Czy powinniśmy płacić za piwnice?

13»

Komentarze

  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To dobrze, że zebranie przełożono na dzień 26.09.2009. Masz więcej czasu na przygotowanie zebrania. Pamiętaj, że pełnisz funkcję Zarządu WM i tylko z właścicielami lokali prowadzisz rozmowy. Każda dowolna osoba fizyczna musi okazać upoważnienie właściciela lokalu (lokali) w formie pisemnej pod rygorem nieważności.

    Osoby, które zostały wybrane do Zarządu muszą napisać rezygnację.

    Skup się na zebraniu na którym ma dojść do wyboru nowego zarządu WM. Idz śladami wyznaczonymi przez ekspertów od zarządzania nieruchomościami.

    Wzory uchwał są uniwersalne, a to oznacza, że wystarczy wpisać dane Twojej WM.
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Pamiętaj, że to na Tobie spoczywa odpowiedzialność za zwołanie i przebieg zebrania WM z udziałem Skarbu Państwa, a to oznacza, że nie możesz doprowadzić do zaskarżenia podjętych uchwał.Ponadto, Zarząd WM działa w taki sam sposób, jak spółki z o.o. czy spółki cywilnej, a więc nie ma zmiłuj się.

    Każda podjęta uchwała musi być podpisana przez przewodniczącego Zebrania, a protokół przez przewodniczącego i i protokolanta.

    Jeżeli projekt uchwały dotyczy odwołania Zarządu, a właściciele są z nim w konflikcie, to często zabierają głos . W takim wypadku zadbaj o to by to oni podpisali uchwałę.

    Podjęte Uchwały stanowią integralną całość z:
    - protokołem z zebrania ogółu właścicieli lokali ,
    - zawiadomieniem o zebraniu właścicieli lokali,
    - potwierdzeniem wysłania zaproszenia na zebranie,
    - z listą obecności,
    - protokółem komisji skrutacyjnej wraz z kartami do głosowania.

    To zebranie musi być inne od tych wszystkich, jakie dotąd zwoływałeś. Uzyskaj odpis z księgi wieczystej budynku. Musisz znać stan prawny nieruchomości.
  • Opcje
    prezesprezes Użytkownik
    edytowano listopada -1
    marta26421,jeśli chodzi o rezygnację,to złożyliśmy ją w marcu.Swoją jako przewodniczącego,wręczyłem każdemu członkowi a do firmy wysłałem listem poleconym.Jeśli chodzi projekty uchwał,to jest tylko jedna- o odwołaniu kilku już podjętych uchwał, ponieważ nie mają sensu w naszej sytuacji,czyli o wysokości stawek na fundusz remontowy,wynagrodzenie zarządu,utrzymanie części wspólnych.Odpis z KW mam już od dawna.Generalnie zarząd w tej chwili nie pełni żadnych obowiązków, poza niezbędnymi,czyli wysłaniem zaproszenia na zebranie.Nawet list z żądaniem podpisania indywidualnych umów na dostawy świadczeń i usług wysłałem jako osoba prywatna(pod listem tym podpisali się (prawie) wszyscy mieszkańcy.Po tym,jak kierownik hotelu wyraził chęć abyśmy wpłacali pieniądze u niego w kasie hotelu za zużyte media,postanowiliśmy zlikwidować konto w banku oraz konto funduszu remontowego,na które to konto firma nie płaci nawet grosza.marta26421 powiedz mi,czy kierownik może reprezentować firmę (skarb państwa) na podstawie upoważnienia prezesa spółki,czy powinien to być prezes spółki z upoważnieniem ministra skarbu państwa?Jak to jest i o co tu chodzi?
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Prezesie, kiedy kupuje się lokal od Skarbu Państwa to trzeba wiedzieć co nieco o stronie sprzedającej i jego jednostce, która w jego imieniu zawarła umowę kupna sprzedaży lokali. Przypominam, że osoby prawne reprezentują osoby fizyczne.

    Na zebranie właścicieli lokali nie przychodzi SP, ale osoba fizyczna - Minister. W imieniu Ministra nie przychodzi powstała spółka z o.o. ale osoba fizyczna (np. pełniąca funkcję prezesa zarządu) posiadająca takie samo upoważnienie, jak przysłowiowy Jan Kowalski.

