Przedłużenie koncesji na alkohol

magamaga Użytkownik
Mam pytanie,czy uchwala podjęta przez wspólnotę,wyrażająca zgodę na sprzedaż alkoholu obowiązuje po dwóch latach. Była próba podjęcia uchwały cofającej poprzednią,ale nie uzyskała większości.Do przedłużenia koncesji potrzebuję zgody zarządu.Czy muszą mi wydać zgodę?

Komentarze

  • Opcje
    BERNARDBERNARD Użytkownik
    edytowano listopada -1
    UCHWALY OBOWIAZUJA TAK DLUGO AZ NIE SA ZASTAPIONE PRZEZ INNE - WIEC JAKO DOKUMENT WSPÓLNOTY JEST ONA NADAL OBOWIAZUJACA.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Zgadzam się z Bernardem - jeżeli właściciele lokali nie uchylili postanowień tej uchwały - nadal obowiązuje, zatem zarząd winien wydac zgodę.
    (oczywiście przy założeniu, że w uchwale tej nie zastrzeżono terminu jej obowiązywania na czas określony).
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To nie zarząd wydaje zgodę. Sprawa przekracza zarząd zwykły i konieczna jest zgoda ogółu właścicieli lokali wyrażona w formie uchwały. Chyba, że zarząd (zarządca) wcześniej otrzymał uchwałą właścicieli zgodę i pełnomocnictwo do wydawania takich decyzji w imieniu wspólnoty.

    Poprzednia uchwała była podjęta w innych okolicznościach. Jeżeli właściciele zechcą podjąć nową uchwałę w tej sprawie, to mają takie prawo. Mogła się zmienić ich ocena sytuacji i teraz mogą mieć inne zdanie na temat sprzedaży alkoholu w ich budynku mieszkalnym. Jeśli wszystko było w porządku, mogą podtrzymać swoją zgodę. Decyzja należy do niech.

    Przedsiębiorca składając nowy wniosek o zezwolenie na sprzedaż alkoholu musi załączyć uchwałę wspólnoty mieszkaniowej.
    Organ administracji sprawdzi, czy wniosek jest kompletny, w tym, czy jest aktualna zgoda wspólnoty.
  • Opcje
    magamaga Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Sprawa jest o tyle trudna, że właściciele mieszkań nie są zainteresowani sprawą,bo nie mieszkają w tych mieszkaniach,lecz je wynajmują.W poprzednim głosowaniu,2 lata temu wyrazili zgodę w formie uchwały.Niedawno zbierano głosy w celu uchylenia obowiązującej uchwały,ale tylko kilka procent było za cofnięciem zgody.Wg.mnie uchwała nie zastąpiona inną dalej obowiązuje,ale nie wiem,czy w przypadku sprawy alkoholu nie jest inaczej.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano lipca 2009
    Zarząd składa oświadczenie woli ( w tym przypadku wyraża zgodę na sprzedaż alkoholu) za wspólnotę (art. 21 uwl) . Ponieważ wyrażenie zgody przez zarząd stanowi czynność przekraczającą zarząd zwykły – konieczna jest uchwała właścicieli lokali.
    W opisanej sprawie zarząd otrzymał już pełnomocnictwo - w formie uchwały.

    Właściciele lokali mają oczywiście prawo podjąc nową uchwałę i cofnąc zgodę, ale jak rozumiem taka sytuacja nie miała miejsca.
    Jeżeli w uchwale nie zastrzeżono terminu jej obowiązywania - to złożone oświadczenie pozostaje aktualne.
    Uchwała wspólnoty mieszkaniowej to wielostronna czynność prawna (tak Sąd Najwyższy w uzasadnieniu do uchwały z dnia 19 maja 2006 roku, sygn. akt: III CZP 28/06), może być zatem również odwołana , skoro jednak właściciele tego nie uczynili nadal obowiązuje (chyba, że co innego wynika z jej treści).

    Należy bowiem odróżnic zezwolenie organu (akt administracyjny), które na mocy ustawy regulującej przeciwdziałanie alkoholizmowi może byc wydane tylko na czas określony, od uchwały wspólnoty (oświadczenie woli). Właściciele lokali nie są ograniczeni przez ustawę terminem jej obowiązywania.
    Moim zdaniem brak podstaw do przyjęcia, aby w opisanej sprawie konieczne było podejmowanie kolejnej uchwały.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    OndreOndre Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Proszę zwrócić sie pisemnie do zarządu z zapytaniem czy w/w uchwała nadal obowiązuje we wspólnocie mieszkaniowej w dacie na 2009-07-29? Bez takiego pisma trudno jest stwierdzić czy taka uchwała nadal jest ważna czy też od czasu jej podjęcia została uchylona.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.