Osobne wejście

wolfwolf Użytkownik
edytowano grudnia 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
Mieszkam na parterze w budynku wielorodzinnym spółdzielczym (blok 3 kondygnacyjny). Na swoje "nieszczęście" posiadam osobne wejście do mieszkania (nie przez klatkę schodową). Miałem już spór z spółdzielnią w sprawie schodów prowadzących do mojego mieszkania gdzie dopiero Nadzór Budowlany stwierdził,że należą one do SM. W chwili obecnej mam inny problem. Prosiłem w Spółdzielni o wymianę drzwi wejściowych do mieszkania (zwykłe blaszane drzwi obite "boazerią"),ponieważ nie zapewniają one szczelności a w zimie przemarzają a w pomieszczeniu przy drzwiach temperatura jest niewiele wyższa niż na zewnątrz.Stanowią one elewację zewnętrzną budynku co moim zdaniem podlega Spółdzielni (tak jak i schody). Otrzymałem odpowiedź odmowną,ze stwierdzeniem,że drzwi należą "do mnie". Nigdzie nie mogę znaleźć przepisów regulujących tą kwestię, czy ktoś jest mi w stanie podać takie przepisy?

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2011
    [cite] wolf:[/cite]Mieszkam na parterze w budynku wielorodzinnym spółdzielczym
    Jaki posiadasz tytuł do tego lokalu:
    - spółdzielcze lokatorskie
    -spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu
    - własność lokalu ( przeniesienie spółdzielczego prawa do lokalu we własność)
    [cite] wolf:[/cite]Prosiłem w Spółdzielni o wymianę drzwi wejściowych do mieszkania (zwykłe blaszane drzwi obite "boazerią"),ponieważ nie zapewniają one szczelności a w zimie przemarzają a w pomieszczeniu przy drzwiach temperatura jest niewiele wyższa niż na zewnątrz.

    Zawsze możesz sobie zamontować drzwi wewnętrzne, nie ruszając tych zewnętrznych.
    Jeżeli szukasz prawa powinieneś zacząć od statutu własnej spółdzielni i regulaminu funduszu remontowego SM, co tam na ten temat jest zapisane
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Stanowią one elewację zewnętrzną budynku
    Jesteś pewien?
    Bo np. drzwi balkonowe, drzwi do lokali użytkowych mieszczących się na parterze na pewno nie są częścią wspólną elewacji
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Drzwi balkonowe czy oddzielne drzwi bezpośrednio do lokalu (czy to użytkowego, czy mieszkalnego) są częścią elewacji (podobnie jak np. barierka balkonowa), ale służą wyłącznie właścicielowi tego lokalu, więc nie są częścią wspólną nieruchomości.
    Art. 3.2. Nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali.
  • Opcje
    wolfwolf Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Posiadam spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu (jak wszystkie mieszkania na osiedlu). Pośrednio zgadzam się z odp. Posesja ale moje wątpliwości budzi fakt : 1) schody teoretycznie też stanowiłyby moją własność a tak nie jest. 2) Fakt że płacę za "klatkę schodową" (ogrzewanie,remonty itp),praktycznie nie korzystając z niej.
    KubaP - takie drzwi zamontowałem (byłem zmuszony ponieważ wychładzało się mieszkanie),efekt jest taki,że w pomieszczeniu (1,2mx1,2m - mini przedsionek) ,temperatura zimą jest prawie jak w lodówce
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Posiadam spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu
    To zmienia postać rzeczy. Jesteśmy na forum wspólnot mieszkaniowych. Moja odpowiedź opiera się na cytowanym przepisie ustawy o własności lokali (art. 3.2). Nie jesteś właścicielem mieszkania, zatem przepisy o współwłasności nie mają zastosowania do Twojej sytuacji. Zarówno Twoje mieszkanie, jak i cały budynek (w tym schody zewnętrzne) są własnością spółdzielni mieszkaniowej jako osoby prawnej.

    KubaP dobrze Ci radzi: zapoznaj się ze statutem i regulaminami spółdzielni.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Posesja oj wyrywny, ty wyrywny...
    To zmienia postać rzeczy.
    Drzwi balkonowe czy oddzielne drzwi bezpośrednio do lokalu (czy to użytkowego, czy mieszkalnego)
    są częścią elewacji (podobnie jak np. barierka balkonowa),
    ale służą wyłącznie właścicielowi tego lokalu, więc nie są częścią wspólną nieruchomości.
    50/50 , zewnętrznie należą do elewacji czyli część wspólna , a od wewnątrz do właściciela lokalu , ale jako konstrukcja to należą do części wspólnych ( analogicznie jak do wyroku o pomieszczeniu pomocniczym - balkon) . Spółdzielnia powinna, jeżeli są one w fatalnym stanie i nie spełniają swojej roli (ochrony przed zimnem) ...wymienić .
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    50/50 , zewnętrznie należą do elewacji czyli część wspólna , a od wewnątrz do właściciela lokalu
    KubaP, oj wyrywny ty, wyrywny...
    Przecież tu nie ma "części wspólnych" ani odrębnej własności lokalu. Właścicielem drzwi i lokalu jest spółdzielnia mieszkaniowa.
    ale jako konstrukcja to należą do części wspólnych
    Drzwi nie są elementem konstrukcji budynku. :smile:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2011
    Przecież tu nie ma "części wspólnych" ani odrębnej własności lokalu.
    Właścicielem drzwi i lokalu jest spółdzielnia mieszkaniowa.
    Można i tak , jest logiczne i populistyczne .... znowu nie zrozumiałeś, ale to twój problem, myśl dalej ....
    [cite] wolf:[/cite]Posiadam spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu (jak wszystkie mieszkania na osiedlu).
    Czy aby na pewno? Nie jest u was uruchomiony proces przekształcania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu we własność ? czy TY nic nie wiesz na ten temat ... to ważna informacja ....
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Można i tak , jest logiczne i populistyczne .... znowu nie zrozumiałeś, ale to twój problem, myśl dalej ....
    Ty nigdy nie przyznasz się do błędu? Po co ten bełkocik? :bigsmile:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2011
    Do Błędu ?????? jakiego błędu .... Wolf gdzie jesteś...?
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    wolfwolf Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Na chwilę obecną nic mi nie wiadomo o tym aby proces przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu we własność był uruchomiony. W regulaminie powiedziane jest tylko np. że okna można wymieniać za zgodą Spółdzielni ale na własny koszt. Natomiast nie znalazłem nic w regulaminie co mogłoby pomóc mi w określeniu mojego przypadku.Mowa jest o drzwiach wewnętrznych do lokalu (wejściowe z klatki schodowej),które "należą" do lokatora.Mojego przypadku chyba nikt nie przewidział
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.