    Od dzisiaj zapomnij o kierowniku hotelu, jeżeli nie chcesz nadal ponosić odpowiedzialności. Na zebranie ma przyjść właściciel lokalu lub jego pełnomocnik (dowolna osoba fizyczna).

    W swojej 9 letniej działalności Zarząd popełnił masę błędów i starczy. Przygotowanie do przekazania zarządu musi byś profesjonalne.

    Popełnisz duży błąd jeżeli nie będziesz kierował się opracowaniami ekspertów i doświadczeniami innych dużych WM. Pamiętaj, że dokumenty WM i jej członków będących osobami fizycznymi nie podlegają kontroli, ale te sporządzone dla SP tak. A w nich są Twoje podpisy - członka Zarządu WM.

    Skoro masz odpis z księgi wieczystej budynku to napisz , co zawiera dział II (Właściciel).
  • Opcje
    prezesprezes Użytkownik
    edytowano listopada -1
    marta26421,może nie przesadzajmy z tym pełnomocnictwem!Nie chcesz mi chyba powiedzieć,że Prezes spółki może dać pełnomocnictwo do reprezentowania firmy jakiemuś cieciowi czy sprzątaczce.Na zebranie ma przyjść właściciel lokalu lub jego pełnomocnik.Sprzątaczka też może mieć pełnomocnictwo oraz instrukcje jak się zachować czy jak głosować.Prezes spółki będzie się wykręcał sianem i dalej będzie tak,jak dotychczas!jeśli zaś chodzi o dział II KW - podrubryka2.2.2. -Skarb Państwa, podrubryka 2.2.3. brak wpisu,podrubryki 2.2.4. i 2.2.5. brak wpisu, potem są udziały poszczególnych właścicieli,potemjest podrubryka 2.4.5 - inna osoba prawna- jest wymienione przedsiębiorstwo,potem podrubryka2.4.6 osoba fizyczna - każdy właściciel lokalu(w przypadku małżeństw-obaj małżonkowie).
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Prezesie, kiedy stałeś się właścicielem lokalu nie ma zmiłuj się.Rozmawiać z kierownikiem hotelu mogłeś, jak miałeś zawartą umowę najmu.

    Ty reprezentujesz WM i jej interesów masz pilnować. Do tej pory nie zwracałeś na to uwagi, ale teraz musisz.

    Prezes firmy zarządzającej nieruchomościami SP przestanie się wykręcać, gdy będzie wiedział że znasz przysługujące Tobie prawa.

    Napisz mi jeszcze co jest w dziale III.
  • Opcje
    TomTomTomTom Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam Marta, czy wspólnota lokalowo-mieszkaniowa Prezesa z udziałem SP - po rezygnacji zarządu - nie ma obowiązku zlecić zarządzania licencjonowanemu zarządcy zgodnie z ustawą ugm?
    Chyba powinno być to przede wszystkim w interesie właściciela, którym jest przedsiębiorstwo Państwowe.
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    TomTom, masz rację że nieruchomościami stanowiącymi własność SP powinien zarządzać licencjonowany zarządca, ale prezesowi trudno jest ustalić pewne fakty i to pełniąc funkcję członka Zarządu we WM w której większościowy udziałowiec nie wszedł w skład Zarządu.Ta sytuacja trwa nie rok a 9 lat. Po rezygnacji dwóch członków, wszystko jest na jego głowie. Teraz chce zrezygnować, ale musi zrobić to tak by nie popełniać więcej błędów. Nie może dopuścić, by na zebranie przyszła osoba nieuprawniona.
  • Opcje
    prezesprezes Użytkownik
    edytowano listopada -1
    TomTom - po pierwsze to przedsiębiorstwo państwowe nie jest właścicielem - tylko WSPÓŁWŁAŚCICIELEM a po drugie to ja sam skieruję wniosek do sądu o zarządcę przymusowego,tylko poczekam do zebrania w dn.26.06.2009 r.marta po trzecie to nie dwóch członków zarządu zrezygnowało i ja zostałem sam.Ten wątek trwa już tak długo,że go chyba zgubiłaś.To ja z drugim członkiem zarządu złożyliśmy rezygnację,z tym,że Zarządca na forum radził mi,abym do momentu wybrania nowego zarządu dalej pełnił funkcję bo to może wprowadzić niepotrzebne zamieszanie w działaniu współnoty. Teraz to ja sam nie wiem czy jestem przewodniczącym wspólnoty czy nie.Rezygnacja złożona i nie wycofana.Likwidujemy konto w banku i po sprawie.Nie będziemy sztucznie utrzymywać przy życiu tego potworka.Albo zrodzi się nowa wspólnota w której członkiem będzie przedsiębiorstwo albo...nie wiem co dalej.Ale tak dalej być nie może!Dziś dowiadywałem się w Oddziale Ministerstwa Skarbu Państwa (Wojewódzkim) czy prezes zarządu Spółki może upoważnić inną osobę do reprezentowania firmy na zebraniu wspólnoty - może !Może wskazać dowolną osobę.Jakie nowe fakty trudno mi ustalić według ciebie marta?Dział III KW Prawa i roszczenia - BRAK WPISÓW!!!!!
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Prezesie, dzięki za sprostowanie. Przepraszam.
    Zarządca ma rację. Ja też korzystam z jego odpowiedzi, jak mam jakiś problem z interpretacją.

