Zajęcie własności wspólnej przez mieszkańca

aneta007aneta007 Użytkownik
Jestem właścicielką lokalu w budynku wielorodzinnym . W nieruchomości znajdują się suszarnie, które są częścią wspólną. Na zebraniu w 2011r została podjęta uchwała o odłączenie się od kotłowni i każdy przechodzi na własne ogrzewanie. Większość mieszkańców zamontowała własne piece w mieszkaniu . Nasz sąsiad mieszka nad suszarnią i właśnie tam zamontował piec bez zgody współwłaścicieli. W rezultacie suszarnia jest zamknięta na kłódkę i nie wszyscy mają do niej dostęp. Obecnie drugą zimę suszymy odzież na grzejnikach od czego pojawia się wilgoć i grzyb na ścianach. Czy takie postępowanie jest zgodne z prawem? Jeśli nie,to co my jako mieszkańcy możemy zrobić, żeby sąsiad postawił piec w domu? Czy możemy żądać od sąsiada odszkodowanie ?

Komentarze

  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Macie prawo korzystać ze wspólnego pomieszczenia. Wystarczy zwrócić się do zarządu wspólnoty o przekazanie klucza do pomieszczenia z wyjaśnieniem, że będziecie tam wieszać pranie.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy możemy żądać od sąsiada odszkodowanie ?
    Nie odszkodowania ale opłaty za najem części wspólnej
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Hm. Zrezygnowaliście z jednolitego systemu grzewczego na rzecz każdy sobie rzepkę skrobie.
    To ja trochę pogrymaszę, bo widzę że nudziło się w Wam i rozpoczęliście nowę wojnę w swojej wspólnocie o czym pewnie jeszcze nie wiecie nawet.
    Na zebraniu w 2011r została podjęta uchwała o odłączenie się od kotłowni i każdy przechodzi na własne ogrzewanie.
    Instalacja ciepłownicza w danym budynku jest układem zamkniętym, każde wyłączenie czy odłączenie powoduje deregulację systemu. Kwestie, gdzie i jakie mają być grzejniki znajdują się w projekcie budowlanym. Samowolne zdejmowanie grzejników jest niedopuszczalne bez konsultacji z projektantem budynku (konieczność nowego przeliczania mocy, przepływów itp) - czy takie konsultacje z projektantem były przeprowadzone?
    Nie zawsze przejście na indywidualny system grzewczy jest możliwe technicznie. Jednym z objawów niezachowania tych warunków jest m.in. wilgoć i grzyb w mieszkaniu a nie suszenie na grzejnikach.
    Ile macie tych suszarni i jak są w tej chwili ogrzewane, kto płaci za ich ogrzewanie, i w ogóle za ogrzewanie części wspólnych nieruchomości (w takiej suszarni wszystkie grzejniki - a powinno ich być kilka - powinny grzać na tzw. full).
    Jest to właśnie wynik nieprzemyślanych decyzji wspólnot mieszkaniowych, które zamiast razem zarządzać i eksploatować nieruchomość w myśl zasady „razem jest taniej i praktyczniej”, decydują się na najdroższą wersję grzania.
    Ogrzewania etażowe wymaga indywidualnego doprowadzania gazu do mieszkań i indywidualnych systemów spalinowych (lub spalinowo-powietrznych). Wzrost cen gazu i innych źródeł energii w ostatnich latach jest tak duży, że instalowanie własnego ogrzewania jest na ogół ekonomicznie nieuzasadnione.
    W budynku wielolokalowym nie ogrzewasz jednego mieszkania czy też każdego z osobna, ale budynek jako całość a komfort cieplny nie powstaje z ogrzanego powietrza ale z ogrzanych murów, ścian, mebli urządzeń itp. oddających ciepło do danego pomieszczenia.
    "...Lokale znajdujące się w budynku wielolokalowym są różnie usytuowane w jego bryle. Lokale skrajne, lokale na ostatniej kondygnacji, a także przylegające do prześwitów bramowych czy też do nieogrzewanych piwnic są intensywniej chłodzone niż lokale „środkowe”. Te pierwsze zużywają więcej ciepła w przeliczeniu na jednostkę powierzchni, chroniąc przed wyziębieniem te ostatnie. Dlatego też właściciele lokali „środkowych” powinni ponosić część kosztów ciepła które pobierane jest niejako również w ich imieniu.
    Podobnie do przenikania ciepła przez ściany zewnętrzne budynku, ciepło przenika także przez ściany wewnętrzne między pomieszczeniami o wyższej i niższej temperaturze. Właściciele lokali chcący mieć niższą temperaturę w lokalu, np. w okresie pracy poza domem, korzystają z ciepła przenikającego z innych lokali ogrzewanych do wyższej temperatury, w szczególności z tych, w których są małe dzieci lub ludzie chorzy. Zdarza się tak, że w lokalach usytuowanych w środku bryły budynku, w okresie jesiennym czy wiosennym, a także w okresie wyższych temperatur zimą, jest możliwe zupełne wyłączenie ogrzewania i pasożytowanie na sąsiadach, korzystając z ich ogrzewania. W takich właśnie lokalach ich właściciele dążą do odcięcia się od wspólnego systemu centralnego ogrzewania.
    Należy także pamiętać o jeszcze jednym niebezpieczeństwie. Mieszkańcy lokali z indywidualnym systemem ogrzewania zwykle wyłączają ogrzewanie w przypadku wyjazdu na urlop zimą. Jeżeli w tym okresie temperatura na zewnątrz znacznie spadnie, a ciepło „pasożytnicze” od sąsiadów nie wystarczy do ogrzania lokalu do temperatury powyżej zera, dochodzi do zamarznięcia wody w przewodach wewnętrznych instalacji wodnej, a w efekcie rozsadzenie tej instalacji. Po okresie mrozów temperatura wzrasta i można sobie wyobrazić co się wówczas dzieje. Autor niniejszych uwag miał sposobność oglądać lokal położony poniżej lokalu pozostawionego zimą bez ogrzewania. Lokal był kompletnie zalany, a skutki zalania niczym nie odbiegały od skutków powodzi, która dotknęła tego roku (2010) wiele miejscowości.
    Dlatego też do odłączania się lokali od systemu co. należy podchodzić z dużą ostrożnością
    ..." - Włodzimierz Witakowski http://www.zarzadcy.com.pl/?str=wsp
    Sąsiad przestępstwa żadnego nie popełnił, należy mu wyperswadować niestosowność jego zachowania, można też podjąć uchwałę o wynajęciu mu tego kawałka części wspólnej i odpowiedniej opłacie za korzystania tylko do swojego użytku z niej.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] aneta007:[/cite]. Nasz sąsiad mieszka nad suszarnią i właśnie tam zamontował piec bez zgody współwłaścicieli.
    Naruszył prawo i możecie mu naliczyć czynsz za bezumowne zajęcie części wspólnych. Możecie też żądać przywrócenia suszarni do stanu z przed jej zajęcia (pismo PINB)
  • Opcje
    aneta007aneta007 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wieszać odzież tak ale po co jak trzeba prac wszystko od nowa bo jest straszny fetor dymu . Okna też nie otworzysz bo nie wolno zaraz niby idzie do pieca i zamyka.Odłączyć się od kotłowni musieliśmy bo mieliśmy długi.Mieszkańcy bloku obok zrobili piec na cały blok i jest dobrze.Ale tam jest zgoda wszystkich,a w naszym bloku niestety tak nie jest.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] koziorozka:[/cite]
    Czy możemy żądać od sąsiada odszkodowanie ?
    Nie odszkodowania ale opłaty za najem części wspólnej

