Zarząd ma swojego pełnomocnika, który wykonuje jego obowiązki

solny.wroclawsolny.wroclaw Użytkownik
edytowano stycznia 2012 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witajcie,
mamy Zarząd trzyosobowy.
Parę lat temu ów Zarząd udzielił pełnomocnictwa do reprezentowania go osobie X (żona jednego z członków Zarządu).

W owym pełnomocnictwie, podpisanym przez notariusza są m.in. punkty:
- negocjonowanie umów i aneksów, nadzorowanie realizacji zawartych przez Wspólnotę umów, kontrola wpłat zaliczkowych i windykajcji owych wpłat, wyszukiwanie lokat i wnioskowanie o lokowanie tam pieniędzy, nadzorowania wykonywania obowiązków przez Administratora.
Na pełnomocnictwie zaznaczone jest również, iż "nie daje podstaw do składania oświadczeń i zaciągania zobowiązań w imieniu wspólnoty" (co jest powtórzeniem tego, co napisanie w UoWL o czynnościach przekraczających zarząd zwykły).

Efekt jest taki, że zarząd jest trzyosobowy, ale działa osoba X (wybiera firmy, nadzoruje wykonywanie prac remontowych, nadzoruje ochrone budynku etc.)

Czy takie postepowanie jest dopuszczalne przez prawo?
Nadmienie iż na zebraniu, na ktorymow zarzad powolano, osoba X zgłosiła sie do Zarzadu, ale nie zostala wybrana.

Prosze o odpowiedz, szczegolnie z odwolaniem do paragrafów :)

pozdrawiam!

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Moim zdaniem takie pełnomocnictwo nie stoi w sprzeczności z prawem, należy jednak właścicieli powiadomić o jego udzieleniu i zakresie.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Legalnie, ale dziwaczne
    Po co wam tacy członkowie zarządu, którzy wm się nie zajmują i ustalają pełnomocnika?
    Nie prościej jednak wybrać te panią do zarządu? To by wam uprościło widok na to kto za co odpowiada
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano stycznia 2012
    Zarząd jako taki nie ma żadnej osobowości prawnej. Zarząd, który jest wybierany w trybie art. 20 UoWL, nie jest podmiotem odrębnym od wspólnoty, lecz organem wchodzącym w skład jej struktury organizacyjnej, a działanie tego zarządu jest w istocie działaniem samej wspólnoty. Zarząd też nie jest pełnomocnikiem właścicieli czyli art. 106 k.c. też nie wchodzi w rachubę. Dlatego mam wątpliwości czy poza pełnomocnictwem procesowym jakiekolwiek inne zarząd (jako organ) może udzielić bez zgody właścicieli).
    Wydyskutowano już w innym wątku że członkowie zarządu nie mogą (nie powinni) więc nie wiem czy zarząd jako całość może skoro to dany skład osobowy zarządu właściciele wybrali. No, ale może nie mam racji?
    elan124:
    Ja osobiście nie chciałbym mieć członka Zarządu w swojej wspólnocie, wybranego przez właścicieli lokali, który by tam za jakiś czas chciał ustanowić swojego pełnomocnika
    "...Takie pełnomocnictwo będzie bezwartościowe.
    Żaden członek zarządu nie może udzielić pełnomocnictwa do "zastępstwa" w pracach zarządu. Ustawa nie przewiduje funkcji "zastępcy członka zarządu". Żadna ustawa. Zarząd jest organem wspólnoty, jej reprezentacją. Żadna ustawa nie przewiduje możliwości zastępstwa przez plenipotenta w takim gremium. Zgodnie z uwl, jedynym mocodawcą członków zarządu są właściciele lokali, którzy decydują o powołaniu do zarządu w drodze uchwały. Żadne pełnomocnictwo osoby fizycznej uchwały nie zastąpi. ..."
    - owner
    EDDI:
    Członek zarządu nie może udzielić pełnomocnictwa innej osobie do wykonywania jego obowiązków.
    Prawo nie przewiduje takiego pełnomocnictwa.
    KubaP:
    Uważam, że takie zachowanie jest niewłaściwe. Ja bym takiego członka zarządu zawiesił w czynnościach lub odwołał.
    Zarządca:
    Moim zdaniem godziłoby to w ustawą zasadę reprezentacji wspólnoty przez jej organ.
    Posesja:
    Wspólnotę może reprezentować zarząd - czyli osoby, które zostały wybrane uchwałą właścicieli.
    Żaden przepis nie przewiduje "zastępstwa członka zarządu" - to nie Politbiuro.
    daarek:
    Zarząd majątkiem wspólnoty (zarządzanie nieruchomością wspólną) sprawuje ciało kolegialne (organ) jakim jest Zarząd Wspólnoty (jedno lub wieloosobowy), a nie poszczególne osoby.
    Członkowie zarządu nie mogą działać w imieniu wspólnoty mieszkaniowej przez pełnomocników. Członek zarządu może udzielać pełnomocnictw do reprezentowania siebie jako osoby fizycznej (właściciela) a nie do reprezentowania wspólnoty mieszkaniowej (członka zarządu) - zgodnie z teorią organów osoby prawnej, działanie zarządu wspólnoty uważa się za działanie wspólnoty
    .
    owner:
    Jeśli pełnomocnik nie miałby prawa podejmować decyzji, to pełnomocnictwo nie jest mu potrzebne, bo nie daje żadnych uprawnień. Pełnomocnictwo uprawnia do czynności prawnych, np. zaciąganie zobowiązań, składanie wiążących oświadczeń woli, działanie przed wszelkim rodzajem władz, a zwłaszcza przed sądami. Bez tych uprawnień pełnomocnik nie jest pełnomocnikiem.

