Odcięcie ogrzewania dłużnikowi czynem niedozwolonym

Zarzadca.plZarzadca.pl Użytkownik
edytowano października 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
W Gazecie Prawnej o prawomocnym wyroku Sądu Okręgowego w Gdańsku, sygn. akt III Ca 389/10(...)
Zarząd podjął decyzję o odłączeniu ogrzewania doprowadzanego do lokalu powódki, ponieważ ta zalegała z opłatami.
Takie działanie członków zarządu zostało przez Sąd Okręgowy uznane za sprzeczne z dobrymi zwyczajami i zasadami współżycia społecznego, dlatego też Sąd ten doszedł do przekonania, że ponoszą oni odpowiedzialność za wyrządzoną krzywdę i powinni uiścić na rzecz powódki odszkodowanie tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

więcej:
http://www.zarzadca.pl/przeglad-prasy/prasa-ogolnopolska/1343-odciecie-ogrzewania-dluznikowi-czynem-niedozwolonym

Komentarze

  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A czy kradzież lub wyłudzenie energii cieplnej należy do dobrych obyczajów?
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Na tym przykladzie widać jak mylące może być niedokładne cytownie treści uzasadnienia wyroku.
    Faktem zasadniczym było to, że zarząd wspólnoty nie jest uprawniony do odcinania dopływu ciepła, czyli członkowie robiąc to popełnili czyn niedozwolony. Oto szerszy fragment wyroku, bardzo słusznego moim zdaniem.

    "...Członkowie zarządu wspólnoty mieszkaniowej, którzy wydali decyzję o odcięciu ogrzewania w okresie zimowym w celu wpłynięcia na mieszkańca, aby zapłacił sporne zaległości, ponoszą odpowiedzialność za krzywdę wyrządzoną w ten sposób. Takie orzeczenie wydał Sąd Okręgowy w Gdańsku.
    W okresie, kiedy mieszkanie nie było ogrzewane, kobieta chorowała sześć razy.
    W dacie odłączenia ogrzewania nie zalegała ona z opłatami mieszkaniowymi.
    Spór pomiędzy nią a członkami zarządu wspólnoty dotyczył jedynie zapłaty za wylewkę.
    Zgodnie z art. 38 ustawy – Kodeks cywilny osoba prawna działa przez swoje organu w sposób przewidziany w ustawie i opartym na niej statucie. Z przepisu tego wynika, że działanie osób fizycznych wchodzących w skład organu osoby prawnej uważane jest za działanie samej osoby prawnej. Jednakże tylko o tyle, o ile działanie podejmowanie jest w granicach kompetencji, które ma dany organ.
    W tym zakresie co do zasady nie mieści się dokonywanie przez członków organu danego podmiotu czynów o charakterze niedozwolonym. Natomiast jak stanowi art. 415 kodeksu cywilnego, kto z winy własnej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. Sędziowie uwzględniając te przepisy doszli do wniosku, że odłączenie kobiecie ogrzewania w okresie zimowym powoduje powstanie po stronie członków zarządu wspólnoty odpowiedzialności za krzywdę, jaką wyrządzili kobiecie.

    Sąd nie podzielił stanowiska sądu rejonowego, że zachowanie członków zarządu odpowiadało dobrym obyczajom. Wręcz przeciwnie, pozbawienie członka wspólnoty ogrzewania w okresie zimowym w celu wymuszenia zapłaty spornej zaległości narusza zarówno zasady współżycia społecznego oraz dobre obyczaje i naraża lokatora na niepotrzebne komplikacje zdrowotne oraz wydatki finansowe..
    ."
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarzadca.pl: uznane za sprzeczne z dobrymi zwyczajami i zasadami współżycia społecznego
    Ciarki mnie przechodzą z powodu wypaczenia przez Sąd określenia dobrych obyczajów i zasad współżycia społecznego. Nie chciałbym być w skórze sąsiadów powódki, którzy mogą być zobligowani do pokrycia za nią zaległych należności. Nie znoszę odpowiedzialności zbiorowej.
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano października 2011
    Ależ ona: "...nie zalegała z opłatami mieszkaniowymi..."; energi cieplnej też nie przywłaszczyła ani nie ukradła.
    Była jakaś sporna kwestia, chyba jednorazowej zapłaty za jakąś wylewkę - do wyjaśnienia, co oczywiste, w inny sposób niż wyłączenie ogrzewania czy np. wody lub innego medium.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarzadca.pl zalegała z opłatami
    A znana jest wysokość tych zaległości ?
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ta kobieta nie zalegała z opłatami! Przeczytaj post Daarka.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] daarek:[/cite]Na tym przykladzie widać jak mylące może być niedokładne cytownie treści uzasadnienia wyroku.
    https://forum.zarzadca.pl/discussion/3565/odciecie-ogrzewania-dluznikowi-czynem-niedozwolonym/#Item_3

