URZĄD SKARBOWY

wspólnota 80wspólnota 80 Użytkownik
CZY WSPÓLNOTA SKŁADA PIT W US I JAKI ?

Komentarze

  • Opcje
    WiccaWicca Użytkownik
    edytowano listopada -1
    wspólnota mieszkaniowa składa zeznanie roczne CIT-8. Rozliczenie dochodu wolnego za dany rok dokonuje w załączniku CIT-8/O. Termin składania: Do końca trzeciego miesiąca następnego roku

    PIT-8C - wynagrodzenie zarządu wspolnoty mieszkaniowej jako przychód z innych źródeł.

    VAT - Wspólnota mieszkaniowa może być podatnikiem VAT, gdy obrót z tytułu pożytków przekroczyl w roku poprzednim 10 000 euro.
  • Opcje
    wwwinylwwwinyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    CIT: bez zastrzeżeń

    PIT-8C - tylko wtedy gdy wspólnota wynagradza zarząd w oparciu o uchwałę powołującą. Taka sytuacja występuje w ponad 90 % sytuacji, ale...
    Czasami wspólnota spisuje z zarządem umowę zlecenie lub dzieło (naprawdę, są takie wspólnoty).

    VAT: po pierwsze limit wynosi 50.000 zł, po drugie nie tylko pożytki. Do limitu są również brane pod uwagę obroty związane z odsprzedażą mediów lub innych kosztów...

    Tu przybliżę przez przykład z życia:
    wodociągi obciążają za wodę dla dwóch wspólnot tylko jedną z nich. Tą na terenie której jest wodomierz główny. Druga nie ma wodomierza głównego, ale partycypuje w tej wodzie, bo jest podpięta pod ten wodomierz. Wspólnoty się dogadują i ustalają klucz podziału wody między obie wspólnoty. Wtedy po otrzymaniu faktury od wodociągów wspólnota pierwsza obciąża notą/rachunkiem wspólnotę drugą. I ta sprzedaż będzie brana pod uwagę do limitu VAT, a gdyby wspólnota już weszła w VAT, to musiałaby się odbywać na fakturach...
  • Opcje
    WiccaWicca Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tak, 50 000 pln, kwota obrotu uprawniająca do korzystania ze zwolnienia podmiotowego od podatku VAT. Zwolnienie na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.

    10 tys. euro to limit wynegocjowany w Traktacie Akcesyjnym. 50 000 pln odpowiada 10 tys. euro liczonym po kursie z daty przyjęcia Polski do UE. Dodam tylko, że przepisy unijne zezwalają po przeliczeniu limitu na złotówki na zaokrąglenie w górę co daje kwotę 50 tys. pln
  • Opcje
    DoraDora Użytkownik
    edytowano listopada -1
    witam .. mam pytanie dotyczace odpowiedzialności materialnej przed urzedem Skarbowym .. ale od poczatku ...
    Jestem od niedawna pracownikiem Przedsiębiorstwa , które zajmuje sie administrowaniem i zarządzeniem wieloma Wspolnotami Mieszkaniowymi. Przedsiębiorstwo to , żeby mogło prowadzic taka działalnośc zatrudnia zarządce nieruchomości z odpowiednią licencja. Ja i koleżanka zajmujemy się księgowością . Ostatnio miało miejsce takie zdarzenie, że koleżanka składając za rok 2008 spóźniła sie kilka dni z oddaniem do US pit-4 ... pojechała tam z wyjaśnieniami , ale niestety została ukarana mandatem 150 zł. Takich mandatów moze być więcej, bo i wspólnot jest dużo. Moje pytanie jest takie , kto te mandaty powinien płacic, koleżanka która ma w obowiązkach sporządzanie i skladanie takich dokumentów, czy Przedsiębiorstwo które ma umowę ze Wspólnotami o administrowanie .... Czy w ogole jest jakies ubezpieczenie ? Zarządkca podobno ma z mocy prawa jakies ubezpieczenie OC .. tylko nie wiem czy obejmuje to takie ewentualne pomyłki
  • Opcje
    wwwinylwwwinyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Twój zakład powinien zatrudnić osobę posiadającą licencję na usługowe prowadzenie ksiąg, a ta osoba powinna być ubezpieczona.
    Jedno i drugie wynika z nowelizacji (II półrocze 2008) ustawy o rachunkowości...
  • Opcje
    DoraDora Użytkownik
    edytowano listopada -1
    u mnie w firmie upieraja sie , że firma nie prowadzi działalności : usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych ... a do rozliczania Wspólnot mieszkaniowych wystarczy tylko licencja zarządcy
  • Opcje
    wwwinylwwwinyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Prowadzi księgowość cudzą (czyli wspólnoty)? Prowadzi.
    Za pieniądze? A jakże.

    Oprócz "rozliczania" wspólnot mieszkaniowych jest jeszcze m. in. sporządzanie deklaracji podatkowych. Aby je prawidłowo sporządzać należy prowadzić księgowowość w zakresie przychodów i kosztów zgodnie z wymogami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz (w przypadku pożytków i większości innych dochodów z nieruchomości wspólnej) również ustawy o podatku VAT.
    Już samo sporządzenie (nie mówię o podpisaniu) deklaracji podatkowych dla obcego podmiotu jest zarezerwowane tylko dla osób pracujących pod nadzorem osoby mającej licencję.
  • Opcje
    DoraDora Użytkownik
    edytowano listopada -1
    oczywiście jest w firmie jakas osoba mająca odpowiednie uprawnienia .. ale zupelnie nie zajmuje sie wspolnotami .... nie ma tez wykupionego OC jest tylko OC zarządcy .. ja jako zwykly pracownik mam podpisywac ze sporządzilam deklaracje podatkowe .. i mam podpisac ze odpowiadam za to materialnie i karnie .. pewnie jeśli nie podpisze to mnie zwolnią
  • Opcje
    DoraDora Użytkownik
    edytowano listopada -1
    a mam kolejne pytanie.. w firmie pracowala Pani , rozliczala wspolnoty .. Pani odeszla na emeryture.. jedna ze Wspólnot chciala Jej w jakis sposób podziekowac i kupila dla Niej upominek - nie wiem co- mam tylko fakture na 138 zł o treści upominek . Czy ja mam Tej Pani , juz emerytce wysłac pit 8c??
  • Opcje
    wwwinylwwwinyl Użytkownik
    edytowano listopada 2009
    Szukałem i wychodzi mi na to że tak.
    Prawdopodobnie ma zastosowanie artykuł 21.1.68a ustawy o pdof (str. 32 tekstu)
  • Opcje
    DoraDora Użytkownik
    edytowano listopada -1
    dziękuję
  • Opcje
    wwwinylwwwinyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bo tylko ten wyjątek dawałby szansę na niewystawianie PIT-8C, ale skoro przekracza 100 zł, to już jej nie widzę...
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.