    Osobiście uważam (malkontentom wyjaśniam od razu że mam prawo źle uważać), że właściciele wybierając określony skład zarządu tych konkretnych ludzi obdarzyli zaufaniem, uprawniając ich do samodzielnego wykonywania obowiązków związanych z art. 21 ust 1 na mocy art. 22 ust.1. Jeżeli czynności zwykłego zarządu ma wykonywać ktoś inny - to po co taki zarząd właścicicelom?
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A może warto zacytować przeciwników tych "hipotez" , boję się wspomnieć np. o moim stanowisku.
    Ale to jest sprzeczne z "obowiązującą ideologią". Admin czuwa.
  • Opcje
    Pani BeataPani Beata Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Sytuacja jest istotnie dziwaczna. Pełnomocnik zarządu (działający w takim zakresie jak pisze "solny.wroclaw")... a gdyby ten pełnomocnik zarządu udzielił pełnomocnictwa innej osobie, a ta kolejnej, itd. to do czego dojdziemy. Jest zarząd - niech działa. Nie działa - to należy wybrać nowy (moim zdaniem).
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Pozwalam sobie jeszcze jeden cytat "byłego" eksperta forum przytoczyć:
    "...Zarówno zdolność prawna wspólnoty, jak i związany z nim zakres uprawnień zarządu są reglamentowane.
    To znaczy, że wspólnota i jej zarząd mogą tylko tyle, na ile zezwala jej prawo.
    Ponieważ żaden przepis nie wyposaża zarządu wspólnoty w prawo do delegowania swoich kompetencji w zakresie reprezentacji wspólnoty (w tym do zaciągania zobowiązań w formie umów wspólnoty z usługodawcami), to udzielenie takiego pełnomocnictwa zarządcy przez zarząd jest nieważne. Jedyny wyjątek to możliwość udzielenia pełnomocnictwa procesowego - jest na to przepis ustawy (kpc, art. 86 i art. 87 § 1)..."
    - owner 3-04-2011 forum.zarzadca.pl/

    W pełni zgadzam się z powyższym poglądem.
    Pomijając brak podstaw prawnych takiej dziwacznej sytuacji, aktualne dalej jest pytanie: po co wybierać zarząd wspólnoty w określonym składzie, skoro tenże zarząd od razu przekazuje (nie chce sam wykonywać obowiązków) swoje uprawnienia związane z wykonywaniem czynności zwykłego zarządu obcej osobie (nieuprawnionej). Tym bardziej jest to naganne w tej sytuacji gdy osoba ta nie cieszy się zaufaniem właścicieli ("...osoba X zgłosiła sie do Zarzadu, ale nie zostala wybrana...").
  • Opcje
    solny.wroclawsolny.wroclaw Użytkownik
    edytowano stycznia 2012
    Dziękuję Wam bardzo za wypowiedzi.
    Rzeczywiście szkoda, że nie ma twardych podstaw prawnych niemniej przykład Pani Beaty lub przykład z posłem (w innym, przytaczanym przez daarka, wątku), uporządkował mi sprawę.
    Mam nadzieję, że ten dziwny układ zmieni się po tegorocznym zebraniu i bierni dotychczas mieszkańcy zrozumieją, że wypada to zmienić.

