wspólnota jakie ma prawa

piczpicz Użytkownik
edytowano listopada 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
witam
mam pytanie,chciałem usamodzielnić swój lokal,i wyniknął problem,mieszkam w kamienicy w wspólnym przedpokoju z innym lokatorem i przez to są to lokale niesamodzielne,przedpokój podzielony i opłacany procentowo od wielkości tych lokali.wystąpiłem z podaniem do wspólnoty aby uchwałą wydzieliła mi ten przedpokój do części wspólnej-korytarz, i lokale stały by się samodzielne.na zebraniu pani reprezentująca gminę powiedziała ze nie da rady, bo przerasta to kompetencje wspólnoty, bo ten przedpokój jest zainwentaryzowany jako cześć użytkowa do tych lokali i wspólnota nie ma takich kompetencji aby coś z tym zrobić.pytanie moje jest takie czy owa pani mówiła prawdę czy sama sobie zinterpretowała jakiś tam przepis. :cry:

Komentarze

  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy przedpokój należy do części wspólnej, czy jest współwłasnością właścicieli dwóch lokali?
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To są lokale niesamodzielne, więc i niewyodrębnione. Mają jednego właściciela - jest nim pierwotny właściciel nieruchomości, prawdopodobnie gmina. Zatem przedpokój nie jest ani częścią nieruchomości wspólnej, ani współwłasnością dwóch właścicieli lokali.

    To jest pozostałość po czasach, gdy duże mieszkania, przejęte przez państwo, dzielono na mniejsze (często 1-pokojowe) i kwaterowano w nich całe rodziny. Kuchnia, łazienka i przedpokój w takich mieszkaniach były przeznaczone do wspólnego użytku kilku rodzin. Takie mieszkania ciężko jest przebudować, aby mogły zostać uznane za samodzielne lokale (z osobnym wejściem z klatki schodowej, kuchnią itp.) i wykupione przez najemców. Jedyne wyjście to odtworzenie pierwotnego układu (czyli jednego mieszkania) i późniejsza sprzedaż.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    pytanie moje jest takie czy owa pani mówiła prawdę
    Mówiła prawdę, wspólnocie nic do tego
  • Opcje
    piczpicz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    jeszcze jedno pytanko, w skład tej nieruchomości wchodzi garaż usytuowany na podwórku w centralnym miejscu,pomieszczenie przynależne ale nie przypisane do konkretnego lokalu ot luźno stojący budynek.czy może być tak ze należy on do gminy i ponoć wspólnota nie może nim zarządzać,czerpie zyski gmina z wynajmu,bo ponoć tez tak to zostało zewidencjonowane w dokumentacji. a przy wyliczeniach udziałów, jak sukcesywnie wykupywano lokale brano pod uwagę metraż tego garażu. Wspólnota może na zebraniu uchwałą to przejąc, ma takie prawo czy nie ma,o co chodzi????

    przepraszam że jestem aż tak zielony-raczkuje dopiero w sprawach wspólnoty:shamed:
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    pomieszczenie przynależne ale nie przypisane do konkretnego lokalu ot luźno stojący budynek.czy może być tak ze należy on do gminy

    Przynależność ma to do siebie, że jest związana z lokalem do którego przynależy, czegoś tutaj nie rozumiem.
    Budynek wolno stojący jest na ogół własnością tego, do kogo należy teren.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada 2011
    przy wyliczeniach udziałów, jak sukcesywnie wykupywano lokale brano pod uwagę metraż tego garażu
    Podejrzewam, że chodzi ci o powierzchnię całej działki.
    Na tej działce stoi budynek mieszkalny i garaż. W budynku lokale należą do właścicieli (w tym i do gminy) a garaż najprawdopodobniej tylko do gminy. Jak w tym garażu zacznie przeciekać dach, zepsuje się brama itp. to nie wspólnota będzie płacić za reperacje.
    Wspólnota zarządza tylko tym co wspólne, czyli teren, klatki, dach itp. Wspólnota NIE zarządza lokalami (pomieszczeniami), które mają właściciela
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano grudnia 2011
    [cite] picz:[/cite]w skład tej nieruchomości wchodzi garaż usytuowany na podwórku w centralnym miejscu, pomieszczenie przynależne ale nie przypisane do konkretnego lokalu ot luźno stojący budynek.
    To niemożliwe. Prawdopodobnie używasz pojęć, których znaczenia nie rozumiesz. Sprawdź w ustawie o własności lokali:
    Art. 2.4. Do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, zwane dalej "pomieszczeniami przynależnymi".
    Zatem "pomieszczenie przynależne" nazywa się tak dlatego, że przynależy do jakiegoś lokalu (wyodrębnionego, z własną Kw, lub niewyodrębnionego, będącego własnością pierwotnego właściciela całej nieruchomości). Nie ma pomieszczeń przynależnych, nie przypisanych do konkretnego lokalu.
    [cite] picz:[/cite]czy może być tak ze należy on do gminy i ponoć wspólnota nie może nim zarządzać,czerpie zyski gmina z wynajmu,bo ponoć tez tak to zostało zewidencjonowane w dokumentacji. a przy wyliczeniach udziałów, jak sukcesywnie wykupywano lokale brano pod uwagę metraż tego garażu.
    Oczywiście, że może tak być. Wynika to z cytowanego przeze mnie przepisu ustawy.
    [cite] picz:[/cite]Wspólnota może na zebraniu uchwałą to przejąc, ma takie prawo czy nie ma,o co chodzi????
    Nie, nie może.
    O co tu chodzi? Tu chodzi o prawo własności. Wspólnota nie może uchwałą pozbawić właściciela jego własności. To tak, jakby Tobie wspólnota uchwałą chciała odebrać mieszkanie lub przynależny garaż, piwnicę czy komórkę. Możesz wynajmować swoją własność (np. garaż lub piwnicę) i czerpać z tego przychody. Może to robić również każdy inny właściciel, również gmina. Co w tym widzisz dziwnego?
    [cite] picz:[/cite]przepraszam że jestem aż tak zielony-raczkuje dopiero w sprawach wspólnoty:shamed:
    Nie ma za co przepraszać, to żaden wstyd. Nikt się nie urodził z tą wiedzą, tego się trzeba nauczyć - po to są takie fora, jak to. Wstydem jest tkwić w niewiedzy i głosić ją jak prawdę objawioną lub dawać się oszukiwać cwaniakom.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.