Kto jest właścicielem obiektu a kto jest zarządcą obiektu budowlanego?

daarekdaarek Użytkownik
edytowano grudnia 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
Jako, że nikt nie chce udzielić odpowiedzi w wątku dotyczącym komunikatu o przygotowaniu do zimy - wyodrębniam ten tamat - może będzie łatwiej.

Komentarze

  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To może pomóc w zrozumieniu, kto to jest zarządca obiektu budowlanego, a kto to jest zarządca nieruchomości:

    "Analizując obowiązki, jakie mogą organy nałożyć na zarządcę obiektu budowlanego, w oparciu tylko o niektóre przepisy Prawa budowlanego (art. 52, 66, 67, 68, 69), należy jednoznacznie stwierdzić, że są to czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu w związku z czym, jako zarządcę obiektu budowlanego nie można uznać "zarządcy nieruchomości" w rozumieniu ustawy o gospodarce nieruchomościami."

    Całość tu: http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/D9CD869EF3

    Właściciel, to w moim rozumieniu ten, do kogo należy dana rzecz. Na przykład ja jestem właścicielem mojego długopisu, ponieważ kupiłem go sobie w sklepie i mam na to paragon, jako potwierdzenie zakupu. Niestety, jeśli ktoś ukradnie mi mój długopis, nie będę w stanie wykazać, że przed kradzieżą długopis był mój, ponieważ długopisy nie mają numerów seryjnych, a paragon jest na okaziciela.

    Na szczęście z nieruchomościami jest trochę prościej.

    Pozdrawiam.
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bardzo dziękuję. Znam ten wyrok doskonale i oczekiwałem, że ktoś go przytoczy bo to jest niezwykle ważne stwierdzenie:
    "...jako zarządcę obiektu budowlanego nie można uznać "zarządcy nieruchomości" w rozumieniu ustawy o gospodarce nieruchomościami..."

    Pozostaje ustalić kto jest właścicielem budynku wielolokalowego: czy skarb państwa, czy właściciele czy wspólnota czy spółdzielnia czy coś innego jeszcze? Czy jeżeli wszyscy wykupili lokale to budynek jest własnością właścicieli? Kiedy nie jest?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.