Jak wyliczyć udziały?

prezesprezes Użytkownik
edytowano stycznia 2012 w Zarządzanie Nieruchomościami
Jak wyliczyć udziały w nieruchomości wspólnej? Dotychczas wyodrębniono 10 lokali bez pomieszczeń przynależnych.Po prostu piwnic nie ma. Dotychczasowy właściciel ma powierzchnię piwnic wliczoną do swojej powierzchni użytkowej. Teraz zamierza dokonać kolejnych wyodrębnień ze swojego udziału. Piwnice nie są lokalami wyodrębnionymi. Taka sama sytuacja jest z kotłownią - też należy do powierzchni dotychczasowego właściciela. Skoro wielkość udziału w nieruchomości wspólnej jest to stosunek powierzchni użytkowej wraz z pomieszczeniami przynależnymi do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z powierzchniami do nich przynależnymi. Jeśli mój lokal nie ma pomieszczeń przynależnych a wszystkie te pomieszczenia należą do udziału dotychczasowego, to jak wyliczyć następne udziały(nowe lokale)?

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Art. 3. UoWL
    1. W razie wyodrębnienia własności lokali właścicielowi lokalu przysługuje udział w nieruchomości wspólnej jako prawo związane z własnością lokali. Nie można
    żądać zniesienia współwłasności nieruchomości wspólnej, dopóki trwa odrębna własność lokali.

    2. Nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali.

    3. Udział właściciela lokalu wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi. Udział właściciela samodzielnych lokali niewyodrębnionych w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej tych lokali wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi.

    4. Do wyznaczenia stosunku, o którym mowa w ust. 3, niezbędne jest określenie, oddzielnie dla każdego samodzielnego lokalu, jego powierzchni użytkowej wraz
    z powierzchnią pomieszczeń do niego przynależnych.

    5. Jeżeli nieruchomość, z której wyodrębnia się własność lokali, stanowi grunt zabudowany kilkoma budynkami, udział właściciela lokalu wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi.

    6. W wypadku gdy na podstawie jednej czynności prawnej dokonanej przez właściciela lub przez wszystkich współwłaścicieli nieruchomości następuje wyodrębnienie
    wszystkich lokali, wysokość udziałów, o których mowa w ust. 1, określają odpowiednio w umowie właściciel lub współwłaściciele.

    7. W budynkach, w których nastąpiło wyodrębnienie własności co najmniej jednego lokalu i ustalenie wysokości udziałów w nieruchomości wspólnej bez uwzględnienia powierzchni pomieszczeń przynależnych lub w sposób inny niż określony w ust. 3, a przy wyodrębnianiu kolejnych lokali ustalano wysokość udziałów w nieruchomości wspólnej w taki sam sposób, do czasu wyodrębnienia ostatniego lokalu stosuje się zasady obliczania udziału w nieruchomości wspólnej takie, jak przy wyodrębnieniu pierwszego lokalu. Przepisu zdania poprzedzającego nie stosuje się, jeżeli wszyscy właściciele lokali wyodrębnionych i dotychczasowy właściciel nieruchomości dokonają w umowie nowego ustalenia wysokości udziałów w nieruchomości wspólnej.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.