Lokator,właściciel,wspólnota......
iga
Użytkownik
Witam.Czy spotkali się Państwo z takim przypadkiem,żeby lokatorzy( właścicieli )wpłacali czynsze za wynajmowane lokale oraz zaliczki na utrzymanie części wspólnych na konto wspólnoty ?
Jakby tego było mało,w rocznym sprawozdaniu finansowym kwota ta zaksięgowana jest w przychodach pod nazwą "zaliczka"
Jeszcze jest jedna ciekawostka: w kosztach pojawia się kwota pod nazwą"ugoda(odstąpienie od zadłużenia w zamian za opuszczenie lokalu)"
Zawsze myślałam,że finansowe sprawy właściciel załatwia z lokatorem,a nie ze wspólnotą. Proszę o Państwa opinię na ten temat.
Jakby tego było mało,w rocznym sprawozdaniu finansowym kwota ta zaksięgowana jest w przychodach pod nazwą "zaliczka"
Jeszcze jest jedna ciekawostka: w kosztach pojawia się kwota pod nazwą"ugoda(odstąpienie od zadłużenia w zamian za opuszczenie lokalu)"
Zawsze myślałam,że finansowe sprawy właściciel załatwia z lokatorem,a nie ze wspólnotą. Proszę o Państwa opinię na ten temat.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Wspólnoty nie powinno interesować kto płaci, ale za co płaci . Jak nie ma opisu przy wpłacie należy ją traktować jako zapłata zaliczki przez właściciela lokalu. W mojej praktyce , widziałem wpłaty osób trzecich takich jak najemcy , rodzice właścicieli , partnerów życiowych, ect. Tych których nie udało się zidentyfikować zawieszałem na koncie "Wpłaty do wyjaśnienia".
Po trzech latach uchwałą właścicieli lokali i po odprowadzeniu podatku jako z pożytków, przeksięgowałem na Fundusz remontowy NW.
We wspólnocie stroną zawsze jest właściciel lokalu i tak trzeba prowadzić buchalterię WM.
Wspólnota nie jest zobowiązana prowadzić właściciela lokalu "za rączkę" jak małoletniego.
Ja też tego nie rozumiem. Co to wogóle wspólnotę obchodzi co właściciel lokalu robi z najemcą . Czyżby ten dług nie był ściągany z właściciela lokalu?
mieszkaniowe(tak jak w spółdzielniach) Jest w nich wyszczególnione za co płacą: 1 Czynsz-kwota
2 Oświetlenie-kwota
3 wyw.nieczystości-kwota
4 sprzątanie-kwota
5 woda-kwota
6 podatek-kwota
7 zarządzanie-kwota
Wspólnota komunikuje się z właścicielami lokali a nie z najemcami, których nie powinny obchodzić składniki zaliczek wpłacanych przez właścicieli. Najemca ma płacić właścicielowi, który mu wynajął lokal, tyle ile ma w umowie.
Najemca ma się rozliczać z właścicielem lokalu a nie ze wspólnotą . Tam zastosowanie ma całkiem inne prawo, na pewno nie prawo własności (UoWL).
Lokatorzy to ogół zamieszkujących w danym budynku.
Lokator właściciela to najemca .... i tego się trzymajmy...
I tak jak pisał Kuba - nieważne są dane nadawcy przelewu (może córka płaci za matkę staruszkę), ważny jest opis, za co to jest opłata
Nowy doklejony: 24.11.11 11:14
Tak koziorozka.Oficjalnie i imiennie dostają te książeczki.
Nowy doklejony: 24.11.11 11:23
Pani administrator rozlicza i właścicieli i lokatorów.Taka dobra kobita.
Nowy doklejony: 24.11.11 11:43
Przepraszam za tych" lokatorów",oczywiście chodzi o najemców.Dziękuję za zwrócenie uwagi.
A to ciekawe? Niezgodne z jakim przepisem prawa?
Sprawa informacji o wysokości zaliczek i dostarczenia właścicielom druków gotowych do wpłaty z numerem konta i danymi wspólnoty to indywidualna sprawa między wspólnotą, (administratorem), a właścicielami.