    ale się dałem wpuścić w maliny . Rewiduje swoje stanowisko i popieram Sąd, który takie orzeczenie wydał.
    WM powinna windykować zaległości, a nie odcinać dostaw EC do lokalu za które kobieta płaciła regularnie.
    [cite] elan124:[/cite]Ciarki mnie przechodzą z powodu wypaczenia przez Sąd określenia dobrych obyczajów i zasad współżycia społecznego.
    Nie chciałbym być w skórze sąsiadów powódki, którzy mogą być zobligowani do pokrycia za nią zaległych należności. Nie znoszę odpowiedzialności zbiorowej.
    Nic mylnego, Oni nie zapłacą zaległych należności "za wylewkę" za kobietę lecz pokryją koszty wyrządzonej szkody tej kobiecie - (koszty moralne + koszty leków, itp)
    Kobieta w dalszym ciągu ma zaległość za wylewkę wobec WM.
    Co ma wspólnego należność za utrzymanie lokalu, z należnościami za utrzymanie NW.?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] EDDIE:[/cite]Ta kobieta nie zalegała z opłatami! Przeczytaj post Daarka.

    Zalegała z opłatami za wylewkę.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]ale się dałem wpuścić w maliny ....
    Co ma wspólnego należność za utrzymanie lokalu, z należnościami za utrzymanie NW.?
    Rzeczywiście, ten fragment artykułu jest mylący:
    [cite] Portal zarzadca.pl:[/cite]Zarząd podjął decyzję o odłączeniu ogrzewania doprowadzanego do lokalu powódki, ponieważ ta zalegała z opłatami.
    To sugeruje, że zalegała z opłatami za ogrzewanie lokalu.
    A tak w ogóle, to o jaką "wylewkę" chodzi?
    Czy portal jest w posiadaniu pełnego uzasadnienia wyroku?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Decyzja o odcięciu ogrzewania naraziła lokatora na komplikacje zdrowotne.

    Członkowie zarządu wspólnoty mieszkaniowej, którzy wydali decyzję o odcięciu ogrzewania w okresie zimowym w celu wpłynięcia na mieszkańca, aby zapłacił sporne zaległości, ponoszą odpowiedzialność za krzywdę wyrządzoną w ten sposób. Takie orzeczenie wydał Sąd Okręgowy w Gdańsku.

    Decyzja zarządu i żądania powódki

    Sprawa dotyczyła odcięcia dopływu centralnego ogrzewania. Taką informację od administratora nieruchomości otrzymała kobieta. Powodem tej decyzji było zadłużenie z tytułu opłat eksploatacyjnych za mieszkanie wobec wspólnoty. W okresie, kiedy mieszkanie nie było ogrzewane, kobieta chorowała sześć razy.

    Poszkodowana wystąpiła do sądu o podłączenie ogrzewania w swoim mieszkaniu oraz ustalenie, że nie zalega z żadnymi opłatami związanymi z użytkowaniem mieszkania oraz z opłatami na rzecz wspólnoty mieszkaniowej. Ponadto domagała się od członków zarządu wspólnoty, którzy wydali decyzję o odłączeniu ogrzewania, odszkodowania za doznaną krzywdę.

