Lokator,właściciel,wspólnota......

igaiga Użytkownik
edytowano listopada 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam.Czy spotkali się Państwo z takim przypadkiem,żeby lokatorzy( właścicieli )wpłacali czynsze za wynajmowane lokale oraz zaliczki na utrzymanie części wspólnych na konto wspólnoty ?
Jakby tego było mało,w rocznym sprawozdaniu finansowym kwota ta zaksięgowana jest w przychodach pod nazwą "zaliczka"
Jeszcze jest jedna ciekawostka: w kosztach pojawia się kwota pod nazwą"ugoda(odstąpienie od zadłużenia w zamian za opuszczenie lokalu)"

Zawsze myślałam,że finansowe sprawy właściciel załatwia z lokatorem,a nie ze wspólnotą. Proszę o Państwa opinię na ten temat.

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] iga:[/cite]Witam.Czy spotkali się Państwo z takim przypadkiem,żeby lokatorzy( właścicieli )wpłacali czynsze za wynajmowane lokale oraz zaliczki na utrzymanie części wspólnych na konto wspólnoty ?
    Jakby tego było mało,w rocznym sprawozdaniu finansowym kwota ta zaksięgowana jest w przychodach pod nazwą "zaliczka"
    Nie tylko spotkali, ale jest to notoryczne "chodzenie na skróty" przez właścicieli lokali.
    Wspólnoty nie powinno interesować kto płaci, ale za co płaci . Jak nie ma opisu przy wpłacie należy ją traktować jako zapłata zaliczki przez właściciela lokalu. W mojej praktyce , widziałem wpłaty osób trzecich takich jak najemcy , rodzice właścicieli , partnerów życiowych, ect. Tych których nie udało się zidentyfikować zawieszałem na koncie "Wpłaty do wyjaśnienia".
    Po trzech latach uchwałą właścicieli lokali i po odprowadzeniu podatku jako z pożytków, przeksięgowałem na Fundusz remontowy NW.
    We wspólnocie stroną zawsze jest właściciel lokalu i tak trzeba prowadzić buchalterię WM.
    Wspólnota nie jest zobowiązana prowadzić właściciela lokalu "za rączkę" jak małoletniego.
    Jeszcze jest jedna ciekawostka: w kosztach pojawia się kwota pod nazwą"ugoda" (odstąpienie od zadłużenia w zamian za opuszczenie lokalu)"
    Ja też tego nie rozumiem. Co to wogóle wspólnotę obchodzi co właściciel lokalu robi z najemcą . Czyżby ten dług nie był ściągany z właściciela lokalu?
  • Opcje
    igaiga Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzięki Kuba.Chyba nie do końca się zrozumieliśmy.Lokatorzy naszej wspólnoty dostają oficjalnie książeczki

    mieszkaniowe(tak jak w spółdzielniach) Jest w nich wyszczególnione za co płacą: 1 Czynsz-kwota
    2 Oświetlenie-kwota
    3 wyw.nieczystości-kwota
    4 sprzątanie-kwota
    5 woda-kwota
    6 podatek-kwota
    7 zarządzanie-kwota
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Lokatorzy w waszej wspólnocie nie powinni takich książeczek dostawać - jest to niezgodne z prawem.
    Wspólnota komunikuje się z właścicielami lokali a nie z najemcami, których nie powinny obchodzić składniki zaliczek wpłacanych przez właścicieli. Najemca ma płacić właścicielowi, który mu wynajął lokal, tyle ile ma w umowie.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2011
    [cite] iga:[/cite]Dzięki Kuba.Chyba nie do końca się zrozumieliśmy.
    Lokatorzy naszej wspólnoty dostają oficjalnie książeczki mieszkaniowe(tak jak w spółdzielniach)
    Czyli to nie jest wspólnota mieszkaniowa.
    Najemca ma się rozliczać z właścicielem lokalu a nie ze wspólnotą . Tam zastosowanie ma całkiem inne prawo, na pewno nie prawo własności (UoWL).
    lokatorzy( właścicieli )wpłacali czynsze za wynajmowane lokale
    Lokatorzy to ogół zamieszkujących w danym budynku.
    Lokator właściciela to najemca .... i tego się trzymajmy...:wink:
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada 2011
    Lokatorzy naszej wspólnoty dostają oficjalnie książeczki
    Na swoje nazwisko? :shocked: To jakaś paranoja
    I tak jak pisał Kuba - nieważne są dane nadawcy przelewu (może córka płaci za matkę staruszkę), ważny jest opis, za co to jest opłata
  • Opcje
    igaiga Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kuba zapewniam Cię,ze jest to wspólnota.Mało tego nie rozliczamy się udziałami,lecz metrami mieszkalnymi pomniejszonymi o części przynależne do lokali.W związku z tym, iż jestem mniejszościowym właścicielem działa to na moją niekorzyść.Lokali jest 13,z czego 7 należy do jednego właściciela,4 do drugiego,no i moje 2.Mój udział to 914/7650.A opłacam tylko mieszkanie 88,50m bez komórki.Czyli 91,40-2,90=88,50m.Z pozostałymi właścicielami jest identyczna sytuacja,z tą tylko różnicą,że im odejmowane jest jednemu 63,50m(części przynależne), a drugiemu 26,20(części przynależne do lokali).Razem części przynależne to 92,60 m.Czyli 765-92,60=672,40.W umowie o zarządzanie/administrowanie widnieje 672,40.Nomen omen pani administrujaca posiada licencje zarządcy i doskonale wie iż nasza wspólnota posiada 7650/7650.