    Wspólnota mieszkaniowa nie może narzucić umowy najmu, w takiej sytuacji może jednak albo podjąć uchwałę o odpłatności za korzystanie z wyłączeniem pozostałych właścicieli i zwrócić się do sądu z powództwem o nakazanie demontażu pieca i udostępnienia pomieszczenia.

    Pomocne orzecznictwo:
    z uzasadnienia orzeczenia Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 8 września 2010 roku, sygn. akt: VI ACa 76/10:


    "Wspólnota Mieszkaniowa przy ul. […] w W. uznała, że część uzyskiwanego przez powoda dochodu z najmu powinna przypadać pozwanemu. W tym celu podjęła przedmiotową uchwałę, którą zamierzała obciążyć powoda czynszem najmu za użytkowanie piwnic. W ocenie Sądu Apelacyjnego było to działanie bezprawne, nie można bowiem w drodze uchwały wspólnoty mieszkaniowej, jednostronnie wykreować stosunku obligacyjnego między nią a jednym z jej członków. Umowa najmu jest bowiem umową konsensualną, która dochodzi do skutku poprzez złożenie zgodnych oświadczeń woli najemcy i wynajmującego.W przedmiotowej sprawie oświadczenie woli złożył tylko potencjalny wynajmujący, który jednostronnie zamierzał narzucić powodowi najem pomieszczeń, z których ten korzysta nieodpłatnie na zasadzie istniejącego podziału quoad usum. Wobec braku zgody powoda na zawarcie umowy najmu o treści wynikającej z oświadczenia woli wspólnoty mieszkaniowej, do zawarcia umowy najmu nie doszło, zaś przedmiotowa uchwała nie może wywołać skutku prawnego w postaci przymusowego obciążenia powoda opłatami za korzystanie z pomieszczenia piwnicznego. Nie istnieje bowiem przepis prawa, który zezwalałby wspólnocie mieszkaniowej na składanie oświadczeń woli o charakterze władczym, którym poszczególni właściciele lokali mieliby obowiązek się podporządkować. Uchwała wspólnoty mieszkaniowej wprowadzająca taki obowiązek musi być uznana za sprzeczną z prawem i z tej przyczyny podlega uchyleniu."