    Zasadne zadośćuczynienie

    Sąd rejonowy oddalił powództwo. Uznał, że zachowanie członków zarządu wspólnoty było zgodne z dobrymi obyczajami. Kobieta zaskarżyła wydane orzeczenie. Sąd II instancji uznał, że apelacja częściowo zasługuje na uwzględnienie.

    Sędziowie doszli do wniosku, że żądanie kobiety w zakresie domagania się zadośćuczynienia za doznaną krzywdę jest zasadne. Wskazano na dopuszczalność ponoszenia przez osoby fizyczne odpowiedzialności za działania, które podjęli będąc członkami zarządu wspólnoty.

    Zgodnie z art. 38 ustawy – Kodeks cywilny osoba prawna działa przez swoje organu w sposób przewidziany w ustawie i opartym na niej statucie. Z przepisu tego wynika, że działanie osób fizycznych wchodzących w skład organu osoby prawnej uważane jest za działanie samej osoby prawnej. Jednakże tylko o tyle, o ile działanie podejmowanie jest w granicach kompetencji, które ma dany organ.

    Czyny o charakterze niedozwolonym

    W tym zakresie co do zasady nie mieści się dokonywanie przez członków organu danego podmiotu czynów o charakterze niedozwolonym. Natomiast jak stanowi art. 415 kodeksu cywilnego, kto z winy własnej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. Sędziowie uwzględniając te przepisy doszli do wniosku, że odłączenie kobiecie ogrzewania w okresie zimowym powoduje powstanie po stronie członków zarządu wspólnoty odpowiedzialności za krzywdę, jaką wyrządzili kobiecie. W dacie odłączenia ogrzewania nie zalegała ona z opłatami mieszkaniowymi. Spór pomiędzy nią a członkami zarządu wspólnoty dotyczył jedynie zapłaty za wylewkę.

    Sąd nie podzielił stanowiska sądu rejonowego, że zachowanie członków zarządu odpowiadało dobrym obyczajom. Wręcz przeciwnie, pozbawienie członka wspólnoty ogrzewania w okresie zimowym w celu wymuszenia zapłaty spornej zaległości narusza zarówno zasady współżycia społecznego oraz dobre obyczaje i naraża lokatora na niepotrzebne komplikacje zdrowotne oraz wydatki finansowe.

    Ważne

    Pozbawienie członka wspólnoty ogrzewania w okresie zimowym w celu wymuszenia zapłaty spornej zaległości narusza zasady współżycia społecznego oraz dobre obyczaje

    Wyrok Sądu Okręgowego w Gdańsku, sygn. akt III Ca 389/10

    żródło: http://www.gazetaprawna.pl/encyklopedia/prawo/hasla/560209,zarzad_wspolnoty_mieszkaniowej_odcial_ogrzewanie_musi_naprawic_wyrzadzona_lokatorowi_krzywde.html
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Posesja: Czy portal jest w posiadaniu pełnego uzasadnienia wyroku ?
    Okazuje się, że nie można układać "puzzli", kiedy nie ma się wystarczających danych.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Zarządca:[/cite]
    [cite] EDDIE:[/cite]Ta kobieta nie zalegała z opłatami! Przeczytaj post Daarka.

    Zalegała z opłatami za wylewkę.

    Zarządco, ja przeczytałem o sporze o zapłacie za wylewkę, a to nie to samo co stwierdzenie, że zalegała za opłatę za wylewkę.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] EDDIE:[/cite]
    [cite] Zarządca:[/cite]
    [cite] EDDIE:[/cite]Ta kobieta nie zalegała z opłatami! Przeczytaj post Daarka.

    Zalegała z opłatami za wylewkę.

    Zarządco, ja przeczytałem o sporze o zapłacie za wylewkę, a to nie to samo co stwierdzenie, że zalegała za opłatę za wylewkę.

