Problemy z rozliczeniem opłat

ZmartwionaZmartwiona Użytkownik
edytowano listopada 2011 w Wolne tematy
Witam wszystkich,
Zwracam się do wszystkich z prośbą o możliwość wyjaśnienia kilku nurtujących mnie spraw, związanych z opłatami które ponoszę za wynajem mieszkania od prywatnego właściciela, który jest w posiadaniu całego budynku mieszkalnego (12 mieszkań).
Zacznę od tego, iż wynajmuję mieszkanie na (trzecim) oststnim piętrze budynku.
Moje mieszkanie jest niższe ( ok. 2,60 m) niż te usytuowane na niższych piętrach (ok. 3,5 m).
Opłaty jakie dostaję za ogrzewanie (4 zł m) są takie same jak reszty lokatorów, niższych kondygnacji, ponadto jako jedna z nielicznych lokatorów mam wymienione okna na nowe.
Czy opłaty za co powinnam ponosić według takich samych stawek jak pozostali lokatorzy?
Właściciel budynku odmawia przedstawienia rozliczenia za co za zeszły rok, podejrzewam iż do ogółu opłat dolicza sobie ogrzewanie za lokale, które stoją puste, niewynajęte.
Proszę o odpowiedź jak powinno się liczyć co w moim mieszkaniu w m2 czy m3?

Jak zmusić właściciela do przedstawienia rozliczenia szczegółowego za co z poprzedniego sezonu grzewczego?

[align=right]komentarz doklejony Admin[/align]
Zwracam się do wszystkich, gdyż mam problem z rozliczeniem opłat za zimną wodę i ścieki.
Mieszkanie, w którym mieszkam należy do prywatnego właściciela, który jest właścicielem całej nieruchomości (blok mieszkalny 12 mieszkań).
Posiadam tylko zimną wodę, która jest opomiarowana wodomierzem.
Przez 22 miesiące właściciel budynku i mieszkania liczy mi opłatę stałą 34 zł, ani razu nie otrzymałam szczegółowego rozliczenia mimo, iż nie wykorzystuję aż takiej ilości wody, jak wskazują miesięczne opłaty.
Jak zmusić właściciela do przedstawienia mi szczegółowego rozliczenia za poprzedni okres wynajmu mieszkania?
Jakie realne koszty powinnam ponieść za wodę i ścieki za m3?

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To wszystko zależy od twojej umowy podpisanej w właścicielem
    Prawo obowiązujące we wspólnotach twojego budynku nie dotyczy, bo właściciel jest tylko jeden
  • Opcje
    ZmartwionaZmartwiona Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zgadzam się, właściciel jest tylko jeden.
    Jednak umowa mówi jasmo, że opłata jest pobierana ryczałtem, a co za tym idzie powinno się spisywać stan wodomierza, który mam w mieszkaniu i rozliczać opłaty nie mniej niż raz na 12 miesięcy prawda?
    W przeciwnym razie po co mi ten wodomierz?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A co na temat rozliczeń ma Pani zapisane w umowie najmu tego lokalu.?
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    umowa mówi jasmo, że opłata jest pobierana ryczałtem
    Ryczałt to nie jest zaliczka rozliczana co jakiś czas
    Ryczałt to koszt stały, z góry ustalony
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Ryczałt
  • Opcje
    ZmartwionaZmartwiona Użytkownik
    edytowano listopada 2011
    [align=right]komentarz przeniesiony Admin[/align]
    Nowy doklejony: 16.11.11 16:10
    Odnosząc się do wody, w umowie widnieje info, iż jest naliczana stawka ryczałtu 34 zł za osobę.
    To samo jeśli chodzi o śmieci, opłata ryczałtowa za osobę wynoi 13 zł.
    Media, które nie są zależne od właściciela powinny być rozliczane po określonym okresie, według pomiarów.
    Zaś zaliczkowo pobiera się opłaty ryczałtowe prawda?
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    ZmartwionaZmartwiona Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zgadzam się, jednakże w tej samej umowie najmu widnieje info, iż właściciel przedstawi po sezonie grzewczym szczegółowe rozliczenie.
    Jeśli sam dokonał takiego zapisu we wzorze umowy najmu, to chyba zasada powinna go obowiązywać prawda?