    Kiedy zawarło się umowę, to trzeba zmienić się w ciągu jednej doby z najemcy w właściciela, ponieważ za chwilę ktoś zwoła zebranie i każe podjąć uchwały. I tak też się stało w waszym przypadku. Ponadto, trzeba nauczyć się chodzić po śladach innych. W dobie internetu to bułka z masłem. Korzystanie z doświadczeń innych WM pomaga uniknąć wielu problemów. dysponując zawartą umową wiesz kto jest właścicielem i kto w jego imieniu dokonał zawarcia umowy. I tego się trzymaj.

    Postawiłeś niewłaściwe pytanie. Ty nie kupiłeś lokalu od spółki ale od SP w imieniu którego obecnie działa osoba fizyczna pełniąca funkcję Prezesa Zarządu Spółki z o.o. Ponadto,

    Dział III wolny od wpisu oznacza, że nie ma zarządu nieruchomością WM w trybie art.18.ustawy o własności lokali.
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Twoja WM (budynek od 8 lokali wzwyż) ma Zarząd WM i jak rozumiem, posiadasz dokumenty z zebrania organizacyjnego.
  • Opcje
    prezesprezes Użytkownik
    edytowano listopada -1
    marta26421 -ja rzeczywiście nie kupowałem mieszkania od spółki tylko od Przedsiębiorstwa,bo spółka z o.o. jest dopiero od maja.Ale mniejsza o to.Kupione od Skarbu Państwa..Pani dyrektor(ówczesna) sprzedała nam te mieszkania.W piśmie,które otrzymaliśmy prosi nas,abyśmy na zebraniu członków wspólnoty wybrali zarząd,który będzie podejmował samodzielnie czynności w ramach zwykłego zarządu tj. pośredniczenie między włóaścicielami oraz dostawcami energii elektrycznej,wody i odprowadzenia ścieków,centralnego ogrzewania,wywozu nieczystości oraz podgrzania wody.Dalej :"Przedsiębiorstwo nasze proponuje niżej wymienione stawki...i tu podaje stawki za media."Pisałem już o tym wcześniej ale to było dawno temu.Potem pani dyrektor pisze:"Przedsiębiorstwo wystawi fakturę VAT na wspólnotę dotyczącą mediów dostarczonych w/g wyżej podanych stawek do 10 dnia każdego miesiąca.Wspólnota przekaże należności w terminie 14 dni daty otrzymania faktury w kasie hotelu."Jak my mogliśmy się do tego ustosunkować?Co z tego ,że został wybrany zarząd?Po co był wybrany?Jeśli na tym zebraniu nie odbyło się przekazanie nieruchomości zarządowi,kluczy od kotłowni(która jak się okazuje jest własnością przedsiębiorstwa a nie częścią wspólną),dokumentacji o którą do dziś nie mogę się doprosić,no i wreszcie podpisywanie umów z dostawcami mediów i usług oraz ogólnie sprawy dotyczące zarządzania nieruchomością pozostały tak,jak były przed sprzedażą.Dodam jeszcze,że kierownik hotelu trzymał u siebie całą teczkę z dokumentacją wspólnoty.Odzyskałem ją całkiem niedawno.Cała korespondencja z przedsiębiorstwa przychodziła do kierownika hotelu a on wszystko "wdrażał" w życie.Nawet,gdy zaszła konieczność remontu instalacji kanalizacyjnej,to kierownik wydał polecenie wykonania tego remontu,nie zarząd.Nawet teraz niedawno,jak mieliśmy kontrolę p-poż w obiekcie,to inspektor,strażak i policjant rozmawiali z kierownikiem "bo on tu jest zarządcą" a nie z zarządem !My nawet nie wiemy,jakie były wyniki tej kontroli - podobno były jakieś zastrzeżenia do oświetlenia awaryjnego bo to podobno budynek socjalny(hotel).
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Prezesie, gdyby właściciele lokali znali zasady zwoływania pierwszego zebrania WM na których określa się sposób zarządu nieruchomością wspólną nie byłoby takich sytuacji, jak Twoim przypadku.

