Zakup ciepła dla Wspólnoty
merkant1
Użytkownik
Witam serdecznie i proszę o ratunek. Z końcem roku Spółdzielnia Mieszkaniowa przejęła swoją ciepłownię dzierżawioną dotąd (przez 10 lat) przez firmę zewnętrzną. Nasza Wspólnota kupowała od tej firmy ciepło, a teraz musimy podpisać umowę ze Spółdzielnią - jest ona monopolistą, nie mamy innej możliwości. Zarząd Spółdzielni zażądał podpisania umowy, w której zaproponował cenę znacznie wyższą niż płaciliśmy poprzedniemu producentowi ciepła, przy czym podał ją jedynie w złotych za GJ, bez jakiegokolwiek rozliczenia kosztów uzyskania ciepła. Proszę o informację, czy Spółdzielnia może dowolnie ustalać cenę ciepła dla naszej Wspólnoty? Jak się bronić przed takim dyktatem? Czy możemy żądać takiego rozliczenia, np. jako załącznika do umowy i jakie pozycje mogą się w takim rozliczeniu znaleźć (co tam mogą ująć)? Pozdrawiam serdecznie. Robert
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
czy żądasz kalkulacji stawki od producenta wody ????
Tu producent nie musi z niczego się spowiadać ... zaoferował wam cenę i cóż jesteście pod murem i bierzecie innego wyjścia nie ma. Zastanówcie się nad innym źródłem zasilania/wytwarzania EC np. etażowe gazowe czy budowę własnej kotłowni.:sad:
Spółdzielnia nie może działać dowolnie, w razie sporu możecie Państwo wystąpić do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.
http://www.ure.gov.pl/portal/pl/492/3774/Rozporzadzenie_Ministra_Gospodarki_z_dnia_17_wrzesnia_2010_r_w_sprawie_szczegolo.html
To zależy od tego czy musi posiadać koncesję (konieczność posiadania koncesji warunkuje z kolei określona moc urządzeń)- jeżeli tak - odpowiada przez Prezesem URE, jeżeli nie musi mieć koncesji - przed organem antymonopolowym.
Najprościej wystąpić do Prezesa UOKiK, który albo uzna się za właściwy, albo przekaże do URE lub wskaże właściwość URE.
Tworzymy wspólnotę mieszkaniową, w budynku znajduje się jednolity system ogrzewania, ciepło wytwarzane jest w lokalnej kotłowni znajdującej się w zasobach spółdzielni mieszkaniowej. Spółdzielnia dostarcza nam ciepło na podstawie umowy zawartej ze wspólnotą, jednak obecnie podwyższyła opłaty za ciepło i nie przedstawiła żadnego rozliczenia. Czy spółdzielnia może dowolnie ustalać cenę ciepła dla naszej Wspólnoty?
odpowiedź:
http://www.zarzadca.pl/pytania-i-odpowiedzi/69-prawo/1469-spoldzielnia-nie-narzuci-wspolnocie-kosztow-ogrzewania
Właściciele lokali tworzą wspólnotę mieszkaniową? Jeżeli tak i działalność spółdzielni Wam nie odpowiada, to możecie zmienić zarządcę.
Odnośnie kotłowni, to spółdzielnia nie może sobie dowolnie ustalać stawek.
Spółdzielnia dystybuując ciepło ze swojej kotłowni do sieci ciepłowniczej wspólnoty mieszkaniowej występuje jako przedsiębiorstwo energetyczne, ustalając cenę winna kierować się zasadami wynikającymi z 45 ust. 1 ustawy Prawo energetyczne; kwestie sporne rozstrzyga, w zależności od tego czy działalność spółdzielni wymaga koncesji czy też nie – albo Prezes Regulacji Energetyki (przy wymogu uzyskania koncensji), albo Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (gdy brak wymogu uzyskania koncesji).
Zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne (Dz. U. Nr 54, poz. 348 z późn. zm.), uzyskania koncesji wymaga prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania, magazynowania, przesyłania i dystrybucji paliw lub energii lub obrotu nimi (z wyjątkami wskazanymi w ustawie). Natomiast koncesja na wytwarzanie ciepła oraz koncesja na przesyłanie i dystrybucję ciepła nie jest wymagana, jeżeli wielkość zainstalowanej w źródle i zamówionej mocy cieplnej przez odbiorców nie przekracza 5 MW (art. 32 ust. 1 pkt 1 i 3 oraz art. 32 ust. 4 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (Dz. U. z 2006 r. Nr 89, poz. 625, z późn. zm.).
Więcej w cytowanym powyżej artykule na ten temat na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
http://www.zarzadca.pl/pytania-i-odpowiedzi/69-prawo/1469-spoldzielnia-nie-narzuci-wspolnocie-kosztow-ogrzewania
http://www.zarzadca.pl/pytania-i-odpowiedzi/69-prawo/1469-spoldzielnia-nie-narzuci-wspolnocie-kosztow-ogrzewania
Sądzę, że w Państwa przypadku najlepiej wystąpić do Prezesa Ochrony Konkurencji i Konsumentów, jak rozumiem chodzi o to, że stawki są zawyżone, tak?
Jakie konkretnie toczyły się postępowania, czy zapadły orzeczenia, czy zgłosiliście sprawę do Prezesa UOKiK, jakie formułujecie zarzuty wobec spółdzielni?
Mieszkańcy wykupili mieszkania od Agencji na podstawie ustawy z dnia 19 pazdziernika 1991 roku o gospodarowaniu nieruchomściami Skarbu Państwa , natomiast Spółdzielnie Mieszkaniowe otrzymałt od Agencji infrastrukturę/kotłownię osiedlową/ na podstawie art. 44 tej ustawy i kotłownia przezejęta przez tę Spółdzielnię ma służyć mieszkańcom ,którzy wykupili mieszkania od Agencji.Jednak prezesi tych Spółdzielni traktują tę kotłownię jako swój prywatny folwark.Próbują uzurpować sobie zarządzanie nie mając licencji.Narzucają ceny bo wiezą ,że mieszkańcy po byłych pgr nie mają tyle kasy aby stworzyć nowe zródło ciepła ,a do innego jest bardzo daleko.Wykorzystują dominującą pozycję na rynku i dyktują ceny.Aby zrobić sobie etażowe ogrzewanie musi wyrazić zgodę wspólnota /a dla jednej osoby na pewno takich przywilejów nie będzie/.
Szanowny Panie Kubo niech się Pan cieszy ,że nie mieszka Pan w takiej wspólnocie i nie musi walczyć o swoje prawa.Wspomniane Spółdzielnie zawyżają koszty ,oszukują na czym się da.Dla nich Ci biedni ludzie są kopalnią pieniędzy ,oni nie mają skrupułow "golą" ludzi bezlitośnie.