    Nowy doklejony: 16.11.11 16:13
    Umowa jest bardzo uproszczona.
    Widnieje tam tylko informacja, iz poza czynszem najemca ponosi opłaty związane z ogrzewaniem w sezonie letnim 1 zł za metr, zaś w sezonie zimowym 4 zł za metr.
    Poprzedni właściciel tego bloku po sezonie grzewczym przedstawiał nam zawsze szczegółowe wyliczenia dla danego lokalu mieszkalnego, z uwzględnieniem powierchni użytkowej mieszkania.
    Mam poważne podejrzenia, że właściciel rozlicza ogrzewanie za niewynajęte lokale mieszkalne wśród rachunków obecnych lokatorów.
    A według mnie powinien sam pokrywać koszty ogrzewania pustych powierzchni.
    Czy tak powinno być, że mieszkania większe kubaturą rozliczane są w ten sam sposób co mieszkania mniejsze?
    Na mieszkanie większe i wyższe potrzeba więcej ciepła by je ogrzać, dodatkowo pozostałe mieszkania maja bardzo nieszczelne stare okna, zaś ja mam nowe i utraty ciepła mogę liczyć tylko, jeśli dach jest nieodpowiednio zaizolowany, ale tego nie jestem w stanie ocenić.
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano listopada 2011
    Nie chcę Cię jeszcze bardziej martwić ale tak jest w kapitaliźmie ("o take my walczyli"), , że właściciel ma prawo. Ty jako lokatorka masz niewiele do "gadania". Owszem możesz się oburzać, możesz krzyczeć że to niesprawiedliwe itd....
    Widać z Twoich wpisów że roluje ładnie Was lokatorów. Odradzam walkę o sprawiedliwość bo szkoda Twojego zdrowia , czasu i pieniędzy. W ostateczności ( w najłagodniejszej wersji) wypowie Ci umowę najmu, albo Ty wypowiedz i szukaj innego lokum.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy tak powinno być, że mieszkania większe kubaturą rozliczane są w ten sam sposób co mieszkania mniejsze?
    Powinno być tak, jak jest w umowie
    Jak właściciel polubi panią Kasię z drugiej klatki, to jej czynsz najmu o połowę zmniejszy
    Jak wynajmie panu Bolkowi po 100 zł za m kw to tez może
    Umowę najmu podpisują obie strony i obie strony muszą jej przestrzegać
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2011
    [cite] Zmartwiona:[/cite]Odnosząc się do wody, w umowie widnieje info, iż jest naliczana stawka ryczałtu 34 zł za osobę.
    To samo jeśli chodzi o śmieci, opłata ryczałtowa za osobę wynoi 13 zł.
    Media, które nie są zależne od właściciela powinny być rozliczane po określonym okresie, według pomiarów.
    Zaś zaliczkowo pobiera się opłaty ryczałtowe prawda?
    Ty nie pisz co tobie się wydaje tylko co masz w umowie najmu, a może nie ma takiej umowy? Opłaty ryczałtowe nie są rozliczane z najemcami.

    - Czy właściciel nieruchomości na tym zarabia? .... to zależy jak najemca gospodaruje mediami i jaka jest wysokość ryczałtu w stosunku do ponoszonych do kosztów przez właściciela nieruchomości, ale tobie nic do tego, bo ty płacisz ryczałt.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada 2011
    Jak rozumiem płaci Pani czynsz najmu i oprócz tego dodatkowe koszty związane z dostawą mediów? Jeżeli tak jest skonstruowana umowa, to nie zgadzam się z poprzednikami, moim zdaniem nie ma znaczenia czy opłaty za wodę zostaną nazwane ryczałtem czy zaliczką, właściciel ma je obowiązek rozliczyć, są to tzw. opłaty niezależne od właściciela.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zgadzam się z Zarządcą. Te sprawy reguluje ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów:
    Art. 2. 1. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
    8) opłatach niezależnych od właściciela - należy przez to rozumieć opłaty za dostawy do lokalu energii, gazu, wody oraz odbiór ścieków, odpadów i nieczystości ciekłych;

    Art. 9.1b. Podwyższanie czynszu albo innych opłat za używanie lokalu, z wyjątkiem opłat niezależnych od właściciela, nie może być dokonywane częściej niż co 6 miesięcy. Termin ten biegnie od dnia, w którym podwyżka zaczęła obowiązywać.