    Trudno jest przekonać właścicieli lokali, że Skarb Państwa jest takim samym właścicielem lokalu (lokali), jak każdy inny i podlega przepisom ustawy z dnia 24.06.1994r. o własności lokali, a w sprawach nieokreślonych ustawą zastosowanie mają przepisy Kodeksu Cywilnego. Wspomnieć należy również o administratorach (przedsiębiorstwach, spółkach z o.o.) lokali stanowiących własność SP w budynkach WM. Ich obecność w życiu właścicieli lokali dezorientuje i uniemożliwia ocenę zaistniałych zdarzeń.

    Często się zdarza, że osoby zwołujące pierwsze zebranie doprowadzają do wyboru Zarządu właścicielskiego w którym nie ma przedstawicieli SP. Nikogo to nie dziwi, a powinno, ponieważ to Zarząd będzie ponosił odpowiedzialność za los WM. To jego podpisy będą na dokumentach WM, w tym finansowych. Ponadto, nikt z właścicieli lokali przed podjęciem decyzji w formie uchwał nie żąda upoważnienia od osoby, która to zebranie zwołała.
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Piszesz o sprawach, które nie powinny mieć miejsca. Zarząd reprezentujący WM jest przeganiany przez administratora, jak natrętna mucha. Ale nie wtedy, gdy trzeba podpisać wystawioną fakturę Vat. I to jest błąd.

    Każdy Zarząd WM działa na podstawie udzielonego pełnomocnictwa i w granicach prawa, wykonuje czynności związane z zarządzaniem i administrowaniem nieruchomością wspólną nie przekraczając zwykłego zarządu, reprezentuje WM na zewnątrz , zawiera w jej imieniu umowy z dostawcami mediów i usługodawcami bez których nie może funkcjonować itp. A zatem czy masz uchwałę w której właściciele lokali udzielili wybranemu Zarządowi upoważnienie do działania w imieniu i na rzecz WM?
  • Opcje
    prezesprezes Użytkownik
    edytowano listopada -1
    marta26421 - odpowiadając na twoje ostatnie pytanie - nie ma takiej uchwały.Właśnie dziś mieliśmy zebranie.Na tym zebraniu została podjęta uchwała(!) o wyborze jednoosobowego zarządu(ja nim będę).Jest to sytuacja tymczasowa.Zaproponowano również,aby kierownik hotelu był w zarządzie jako przedstawiciel firmy ale nie chciał.Na moją sugestię,że trzeba wszystko zmienić w działaniu wspólnoty,usłyszałem od kierownika,że to nie takie łatwe np. podpisanie umów z dostawcami.Próbowałem mu wytłumaczyć,że wszystko u nas działa nie tak jak powinno.Widać było,że coś dociera ale natrafia na wielki opór w mentalności.Jeden z członków stwierdził też,że my tu kupiliśmy mieszkania i jesteśmy właścicielami i współwłaścicielami a nie najemcami i nie mamy możliwości korzystania z nieruchomości w pełnym stopniu.Niestety,na ten temat nie porozmawialiśmy.
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Prezesie, zebrania na których dokonuje się wyboru Zarządu WM to poważna sprawa i wymaga przygotowania. Jestem zaskoczona, tym co się stało.
  • Opcje
    prezesprezes Użytkownik
    edytowano listopada -1
    marta26421,jesteś zaskoczona a ja nie.Po tym co się u nas dzieje nawet latający słoń mnie nie zaskoczy.Od dwóch lat próbujemy coś zmienić.I nic.Gdyby nie facet,który kiedyś puścił ogłoszenie w lokalnej prasie,że poprowadzi wspólnotę,pewnie deo dziś żylibyśmy nieświadomi tego,co być powinno i jak to powinno być.A wybór zarządu- tak jak pisałem :kazała pani dyrektor zwołać zebranie i wybrac zarząd,to kierownik zwołał to zebranie,wybrano zarząd i już.Tylko po co?Tego nikt z nas nie wiedział.Tak samo jak nie wiedział o wielu innych ważnych sprawach.
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Prezesie,tu chodzi o Ciebie i o odpowiedzialność jaka na Tobie spoczywa. Przypominam,że decyzje które podjęliście na zebraniu organizacyjnym dalej obowiązują.