    Pozdrawiam :)

    Nowy doklejony: 30.01.12 21:57
    Nie prościej jednak wybrać te panią do zarządu? To by wam uprościło widok na to kto za co odpowiada

    koziorozko, ta Pani ponoć nie chce wejść oficjalnie do Zarządu (wg słów administratorki, która sama dziwi się, że mamy taki układ).
    Chętnie zadam takie samo pytanie jak Ty, tylko moim sąsiadom :)

    Nowy doklejony: 30.01.12 21:58
    należy jednak właścicieli powiadomić o jego udzieleniu i zakresie.
    To niestety nie nastąpiło oficjalnie.
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano stycznia 2012
    [cite] daarek:[/cite]Pozwalam sobie jeszcze jeden cytat "byłego" eksperta forum przytoczyć:
    "...Zarówno zdolność prawna wspólnoty, jak i związany z nim zakres uprawnień zarządu są reglamentowane.
    To znaczy, że wspólnota i jej zarząd mogą tylko tyle, na ile zezwala jej prawo.
    Ponieważ żaden przepis nie wyposaża zarządu wspólnoty w prawo do delegowania swoich kompetencji w zakresie reprezentacji wspólnoty (w tym do zaciągania zobowiązań w formie umów wspólnoty z usługodawcami), to udzielenie takiego pełnomocnictwa zarządcy przez zarząd jest nieważne. Jedyny wyjątek to możliwość udzielenia pełnomocnictwa procesowego - jest na to przepis ustawy (kpc, art. 86 i art. 87 § 1)..."
    - owner 3-04-2011 forum.zarzadca.pl/

    W pełni zgadzam się z powyższym poglądem.
    Pomijając brak podstaw prawnych takiej dziwacznej sytuacji, aktualne dalej jest pytanie: po co wybierać zarząd wspólnoty w określonym składzie, skoro tenże zarząd od razu przekazuje (nie chce sam wykonywać obowiązków) swoje uprawnienia związane z wykonywaniem czynności zwykłego zarządu obcej osobie (nieuprawnionej). Tym bardziej jest to naganne w tej sytuacji gdy osoba ta nie cieszy się zaufaniem właścicieli ("...osoba X zgłosiła sie do Zarzadu, ale nie zostala wybrana...").

    Pełnomocniczka nie uzyskała pełnomocnictwa do zaciągania zobowiązań i reprezentacji wspólnoty mieszkaniowej, co więcej jest zapewne współwłaścicielką lokalu, czyli ma prawo współdziałać w zarządzie.
    Inną kwestią jest, czy te działania, szczególnie obciążanie wspólnoty rachunkami w kwocie 1000 zł. miesięcznie są korzystne, wygląda na to, że to zakamuflowane wynagrodzenie.
    Komentarz edytowany admin
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    solny.wroclawsolny.wroclaw Użytkownik
    edytowano listopada -1
    No dokładnie tak jest, łatwiej było ukryć ów koszt niż podjąć osobną uchwałę o wynagrodzeniu.

    Dziękuję Wam za odpowiedzi.
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    solny.wroclaw - jak nie wiadomo o co chodzi to zawsze chodzi o pieniądze.
    Podajesz sprzeczne dane:
    Nadmienie iż na zebraniu, na ktorymow zarzad powolano, osoba X zgłosiła sie do Zarzadu, ale nie zostala wybrana
    ta Pani ponoć nie chce wejść oficjalnie do Zarządu (wg słów dministratorki, która sama dziwi się, że mamy taki układ).