    Treść orzeczenia na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
    http://www.zarzadca.pl/komentarze/orzecznictwo-sadowe/1011-vi-aca-7610-najem-nieruchomosci-wspolnej-za-zgoda-obu-stron
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wieszać odzież tak ale po co jak trzeba prac wszystko od nowa bo jest straszny fetor dymu .
    Sugeruję zgłoszenie do lokalnego PINB. Nie piszesz o jaki rodzaj pieca, większość tego typu instalacji wymaga pozwolenia na budowę a jego brak to samowola budowlana. Instalacja pieca w pomieszczeniu wspólnym również wymaga zgody wspólnoty.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Skoro mowa o dymie, to chodzi pewnie o kocioł na paliwo stałe.
  • Opcje
    aneta007aneta007 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jest to piec na drzewo i węgiel ,jak się podkłada to mimo woli ten dym się ulatnia a pomieszczenie jest zamknięte,a czasem i z komina wybije.Jeśli takiej zgody nie ma to co wtedy,złożyć wniosek do sądu o rozebranie pieca? Proszę o pomoc jak taki wniosek napisać.
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    aneta007 - żle się stalo ,że dopuściliście wogóle do takiej sytuacji. Przecież montaż tego pieca nie odbyl sie tajemnie, bez wiedzy sąsiadów. To byl błąd , ciche przyzwolenie na samowolę.Co teraz zrobiś. Zarząd musi pokazać teraz siłe, ale mądrze godnie z prawem. Najpierw pismo z potwierdzeniem odbioru od Zarządu wzywające do opróżnienia suszarni. Podstawa prawna uowl, termin np. 7 dni, z ostrzeżeniem ,że po tym terminie zarząd dokona komisyjnego wejścia i opróżnienia pomieszczenia na koszt wlasciciela pieca. Jednocześnie kontakt z dzielnicowym,czy posterunkiem Policji i pisemny wniosek o pomoc w wyegzekwowaniu prawa WM do korzystania ze wspólnych pomieszczeń. To on zlamal prawo , niech pomyśli o konsekwencjach, ale jeden warunek stanowczość w rozmowie, :bigsmile:możecie byc dobroduszni w wydlużeniu terminu do np.2 tygodni, nic więcej, żądnych ustępstw. Sąd to ostateczność. Jak będą dalej problemy, to notatka Policji to niezly dowód.
    KubaP - twierdzę , że nie masz zielonego pojęcia o roli PINB w naszym życiu. Przeczytaj (ze zrozumieniem) ustawę Prawo Budowlane, a pózniej doradzaj.:bigsmile:
    Tsuda - no comments.:bigsmile:
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] MirekL:[/cite]aneta007 - żle się stalo ,że dopuściliście wogóle do takiej sytuacji. Przecież montaż tego pieca nie odbyl sie tajemnie, bez wiedzy sąsiadów. To byl błąd , ciche przyzwolenie na samowolę.

    To ciche porozumienie to umowa quoad usum zawarta przez czynności konkludentne w zakresie korzystania z pomieszczenia.
    Wydaje mi się, że nie możecie jednak dokonywać obciążeń, pozostaje wyłącznie sąd.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    MirekL, Ty mówisz to samo, tylko innym językiem:
    [cite] MirekL:[/cite]aneta007 - żle się stalo ,że dopuściliście wogóle do takiej sytuacji. Przecież montaż tego pieca nie odbyl sie tajemnie, bez wiedzy sąsiadów. To byl błąd , ciche przyzwolenie na samowolę.
    To są właśnie czynności konkludentne.
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    No tak ,mądrego po szkolach aż przyjemnie posluchać. Jak ktoś samowolnie włamie się do piwnicy, wymieni klódkę na swoją , to będą to czynności KONKLUDENTNE. Albo porozmawiajmy poważnie albo milczmy.:bigsmile:
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie chodzi o czynności sąsiada, który postawił swój piec w suszarni.
    Chodzi o czynności i zaniechania pozostałych właścicieli lokali.

    Poważnie rozmawiać z tobą? Niemożliwe!
    Udowadniasz to każdym swoim wpisem.
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Posesja - fajnie sobie podyskutowaliśmy.Oby nie wyszlo, że to wina biernych wlaścicieli. Moje rady są zle, OK.
    Twoje są ciekawe:
    Skoro mowa o dymie, to chodzi pewnie o kocioł na paliwo stałe.
    Ponawiam swoje pytanie, jakiej treści pozew? Być może to niepoważne pytanie! Postaw poważne!:bigsmile:
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] MirekL:[/cite] Ponawiam swoje pytanie, jakiej treści pozew?