    Kiedy właściciel wpłaca zaliczkę, to nie rozbija się jej na części na zasadzie: to za klamkę w drzwiach, to za ogrzewanie, to za wylewkę a to za żarówki. Zwykle wspólnota zaciąga zobowiązanie i je spłaca, skąd wiesz czy właśnie wobec braku wpłaty kwoty za tę właśnie wylewkę nie byłą zadłużona za ogrzewanie?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano listopada 2011
    Po co to bicie piany o klamkach, "rozbijaniu" zaliczek itp. bzdetach.
    Nawet bez orzeczenia sądu powinno być jasne, że odcinanie dopływu jakiegokolwiek medium do lokalu własciciela jest nielegalne - jest "bandytyzmem" tak jak w tej sytuacji zimą odcięcie ogrzewania.
    Zarząd wspólnoty w tym jego poszczególni członkowie nie są do tego uprawnieni przez żaden przepis prawa o rozumie już nie mowiąc.
    Jak prowadzić widykacje zaległości określa bardzo dokładnie prawo i w tej dziedzinie niech popisuje się oszołomstwo zarządowe.
    Nad czym tu jeszcze dyskutować (pogratulować sądowi trzeba tylko):
    "...Sąd II instancji uznał, że apelacja częściowo zasługuje na uwzględnienie.
    Sędziowie doszli do wniosku, że żądanie kobiety w zakresie domagania się zadośćuczynienia za doznaną krzywdę jest zasadne.
    Wskazano na dopuszczalność ponoszenia przez osoby fizyczne odpowiedzialności za działania, które podjęli będąc członkami zarządu wspólnoty.
    Zgodnie z art. 38 ustawy – Kodeks cywilny osoba prawna działa przez swoje organu w sposób przewidziany w ustawie i opartym na niej statucie. Z przepisu tego wynika, że działanie osób fizycznych wchodzących w skład organu osoby prawnej uważane jest za działanie samej osoby prawnej.
    Jednakże tylko o tyle, o ile działanie podejmowanie jest w granicach kompetencji, które ma dany organ.
    Sędziowie uwzględniając te przepisy doszli do wniosku, że odłączenie kobiecie ogrzewania w okresie zimowym powoduje powstanie po stronie członków zarządu wspólnoty odpowiedzialności za krzywdę, jaką wyrządzili kobiecie. W dacie odłączenia ogrzewania nie zalegała ona z opłatami mieszkaniowymi.
    Spór pomiędzy nią a członkami zarządu wspólnoty dotyczył jedynie zapłaty za wylewkę.(na balkonie - dopisek mój)
    Sąd nie podzielił stanowiska sądu rejonowego, że zachowanie członków zarządu odpowiadało dobrym obyczajom.
    Wręcz przeciwnie, pozbawienie członka wspólnoty ogrzewania w okresie zimowym w celu wymuszenia zapłaty spornej zaległości narusza zarówno zasady współżycia społecznego oraz dobre obyczaje i naraża lokatora na niepotrzebne komplikacje zdrowotne oraz wydatki finansowe.
    Wyrok Sądu Okręgowego w Gdańsku, sygn. akt III Ca 389/10.
    .." - źródlo: http://serwisy.gazetaprawna.pl/nieruchomosci/artykuly/560209,zarzad_wspolnoty_mieszkaniowej_odcial_ogrzewanie_musi_naprawic_wyrzadzona_lokatorowi_krzywde.html
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    daarek - dla mnie jest to oczywista oczywistość -
    odcinanie dopływu jakiegokolwiek medium do lokalu własciciela jest nielegalne
    jednak nie dla wszystich, szcególnie ekspertów tego forum, którzy gloszą legalność odcinania gazu dla tych co nie dopuszczają do kontroli swoich lokali. Przy czym należałoby dodać, że nawet niewnoszenie oplat również nie upoważnia do tego.Uowl wyraźnie wskazuje drogę postępowania do licytacji mieszkania włącznie.Trzeba też rozpatrywać indywidualne sytuacje, co innego jest gdy np.wlaściciela stać na oplaty, ale traktuje WM jak kasę pożyczkową, a co innego w tej sytuacji chorej kobiety. W tym wypadku uważam ,że czlonkowie Zarządu winni odpowiadać indywidualnie, chyba ,że wypelniali wolę wlaścicieli wyrażoną w uchwale.Oczywiście chcialbym mieć taką wladzę, ale obawiam się ,że wówczas do zarządów garneli by się rzeczywiście w większości "oszołomy" żadni krwi i zemsty.:bigsmile:
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] MirekL:[/cite]daarek - dla mnie jest to oczywista oczywistość -
    odcinanie dopływu jakiegokolwiek medium do lokalu własciciela jest nielegalne
    jednak nie dla wszystich, szcególnie ekspertów tego forum, którzy gloszą legalność odcinania gazu dla tych co nie dopuszczają do kontroli swoich lokali. Przy czym należałoby dodać, że nawet niewnoszenie oplat również nie upoważnia do tego.Uowl wyraźnie wskazuje drogę postępowania do licytacji mieszkania włącznie.Trzeba też rozpatrywać indywidualne sytuacje, co innego jest gdy np.wlaściciela stać na oplaty, ale traktuje WM jak kasę pożyczkową, a co innego w tej sytuacji chorej kobiety. W tym wypadku uważam ,że czlonkowie Zarządu winni odpowiadać indywidualnie, chyba ,że wypelniali wolę wlaścicieli wyrażoną w uchwale.Oczywiście chcialbym mieć taką wladzę, ale obawiam się ,że wówczas do zarządów garneli by się rzeczywiście w większości "oszołomy" żadni krwi i zemsty.:bigsmile:

