Parking

prezesprezes Użytkownik
edytowano stycznia 2012 w Zarządzanie Nieruchomościami
Czy wymóg jednego stanowiska parkingowego dla lokalu obowiązuje w przypadku lokali socjalnych bądź komunalnych budowanych przez gminy czy tylko w przypadku osiedli mieszkaniowych?

Komentarze

  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie ma takich wymogów.
    Obowiazujące przepisy dość ogólnie to określają:
    "...Rozdział 3 Miejsca postojowe dla samochodów osobowych
    § 18
    1. Zagospodarowując działkę budowlaną, należy urządzić, stosownie do jej przeznaczenia i sposobu zabudowy, miejsca postojowe dla samochodów użytkowników stałych i przebywających okresowo, w tym również miejsca postojowe dla samochodów, z których korzystają osoby niepełnosprawne.
    2. Liczbę i sposób urządzenia miejsc postojowych należy dostosować do wymagań ustalonych w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, z uwzględnieniem potrzebnej liczby miejsc, z których korzystają osoby niepełnosprawne.
    .." - Rozp. Min. Infr.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wymagania takie istnieją. Są one określone w prawie lokalnym, czyli w uchwale o miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub - jeśli nie ma uchwalonego planu - w decyzji administracyjnej o indywidualnych warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

    Dotyczą one wszystkich lokali, niezależnie od ich statusu prawnego: lokali własnościowych, spółdzielczego prawa do lokalu, lokali komunalnych i socjalnych.

    Nowy doklejony: 12.01.12 22:38
    Uwaga: nie zawsze chodzi o "jedno stanowisko parkingowe dla lokalu", mpzp lub decyzja o warunkach może określać wyższe wymogi, np. 1,1 lub więcej miejsc postojowych na lokal.
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    prezes:
    Czy wymóg jednego stanowiska parkingowego dla lokalu obowiązuje w przypadku lokali socjalnych bądź komunalnych
    daarek:

    Nie ma takich wymogów
    , przepisy dość ogólnie to określają...Liczbę... należy dostosować do wymagań ustalonych w decyzji o warunkach zabudowy...
    Posesja
    :
    Wymagania takie istnieją
    ...w decyzji administracyjnej o indywidualnych warunkach zabudowy...nie zawsze chodzi o jedno stanowisko parkingowe dla lokalu...decyzja o warunkach może określać inną ilość...

    Po co to bicie piany skoro rzecz dotyczy tego samego zagadnienia: nie ma ścisłych wymogów co do ilości miejsc parkingowych o czym każdy kto ma do czynienia z tym problemem na osiedlach wie doskonale.
    Czytelnikom pozostawiam do rozważenia czy są ścisłe wymogi co do ilości miejsc czy też każdorazowo mogą być ustalane w sposób dowolny (w decyzji)?
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Uchwała rady gminy w sprawie przyjęcia planu miejscowego jest prawem lokalnym, zatem jest częścią systemu prawnego, który określasz mianem "przepisy". mpzp nie określa takich spraw "dość ogólnie", tylko bardzo konkretnie. Natomiast decyzja w sprawie warunków zabudowy jest wydawana w razie braku uchwalonego planu miejscowego dla danego terenu.
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Użytkowniku Daarek,

    Przytoczyłeś przepis z rozporządzenia, które określa warunki techniczne dla miejsc postojowych i nic więcej. Problem w tym, że rozporządzenie Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690 to nie jest jedyny obowiązujący akt prawny w Polsce.

