powinowactwo

TajaTaja Użytkownik
edytowano października 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam,

Proszę o pomoc
Jestem kierownikiem jednostki samorządowej
Pytanie
Czy mogę zatrudnić żonę mojego brata
Bratowa jaki to stopień pokrewieństwa.

Proszę o pilną odpowiedź
Pozdrawiam
Taja

Komentarze

  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano października 2011
    Zatytułowałaś wątek: "Powinowactwo", a pytasz o pokrewieństwo.
    Między Tobą a bratową nie ma pokrewieństwa, jest powinowactwo.
    Powinowactwo – stosunek prawno rodzinny łączący jednego małżonka z krewnymi drugiego. Jest wyłącznie więzią prawną, w odróżnieniu od pokrewieństwa, które jest więzią biologiczno-prawną.
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Powinowactwo_(prawo)
    "Zgodnie z art. 61^8 §1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, powinowactwo trwa dalej, mimo ustania małżeństwa (chyba że zostało ono unieważnione, albowiem wtedy powstaje stan taki, jak gdyby nigdy nie zostało one zawarte."

    Dlatego mówi się, że z żoną można się rozwieść, ale z teściową już nie :smile:.
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Powinowaci - to członkowie rodziny, którzy należą do niej dzięki koicji, czyli zawarciu związku małżeńskiego. Innymi słowy powinowactwo określa stosunek jednego z małżonków do krewnych drugiego. Pierwszy stopień to teść i teściowa.

    art 26 ustawy o pracownikach samorządowych:
    Małżonkowie oraz osoby pozostające ze sobą w stosunku pokrewieństwa do drugiego stopnia włącznie lub powinowactwa pierwszego stopnia oraz w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli nie mogą być zatrudnieni w jednostkach, o których mowa w art. 2, jeżeli powstałby między tymi osobami stosunek bezpośredniej podległości służbowej.

    przeczytaj informację MSWiA:
    http://www.mswia.gov.pl/portal/pl/195/4153/Czy_pracownicy_administracji_publicznej_maja_prawo_zatrudniac_czlonkow_rodzin.html
  • Opcje
    TajaTaja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam,
    Bardzo dziekuje za odpowiedź.
    Pozdrawiam
    Taja
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.