    2. W razie podwyższania opłat niezależnych od właściciela jest on obowiązany do przedstawienia lokatorowi na piśmie zestawienia opłat wraz z przyczyną ich podwyższenia. Lokator obowiązany jest opłacać podwyższone opłaty tylko w takiej wysokości, jaka jest niezbędna do pokrycia przez właściciela kosztów dostarczenia do lokalu używanego przez lokatora dostaw, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 8.

    5. W stosunkach najmu oprócz czynszu wynajmujący może pobierać jedynie opłaty niezależne od właściciela, a w wypadku innych tytułów prawnych uprawniających do używania lokalu, oprócz opłat za używanie lokalu, właściciel może pobierać jedynie opłaty niezależne od właściciela, z zastrzeżeniem ust. 6.

    6. Opłaty niezależne od właściciela mogą być pobierane przez właściciela tylko w wypadkach, gdy korzystający z lokalu nie ma zawartej umowy bezpośrednio z dostawcą mediów lub dostawcą usług.

    http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20010710733+2007$01$01&min=1
  • Opcje
    ZmartwionaZmartwiona Użytkownik
    edytowano listopada 2011
    Dokładnie tak jak myślałam, Zarządca i Posesja maja rację.
    Jednak tak, jak wspominałam wcześniej Waściciel boi się ujawnić rozliczenie kosztów wody, śmieci i co bo wyjdzie na jaw, że nas oszukiwał i obciążał opłatami też za puste mieszkania.
    Jasne, można się nie odzywać i płacić ile sobie zażyczy, ale kogo na to stać.
    Moje zdanie jest takie, że po to są uchwalane ustawy, by nie było samowolki i obowiązywały jakieś prawa i zasady.
    Wypowiedzieć umowę najmu owszem może, ale powinien podać powód, a co mi napisze?
    Nie jestem uciążliwa, płacę w terminie, a to że chcę płacić tylko tyle co sie należy i w granicy rozsądku, to chyba nie powinno nikogo dziwić.
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2011
    [cite] Posesja:[/cite]Zgadzam się z Zarządcą.
    czy byłeś kiedyś w sądzie w sprawie windykacje opłat ryczałtowych, że cytujesz ustawy, które nie wiele mają wspólnego z umową ryczałtową.?
    czy ty odróżniasz wykonanie kalkulacji opłat od ich rozliczenia czego domaga się autorka wątku.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada 2011
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] Posesja:[/cite]Zgadzam się z Zarządcą.
    czy byłeś kiedyś w sądzie w sprawie windykacje opłat ryczałtowych, że cytujesz ustawy, które nie wiele mają wspólnego z umową ryczałtową.?

    To może nas oświeć w przedmiocie tej umowy ryczałtowej, bo przyznam, że nie rozumiem.
    W tym wątku jest mowa o umowie najmu, jeżeli opłaty za wodę i ciepło nie zostały ujęte w czynszu (wynagrodzeniu z ty. najmu), to należy się z nich rozliczyć.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2011
    [cite] Zarządca:[/cite]W tym wątku jest mowa o umowie najmu, jeżeli opłaty za wodę i ciepło nie zostały ujęte w czynszu (wynagrodzeniu z ty. najmu), to należy się z nich rozliczyć.
    Wprost przeciwnie jest mowa o opłatach ryczałtowych za zużycie wody i ogrzewanie lokalu ...
    [cite] Zmartwiona:[/cite]
    które ponoszę za wynajem mieszkania od prywatnego właściciela, który jest w posiadaniu całego budynku mieszkalnego (12 mieszkań).