    Prosiłem kiedyś, żebyś nie stawiał kategorycznych tez, jeśli masz powierzchowną wiedzę w temacie, albo nie masz jej w ogóle. Prosiłem też, żebyś nie był opryskliwy w stosunku do innych - efektus nullus. Cóż...
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano stycznia 2012
    "...Umieszczenie zapisu określającego liczbę miejsc parkingowych jest możliwe i tego rodzaju zapisy są prawnie uzasadnione ogólną zasadą kształtowania ładu przestrzennego zawartą w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z dnia 27 marca 2003 r. (Dz. U. z 2003 r. Nr 80, poz. 717, z późn. zm.).
    Uprawnienie organu do określenia ilości miejsc parkingowych nie wynika bezpośrednio z ustawy o planowaniu. Przepis art. 61 ust. 1 ustawy stanowi jedynie, że wydanie decyzji o warunkach zabudowy możliwe jest jedynie w przypadku kumulatywnego spełnienia następujących warunków:
    Stosownie do powyższego należy sądzić, że uprawnienie do określania ilości miejsc parkingowych wynika z ogólnej klauzuli o obowiązku kształtowania ładu przestrzennego, którym - zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy - jest takie ukształtowanie przestrzeni, które tworzy harmonijną całość oraz uwzględnia w uporządkowanych relacjach wszelkie uwarunkowania i wymagania funkcjonalne, społeczno-gospodarcze, środowiskowe, kulturowe oraz kompozycyjno-estetyczne..
    ."- http://www.abc.com.pl/pytanie/837/4

    "...Zgodnie z art. 2 pkt 13 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w zw. z art. 143 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r., Nr 261, poz. 2603 ze zm.) parkingi nie wchodzą w skład pojęcia "uzbrojenia terenu", o którym mowa w art. 61 ust. 1 pkt 3 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, który to przepis uzależnia wydanie decyzji o warunkach zabudowy od tego, czy istniejące lub projektowane uzbrojenie terenu, z uwzględnieniem ust. 5 tego artykułu, jest wystarczające dla zamierzenia budowlanego. Przesłanki ustalenia warunków zabudowy w drodze decyzji określone w punktach od 1 do 3 art. 61 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ustala organ uprawniony do wydania decyzji o warunkach zabudowy. Sposób ustalania tych wymagań określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie sposobu ustalenia wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego / Dz. U. Nr 164, poz. 1588 /..." - http://www.orzeczenia-nsa.pl/wyrok/iv-sa-wa-2210-06,warunki_zabudowy_terenu,2819900.html
    - organy ustalają sobie wskaźniki miejsc parkingowych od zera poprzez 0,7 do nawet 2 i 3 na lokal

    "...Rozp. Min. Infr. z dnia 26 sierpnia 2003 r.
    w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. Nr 164, poz. 1588).."
    - brak w powyższym rozp. wymogów o ilości miejsc parkingowych.

    Przepraszam za długą cytatologię ale skoro zostałem "zrugany" bezpodstawnie przez usera >czajnik< było to niebędne do wykazania tezy którą przedstawiłem, że nie ma w przepisach ścisłych wymogów co do ilości miejsc parkingowych. Jeżeli czajnik dalej upiera się że takie wymogi są ściśle określone w przepisach to proszę aby zacytował fragment jakiegokolwiek przepisu mówiącego o tym.
    Tylko proszę bez tonu mentorskiego bo forum to nie szkoła podstawowa i jakieś zasady obowiązują.
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] daarek:[/cite]forum to nie szkoła podstawowa i jakieś zasady obowiązują.
    Niestety, nader często odnoszę odmienne wrażenie.
    Pozdrawiam.
  • Opcje
    prezesprezes Użytkownik
    edytowano listopada -1
    daarek, pozwól, że ja to zrobię za "czajnik5" : Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie" Polecam rozdział 3. Mnie chodziło o to, czy do ewentualnych mieszkań socjalnych lub komunalnych stosuje się te same zasady jak w przypadku "typowych" osiedli.
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano stycznia 2012
    Po co cytujesz Rozporządzenie na które ja się powoływałem dwa dni temu zaraz pod Twoim wpisem.
    W nim nic nie ma o ilości miejsc parkingowych, natomiast dalszą procedurrę (decyzja o war...) omówiłem w kolejnym wejściu. Nie ma sciśle określonych zasad, każda gmina może sobie to określić lub organ wydający decyzję.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.