    Nie zauważyłem w tym wątku takich ekspertów. Nie ma ani jednej takiej wypowiedzi. Odpowiesz kogo masz na myśli i skąd to wziąłeś?

    Nowy doklejony: 01.11.11 10:52
    Po co to bicie piany o klamkach, "rozbijaniu" zaliczek itp. bzdetach.

    Słusznie to zauważyłeś. To, czy zalegała za wylewke, czy nie, nie stanowi istoty problemu i podstawy do zamknięcia ogrzewania, czy innych mediów.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    [cite] daarek:[/cite]Nawet bez orzeczenia sądu powinno być jasne, że odcinanie dopływu jakiegokolwiek medium do lokalu własciciela jest nielegalne - jest "bandytyzmem" tak jak w tej sytuacji zimą odcięcie ogrzewania.
    Odcięcie zalegającemu właścicielowi lokalu medium jest legalne za wyjątkiem zimnej wody , niezależnie od pory roku, ale... trzeba to robić z głową.

    Dla mnie największym bandytyzmem, niezależnie od pory dnia czy roku, jest zaleganie z opłatami /zaliczkami przez właściciela lokalu ,
    który w ten sposób "żyje na koszt innych właścicieli lokali" . Do tego nie potrzeba dyrdymał prawniczych czy orzeczeń sądowych. To jest jasne i zrozumiałe jak słońce które świeci.

    Zarząd WM tu popełnił błąd (pewnie naczytał się na forach) , że skumulował roszczenia ( jedno wynikało z utrzymania lokalu - tu kobieta nie zalegała, z zobowiązaniami dotyczącymi utrzymania NW) i nie windykował należności na drodze sądowej. To chyba było kwintesencją tego wyroku.
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    Zarzadca.plZarzadca.pl Użytkownik
    edytowano listopada -1
  • Opcje
    darekjdarekj Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam,

    "Nawet bez orzeczenia sądu powinno być jasne, że odcinanie dopływu jakiegokolwiek medium do lokalu własciciela jest nielegalne - jest "bandytyzmem" tak jak w tej sytuacji zimą odcięcie ogrzewania. "

    A co z przypadkiem kiedy Administrator stwierdza że w jednym z lokali powstał przeciek (w lokalu obok wilgoć, próba ciśnieniowa przeprowadzona w obecnosci wlaściciela lokalu wskazuje nieszczelnośc) a wlaściciel lokalu nie wykonanuje naprawy bo ta powoduje zniszczenia w lokalu - kucie ścian,wylewek itd. Czy w takiej sytuacji można zamknąc medium z którego następuje wyciek?
    niezaleznie czy to co, zw czy cwu? niezależnie od pory roku.

