niska temperatura
annawis
Użytkownik
Witam na dworze mamy niska temperaturę -16 a w mieszkaniu (mieszkanie w bloku spoldzielnia mieszkaniowa)16 mam male dzieci jest naprawde zimno czynsz placę przez caly rok dosyc duzy (jest to blok na wiosce mieszkanie 70 m* a czynsz 600zl miesiecznie przez caly rok )woda raczej ciepla niz goraca to jest absurd placic i marznac co moge zrobic przestac placic
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
We wspólnocie ostatecznie sprawę powinien uregulować przyjęty uchwałą przez właścicieli regulamin rozliczeń ciepła.
W spółdzielniach jest troche inaczej.
Sam problem ciepła reguluje kilka aktów prawnych.
Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji
z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych.
§ 39. 1. Instalacja i urządzenia centralnego ogrzewania w okresie ich użytkowania powinny być utrzymywane w stanie technicznym zapewniającym we wszystkich ogrzewanych pomieszczeniach właściwe temperatury określone Polską Normą.
2. W przypadku gdy instalacja i urządzenia nie spełniają warunku, o którym mowa w ust. 1, należy określić przyczyny zakłóceń oraz podjąć działania usprawniające ich funkcjonowanie.
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002
§ 49
Budynek i pomieszczenia przeznaczone na pobyt ludzi oraz inne budynki, jeżeli wynika to z ich przeznaczenia, powinny być wyposażone w instalacje (urządzenia) do ogrzewania pomieszczeń w okresie obniżonych temperatur, umożliwiające utrzymanie temperatury powietrza wewnętrznego odpowiedniej do ich przeznaczenia.
§ 134
1. Instalacje i urządzenia do ogrzewania budynku powinny mieć szczytową moc cieplną określoną zgodnie z Polskimi Normami dotyczącymi obliczania zapotrzebowania na ciepło pomieszczeń, a także obliczania oporu cieplnego i współczynnika przenikania ciepła przegród budowlanych.
2. Do obliczania szczytowej mocy cieplnej należy przyjmować temperatury obliczeniowe zewnętrzne zgodnie z Polską Normą dotyczącą obliczeniowych temperatur zewnętrznych, a temperatury obliczeniowe ogrzewanych pomieszczeń - zgodnie z poniższą tabelą:
[b]+20°C[/b]
- przeznaczone na stały pobyt ludzi bez okryć zewnętrznych, niewykonujących w sposób ciągły pracy fizycznej pokoje mieszkalne, przedpokoje, kuchnie indywidualne wyposażone w paleniska gazowe lub elektryczne, pokoje biurowe, sale posiedzeń
+24°C
- przeznaczone do rozbierania, - przeznaczone na pobyt ludzi bez odzieży, łazienki, rozbieralnie-szatnie, umywalnie, natryskownie, hale pływalni, gabinety lekarskie z rozbieraniem pacjentów, sale niemowląt i sale dziecięce w żłobkach, sale operacyjne
USTAWA z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane
Art. 5. 1. Obiekt budowlany wraz ze związanymi z nim urządzeniami budowlanymi należy, biorąc pod uwagę przewidywany okres użytkowania, projektować i budować w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budowlanych, oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, zapewniając:
2. Obiekt budowlany należy użytkować w sposób zgodny z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska oraz utrzymywać w należytym stanie technicznym i estetycznym, nie dopuszczając do nadmiernego pogorszenia jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej, w szczególności w zakresie związanym z wymaganiami, o których mowa w ust. 1 pkt 1-7.
Art. 7. 1. Do przepisów techniczno-budowlanych zalicza się:
1) warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane i ich usytuowanie, uwzględniające wymagania, o których mowa w art. 5;
2) warunki techniczne użytkowania obiektów budowlanych.
Art. 61 Właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany:
1) utrzymywać i użytkować obiekt zgodnie z zasadami, o których mowa w art. 5 ust. 2;
2) zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych odziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.
====================
Reasumując:
- instalację centralnego ogrzewania należy utrzymywać w pełnej sprawności aby zapewniała utrzymanie temperatury w pomieszczenaich 20 stopni (łazienki 24 stopnie) zgodnie z PN.
- obowiązek ten, zgodnie z prawem budowlanym spoczywa na właścicielu lub zarządcy budynku (obiektu) czyli w Twojej sytuacji na Spółdzielni.
- należy zgłosić zastrzeżenia na piśmie do Spółdzielni zażądać usunięcia przyczyn niesprawności sieci ogrzewania
- można domagać się od Dostawcy, bonifikat w opłatach za ciepło (ciężka sprawa - spółdzielnia wykpi się że lokator nie jest odbiorcą ciepła, ot taki oksymoron) w razie zakłóceń pracy źródła ciepła, sieci cieplnej lub węzłów cieplnych powodujących ograniczenia lub przerwy w dostarczaniu ciepła do Odbiorcy, niedotrzymanie standardów i parametrów jakościowych obsługi odbiorców - jest to podstawą do udzielania przez Dostawcę bonifikaty - na zasadach określonych w Rozp. Min. Gosp. z dnia 17 września 2010 r. w sprawie zasad rozliczeń i kalkulacji taryf...
Pozdrawiam.
Pozdrawiam