siódemeksiódemek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    O to mi chodziło ;) Bardzo dziękuje za pomoc :)

    Jeszcze jedno pytanie... może wydawać się głupie ale jestem początkujący i nie mam pomocy prawnika.

    W jaki sposób stworzyć pismo o nakaz podania numeru polisy i napisania oświadczenia że te dokumenty spłonęły.

    Nowy doklejony: 26.10.11 13:03
    Czy działa tutaj też UoWL art. 29.1c ?
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    nr polisy masz w umowie z administratorem
  • Opcje
    siódemeksiódemek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Musiał bym mieć tą umowę - a nie mam.
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    :bigsmile:siódemek - jesteś troche chaotyczny. Kim Ty jesteś we WM? Od kogo Inspektor Nadzoru Bud. żada okazania dokumentacji? Czy macie Zarząd włascicielski? Czy ten Administrator to w rzeczywistości jest zarządca, sprawujący zarząd powierzony? To są kluczowe pytania.:bigsmile:
  • Opcje
    siódemeksiódemek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    MirekL: jestem pracownikiem firmy administrującej tą WM i staram się rozwiązać problem za pomocą tego forum. To że jestem chaotyczny to może dlatego że dopiero się uczę. Jak nie dam rady to skorzystam z pomocy Szefa. Nie mam jeszcze licencji zarządcy.

    INB żąda tych dokumentów od Zarządu WM, poprzedni Administrator sprawował Zarząd nad WM przez 10 lat aż do Lipca tego roku. Dzisiaj rano przez przypadek dowiedziałem się o całej sprawie bo INB zgłosił sprawę do prokuratury ponieważ poprzedni administrator nie reagował na upomnienia i policja potrzebowała numery telefonu do Zarządu także zadzwonili do Naszej firmy.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.