Oczywiście ten obowiązek leży po stronie właściciela, ale jeśli administrator przygotuje druki z danymi do wpłaty, bo taka jest wola właścicieli lub zarządu, to chwała mu za to. Zamiast wywieszek na tablicy ogłoszeń lub korespondencji kierowanych do skrzynek pocztowych można rozdać gotowe druki do wpłaty/przelewu bankowego.
Jeśli chodzi o płatności, to dla wspólnoty nie ma znaczenia kto wpłaci zaliczkę, z jakiego konta ona wpłynie, czy wpłatę dokona babcia, ciocia, czy lokator, nie ma to żadnego znaczenia, byleby wpłata (w każdym przypadku, nawet wtedy gdy wpłaca właściciel) była prawidłowo oznaczona w polu "tytułem". Zawsze powinien być to numer lokalu ewentualnie/i nazwisko właściciela.
I nie ma znaczenia, że wspólnotę nie interesują rozliczenia między właścicielami, a lokatorami, wspólnotę interesuje wpływ zaliczki na konto za dany lokal.
Nowy doklejony: 24.11.11 12:02
To jakaś paranoja:shocked:
Nie ma takiej opcji, by odejmować części przynależne do lokali.
Udział uwzględniany do rozliczeń i zaliczek to jest iloraz powierzchni twojego lokalu z częściami przynależnymi do sumy wszystkich powierzchni również z częściami przynależnymi!
A tak na marginesie czy wszyscy właściciele (raptem trzy osoby) zapoznały się z treścią ustawy o własności lokali ? (link masz w mojej stopce)
Polecam definicję trollowania :bigsmile:
PS Link w stopce jest linkiem do Internetowego spisu aktów prawnych, właściwy link do UWL znajduje się w kolumnie z lewej strony forum, tuż nad spisem najaktywniejszych w danym miesiącu, tzn. tutaj - http://www.zarzadca.pl/prawo/akty-prawne/dzienniki-ustaw/12-ustawa-o-wlasnosci-lokali
Nowy doklejony: 24.11.11 13:22
Dziękuję również wszystkim pozostałym zainteresowanym za odpowiedzi.
Ja bym zaczęła od walki o prawidłowe rozliczenie zaliczek za 2011 rok (prąd sobie zostaw na później). Zostaw u administratora pismo z prośbą o przekazanie dwu pozostałym właścicielom. A w tym piśmie, że dotychczas było nieprawidłowo, że obowiązują was zapisy z aktu notarialnego o wielkości udziału w nieruchomości. Żądasz więc zaprzestania takich nielegalnych (sprzecznych z uowl) praktyk. Wszystko grzecznie i spokojnie, że chcesz załatwić to polubownie.
A na samym końcu, że jeśli rozliczenie za 2011 rok nadal będzie nieprawidłowe, to będziesz zmuszona wkroczyć na drogę sądową (zaskarżyć uchwałę). I wtedy będziemy (my, a nie oni, czyli nie konflikt a spolegliwość) dokonać korekty rozliczeń za 3 lata wstecz.
Oby poskutkowało.
§ 1. Wierzyciel może żądać osobistego świadczenia dłużnika tylko wtedy, gdy to wynika z treści czynności prawnej, z ustawy albo z właściwości świadczenia.
§ 2. Jeżeli wierzytelność pieniężna jest wymagalna, wierzyciel nie może odmówić przyjęcia świadczenia od osoby trzeciej, chociażby działała bez wiedzy dłużnika.
Jeżeli jednak najemca nie wyszczególni, że reguluje zobowiązanie za właściciela lokalu, to wspólnota nie może ich przypisać właścicielowi, powinna, w braku oświadczenia wpłacającego, pieniądze zwrócić.
Dziwi zatem zaliczenie wpłaty : "ugoda(odstąpienie od zadłużenia w zamian za opuszczenie lokalu)". Wspólnota mieszkaniowa może mieć nie lada kłopot, gdy najemca wystąpi o zwrot uiszczonej kwoty jako nienależnego świadczenia.