Jak to jest z adaptacją części poddasza we wspólnocie mieszkaniowej liczącej ok 24 rodzin.

NIKITAWIRUSNIKITAWIRUS Użytkownik
edytowano listopada 2011 w Wolne tematy
Witam serdecznie.
Jestem tu nowa, więc proszę z góry o wybaczenie za nie wiedzę dot.wspólnot itp:)
Może opiszę o co mi chodzi:
Jestem mieszkanką II piętra i nade mną niema nic prócz poddasza i dachu.
Kierownik budowy mojego osiedla, podpowiedział mi fajną rzecz( i pokazał), mianowicie: jak juz wspomniałam nademną niema więcej pięter, a z racji tego iż Nasz dach jest 2 spadowy, nad sufitem i tylko nad moim mieszkaniem jest wolna przestrzeń ok 30 m2.Kierownik Budowy podpowiedział mi iż jeżeli skończy mi się gwarancja na budynek przez dewelopera -mogę pomyśleć i zaadaptować ten kawałek.Schody na górę wychodziłyby z mojego salonu.
Wszystko fajnie, wszystko pięknie, tylko zastanawiam się w jaki sposób miałabym przywłaszczyć sobie ten kawałek?Od czego zacząć?( formalnie).Czy ten kawałek nademną nie należy do Nas wszystkich?Czy powinnam za to zapłacić?Ale komu.

Proszę powiedzcie co powinnam zrobić.Nie łamiąc prawa.
:)

Pozdrawiam
Weronika.

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2011
    [cite] NIKITAWIRUS:[/cite] nad sufitem i tylko nad moim mieszkaniem jest wolna przestrzeń ok 30 m2.
    Kierownik Budowy podpowiedział mi iż jeżeli skończy mi się gwarancja na budynek przez dewelopera -mogę pomyśleć i zaadaptować ten kawałek.
    Schody na górę wychodziłyby z mojego salonu.
    Wszystko fajnie, wszystko pięknie, tylko zastanawiam się w jaki sposób miałabym przywłaszczyć sobie ten kawałek?
    Przywłaszczyć?... a może odkupić ? Kto jest zarządcą tej nieruchomości?
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tak, to jest część wspólna. Stanowi ona wspólną własność wszystkich właścicieli lokali.
    Jesteś już właścicielką lokalu? Masz już akt notarialny?
    Przeczytaj ustawę o własności lokali, poszukaj artykułów w necie i na forum o adaptacji strychów. Jest sporo informacji na ten temat.
  • Opcje
    NIKITAWIRUSNIKITAWIRUS Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Posiadam umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego.Mieszkanie odbieram za 2 m-ce,ale już jakby interesuję się tą sprawą.
    Drodzy forumowicze, a czy może być tak że ktoś z lokatorów niewiem, z zawiści, zazdrości nie wyrazi zgody na użytkowanie przez mnie tego poddasza?
    No niewiem, gdzie "uderzyć", jak się do tego zabrać.
    Skoro stanowi to własność wszystkich lokatorów, a jest tylko nademną i nie jest to strychem to co powinnam zrobić?Deweloper ma mi to dodatkowo odsprzedać?Kurcze pomóżcie.

    Weronika.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nikitawirus: Deweloper ma mi to dodatkowo odsprzedać
    To by było najlepsze wyjście, ale wtedy mogą (nie muszą) się zmienić relacje w AN twoich sąsiadów. Może to wpłynąć na dodatkowe koszty twojego przyszłego poddasza.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    https://forum.zarzadca.pl/search.php
    poszukaj w tytułach wątków adaptacja - sporo tam jest na ten temat i jak uniknąć przykrych niespodzianek
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada 2011
    To by było najlepsze wyjście, ale wtedy mogą (nie muszą) się zmienić relacje w AN twoich sąsiadów. Może to wpłynąć na dodatkowe koszty twojego przyszłego poddasza.
    Jeżeli nie zostało jeszcze sprzedane żadne mieszkanie, to nie ma aktów notarialnych kupna.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] NIKITAWIRUS:[/cite]Witam serdecznie.
    Jestem tu nowa, więc proszę z góry o wybaczenie za nie wiedzę dot.wspólnot itp:)
    Może opiszę o co mi chodzi:
    Jestem mieszkanką II piętra i nade mną niema nic prócz poddasza i dachu.
    Kierownik budowy mojego osiedla, podpowiedział mi fajną rzecz( i pokazał), mianowicie: jak juz wspomniałam nademną niema więcej pięter, a z racji tego iż Nasz dach jest 2 spadowy, nad sufitem i tylko nad moim mieszkaniem jest wolna przestrzeń ok 30 m2.Kierownik Budowy podpowiedział mi iż jeżeli skończy mi się gwarancja na budynek przez dewelopera -mogę pomyśleć i zaadaptować ten kawałek.Schody na górę wychodziłyby z mojego salonu.
    Wszystko fajnie, wszystko pięknie, tylko zastanawiam się w jaki sposób miałabym przywłaszczyć sobie ten kawałek?Od czego zacząć?( formalnie).Czy ten kawałek nademną nie należy do Nas wszystkich?Czy powinnam za to zapłacić?Ale komu.

    Proszę powiedzcie co powinnam zrobić.Nie łamiąc prawa.
    :)

    Pozdrawiam
    Weronika.

    Mówisz i masz - http://gazetadom.pl/prawo/1,65546,3538369.html

    Pod tym linkiem masz napisane krok po kroku jak zaadaptować strych/poddasze na cele mieszkalne.
  • Opcje
    NIKITAWIRUSNIKITAWIRUS Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję za pomoc!
    Ogromnie dziękuję!
  • Opcje
    Zarzadca.plZarzadca.pl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jak sprzedać nieruchomość wspólną
    http://www.zarzadca.pl/nieruchomosc-wspolna
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada 2011
    [cite] NIKITAWIRUS:[/cite]Posiadam umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego.Mieszkanie odbieram za 2 m-ce,ale już jakby interesuję się tą sprawą.
    Drodzy forumowicze, a czy może być tak że ktoś z lokatorów niewiem, z zawiści, zazdrości nie wyrazi zgody na użytkowanie przez mnie tego poddasza?
    No niewiem, gdzie "uderzyć", jak się do tego zabrać.
    Skoro stanowi to własność wszystkich lokatorów, a jest tylko nademną i nie jest to strychem to co powinnam zrobić?Deweloper ma mi to dodatkowo odsprzedać?Kurcze pomóżcie.

    Weronika.

    Jeżeli nie wyodrębniono jeszcze żadnego lokalu, właścicielem tej części nieruchomości jest deweloper, nie może jej sprzedać na tym etapie, gdyż zbyć można jedynie lokal samodzielny lub pomieszczenie przynależne do lokalu.
    Proponuję zwrócić się z tą sprawą do dewelopera.


    Jeżeli lokale już wyodrębniono, to na przebudowę i sprzedaż części wspólnej konieczna jest zgoda właścicieli lokali, jednak wystarczy aprobata większości , o ile to duża wspólnota (powyżej 7 lokali).
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.