zarząd wspólnoty

malgicmalgic Użytkownik
edytowano stycznia 2012 w Zarządzanie Nieruchomościami
Jestem członkiem zarządu wspólnoty (12 lokali). Nie jestem natomiast właścicielem lokalu w nieruchomości wspólnej a jedynie w niej mieszkam (właścicielem dopiero się stanę za rok bo tak przewiduje zawarta przeze mnie umowa przedwstępna sprzedaży). Mam notarialne pełnomocnictwo właściciela do reprezentowania go w sprawach dotyczących lokalu. Ostatni 1 z "życzliwych" właścicieli powiedział że nie mogę podpisywać żadnych dokumentów bo nie jestem właścicielem ani nie mam licencji zarządcy. Dodam że zarząd jest 3 osobowy i 2 osoby muszą się podpisać aby oświadczenie woli było skuteczne. Wspomniany właściciel przeczytał ponoć takie wyjaśnienia w gazecie prawnej. Czy tak jest ??? A jeżeli tak to czy jest sens żebym była w tym zarządzie i czy w ogóle ma prawo w nim być??

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Nie trzeba mieć licencji do tego, aby pełnić funkcję członka zarządu we wspólnocie.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Należy uzupełnić ,że nie trzeba być również czlonkiem wspólnoty , czyli jednym z wlascicieli (art. 20.1 uowl).:bigsmile:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] malgic:[/cite]Jestem członkiem zarządu wspólnoty (12 lokali).
    Ostatni 1 z "życzliwych" właścicieli powiedział że nie mogę podpisywać żadnych dokumentów bo nie jestem właścicielem ani nie mam licencji zarządcy.
    Dodam że zarząd jest 3 osobowy i 2 osoby muszą się podpisać aby oświadczenie woli było skuteczne. Wspomniany właściciel przeczytał ponoć takie wyjaśnienia w gazecie prawnej. Czy tak jest ??? A jeżeli tak to czy jest sens żebym była w tym zarządzie i czy w ogóle ma prawo w nim być??

    Odpowiem krótko - jak nie pobierasz żadnego wynagrodzenia to podpisuj i wypełniaj obowiązki członka zarządu.
    Poczytaj jednak ustawę o własności lokali ( link masz w mojej stopce - UoWL) a tam jest zapisane :
    [b]Art. 20.[/b]
    1. Jeżeli lokali wyodrębnionych, wraz z lokalami niewyodrębnionymi, jest więcej niż siedem, właściciele lokali są obowiązani podjąć uchwałę o wyborze jednoosobowego lub kilkuosobowego zarządu. [b][color=#00f]Członkiem zarządu może być wyłącznie osoba fizyczna wybrana spośród właścicieli lokali lub[u] spoza ich grona[/u].[/color][/b]
    
    2. Zarząd lub poszczególni jego członkowie mogą być w każdej chwili na mocy uchwały właścicieli lokali zawieszeni w czynnościach lub odwołani.
    
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    jak nie pobierasz żadnego wynagrodzenia to podpisuj i wypełniaj obowiązki członka zarządu
    A jak pobiera wynagrodzenie, to ma nie podpisywać i nie wypełniać obowiązków?
    Co ma do tego wynagrodzenie?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano stycznia 2012
    [cite] Posesja:[/cite]
    jak nie pobierasz żadnego wynagrodzenia to podpisuj i wypełniaj obowiązki członka zarządu
    A jak pobiera wynagrodzenie, to ma nie podpisywać i nie wypełniać obowiązków?
    Co ma do tego wynagrodzenie?
    ... to ma się postarać o licencje, bo, tak uważam, wykonuje czynności "na zlecenie" ( właścicieli lokali), a sam nie jest jeszcze właścicielem lokalu w tej wspólnocie.
  • Opcje
    Pani BeataPani Beata Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Pobieranie wynagrodzenia lub nie, nie ma tu nic do rzeczy. "malgic" masz pełne prawo być członkiem zarządu właścicielskiego wspólnoty jeżeli zostałeś powołany na tę funkcję uchwałą większości właścicieli. Postawą prawną jest tu ustawa o własności lokali i uchwała właścicieli, a gazety to wiesz, różne rzeczy wypisują :) Doradź sąsiadowi czytanie ustawy zamiast gazety :)
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano stycznia 2012
    [cite] Pani Beata:[/cite]Pobieranie wynagrodzenia lub nie, nie ma tu nic do rzeczy. "malgic" masz pełne prawo być członkiem zarządu właścicielskiego wspólnoty jeżeli zostałeś powołany na tę funkcję uchwałą większości właścicieli. Postawą prawną jest tu ustawa o własności lokali i uchwała właścicieli, a gazety to wiesz, różne rzeczy wypisują :bigsmile: Doradź sąsiadowi czytanie ustawy zamiast gazety :)
    [align=right](...)admin[/align]
    Jak "obcy" bierze kasę za zrządzanie (wykonuje czynności zarządcy) to musi mieć licencje...
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    malgicmalgic Użytkownik
    edytowano listopada -1
    pracuję charytatywnie. Dzięki za pomoc. Podpisuję więc efekty swojej pracy wieeeelkim podpisem:bigsmile:
  • Opcje
    Pani BeataPani Beata Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Działaj "malgic" i powodzenia. Jeżeli w którymś momencie jednak pojawi się temat wynagrodzenia, masz do niego pełne prawo i nie musisz odmawiać.
    Zarząd wspólnoty jest jej organem powoływanym uchwałą i działającym w zakresie wyznaczonym ustawą. Nie można mylić go z licencjonowanym zarządcą, który jest tylko pracownikiem lub usługodawcą dla wspólnoty działającym w ramach zawartej umowy... bardzo niemądrze jest mylić te dwie różne sprawy.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP: Jak "obcy" bierze kasę za zrządzanie (wykonuje czynności zarządcy) to musi mieć licencje...
    Nie tylko wykonuje, ma umowę zawartą na zarządzanie nieruchomościa wspólną WM.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano stycznia 2012
    [cite] Pani Beata:[/cite]Działaj "malgic" i powodzenia. Jeżeli w którymś momencie jednak pojawi się temat wynagrodzenia, masz do niego pełne prawo i nie musisz odmawiać.
    Zarząd wspólnoty jest jej organem powoływanym uchwałą i działającym w zakresie wyznaczonym ustawą.
    Nie można mylić go z licencjonowanym zarządcą, który jest tylko pracownikiem lub usługodawcą dla wspólnoty działającym w ramach zawartej umowy... bardzo niemądrze jest mylić te dwie różne sprawy.
    życie w nieświadomości to piękny czas ....ale jak przyjdzie otrzeźwienie, to rączka w nocniczku....każdy jest kowalem swojego losu....
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP: jak przyjdzie otrzeźwienie, to rączka w nocniczku
    KubaP wielokrotnie już sprowadzał nas na ziemię, tak czyni i tym razem. Co innego teoria, ustawa, przepisy a co innego życie na codzień we wspólnocie. Między ustami a brzegiem pucharu.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.