    Nowy doklejony: 24.11.11 11:14
    Tak koziorozka.Oficjalnie i imiennie dostają te książeczki.

    Nowy doklejony: 24.11.11 11:23
    Pani administrator rozlicza i właścicieli i lokatorów.Taka dobra kobita.

    Nowy doklejony: 24.11.11 11:43
    Przepraszam za tych" lokatorów",oczywiście chodzi o najemców.Dziękuję za zwrócenie uwagi.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] daarek:[/cite]Lokatorzy w waszej wspólnocie nie powinni takich książeczek dostawać - jest to niezgodne z prawem.
    Wspólnota komunikuje się z właścicielami lokali a nie z najemcami, których nie powinny obchodzić składniki zaliczek wpłacanych przez właścicieli. Najemca ma płacić właścicielowi, który mu wynajął lokal, tyle ile ma w umowie.

    A to ciekawe? Niezgodne z jakim przepisem prawa?

    Sprawa informacji o wysokości zaliczek i dostarczenia właścicielom druków gotowych do wpłaty z numerem konta i danymi wspólnoty to indywidualna sprawa między wspólnotą, (administratorem), a właścicielami.
    Oczywiście ten obowiązek leży po stronie właściciela, ale jeśli administrator przygotuje druki z danymi do wpłaty, bo taka jest wola właścicieli lub zarządu, to chwała mu za to. Zamiast wywieszek na tablicy ogłoszeń lub korespondencji kierowanych do skrzynek pocztowych można rozdać gotowe druki do wpłaty/przelewu bankowego.

    Jeśli chodzi o płatności, to dla wspólnoty nie ma znaczenia kto wpłaci zaliczkę, z jakiego konta ona wpłynie, czy wpłatę dokona babcia, ciocia, czy lokator, nie ma to żadnego znaczenia, byleby wpłata (w każdym przypadku, nawet wtedy gdy wpłaca właściciel) była prawidłowo oznaczona w polu "tytułem". Zawsze powinien być to numer lokalu ewentualnie/i nazwisko właściciela.

    I nie ma znaczenia, że wspólnotę nie interesują rozliczenia między właścicielami, a lokatorami, wspólnotę interesuje wpływ zaliczki na konto za dany lokal.

    Nowy doklejony: 24.11.11 12:02
    [cite] iga:[/cite]Mało tego nie rozliczamy się udziałami,lecz metrami mieszkalnymi pomniejszonymi o części przynależne do lokali.

    To jakaś paranoja:shocked:

    Nie ma takiej opcji, by odejmować części przynależne do lokali.
    Udział uwzględniany do rozliczeń i zaliczek to jest iloraz powierzchni twojego lokalu z częściami przynależnymi do sumy wszystkich powierzchni również z częściami przynależnymi!
  • Opcje
    igaiga Użytkownik
    edytowano listopada -1
    EDDIE to ja się przejęzyczyłam,za co już przeprosiłam.Chodzi oczywiście o imienne książeczki dla najemców,a nie dla lokatorów.I to o tym teraz rozmawiamy. daarek dobrze mnie zrozumiał,mimo mojej pomyłki w nazewnictwie.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To w takim razie tutaj jest błąd. Na książeczce powinny być dane właściciela. Lokator-najemca może się zmieniać co kilka miesięcy.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] iga:[/cite]EDDIE to ja się przejęzyczyłam,za co już przeprosiłam.
    Chodzi oczywiście o imienne książeczki dla najemców,a nie dla lokatorów.I to o tym teraz rozmawiamy.
    daarek dobrze mnie zrozumiał,mimo mojej pomyłki w nazewnictwie.
    Używanie właściwego nazewnictwa eliminuje na forum trollowanie!!!!.... i tego się trzymajmy...

