odczyty wody w lokach indywidualnych

themoththemoth Użytkownik
edytowano stycznia 2012 w Zarządzanie Nieruchomościami
Administrator życzy sobie dodatkowej zapłaty za odczyty i rozliczanie wody w indywidualnych lokalach, pomimo tego, że otrzymuje comiesięczny ryczałt za administrację na podstawie umowy. Co prawda w "umowie o zarządzanie" nie ma o tym mowy, ale czy taka usługa nie powinna należeć do standardów?
Z jakiego funduszu pokryć te koszty, skoro nie ma tego planie gospodarczym.

macie Państwo doświadczenia lub przemyślenia w tej kwestii?

Komentarze

  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Na podstawie poniższego przepisu Ustawy o zbiorowyn zaopatrzeniu w wodę...
    "...Art. 6. ust. 8. W przypadku, o którym mowa w ust. 5, właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego lub budynków wielolokalowych jest uprawniony do zainstalowania wodomierzy przy wszystkich punktach czerpalnych wody w danym budynku. Osoba korzystająca z lokalu jest obowiązana udostępnić lokal w celu zainstalowania wodomierzy oraz dokonywania ich odczytów, legalizacji, konserwacji i wymiany..."
    Czyli wspólnota lub spółdzielnia jest odpowiedzialna za odczyt i rozliczenie. Jak to sobie właściciele określą w umowie z zarządcą/administratorem czy też w uchwale wprowadzajacej regulamin rozliczeń wody to ich wola.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano stycznia 2012
    [cite] themoth:[/cite]Administrator życzy sobie dodatkowej zapłaty za odczyty i rozliczanie wody w indywidualnych lokalach, pomimo tego, że otrzymuje comiesięczny ryczałt za administrację na podstawie umowy. Co prawda w "umowie o zarządzanie" nie ma o tym mowy, ale czy taka usługa nie powinna należeć do standardów?
    Z jakiego funduszu pokryć te koszty, skoro nie ma tego planie gospodarczym.

    To zależy od zapisów umowy, jeżeli nie określono takiego obowiązku w ramach ustalonego wynagrodzenia, to nie można go egzekwować od administratora. Rozumiem, że nie sprawuje zarządu powierzonego w rozumieniu art. 18 ust. 1 uwl?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] themoth:[/cite]Administrator życzy sobie dodatkowej zapłaty za odczyty i rozliczanie wody w indywidualnych lokalach, pomimo tego, że otrzymuje comiesięczny ryczałt za administrację na podstawie umowy. Co prawda w "umowie o zarządzanie" nie ma o tym mowy, ale czy taka usługa nie powinna należeć do standardów?
    No, tak....pewnie niska stawka za administrowanie ... to teraz trzeba płacić za pozostałe czynności administratorskie, które są wykonywane na odrębne zlecenie
    ( odczyt 1,5 za wodomierz lub 5 zł za lokal) .... Nic za darmo...
    Z jakiego funduszu pokryć te koszty, skoro nie ma tego planie gospodarczym.
    Plan jak plan , nie wszytko uda się przewidzieć .... Można np.: z konserwacji bieżącej NW.
  • Opcje
    themoththemoth Użytkownik
    edytowano stycznia 2012
    Plan jak plan , nie wszytko uda się przewidzieć .... Można np.: z konserwacji bieżącej NW

    to akurat można było przewidzieć, a za 250PLN to sam bym się mógł przejść po 25lokalach (z 65 bo reszta gmina sama sobie obsługuje i podaje) raz na kwartał i spisać liczniki.
    konserwacja bieżąca, są to wydatki nieprzewidziane...
    z FR? nie ma na to uchwały.
    nie mam oferty na tą usługę, więc jak mam za nią zapłacić pieniędzmi wspólnoty za które odpowiadam wobec właścicieli?
    ponieważ administrator nie zaproponował tego wydatku w stawce miesięcznej na administrację,
    odczytuję to jako utajone działanie na niekorzyść wspólnoty,
    wiem... wiem... nikt nie zmusza nas do współpracy w tym właśnie podmiotem, no ale cóż.