    Podrawiam

    Nowy doklejony: 04.02.12 23:24
    Witam,

    "Nawet bez orzeczenia sądu powinno być jasne, że odcinanie dopływu jakiegokolwiek medium do lokalu własciciela jest nielegalne - jest "bandytyzmem" tak jak w tej sytuacji zimą odcięcie ogrzewania. "

    A co z przypadkiem kiedy Administrator stwierdza że w jednym z lokali powstał przeciek (w lokalu obok wilgoć, próba ciśnieniowa przeprowadzona w obecnosci wlaściciela lokalu wskazuje nieszczelnośc) a wlaściciel lokalu nie wykonanuje naprawy bo ta powoduje zniszczenia w lokalu - kucie ścian,wylewek itd. Czy w takiej sytuacji można zamknąc medium z którego następuje wyciek?
    niezaleznie czy to co, zw czy cwu? niezależnie od pory roku.

    Podrawiam
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] darekj:[/cite]
    "Nawet bez orzeczenia sądu powinno być jasne, że odcinanie dopływu jakiegokolwiek medium do lokalu własciciela jest nielegalne - jest "bandytyzmem" tak jak w tej sytuacji zimą odcięcie ogrzewania. "
    A co z przypadkiem kiedy Administrator stwierdza że w jednym z lokali powstał przeciek (w lokalu obok wilgoć, próba ciśnieniowa przeprowadzona w obecnosci wlaściciela lokalu wskazuje nieszczelnośc) a wlaściciel lokalu nie wykonanuje naprawy bo ta powoduje zniszczenia w lokalu - kucie ścian,wylewek itd.

    Czy w takiej sytuacji można zamknąc medium z którego następuje wyciek?
    niezaleznie czy to co, zw czy cwu? niezależnie od pory roku.
    a jaki związek ma to związek z tematem w tym wątku? czy zachodzi tu zależność brak bieżących opłat ... i odcięcie mediów ?.
  • Opcje
    Pani BeataPani Beata Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    To jak widać trudny temat. Wyrok zapadł - moim zdaniem kontrowersyjny. Należy zastanowić się, czy niektóre usługi (np. c.o, woda) są dostarczane właścicielem za pośrednictwem wspólnoty. Oznacza to, że dostarczycielem wody dla właściciela jest wspólnota, której z kolei wodę dostarczają przedsiębiorstwa wodociągowe. Umowę podpisuje zarządca lub wspólnota. Jeżeli tak jest, to przecież nie ma obowiązku świadczenia usług, za które ich odbiorca nie płaci. Spróbujcie się np. poskarżyć, że wyłączono Wam telefon za który nie płaciliście rachunków.
    Komentarz edytowany Pani Beata
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Po co te dywagacje, czemu to ma służyć? skoro przepisy są jednoznaczne.
    Wystarczy uświadomić sobie kto zgodnie z prawem jest odbiorcą usług a kto dostawcą. Wspólnota nie jest w świetle prawa dostawcą.
    Oto fragmenty ustawy o zbiorowym....