    Wybór Zarządu lub jego zmiana to poważna sprawa i dlatego podejmowanie decyzji "z buta" nie wróży nic dobrego. Trzeba trzymać się zasad opracowanych dla WM.
  • Opcje
    prezesprezes Użytkownik
    edytowano listopada -1
    marta26421 - właśnie jestem po spotkaniu z panią Stanisławą.Uruchomiliśmy bombę z opóźnionym zapłonem.Własnie dziś wybuchła.26 czerwca odbyło się zebranie na którym jednogłośnie zostałem wybrany przewodniczącym wspólnoty- zarząd jednoosobowy.W sobotę spotkałem się z panią Stanisławą i udzieliłem jej pełnomocnictwa jako zarząd do"wyprostowania" naszej sytuacji.Pani Stanisława poczyniła pierwsze kroki i wysłała stosowne pismo do większościowego udziałowca,w którym poinformowała,jak należy prowadzić wspólnotę i jakie obowiązki spoczywają na firmie jako współwłaścicielu.Kilka godzin później otrzymałem telefon od kierownika hotelu z ogromnymi pretensjami,co to ja wyprawiam.Jaki pełnomocnik,jakie koszty zarządu i jaki fundusz remontowy no i dlaczego niby bez uzgodnienia z innymi udzieliłem pełnomocnictwa komuś.Stwierdził wręcz,że mnie się już w głowie przewróciło od tego prezesowania i powiniem się leczyć.Stwierdził,że firma nie będzie płacić kasy na zarządcę bo jest kryzys a tak w ogóle to firma jako większościowy udziałowiec zwoła nowe zebranie i wybiorą nowy zarząd,w którym będzie on i (chyba) nikt inny.Mnie pozbawią stanowiska i może nawet oddadzą sprawę do sądu bo niby ja sfałszowałem uchwałę z zebrania.Dowiedziałem się właśnie,że firma od 15 lipca będzie miała nowego radcę prawnego a wtedy drżyjcie narody....on wam pokaże.
  • Opcje
    TomTomTomTom Użytkownik
    edytowano lipca 2009
    Witam Prezesie, Teraz przedsiębiorstwo jest już w pełni świadome, że wasz budynek to wspólnota mieszkaniowa - duży krok w świadomości przedsiębiorstwa. Gratulacje dla Pana i Pani Stanisławy - wygląda to na początek nowych zdrowszych relacji w waszym budynku. pozdrawiam, Tom
    Komentarz edytowany TomTom
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Prezesie, ogromnie się cieszę. To bardzo dobra decyzja. Od 9 lat szeregowy pracownik firmy przez wiele lat traktował Ciebie przedmiotowo. Teraz masz pełnomocnika, który pomorze Tobie i WM.

    Liczę, że się odezwiesz na Forum.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.