    W pozwie można domagać się zmiany dotychczasowego sposobu korzystania z części wspólnych budynku i nakazania pozwanemu wydania pomieszczenia. Wątpię jednak, aby sąd nakazał rozbiórkę pieca.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    aneta007aneta007 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    MirekL,przyjedzie na zebranie zarzadca i trzeba twardo tak jak mówisz.Ja się nic nie odzywałam ,myślałam że będzie dobrz e,a tu klops jeszcze mi się dostało.Dosyć tego.Jeżeli postawili piec w suszarni to trzeba z sąsiadami jako tako w zgodzie,a nie wszczynać kłótni.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] aneta007:[/cite]MirekL,przyjedzie na zebranie zarzadca i trzeba twardo tak jak mówisz.
    Ja się nic nie odzywałam ,myślałam że będzie dobrz e,a tu klops jeszcze mi się dostało. Dosyć tego.
    Jeżeli postawili piec w suszarni to trzeba z sąsiadami jako tako w zgodzie,a nie wszczynać kłótni.
    NO to cierp ciało jak żeś chciało ....
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja bym się w sąd nie bawiła, bo tylko konflikt się powiększy. Opłata za najem wydaje się dobrym wyjściem.
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    koziorozka - zgoda na najem, to kapitulacja wobec osoby lekceważącej prawo. Ustepstwo to przejaw słabości.Wlaściciele mogą ewentualnie darować odszkodowanie.
    aneta007 - przestańcie się wreszcie wstydzić czy bać żądania przestrzegania prawa.Jak Wasz zarządca nie daje rady, wniosek o jego zmianę. Jesteś wspólwłaścicielką - korzystaj ze swoich praw. I zapamiętaj, jak najmniej emocji, maksimum wyrachowania. I przekonuj jak najwięcej sąsiadow, w jedności sila.:bigsmile:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] MirekL:[/cite]. Ustepstwo to przejaw słabości.:bigsmile:
    I TU SIĘ ZGADZAM Z TOBĄ . Dasz palec ... następnym razem złapią za rękę...:wink:
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano lutego 2012
    [cite] koziorozka:[/cite]Ja bym się w sąd nie bawiła, bo tylko konflikt się powiększy. Opłata za najem wydaje się dobrym wyjściem.

    Nie ma mowy o najmie, jeżeli brak porozumienia obu stron.
    [cite] MirekL:[/cite]koziorozka - zgoda na najem, to kapitulacja wobec osoby lekceważącej prawo.

    Niekoniecznie ta osoba zlekceważyła prawo, jest współwłaścicielem budynku, może z niego korzystać, postawiła piec, nikt tego nie kwestionował (prawdopodobnie przez wiele lat taki stan był aprobowany). Moim zdaniem pozostaje droga sądowa. Nawet, gdybyśmy mieli do czynienia z posiadaniem w złej wierze ( a tak nie jest, bo to współwłaściciel, który korzysta z pomieszczenia za przyzwoleniem pozostałych), to właściciel nie może podejmować takich działań jak rozwiercenie zamków, itd, ponieważ jest to dopuszczalne wyłącznie w krótkim czasie po samowolnym zajęciu.

    Art. 342. k.c. Nie wolno naruszać samowolnie posiadania, chociażby posiadacz był w złej wierze.

    Art. 343.
    § 1. Posiadacz może zastosować obronę konieczną, ażeby odeprzeć samowolne naruszenie posiadania.
    § 2. Posiadacz nieruchomości może niezwłocznie po samowolnym naruszeniu posiadania przywrócić własnym działaniem stan poprzedni; nie wolno mu jednak stosować przy tym przemocy względem osób. Posiadacz rzeczy ruchomej, jeżeli grozi mu niebezpieczeństwo niepowetowanej szkody, może natychmiast po samowolnym pozbawieniu go posiadania zastosować niezbędną samopomoc w celu przywrócenia stanu poprzedniego.
    § 3. Przepisy paragrafów poprzedzających stosuje się odpowiednio do dzierżyciela.
    [cite] MirekL:[/cite]Jednocześnie kontakt z dzielnicowym,czy posterunkiem Policji i pisemny wniosek o pomoc w wyegzekwowaniu prawa WM do korzystania ze wspólnych pomieszczeń.

    Policja nie zajmuje się świadczeniem takiej pomocy, moim zdaniem szkoda czasu i składającego wniosek i policji, która musi go zarejestrować.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.