Problem z wodomierzem głównym
robusio4066
Użytkownik
Po zniesieniu współwłasności właściciel piwnicy, w której znajduje się wodomierz dla całości /19 lokali/ zażądał opłaty /1.000zł/ za umożliwianie odczytu wodomierza przez pracownika MPWiK. Czy tego rodzaju żądanie jest zasadne? Co najważniejsze z powodu braku odczytu MPWiK będzie zmuszony nałożyć karę i odetnie wodę .Jak zmusić takiego właściciela piwnicy aby pozwolił odczytać stan tego wodomierza
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
2. Na żądanie zarządu właściciel lokalu jest obowiązany zezwalać na wstęp do lokalu, ilekroć jest to niezbędne do przeprowadzenia konserwacji, remontu albo usunięcia awarii w nieruchomości wspólnej, a także w celu wyposażenia budynku, jego części lub innych lokali w dodatkowe instalacje.
Ale licznik główny powinien być dostępny. Ustalcie z MPWiK (jest jego właścicielem) czy można go przenieść lub znajdźcie sąsiadowi inną piwnicę, bo konflikt będzie narastał
Bez względu na "przynależność " tej piwnicy, unieszczenie w niej przyłącza wraz z wodomierzem głównym jest niezgodne z prawem i za tą niezgodność odpowiada właściciel budynku (wspólnota).
"...§ 12. Pomieszczenia techniczne w budynku, piwnice, strychy oraz inne pomieszczenia, nie przewidziane do użytkowania przez osoby trzecie, powinny być zabezpieczone przed dostępem tych osób..." - Rozp min. spraw wew i adm z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych.
Niezależnie od sposobu realizacji przyłącza wodociągowego - (na podstawie zgłoszenia czy bez zgłoszenia) inwestor (właściciel lub zarządca budynku) może budować przyłącze, wedle własnego wyboru - jednak stosownie do art. 7a Prawa energetycznego przyłączane do sieci urządzenia, instalacje i sieci podmiotów ubiegających się o przyłączenie muszą spełniać wymagania techniczne i eksploatacyjne zapewniające określone warunki w tym m.in.
- 6) możliwość dokonywania pomiarów wielkości i parametrów niezbędnych do prowadzenia ruchu sieci oraz rozliczeń za pobrane paliwa lub energię.
Zgodnie z art. 19 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę... warunki przyłączania do sieci, techniczne warunki określające możliwości dostępu do usług wodociągowo-kanalizacyjnych, jak i sposób dokonywania odbioru przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne wykonanego przyłącza, określane są w uchwalanym przez radę gminy regulaminie dostarczania wody i odprowadzania ścieków. Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne jest obowiązane przyłączyć do sieci nieruchomość osoby ubiegającej się o przyłączenie nieruchomości do sieci, jeżeli są spełnione warunki przyłączenia określone w regulaminie oraz istnieją techniczne możliwości świadczenia usług.
Przyłącze do zaworu głównego zainstalowanego za wodomierzem jest własnością zakładu i to on odpowiada za jego prawidłową eksploatację i konserwację, a także ewentualne naprawy.
"...Art. 7. Osoby reprezentujące przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, po okazaniu legitymacji służbowej i pisemnego upoważnienia, mają prawo wstępu na teren nieruchomości lub do obiektu budowlanego należących do osób, o których mowa w art. 6 ust. 2 i 4-7, w celu:
1) zainstalowania lub demontażu wodomierza głównego;
2) przeprowadzenia kontroli urządzenia pomiarowego, wodomierza głównego...
3) przeprowadzenia przeglądów i napraw urządzeń posiadanych przez to przedsiębiorstwo;
5) odcięcia przyłącza wodociągowego...
6) usunięcia awarii przyłącza wodociągowego...
Art. 28.
2. Karze określonej w ust. 1 podlega także ten, kto:
2) nie dopuszcza przedstawiciela przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego do wykonania czynności określonych w art. 7. ..." - ustawa o zbiorowym zaop. w wodę...
===================
Reasumując : należy jaknajszybciej na koszt wspólnoty wykonać prawidłowe przyłącze z wodomierzem głównym lub "wykwaterować" właściciela piwnicy a pomieszczenie to odpowiednio oznakować i zamknąć.
"...Art. 2. Użyte w ustawie określenia oznaczają:
6) przyłącze wodociągowe - odcinek przewodu łączącego sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją wodociągową w nieruchomości odbiorcy usług wraz z zaworem za wodomierzem głównym..."
"...Przyłącze wodociągowe po wybudowaniu na własny koszt przez inwestora jest z reguły przekazywane zakładowi wodno-kanalizacyjnemu na zasadach określonych w umowie (zazwyczaj nieodpłatnie). Zakład odpowiada wówczas za prawidłową eksploatację przyłącza do zaworu głównego zainstalowanego za wodomierzem..." - http://www.e-instalacje.pl/a/6628,przylacze-wodociagowe-formalnosci - no, można i tak.
Piwnica jest własnością odrębną. Pisanie o wykwaterowaniu z niej właściciela, z cudzysłowem czy bez, świadczy o nieznajomości rzeczy. Można, a nawet trzeba, bo tak stanowi ustawa. Wszystko zależy od treści umowy między dostawcą a właścicielem nieruchomości.
Wiele przedsiębiorstw wodociągowych zawiera umowy o dostawę wody do granicy nieruchomości (działki gruntowej). Co wtedy zrobisz ze swoimi cytatami?