Zarządca nieruchomości a umowa o pracę....

mayer1234567mayer1234567 Użytkownik
edytowano października 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam szanownych Zarządców...
Mam pytanie czy osoba która pracuje na umowę o pracę na czas nieokreślony w spółce miejskiej, dokładniej w MPK, i która to po skończeniu studiów podyplomowych i praktyk uzyskała licencję, może w tej spółce na umowie o pracę i zafunkcjonować jako licencjonowany zarządca??? Czy będzie mogła pełnić swoje obowiązki jako zarządca mając dalej ten sam stosunek pracy???
Jeżeli ktoś mógłby mi odpowiedzieć będę wdzięczny. pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za pomoc

Komentarze

  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano października 2011
    Masz na myśli jednoczesne zatrudnienie na umowę o pracę i własną działalność gospodarczą?
    Oczywiście, jest to możliwe. Wychodzi nawet taniej - o składki ubezpieczenia społecznego (ZUS).
    Czy będzie mogła pełnić swoje obowiązki jako zarządca mając dalej ten sam stosunek pracy???
    Przeszkód prawnych nie ma, jest tylko kwestia pogodzenia obowiązków i satysfakcji klientów.
  • Opcje
    mayer1234567mayer1234567 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam. Nie to miałem na myśli. Chodzi mi o to czy ta osoba posiadająca licencję może pracować dalej w tej samej firmie i na tej samej umowie o pracę wykonywać swój zawód zarządcy nieruchomosci. Nie chodzi mi o odrębną działalność poza pracą. Tylko o pracę jako licencjonowany zarządca nieruchomości na tej umowie o prace którą już ma?
    Cz np jest właśnie tak i ten przepis wyłącza taką podległość stosunku pracy???
    art 185 UOGN
    ust. 2. Zarządca nieruchomości lub podmiot prowadzący działalność, o której mowa w art. 184 ust. 3, działa na podstawie umowy o zarządzanie nieruchomością, zawartej z jej właścicielem, wspólnotą mieszkaniową albo inną osobą lub jednostką organizacyjną, której przysługuje prawo do nieruchomości, ze skutkiem prawnym bezpośrednio dla tej osoby lub jednostki organizacyjnej. Umowa wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności. W umowie wskazuje się w szczególności zarządcę nieruchomości odpowiedzialnego zawodowo za jej wykonanie, numer jego licencji zawodowej oraz oświadczenie o posiadanym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem czynności zarządzania nieruchomościami.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy u Twojego pracodawcy, czyli MPK (Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne?), będziesz pracował jako zarządca nieruchomości, będących własnością MPK? To też jest możliwe, bo oczywiście właściciel może sam zarządzać swoją nieruchomością, może też zatrudnić w tym celu pracownika. Wymaga to zmiany umowy o pracę lub zmiany zakresu obowiązków.

    Art. 185 dotyczy umów z klientami zarządcy, a nie z jego pracodawcą.
  • Opcje
    mayer1234567mayer1234567 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie o mnie chodzi to moja znajoma, która twierdzi że po uzyskaniu licencji będzie mogła dalej na tej umowie o pracę pracować jako zarządca nieruchomości.
    Nie wiele o tym wiem lecz według mojej wiedzy i być może się mylę, ale jeżeli właściciel chce zarządzać swoją nieruchomością oczywiście może ok. Tylko twierdzę, ze zarządca licencjonowany nie może na umowie o pracę świadczyć usług o zarządzanie nieruchomościami, jako licencjonowany zarządca, tylko na podstawie umowy o zarządzanie nieruchomością.
    Zatem aby mogła pracować jako zarządca musi mieć umowę o zarządzanie nieruchomościami a nie umowę o pracę... ponieważ taka podległość właściciela w stosunku do pracownika wyłącza możliwość funkcjonowania takiej osoby jako zarządcy nieruchomości...
    oczywiście może pracować jako dajmy na to kierownik ds nieruchomości i zarządzać nimi lecz nie może wtedy legitymować się swoją licencją bo do tego potrzeba umowy o zarządzanie a nie umowy o pracę ???
    Mam rację czy nadal tkwię w błędzie????:sad:
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano października 2011
    Rozumiem to tak - ta znajoma nie będzie stroną umowy ze wspólnotą. To jej pracodawca podpisze umowę z zarządem wm (o administrowaniu) lub będzie sprawował zarząd powierzony
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zatem aby mogła pracować jako zarządca musi mieć umowę o zarządzanie nieruchomościami a nie umowę o pracę... ponieważ taka podległość właściciela w stosunku do pracownika wyłącza możliwość funkcjonowania takiej osoby jako zarządcy nieruchomości...
    A jak Ci się zdaje, jak to funkcjonuje w dużych spółkach zarządzających? Zatrudniają zarządców w różnej formie, również na umowy o pracę. Tak jak pisze koziorozka - to spółka jest stroną umowy ze wspólnotą, a nie jej pracownik. On jest wskazany w umowie jako zarządca z licencją, odpowiedzialny za realizację tej umowy. Moim zdaniem to nie jest dobre rozwiązanie, ale takie jest prawo.

    Czy MPK świadczy usługi zarządzania nieruchomościami osobom trzecim, np. wspólnotom mieszkaniowym?
  • Opcje
    mayer1234567mayer1234567 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ne nie swiadczy usług zarządzania nieruchomościami osobom trzecim tym bardziej wspólnotom.
    Może powinienem dodać to na początku że chodzi wyłącznie o nieruchomości stanowiące własność MPK nic więcej.
    Dzięki za zainteresowanie. Pozdrawiam.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.