    "...3) odbiorca usług - każdego, kto korzysta z usług wodociągowo-kanalizacyjnych z zakresu zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na podstawie pisemnej umowy z przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym;
    Art. 6. 1. Dostarczanie wody lub odprowadzanie ścieków odbywa się na podstawie pisemnej umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków zawartej między przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym a odbiorcą usług.
    5. Jeżeli nieruchomość jest zabudowana budynkiem wielolokalowym lub budynkami wielolokalowymi, umowa, o której mowa w ust. 1, jest zawierana z ich właścicielem lub z zarządcą.
    2. Jeżeli odbiorcą usług jest wyłącznie właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego lub budynków wielolokalowych, jest on obowiązany do rozliczenia kosztów tych usług. Suma obciążeń za wodę lub ścieki nie może być wyższa od ponoszonych przez właściciela lub zarządcę na rzecz przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego.
    Art. 8. 1. Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne może odciąć dostawę wody lub zamknąć przyłącze kanalizacyjne, jeżeli:
    2) odbiorca usług nie uiścił należności za pełne dwa okresy obrachunkowe, następujące po dniu otrzymania upomnienia w sprawie uregulowania zaległej opłaty..
    ."
    W sprawie którą rozpatrywał sąd wszystkie możliwe wymogi prawa zostały przez zarządzajacych wspólnotą złamane. Tym bardziej, że pozwana nie zalegała z opłatami ale nieporozumienie wynikło w kwestii zapłaty za wylewkę na balkonie.
    Decyzja sądu (wyjątkowo) słuszna i taka nauczka należała sie głąbom zarządowym.
  • Opcje
    darekjdarekj Użytkownik
    edytowano listopada -1
    a czy w swietle tego co napisał daarek ta pani byla odbiorcą, bo to dla mnie nie jest jasne.
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    Hm - ta pani nie miała podpisanej umowy z PWiK , była jedną z wielu:
    "...3a) osoba korzystająca z lokalu - osobę posiadającą tytuł prawny do lokalu lub osobę korzystającą z lokalu o nieuregulowanym stanie prawnym;..."
    Umowa w budynku wielolokalowym podpisywana jest ze wspólnotą (i wspólnota jest odbiorcą uslugi) a nie z wszystkimi właścicielami lokali (chociaż taka możliwość też istnieje).
    Doklejony.
    Nie, to nie ta droga.
    Pani ta jest jednym ze współwłaścicieli którzy tworzą razem wspólnotę. Pkt 5 mówi o właścicielu budynku wielolokalowego lub zarządcy budynku wielolokalowego, którym jest najczęściej wspólnota lub spółdzielnia.
  • Opcje
    darekjdarekj Użytkownik
    edytowano listopada -1
    pani jest właścicielem z punktu 5 bo jest członkiem wspólnoty? to jest ta droga rozumowania?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeżeli właściciel lokalu zapłacił za media, a nie zapłacił za fundusz remontowy, nie można mu odcinać mediów i tyle....
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]Jeżeli właściciel lokalu zapłacił za media, a nie zapłacił za fundusz remontowy, nie można mu odcinać mediów i tyle....

    No tak, ale w sytuacji, gdy jest jedno konto i właściciel nie zaznaczy za co płaci?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    No tak, ale w sytuacji, gdy jest jedno konto i właściciel nie zaznaczy za co płaci?
    - tzn. co? jak wspólne konto to wspólnota (zarządca, zarząd, administrator) nie będąca w świetle prawa dostawcą ma prawo odciąć wodę???
    Na jakiej podstawie prawnej?
    Proszę podać ustawę, artykuł, paragraf czy punkt który by na to zezwalał, albo....jeszcze raz przeczytać wyrok sądu - tam wszystkie błędy i bezprawie zarządu wspólnoty sąd wyłożył na tacy.
    Proszę też nie zarzucać mi, że bronię dłużników bo nie o to w tym wyroku chodziło i nie o obronę dłużników chodzi w ogóle tylko o praworządność.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    [cite] Zarządca:[/cite]
    [cite] KubaP:[/cite]Jeżeli właściciel lokalu zapłacił za media, a nie zapłacił za fundusz remontowy, nie można mu odcinać mediów i tyle....
    No tak, ale w sytuacji, gdy jest jedno konto i właściciel nie zaznaczy za co płaci?
    nie gdybaj.... moja aluzja była do cytowanego przez ciebie orzeczenia ....
    https://forum.zarzadca.pl/discussion/3565/odciecie-ogrzewania-dluznikowi-czynem-niedozwolonym/#Item_1
    Znam takie wspólnoty, które przy braku opisu w pozycji tytułem, mają podjętą uchwałę w jakiej kolejności rozksięgowywana jest wpłata właściciela lokalu
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.