Przychody i koszty wspólnoty mieszkaniowej

AsintaAsinta Użytkownik
edytowano grudnia 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam, proszę o pomoc w następującej kwestii.
Wspólnota nasza funkcjonuje od 1,5 roku, do kwietnia tego roku naszą wspólnotę mieszkaniową prowadziła wynajęta firma A, jednak od maja zrezygnowaliśmy z jej usług i powołaliśmy zarząd (pięciu mieszkańców wspólnoty) który teraz zajmuje się sprawami wspólnoty. Ja prowadzę sprawy finansowo-księgowe, i mam problem z rozliczeniem rocznym dotyczącym firmy A. Przez 5 miesięcy ponosiliśmy miesięcznie koszty w wysokości 8 tys. miesięcznie - umowa na obsługę bloku, w umowie było napisane że w kwocie wynagrodzenia tj. tych 8 tys. firma A opłaca koszty rachunku bankowego wspólnoty i zużycie wody na własne potrzeby (podlewanie kwiatów, mycie klatek schodowych). Na koniec maja firma A tak wystawiła notę księgową: wspólnota obciąża firmę A na kwotę 300zł - koszty prowadzenia rachunku bankowego, i 50zł - zużycie wody. W maju o tą kwotę tj. 350zł zmniejszyłam przelew dotyczący wynagrodzenia dla firmy A.
I teraz mam problem z ujęciem tych 350zł w sprawozdaniu finansowym i w ogóle nie wiem jak tą notę traktować.......
Proszę o pomoc i jakieś wskazówki

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Notę należy zaewidencjonować po stronie przychodów wspólnoty mieszkaniowej.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    AsintaAsinta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    tak też zrobiłam, ale czy ten przychód należy zaliczyć do opodatkowanych czy zwolnionych???? mam tu na myśli rozliczenia z US???
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2011
    [cite] Asinta:[/cite]Na koniec maja firma "A" tak wystawiła notę księgową:
    wspólnota obciąża firmę "A" na kwotę 300zł - koszty prowadzenia rachunku bankowego, i 50zł - zużycie wody.
    W maju o tą kwotę tj. 350zł zmniejszyłam przelew dotyczący wynagrodzenia dla firmy "A".

    tak też zrobiłam, ale czy ten przychód należy zaliczyć do opodatkowanych czy zwolnionych????
    mam tu na myśli rozliczenia z US???
    Jesteście Vatowcem jako wspólnota ????
    Uważam, że nie . To jest korekta kosztów ryczałtowych które płaciła za was firma "A"....
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Zgodnie z brzmieniem art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów,z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.
    Moim zdaniem wymienione dochody zostały uzyskane z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, dlatego podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    AsintaAsinta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    nie jesteśmy Vatowcem...
    w tym roku już tego problemu nie będę miała, ale rozliczyć poprzedni rok jakoś muszę i na tych nieszczęsnych notach utknęłam ;-/

    Nowy doklejony: 01.01.12 11:20
    dziękuję wam bardzo za pomoc
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jak zrozumiałem: bank obciąża prowizjami wspólnote, a wspólnota obciąża administratora A. Mam nadzieję że na zasadzie 1:1. Jesli tak to przychodem jest nota, kosztem prowizje bankowe, a dochód wynosi "zero". Czyli bez podatku.
  • Opcje
    AsintaAsinta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    tak, dokładnie jak napisałeś, dziękuję za pomoc :-)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.