Ile powinno być podpisów?

prezesprezes Użytkownik
edytowano grudnia 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
Jeżeli została przedstawiona propozycja uchwały dotycząca pełnomocnictwa dla zarządu do podjęcia decyzji przekraczającej zakres zwykłego zarządu (nabycie nieruchomości) , to czy pod tą uchwałą powinni się podpisać wszyscy właściciele czy wystarczy większość udziałów? A jeśli jest wspólność małżeńska, to czy oboje małżonków, czy wystarczy jeden? Dalej - jeśli obaj małżonkowie - to co w przypadku gdy jeden jest za granicą?

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] prezes:[/cite] dla zarządu do podjęcia decyzji przekraczającej zakres zwykłego zarządu (nabycie nieruchomości) , to czy pod tą uchwałą powinni się podpisać wszyscy właściciele czy wystarczy większość udziałów?
    Wg mnie wszyscy właściciele lokali ...
  • Opcje
    prezesprezes Użytkownik
    edytowano grudnia 2011
    No właśnie... Ustawa o własności lokali w sprawach nie uregulowanych jej przepisami odsyła do kodeksu cywilnego. Art.199 K.C mówi: "Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda WSZYSTKICH właścicieli."Mimo to zarząd wspólnoty uznał, że uchwała została podjęta większością udziałów i prawdopodobnie (jeszcze tego nie wiem na 100%) sporządzono notarialne pełnomocnictwo dla zarządu wspólnoty na podstawie tak podjętej uchwały. Za uchwałą głosował tylko jeden współwłaściciel (92%).
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Prezesie, chyba bardzo się nudzisz?
    Już o to pytałeś w innych wątkach. Wszystko Ci napisałem na priva, nie podajesz nowych faktów - po co ciągle pytasz o to samo? Myślisz, że jak zapytasz po raz setny i uzyskasz ciągle tę samą odpowiedź, to Twój zarząd zmieni zdanie, pod wpływem forum? :smile:
  • Opcje
    prezesprezes Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Być może...wiem,że czasem czyta...Nie bierz tego do siebie.Otrzymałem z urzędu miasta pismo, jutro pójdę zobaczyć, co się dzieje. Poinformowano nas, że to spółka złożyła wniosek o wydanie decyzji w sprawie inwestycji na tej nowej działce. Zastanawiam się o co chodzi?
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano grudnia 2011
    prezes - znalazłem ciekawy artykuł potwierdzający Twoje wątpliwości.
    "Nabywanie działek sąsiednich przez wspólnoty mieszkaniowe – co mówią przepisy?"
    http://testowy.minigo.pl/index.php/article/show/id/483
    "...Co może zarząd lub zarządca, a co właściciele lokali?
    Należy podkreślić, że to wyrażenie zgody na nabycie przyległych nieruchomości nie jest róznoznaczne z umożliwieniem zarządowi (lub zarządcy) nabycia ich na rzecz wspólnoty mieszkaniowej ze skutkiem dla wszystkich właścicieli lokali. Punkt drugi art. 32a u.w.l. mówi bowiem wyraźnie, że w tym przypadku zarząd lub zarządca może otrzymac pełnomocnictwo jedynie do wykonania czynności zmierzających do nabycia przyległych nieruchomości, a nie do nabycia przyległych nieruchomości. Pełnomocnictwo takie nie będzie też wynikało z uchwały podjętej przez wszystkich właścicieli lokali (jak to czasem zaleca się w literaturze, niezgodnie z art. 23 ust. 2 u.w.l.), a możliwość nabycia nieruchomości sąsiednich przez zarząd lub zarządcę ze skutkiem dla wszystkich właścicieli lokali nie została uwzględniona w art. 21 ust. 3 u.w.l., gdzie podano sprawy, w których jest to możliwe.

    Zatem, jeśli chodzi o nabycie nieruchomości sąsiednich, to zarząd (lub zarządca) może na podstawie stosowanych uchwał właścicieli lokali wykonać czynności przygotowawcze, ale samego nabycia gruntu muszą dokonać wszyscy właściciele lokali.
    .."

    - osobiście całkowice podzielam ten pogląd, z prozaicznego powodu: "...Art. 1. 1. Ustawa określa...zarząd nieruchomością wspólną..." a nie kupowanie nieruchomości sąsiednich.
  • Opcje
    prezesprezes Użytkownik
    edytowano listopada -1
    daarek, dzięki!
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.