Parkowanie samochodu przed własnym garażem

*AGA**AGA* Użytkownik
edytowano listopada 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam serdecznie na forum,
mam pytanie - czy są jakieś przepisy regulujące - a szczególnie zakazujące parkowania własnego samochodu (oczywiscie przodem do budynku :wink: ) przed własnym garażem na terenie osiedla? Budynek jest 2-pietrowy, garaże są na parterze - z jednej strony budynku - od strony wejść do budynku. Nad garażami są mieszkania na 2 piętrach.
Osiedle jest zamknięte, nie ma znaków o strefie zamieszkania, jest tez ochrona, ale ona generalnie nie interweniuje, nawet jeśli samochód jest źle zaparkowany czy ktoś zablokuje cudze miejsce.

Bardzo proszę o pomoc.

Komentarze

  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jak rozumiem teren jest wspólnoty, czyli prywatny.
    Nie ma znaczenia czy ktoś ma garaż, czy nie. Każdy ma prawo parkować samochód na terenie wspólnoty jeśli tylko parkowanie nie utrudnia nikomu komunikacji, korzystania z jego prawa współwłasności lub prawa użytkowania części wspólnych nieruchomości.
    Nie ma obowiązku parkowania tylko i wyłącznie w garażu tym bardziej, gdy parkujesz nie na noc, tylko czasowo, bo za chwilę odjedziesz.
    Znak strefa zamieszkania precyzowałby miejsca postojowe, ponieważ umożliwia parkowanie samochodów tylko w miejscach do tego wyznaczonych. O znaku strefa zamieszkania sporo przeczytasz w wątku - https://forum.zarzadca.pl/discussion/3075/strefa-ruchu-juz-obowiazuje--od-14-maja-2011/#Item_3
  • Opcje
    *AGA**AGA* Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bardzo dziekuje za odpowiedź.
    Przed garazami sa miejsca, na których nikt oprócz włascicieli garazy nie zostawia samochodu - aby nie zablokowac wjazdu / wyjazdu.
    Zostawiane samochody - nawet na noc nikogo nie blokuja - jest wystraczająco duzo miejsca nawet dla osób chcacych dojechac do swoich garazy, a tym bardziej dla korzystajacych z wejść do klatki.

    Dziekuję za link, zaraz poczytam.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W takim razie nie masz się co martwić.
    Czy ktoś próbował ograniczać prawo do parkowania przed garażami?
  • Opcje
    *AGA**AGA* Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Rozmawiałam z osobą z zarządu i otrzymałam informacje, ze strefa zamieszkania jednak jest - tylko ja nie widziałam nigdzie znaków (ani strefa zamieszkania ani strefa ruchu).
    Poza tym generalnie miejsce przed garażem jest uważane i traktowane przez wszystkich jako dodatkowe miejsce do parkowania - wiadomo, że raczej w sytuacjach wyjatkowych, bo niewiele osób ma 3 samochody (do każdego mieszkania należy 1 miejsce parkingowe na terenie osiedla). Nie za każdym razem wjedżam do garazu - zwłaszcza jak bedę jeszcze gdzieś jechac - tym bardziej, ze nikowgo nie blokuje anie nie utrudniam korzystania z czegokolwiek.

    A parkowanie przed garazem bardzo nie podoba sie jedej pani mieszkającej w tym samym bloku, ale w klatce obok. Jeśli czasem zostawiam swój samochód (czy ktos do mnie przyjedzie na krótko to nawet nie pod jej balkonem).
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] *AGA*:[/cite]Rozmawiałam z osobą z zarządu i otrzymałam informacje, ze strefa zamieszkania jednak jest - tylko ja nie widziałam nigdzie znaków (ani strefa zamieszkania ani strefa ruchu).
    Jeśli nie ma znaków, to nie ma strefy zamieszkania. Tylko znak D-40 określa początek, a znak D-41 koniec strefy zamieszkania.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] *AGA*:[/cite]Witam serdecznie na forum,
    mam pytanie - czy są jakieś przepisy regulujące - a szczególnie zakazujące parkowania własnego samochodu (oczywiscie przodem do budynku :wink: ) przed własnym garażem na terenie osiedla? Budynek jest 2-pietrowy, garaże są na parterze - z jednej strony budynku - od strony wejść do budynku. Nad garażami są mieszkania na 2 piętrach.
    Osiedle jest zamknięte, nie ma znaków o strefie zamieszkania, jest tez ochrona, ale ona generalnie nie interweniuje,
    nawet jeśli samochód jest źle zaparkowany czy ktoś zablokuje cudze miejsce.
    A wprowadzić przy wjeździe na wasz teren znak "Strefa Ruchu" z tabliczka obowiązuje na terenie wspólnoty . "Ochronie" wydajcie polecenie, by reagowała wzywając policję czy straż miejską ... dobrze by było zrobić taką "pokazówkę" ze dwa, trzy razy ...
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Najlepiej w ogóle wprowadzić zakaz poruszania sie po terenie wspólnoty, z tablicą strzelać bez ostrzeżenia?!
    Ale na poważnie już.
    AGA - nikt nie może właścicielowi i współwłaścicielowi nieruchomości wspólnej we wspólnocie zakazywać poruszania się czy też zatrzymywania (parkowania) samochodu na jego terenie (jeśli tylko parkowanie nie utrudnia nikomu korzystania) - traktuje o tym art. 12 ust.1 i art. 13 ust. 1 UoWL. Takie ograniczenia może wprowadzić tylko sam właścicicel (współwłaściciele uchwałą). Nie ma innego przepisu w tej sprawie.

    Co innego gdy teren jest odpowiednio oznakowany (ale to też właściciele decydują o tym) i ma wydzielone miejsca do parkowania - wtedy obowiązują (ale też nie wszystkie wspólnoty) zasady określone m.in. w Rozp. Min. Infr. z 2002 r:
    "...Rozdział 3 Miejsca postojowe dla samochodów osobowych
    § 19
    1. Odległość wydzielonych miejsc postojowych, w tym również zadaszonych, lub otwartego garażu wielopoziomowego dla samochodów osobowych od okien pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi w budynku mieszkalnym, budynku zamieszkania zbiorowego, z wyjątkiem hotelu, budynku opieki zdrowotnej, oświaty i wychowania, a także od placu zabaw i boiska dla dzieci i młodzieży, nie może być mniejsza niż:
    1) 7 m - w przypadku 4 stanowisk włącznie,
    2) 10 m - w przypadku 5 do 60 stanowisk włącznie,
    3) 20 m - w przypadku większej liczby stanowisk, z uwzględnieniem § 276 ust. 1.
    3. Odległości, o których mowa w ust. 1 i 2, stosuje się do sytuowania wjazdów do zamkniętego garażu w stosunku do okien budynku opieki zdrowotnej, oświaty i wychowania, a także placów zabaw i boisk dla dzieci i młodzieży.
    4. Zachowanie odległości, o których mowa w ust. 1 i 2, nie jest wymagane przy sytuowaniu miejsc postojowych między liniami rozgraniczającymi ulicę.
    § 20
    Miejsca postojowe dla samochodów, z których korzystają wyłącznie osoby niepełnosprawne, mogą być usytuowane w odległości nie mniejszej niż 5 m od okien budynku mieszkalnego wielorodzinnego i zamieszkania zbiorowego oraz zbliżone bez żadnych ograniczeń do innych budynków. Miejsca te wymagają odpowiedniego oznakowania..."
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.