kominy

grazyna35grazyna35 Użytkownik
edytowano listopada 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam.
Na terenie przyległym do naszej nieruchomości jest czynny bar,który ogrzewany jest kominkiem,problem polega na tym,że wysokośc komina z baru sięga około 4-5 m czyli do wysokości około 2 piętra bloku cztero piętrowego , podobna sytuacja jest z drugiej strony naszej nieruchomości gdzie stoi budynek mieszkalny prywatny,ogrzewany piecem c.o na węgiel, drewno i komin sięga do wysokości 3 piętra.
Właściciele mieszkań skarzą sie na uciążliwość spalin z tych nieruchomośći w okresach grzewczym.
Proszę o podpowiedz jak wyść z tego problemu, gdzie można znaleść jakąś podpowiedz prawną.
Pozdrawiam

Komentarze

  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Możliwości jest kilka, "prawne" są trzy:
    - negocjacje pokojowe w celu wyeliminowania lub zmniejszenia uciążliwości
    - wojna z właścicielami tych kominów za pośrednictwem PINB (długa kosztowna i niepewny wynik)
    - "wojna" na niwie cywilnej na podstawie art. 222 § 2 K.c. o zaprzestanie szkodliwych imisji (do wygrania ale kosztowna rzecz)

    "...Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie przewody kominowe: wentylacyjne, spalinowe i dymowe, prowadzone w ścianach budynku, w obudowach, trwale połączonych z konstrukcją lub stanowiące konstrukcje samodzielne, powinny mieć wymiary przekroju, sposób prowadzenia i wysokość, stwarzające potrzebny ciąg, zapewniający wymaganą przepustowość, oraz spełniające wymagania określone w Polskich Normach. Przewody kominowe powinny być szczelne oraz wykonane z materiałów niepalnych. Między wylotem przewodu spalinowego i dymowego a najbliższym skrajem korony drzew dorosłych należy zapewnić zachowanie odległości co najmniej 6 m. Najmniejszy wymiar przekroju lub średnica murowanych przewodów kominowych spalinowych o ciągu naturalnym i przewodów dymowych powinna wynosić co najmniej 0,14m, a przy zastosowaniu stalowych wkładów kominowych ich najmniejszy wymiar lub średnica – co najmniej 0,12m.
    Przewody kominowe powinny być wyprowadzone ponad dach na wysokość zabezpieczającą przed niedopuszczalnym zakłóceniem ciągu. Wylot komina musi być wyprowadzony na wysokość co najmniej 60 cm ponad kalenicę przy łatwo zapalnym pokryciu dachu i co najmniej 30 cm ponad niepalne lub trudno zapalne pokrycie.
    Przy dachach stromych o kącie nachylenia połaci dachowych powyżej 12° i pokryciu niepalnym, niezapalnym i trudno zapalnym, wyloty przewodów powinny się znajdować co najmniej o 0,30m wyżej od powierzchni dachu oraz w odległości mierzonej w kierunku poziomym od tej powierzchni co najmniej 1,0m
    Jeśli w pobliżu komina znajdują się wyższe budynki lub inne przeszkody mogące utrudnić odprowadzenie spalin, poprzez zadmuchiwanie, wylot komina należy umieścić ponad płaszczyzną poprowadzoną pod kątem 12 stopni w dół od poziomu najwyższej zasłony w promieniu 10 m od komina..."
    http://www.timkominy.pl/porady/normy-instalacji-systemow-kominowych.html
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    w promieniu 10 m od komina..
    no tak rewelacja gdyby nie 10 mb .... Admin wpis daareka nadaje się na bloga , ślepa uliczka pewna...
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    daarek - w pelni profesjonalna odpowiedź, chociaż kwestionowana przez cenzora.
    Oczywiście jest czwarta możliwość - siąść i płakać.:bigsmile:
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano listopada 2011
    Napisałem, że możiwości jest kilka - np. też "wariant egipski".
    Cenzor - jako ze zlikwidowali mu miejsce pracy na Mysiej chyba, jest traktowany tu z dużą dozą pobłażliwości.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Z cytowanej rady wynika, że komin należałoby podwyższyć, gdyby leżał w promieniu 10 m od wyższego budynku. Problem w tym, że ta odległość zapewne jest zachowana (dymiący bar leży "na terenie przyległym" do nieruchomości wspólnoty), ale różnica wysokości budynków jest tak duża, że dym i tak stanowi problem dla mieszkańców sąsiedniego, wyższego budynku.

    Epitety pod adresem polemistów nie posuwają sprawy do przodu.
    KubaP słusznie podnosi wątpliwości, których nie osłabiają Wasze docinki.
    Dokuczliwa immisja występuje. Wskazany przepis kc jest podstawą roszczeń, ale o metodę powstrzymania immisji niech się martwią specjaliści i sąd. Trudno z daleka, bez znajomości szczegółów, podawać konkretną receptę.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Sanepid wykonuje też różne analizy (m.in. wody) na prywatne zlecenie. Może i u Grażyny by coś pomierzył, żeby podkładka była na szkodliwość?
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Posesja - nikt tu nie podal gotowej recepty. Wg mnie daarek podal możliwości i podstawy prawne, prawdopodobnie tylko sąd będzie tu wladny. Oczekuję od KubyP konkretu, a nie wymądrzania się.:bigsmile:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] MirekL:[/cite] Wg mnie daarek podal możliwości i podstawy prawne, prawdopodobnie tylko sąd będzie tu wladny.
    Oczekuję od KubyP konkretu, a nie wymądrzania się.:bigsmile:
    jeżeli daarek podał konkret ....to ja współczuję temu, kto z niego skorzysta ...
    sprawa nie zostanie załatwiona, chyba, że "smrodziarze" zmienią paliwo na gazowe czy olejowe. ale to inny temat dla twojego trollowania.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.