    Macie Zarząd ,ktory jest fikcją. Przypuszczam ,że dziala spolecznie. Macie administratorkę, ktora wg mnie pelni funkcje dozorczyni , skoro jej "obowiązki" wypelnia Pelnomocniczka. Oczywiście te "rzekome rachunki za telefon" to pic.Ale skoro WM ma pieniądze na cele administracyjne to w celu uniknięcia odprowadzania podatków i skladek ubezpieczeniowych tak sobie Zarząd wymyślił. Sytuacja dziwaczna, ale dla mnie zrozumiala. Ciekaw jestem ile placicie administratorce, i za co? Przypuszczam ,że wszelkie próby uchwalenia wynagrodzenia dla Zarzadu napotkają "zdecydowany sprzeciw", to naturalny odruch ludzki, ja nie mam więc i on ma nie mieć.Taka postawa powoduje ,że do Zarzadów robione są "łapanki", gdzie "jelenie" dają się złapać. Mają pracować spolecznie dla dobra pozostalych. To wręcz wymusza "kombinacje".:bigsmile:
  • Opcje
    solny.wroclawsolny.wroclaw Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    MirekL - wybacz, Twój post pozostał bez odpowiedzi, już naprawiam.

    Administratorka czy administrator - płacimy, jakieś 4000 zł miesięcznie
    Zarząd - działa spolecznie, dostaje tylko jakieś 1000 zł zwrotu kosztów za rachunki telefoniczne dla żony pana z zarządu
    Pełnomocniczka (żona pana z zarządu) - działa w imieniu zarządu, a nie administratorki

    wiesz, ci ludzie nawet nie podnieśli sprawy o wynagrodzenie, po prostu umiescili w planie rocznym taki przewidywany wydatek, został on zatwierdzony wśród trzydziestu innych pozycji, czcionką 9 i przeszedł uchwalony większością głosów.
    Ja bardzo chętnie stanę się takim jeleniem w zarządzie, bo nie akceptuję, nie rozumiem i nie zgadzam się na kombinacje.
    I nikt nie WYMUSI na mnie "kombinacji". (w ogóle co za logika myślenia...skoro działam społecznie to musze kombinować, aby gdzieś mi forsa pod stołem przeszła - obrzydliwe).
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    dostaje tylko jakieś 1000 zł zwrotu kosztów za rachunki telefoniczne
    Jak przedstawia bilingi, to w porządku, jak nie przedstawia, to na jakiej podstawie ma mieć zwrot?
    Zaplanowanie takiego wydatku jest w porządku, najwyżej ta zaplanowana suma nie zostanie wykorzystana. Idź drogą bilingów :wink:
  • Opcje
    solny.wroclawsolny.wroclaw Użytkownik
    edytowano listopada -1
    billingi, a nie faktury?
    No bo billingów nie mogę zobaczyć (bo to na nazwisko tej pani), mogłam zobaczyć tylko faktury.
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    solny.wroclaw - przypuszczam ,że oczekujesz prawdy, a nie nawijanie makaronu na uszy? W mojej WM 40-lokalowej wykonuję średnio miesięcznie 3-5 rozmów , to w porywach 3 zl. Wasza to prawdopodobnie około 150-lokali? Może prowadzicie konsultacje z Fidżi , np. na temat ogrzewania?To jest normalny pic, w celu uniknięcia opodatkowania.Przewiduję problemy.Chcesz to poprawić? :bigsmile:Zgłoś się do zarządu za frico , masz szansę.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    mogłam zobaczyć tylko faktury
    Faktury od operatora na wszystkie rozmowy? Za ploteczki z koleżanką z Londynu też? Bez sensu.
    Jak ta Pani (jej mąż) chce otrzymać pieniądze z kasy wspólnoty, to tej wspólnocie powinni dawać ksero z bilingów, prywatne numery zaczernić i po kłopocie
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano marca 2012
    [cite] solny.wroclaw:[/cite]billingi, a nie faktury?
    No bo billingów nie mogę zobaczyć (bo to na nazwisko tej pani), mogłam zobaczyć tylko faktury.