    Posiadam tylko zimną wodę, która jest opomiarowana wodomierzem.
    Przez 22 miesiące właściciel budynku i mieszkania liczy mi opłatę stałą 34 zł, ani razu nie otrzymałam szczegółowego rozliczenia mimo, iż nie wykorzystuję aż takiej ilości wody, jak wskazują miesięczne opłaty.
    Jak zmusić właściciela do przedstawienia mi szczegółowego rozliczenia za poprzedni okres wynajmu mieszkania?
    Jakie realne koszty powinnam ponieść za wodę i ścieki za m3?
    [cite] Zmartwiona:[/cite]Odnosząc się do wody, w umowie widnieje info, iż jest naliczana stawka ryczałtu 34 zł za osobę.
    To samo jeśli chodzi o śmieci, opłata ryczałtowa za osobę wynoi 13 zł.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada 2011
    No tak, ale te opłaty wynikają z zawartej umowy najmu.
    Trzeba je zawsze rozliczyć, to nie jest wynagrodzenie za korzystanie z rzeczy (czynsz najmu), tylko opłata niezależna od właściciela. Właściciel występuje tutaj w roli pośrednika.
    Właściciel lokali nie może uzyskiwać dochodu ze sprzedaży wody, bo nie jest przedsiębiorstwem wodociągowym.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Na zarabianie na mediach nie zezwala właścicielowi nieruchomości ani ustawa o ochronie praw lokatorów, ani ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę, ani ustawa Prawo energetyczne. Nie można brać opłat większych, niż koszt dostawy i nie rozliczać się z nadpłaty.
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zmartwiona - jeżeli w umowie masz ryczalt na wodę, to odkręć kurek i poczekaj co powie wlaściciel na zużycie miesięczne 100 m3?
    A swoją drogą 34 zl to okolo 4 m3 wody, więc nie jest to wyzysk, i to mieści się w granicach rozsądku. Ale dziwne jest to nie "czytanie" wodomierza?.
    Właściciel lokali nie może uzyskiwać dochodu ze sprzedaży wody, bo nie jest przedsiębiorstwem wodociągowym
    Na zarabianie na mediach nie zezwala właścicielowi nieruchomości ani ustawa o ochronie praw lokatorów, ani ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę, ani ustawa Prawo energetyczne. Nie można brać opłat większych, niż koszt dostawy i nie rozliczać się z nadpłaty.

    A czy właścicielowi, przeciez też jest czlowiekiem, wolno "domagać " się pieniędzy od innego potrzebującego "skromnego kawalka do zamieszkania" ?. To chyba jest wbrew Konstytucji? Nie uprawiajmy demagogii. Umowa dotyczy obu stron, trzeba bylo protestować 22 miesiące temu, przy podpisywaniu umowy, albo "ostentacyjne" jej nie podpisać.:bigsmile:
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mirek, przecież gołym okiem widać, ze to Ty uprawiasz demagogię. Ja cytuję przepisy ustawy, a Ty puszczasz wodze fantazji. Przecież nikt nie zabrania właścicielowi żądać zwrotu kosztów, ale nie ma podstaw prawnych do zarabiania (czyli osiągania zysku) na dostawach mediów. Właściciel zarabia na czynszu, czyli opłacie za używanie jego mieszkania, a nie wolno mu dokładać marży do kosztów mediów.
    trzeba bylo protestować 22 miesiące temu, przy podpisywaniu umowy, albo "ostentacyjne" jej nie podpisać
    Umowa nie jest niczemu winna, ona jest OK. Po prostu właściciel nie chce przestrzegać prawa.
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada 2011
    Posesja - sąd nad wlascicielem się odbył. On nie chce przestrzegać prawa. Jaka jest wiec rada dla zmartwionej?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2011
    Były cytaty , złote myśli userów , populizm userów i co z tego jak nie znamy treści umowy najmu ... ryczałt to ryczałt i już ...
    a gdyby tak odwrócić sytuacje i ryczałty mediów byłby do przyjęcia przez zmartwioną ... sprawy by nie było ... nie.?

    Gminy stosują stawki ryczałtowe za najem lokali mieszkalnych , i co każą najemcą dopłacać, gdy koszt utrzymania lokali jest wyższy od stawki ryczałtowej najmu, która uchwaliła Rada Gminy?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.