    nie, nie jest to Zarządca z 18 ust.1 UoWL
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano stycznia 2012
    [cite] themoth:[/cite]to akurat można było przewidzieć, a za 250PLN to sam bym się mógł przejść po 25lokalach (z 65 bo reszta gmina sama sobie obsługuje i podaje) raz na kwartał i spisać liczniki.
    no tak "każdy sobie rzepkę skrobie" :bigsmile:... a co z jednolitym systemem rozliczeń jakim jest rozliczenie kosztów wspólnoty??? takiś pewien, że dane z Gminy są prawdziwe ...? niejedna WM się na tym przejechała....
    konserwacja bieżąca, są to wydatki nieprzewidziane...
    i tak i nie ..... co, jesteś taki orzeł, że umiesz zaplanować wszystkie koszty w ramach konserwacji bieżącej .... Właściciele płacą zaliczki, a nie czynsz....
    z FR? nie ma na to uchwały.
    nie mam oferty na tą usługę, więc jak mam za nią zapłacić pieniędzmi wspólnoty za które odpowiadam wobec właścicieli?
    ponieważ administrator nie zaproponował tego wydatku w stawce miesięcznej na administrację,
    poco ta bzdurna analiza .... do niczego ona cię nie zaprowadzi .... [align=right](...) admin[/align]
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Themoth: Administrator życzy sobie dodatkowej zapłaty za odczyty i rozliczanie wody w indywidualnych lokalach
    A jaki to kłopot sprawia dokonanie własnego odczytu stanów wody przez właścicieli lokali. Przecież tak jest i szbciej i lepiej i sprawniej.
    Themoth: czy taka usługa nie powinna należeć do standardów ?
    To zależy od tego jak się domówił Zarząd WM czy właściciele lokali z Administratorem.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano stycznia 2012
    [cite] themoth:[/cite]
    Plan jak plan , nie wszytko uda się przewidzieć .... Można np.: z konserwacji bieżącej NW

    to akurat można było przewidzieć, a za 250PLN to sam bym się mógł przejść po 25lokalach (z 65 bo reszta gmina sama sobie obsługuje i podaje) raz na kwartał i spisać liczniki.
    konserwacja bieżąca, są to wydatki nieprzewidziane...
    z FR? nie ma na to uchwały. nie mam oferty na tą usługę, więc jak mam za nią zapłacić pieniędzmi wspólnoty za które odpowiadam wobec właścicieli? ponieważ administrator nie zaproponował tego wydatku w stawce miesięcznej na administrację, odczytuję to jako utajone działanie na niekorzyść wspólnoty,

    To czynność zwykłego zarząd, nie jest konieczna uchwała,jednak wydatku nie należy pokrywać z funduszu remontowego. W przyszłości w planie gospodarczym należałoby umieścić jakąś kwotę na nieprzewidziane wydatki.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    themoththemoth Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To czynność zwykłego zarząd, nie jest konieczna uchwała,jednak wydatku nie należy pokrywać z funduszu remontowego. W przyszłości w planie gospodarczym należałoby umieścić jakąś kwotę na nieprzewidziane wydatki.
    z drugiej strony za odczyty płacą tylko właściciele (mieszkania niegminne), a gdyby to ująć w stawce, to gmina też by została obciążona...
    nie chodzi o to że mi szkoda kasy, tylko o to że Admin wystawia faktury na kwotę wg swojego widzimisię, bo wg mnie taka usługa wymaga oferty, a później zlecenia. Na razie ja tych płatności nie zatwierdzam, a jest to niedopatrzenie poprzednich zarządów. Czekam na pismo wyjaśniające...
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    To, że gmina sama odczytuje stany w swoich lokalach uważam za zły pomysł
    To wspólnota płaci dostawcy wg. wskazań licznika głównego, więc to w interesie wm leży, by odczyty były prawidłowe
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.