    Każdy urząd skarbowy badając dokumentację sprawdza bilingi, powinny być podpinane do faktur, to normalna praktyka (tak jak opisywanie faktur na odwrocie).
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano marca 2012
    Zarządca - teraz to dosypales do pieca, masz wyobraźnię.
    Każdy urząd skarbowy badając dokumentację sprawdza bilingi, powinny być podpinane do faktur, to normalna praktyka (tak jak opisywanie faktur na odwrocie
    A w jakim to mieście tak robią - w Mińsku?:bigsmile::bigsmile::bigsmile:
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Masz rację, powinno być: często zwraca uwagę czy dołączono bilingi.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2012
    [cite] Zarządca:[/cite]Każdy urząd skarbowy badając dokumentację sprawdza bilingi, powinny być podpinane do faktur, to normalna praktyka (tak jak opisywanie faktur na odwrocie).
    urząd skarbowy , bilingi, i wspólnota ... to na dzień dzisiejszy abstrakcja .
    Choć niejeden "Zarządca" o tym marzy, aby tak było.... i cytuje...
    Jeszcze nie słyszałem, aby którakolwiek wspólnota była kontrolowana przez US bo i coby mieli kontrolować, ZUS a i owszem...
  • Opcje
    poldekpoldek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wracając do tematu to zauważyć należy iż wiele Wspólnot ma w umowach o administrowanie zapisy o udzieleniu upoważnienia administratorowi do zawierania umów z usługodawcami. Tak więc czy Zarząd nie może udzielić upoważnienia (pelnomocnictwa) do niektórych czynności z zakresu tzw. zarządu zwyklego administratorowi np. reprezentowanie w urzędzie skarbowym lub zawieranie umów? nie kazdy ma na wszystko czas i odpowiednią szeroką wiedzę.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2012
    [cite] poldek:[/cite]Wracając do tematu to zauważyć należy iż wiele Wspólnot ma w umowach o administrowanie zapisy o udzieleniu upoważnienia administratorowi do zawierania umów z usługodawcami.
    Takie zapisy znajdują się tylko w "małych" wspólnotach do 7 lokali , ponieważ trudno by zebrać wszystkich właścicieli by podpisywali umowy , no i nie ma Zarządu ...

    W "dużych" wspólnotach jak jest legalnie działający Zarząd WM , taki zapis, o upoważnieniu do podpisywania umów na obsługę nieruchomości, uważam za nielegalny....
    Pracować się Zarządowi nie chce ... to do d....z takim Zarządem...
  • Opcje
    Pani BeataPani Beata Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarząd owszem, może udzielić takiego pełnomocnictwa. Jednak nie po to został wybrany przez właśccieli, żeby udzielal pełnomocnictw w sprawach "zwykłego zarządu". Moim zdaniem taki zarząd kwalifikuje się raczej do odwołania, bo nie wypełnia swoich zadań, a udzielając pełnomocnictwa i tak będzie odpowiedzialny za wszystkie ewentualne błędy pełnomocnika. Jeżeli dana sprawa wymaga wiedzy fachowej, to zarząd może i powinien zasięgnąć opinii specjalisty, ale tylko tyle.
  • Opcje
    igaiga Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kuba P
    W "dużych" wspólnotach jak jest legalnie działający Zarząd WM , taki zapis, o upoważnieniu do podpisywania umów na obsługę nieruchomości, uważam za nielegalny....
    Pracować się Zarządowi nie chce ... to do d....z takim Zarządem...

    W naszej wspólnocie "zarząd" scedował swoje obowiązki na panią administrator,łącznie z podpisywaniem wszystkich umów.
    Przecież wolno im wszystko,bo są większościowym właścicielem. I co im możesz zrobić ?
    Co z tego że są do d....... Sami się wybrali zarządem,sami podejmują uchwały,wszystko robią sami. Tzw. "samowystarczalny zarząd"
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Iga: sami podejmują uchwały
    Z ciekawości nie możesz zaskarżyć jakiejś "perfidnej" uchwały.
  • Opcje
    igaiga Użytkownik
    edytowano listopada -1
    elan124
    Iga: sami podejmują uchwały
    Z ciekawości nie możesz zaskarżyć jakiejś "perfidnej" uchwały.

    Jasne ,że z czystej ciekawości mogę to zrobić.Sąsiad zaskarżył jedną taką "perfidną "uchwałę w 2009 roku.Sąd owszem uznał ją za nieistniejącą,ale wyrok zapadł w połowie 2011 roku.
    Ów zarząd jest bardzo produktywny.Potrafi namnożyć w ciągu roku 12-cie uchwał,w większości bzdurnych.Możesz sobie teraz wyobrazić czas spędzony w sądzie?
    Bo ja nie bardzo. Ale rzeczywiście masz rację ,tylko to nam pozostaje jako mniejszościowym właścicielom. Nic więcej.
    Dzięki.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.