    A tak na marginesie czy wszyscy właściciele (raptem trzy osoby) zapoznały się z treścią ustawy o własności lokali ? (link masz w mojej stopce)
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Używanie właściwego nazewnictwa nie eliminuje trollowania, ponieważ użycie niewłaściwego nazewnictwa w sposób niezamierzony nie jest trollowaniem!
    Polecam definicję trollowania :bigsmile:

    PS Link w stopce jest linkiem do Internetowego spisu aktów prawnych, właściwy link do UWL znajduje się w kolumnie z lewej strony forum, tuż nad spisem najaktywniejszych w danym miesiącu, tzn. tutaj - http://www.zarzadca.pl/prawo/akty-prawne/dzienniki-ustaw/12-ustawa-o-wlasnosci-lokali
  • Opcje
    igaiga Użytkownik
    edytowano listopada -1
    EDDIE wiem tak jak Ty,że jest to paranoją,ale ta sytuacja ma u nas miejsce.Mało tego,zawyżane są koszty na utrzymanie części wspólnych.Np.za energię płacimy 0,15 gr za metr.Ja wpłacam 13,28zł miesięcznie .Teraz 13,28x12=159.36zł rocznie. Faktury za energię wynosiły ok.300zł Na logikę powinnam zapłacić 300x12%=36 zł rocznie czyli 3 zł miesięcznie.Różnica jest dość znaczna.Przecież plan gospodarczy robi się na podstawie roku ubiegłego.Więc jeżeli w 2010 r.faktury za energię opiewły na kwotę 300zł, to chyba nie zmienią się nagle w 2011r. na 1300zł.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Proponuję ci wyliczyć dokładnie kwotę jaką powinnaś płacić w postaci zaliczki zgodnie z UWL i wystosować pismo do zarządu oraz administratora, że od następnego miesiąca będziesz płacić zaliczki w takiej (poprawnej) wysokości i prosisz o bezzwłoczną korektę wysokości zaliczek wszystkich właścicieli.
  • Opcje
    igaiga Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wielki dzięki EDDIE.Tak właśnie uczynię.

    Nowy doklejony: 24.11.11 13:22
    Dziękuję również wszystkim pozostałym zainteresowanym za odpowiedzi.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada 2011
    W głowie się nie mieści.
    Ja bym zaczęła od walki o prawidłowe rozliczenie zaliczek za 2011 rok (prąd sobie zostaw na później). Zostaw u administratora pismo z prośbą o przekazanie dwu pozostałym właścicielom. A w tym piśmie, że dotychczas było nieprawidłowo, że obowiązują was zapisy z aktu notarialnego o wielkości udziału w nieruchomości. Żądasz więc zaprzestania takich nielegalnych (sprzecznych z uowl) praktyk. Wszystko grzecznie i spokojnie, że chcesz załatwić to polubownie.
    A na samym końcu, że jeśli rozliczenie za 2011 rok nadal będzie nieprawidłowe, to będziesz zmuszona wkroczyć na drogę sądową (zaskarżyć uchwałę). I wtedy będziemy (my, a nie oni, czyli nie konflikt a spolegliwość) dokonać korekty rozliczeń za 3 lata wstecz.
    Oby poskutkowało.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Odnośnie spełnienia świadczenia przez osobę trzecią - w opisanej sytuacji - przez najemcę lokalu, to kwestie te reguluje art. 356 kodeksu cywilnego:

    § 1. Wierzyciel może żądać osobistego świadczenia dłużnika tylko wtedy, gdy to wynika z treści czynności prawnej, z ustawy albo z właściwości świadczenia.

    § 2. Jeżeli wierzytelność pieniężna jest wymagalna, wierzyciel nie może odmówić przyjęcia świadczenia od osoby trzeciej, chociażby działała bez wiedzy dłużnika.


    Jeżeli jednak najemca nie wyszczególni, że reguluje zobowiązanie za właściciela lokalu, to wspólnota nie może ich przypisać właścicielowi, powinna, w braku oświadczenia wpłacającego, pieniądze zwrócić.
    Dziwi zatem zaliczenie wpłaty : "ugoda(odstąpienie od zadłużenia w zamian za opuszczenie lokalu)". Wspólnota mieszkaniowa może mieć nie lada kłopot, gdy najemca wystąpi o zwrot uiszczonej kwoty jako nienależnego świadczenia.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.